Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_11

Archiwum > 2011

29 listopada 2011 - Zaproszenie na niedzielę

W najbliższą niedzielę 4 grudnia o godz 13.30 zbiórka wszystkich dzieci oraz mieszkanców wsi Brynica i Surowina na pl.Arnstein, aby wspólnie przejść ul. Polną do "chlopskich lasków" na spotkanie z Mikołajem, który dla wszystkich przygotowal niespodzianki. Organizatorzy zapewniają ciepłe napoje i posiłki oraz dobrą zabawę przy ognisku.


ZAPRASZAM SERDECZNIE



SOLTYS WSI BRYNICA KORNELIA PATRZEK



27 listopada 2011 - "Ze Śląskiem na ty" edycja XVIII

Dziś wieczorem w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej miało miejsc coroczne wydarzenie kulturalne. Jest nim kolejna, już XVIII odsłona konkursu literackiego "Ze Śląskiem na ty". Jak co roku napłynęło wiele prac, które podzielono na 4 kategorie. Komisja konkursowa wyłoniła spośrod prawie 200 nadesłanych grupę, króra otrzymała wyróżnienia, jak i kolejne miejsca w swoich kategoriach.
Coroczna impreza zgromadzila wielu widzów, lokalne i wojewódzkie władze, zarówno samorządowe, jak i państwowe oraz cieszyła się ogromnym zainteresowaniem lokalnych mediów, wśród których znalazły się: Telewizja Polska, Radio Plus będące współprowadzącym, Radio Opole, a także dziennikarze Nowej Trybuny Opolskiej, Echa Gmin i Beczki. Swoim patronatem imprezę objął obecny na sali Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy. Oprócz niego obecny był Przewodniczący Rady Gminy - Albert Wiench oraz radni Ewa Kozik-Mikołaszek i Marek Ciernia.

Imprezie towarzyszyła oprawa muzyczna, która stanowiła tło dla jej przebiegu. Podczas gali zaprezentowano fragmenty prac laureatów, a szczególnie interesującą była praca Pana Artura Schulwitz ze Zdzieszwic, która stanowiła zarys autobiografii przedstawiającej jego 78 lat życia.
Na zakończenie prowadzący zaprosili wszystkich na przyszłoroczną galę "Ze Śląskiem na ty", która jest planowana na dzień 25 listopada 2012 roku.
Więcej na temat konkursu i jego historii na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej pod adresem
www.lodzk.opole.pl .



tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


zdjęcia w galerii pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=257

Więcej już w poniedziałek w TVP Info Opole, NTO, Radio Opole, Radio Plus . Więcej o konkursie w następnych wydaniach Echa Gmin i Beczki.



27 listopada 2011 - Kiermasz Adwentowy na "Farskim Ogrodzie"

Dziś na placu obok plebanii, Parafialny Zespół Caritas przy wsparciu proboszcza Krzysztofa Mroza zorganizował tradycyjny Kiermasz Adwentowy. Słowo tradycyjny w Brynicy nabrało wymiaru symbolicznego, gdyż już od kilku lat ta impreza przyciąga wielu mieszkanców i gości spoza miejscowości. Ma ona charakter nie tylko okazji do nabycia ozdób symbolizujących adwent, czy Boże Narodzenie, ale stała się okazją do wspólnego spotkania mieszkańców przy kawie i grzańcu. Tym ostanim napojem można się było trochę rozgrzać, bo choć pogoda okazała się niezwykle łagodna jak na tą porę roku, to jednak temperatura w cieniu nie przekraczała zaledwie 6 stopni. Kiermasz jak zwykle cieszył się ogromną popularnością, gdyż zajęte były prawie wszystkie miejsca. Wyrazu artystycznego nadał występ zespołu "Kupskie Echo", który dodatkowo rozgrzewał obecnych swoim spiewem.
Wszyscy mogli w trakcie imprezy nabyć stworzone przez Panie z Brynicy ozdoby, których piękno i jakość wykonania były na bardzo wysokim poziomie.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


pod adresem http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=256 można zobaczyć zdjęcia z kiermaszu


25 listopada 2011 - Promocja albumu "Dawna Brynica w fotografii"

Wczoraj wieczorem w Brynicy miało miejsce wydarzenie społeczno-kulturalne, którym bez wątpienia było spotkanie promocyjne z Panem Bernardem Matrosem - autorem opublikowanego niedawno albumu "Dawna Brynica w fotografii". Zgromadziło ono wielu mieszkańców miejscowości, jak również inne osoby interesujące się publikacją,wśród nich pisarkę Panią Helenę Buchner, badacza historii i tłumaczke Panią Helenę Kokott, jak i przedstawicieli lokalnego samorządu oraz dziennikarzy czasopism wydawanych w regionie.
Spotkanie organizowane przez Bibliotekę Publiczną w Brynicy, będącą częścią Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej poprowadzili: jego dyrektor - Krystian Czech oraz nacodzień pracująca w brynickiej bibliotece - Aneta Sowa. Prezentacja przez nią przygotowana wspomagała multimedialnie Pana Bernarda Matrosa, który w kilku częściach przedstawił historię powstania albumu i jego zawartość. Kolejne cześci spotknia były przedzielone oprawą muzyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież z Brynicy.

Spotkanie miało dość otwartą formułę, w której zachodziła silna interakcja pomiędzy słuchaczami a prowadzącymi. Żywiołowo reagowali oni na prezentowane zdjecia, jak i nawiązywali do fragmentów ksiazki.
Wśród ciekawszych wypowiedzi należy przytoczyć nawiązanie Konrada Dendery do zagadnienia zanikania znajomosci mowy śląskiej wsród młodszego pokolenia, a szczególnie terminologii związanej z nazewnictwem maszyn rolniczych i ich części. Prowadzi to do bezpowrotnego znikania z mowy kolejnych określeń i spłycania sie samego języka.
Kolejną ciekawą wypowiedzią było nawiązanie Alfreda Sosny do hobby wielu dawnych i współczesnych mieszkańców, którym była piłka nożna. Przypomnijmy, ze pan Alfred byl jednym z najlepszych piłkarzy w czasach swojej młodości. opowiadal, ile trudu wymagał sam udział w meczu, na który czesto jechało sie rowerem kilkadziesiąt kilometrów, nie zależnie od pogody.
Wśród zebranych na sali było wiele osób w wieku powyzej 70 lat, ktore doskonale pamietają jeszcze wydarzenia i osoby przytaczane w książce, co sprawiało iż spotkanie przerodzilo sie w wspólna biesiadę. N azakończenie wszyscy zostali zaproszeni do suto przygotowanego stołu z ciastem i kawą, gdzi ekontynuowano snucie wspomnień wydarzeń z przeszłości.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek




zdjęcia w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=255

25 listopada 2011 - Światowy Dzień Pluszowego Misia w szkole

Dziś przypada bardzo miłe święto. Budzi sympatię mniejszych i ciepłe wspomnienia dużych. Wszystkich łączy maskotka - miś. Znajome pluszaki odwiedziły szkołę i tu czciły swój dzień.


źródło - PSP Brynica

24 listopada 2011 - Brynicki miłośnik historii pan Bernard Matros w NTO

W dzisiejszej Nowej Trybunie Opolskiej pojawił sie artykuł na temat książki Pana Bernarda Matrosa - "Dawna Brynica w fotografii" autorstwa redaktora Mariusza Jarzombka. Nawiązuje on do dzisiejszej promoscji ksiażki organizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Brynicy. Spotkanie z autorem i jego dziełem będzie mialo miejsce o godzinie 18.00 na sali OSP Brynica. Zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Brynicy i inni zainteresowani tą dziedziną literatury.
Artykuł z dzisiejszego wydania NTO można znaleźć pod adresem http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20111123/POWIAT01/3872034 . Przy okazji informujemy, iż wszyscy chcący nabyć Nową Trybunę Opolską poza granicami naszego powiatu mogą tego dokonać w sklepie internetowym wydawnictwa pod adresem : http://kiosk.nto.pl/publications/preview_info/nto/2011-11-24/136 .


tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcie - Mariusz Jarzombek

24 listopada 2011 - Zaproszenie do Publicznej Biblioteki w Brynicy - przypomnienie

Publiczna Biblioteka w Brynicy
zaprasza


na promocję książki
Bernada Matrosa
„Dawna Brynica w fotografii”
24.11.2011 r., godz. 18.00
sala OSP Brynica

22 listopada 2011 - Już w najbliższa niedzielę kolejna edycja konkursu "Ze Śląskiem na ty"

„Ze Śląskiem na ty” – odsłona XVIII - 27 listopada, godz. 16.00
w sali Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej









- Serdecznie Zapraszamy -

21 listopada 2011 - Archiwalna Gazeta Beczka z końca października 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 254 numer Beczki z końca października tego roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

20 listopada 2011 - Dziś świetujemy 100 lat konsekracji naszego kościoła

100 ROCZNICA KONSEKRACJI KOŚCIOŁA
23 LISTOPADA 1911 r.


Z DZIEJÓW ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ
Ks. dr hab. Józef PATER

„Bp Jerzy Kopp (1887-1914) ur. się 25 VII 1837 r. w Duderstadt, pochodził z nizin społecznych. Ojciec jego był ubogim tkaczem. Ukończył biskupie gimnazjum w Hildesheim, a po maturze, ze względu na trudne warunki materialne, pracował przez jakiś czas na kolei jako pomocnik telegrafisty. Dopiero w 1858 r. podjął studia teologiczne i w cztery lata później przyjął święcenia kapłańskie. Przez trzy lat pracował w duszpasterstwie jako wikary, a następnie jako sekretarz wikariusza generalnego w Hildesheim. W 1872 r. został kanonikiem kapitulnym i wikariuszemgeneralnym. Jako młody urzędnik kurialny wszedł w konflikt z władzami państwowymi i został ukarany grzywną w wysokości 1600 marek za to, że obsadził kilka parafii, nie meldując o tym urzędu państwowego. Wkrótce jednaknawiązał kontakt z Bismarckiem oraz z innymi politykami. Wkrótce stał się gorącym zwolennikiem współdziałaniaKościoła z rządem. To stało się początkiem wielkiej kariery nie tylko kościelnej lecz także politycznej. W 1881 r. został mianowany biskupem Fuldy. Jako rządca diecezji podejmował cały szereg inicjatyw zmierzających do zaleczenia ran zadanych przez Kulturkampf. Przez wiele lat pełnił rolę pośrednika między Rzymem i Berlinem. Przeniesiony w 1887 r. do Wrocławia, cieszył się nadal uznaniem rządu pruskiego i tym samym mógł zrealizować podobnie jak w Fuldzie, szereg podjętych zamierzeń. Wybudował nowy konwikt dla alumnów przy pl. Katedralnym (Georgianum), seminarium duchowne i konwikt w Widnawie, konwikt dla chłopców w Bytomiu, Gliwicach, Głogowie i Nysie, założył Muzeum i Archiwum Diecezjalne. Ponadto przyczynił się do rozwoju związków katolickich, sztuki i nauki popierając materialnie naukowców, m. in. Ludwika Pastora historyka papiestwa i Józefa Wilperta badacza malowideł w katakumbach. W 1893 r. bp Kopp został odznaczony purpurą kardynalską. Po śmierci Leona XIII w 1903 r. mówiono także o kardynale Koppie jako kandydacie do tiary. Faktem jest, że od 1900 r. będąc przewodniczącym Konferencji Episkopatu Niemiec, wielokrotnie przebywał w Rzymie i cieszył się tam wielkim autorytetem. Za jego rządów wzniesiono w diecezji około 650 kościołów, kaplic i klasztorów. Podjęto także odbudowę wież katedralnych i odnowę wnętrza świątyni. Dwukrotnie zorganizowano za jego rządów "Katolikentag" w diecezji wrocławskiej: w 1899 r. w Nysie i w 1909 r. we Wrocławiu. Zaangażował się w reformę szkolnictwa oraz żywo zajmował się tworzeniem organizacji robotniczych. Dążył do zerwania więzów Górnego Śląska z innymi ziemiami polskimi. Ideałem Koppa byli Górnoślązacy, wierni państwu i królowi. Zalecał więc kształcenie duchownych w języku polskim, wprowadzając obowiązkową naukę polskiego w konwikcie wrocławskim, w 1908 r. podczas poświęcenia kościoła w Panewniku mówił o odrębności narodowej Polaków, ale robotników prosił by tę odrębność umieli pogodzić z obowiązkami wobec państwa. Był przekonany że z czasem uda się przełamać ruch polski. Później tę pewność siebie stracił. Zasługi kardynała Koppa w rozwoju instytucji kościelnych na terenie diecezji były wyjątkowo wielkie. Ale przyznać trzeba, że była to osobowość wyjątkowo złożona. Najbardziej jednak dominuje w jego działalności motyw stosunku do władzy i dążenie do pogodzenia interesów Kościoła i państwa z tendencją do udziału w wykonywaniu tej władzy, a przynajmniej do wpływania na podejmowanie decyzji. A zatem przenosił w przełom XIX i XX w. wiele zasad wieków poprzednich o sojuszu tronu i ołtarza, tak bardzo niezrozumiałym już w latach następnych. Kardynał Kopp zmarł 4 III 1914 r. w Opawie i został pochowany w katedrze wrocławskiej”.


Z Kroniki p. Frantza Woscha:
„Wybudowany w roku 1903 nowy kościół był
tylko poświęcony, lecz nie konsekrowany.
Konsekracji dokonał w dniu 23 listopada 1911 roku
ksiądz kardynał dr Jerzy Kopp. W tym dniu też
udzielił sakramentu bierzmowania 1505 osobom z
Brynicy, Grabczoka, Murowa i Kup oraz Łubnian”.



źródło - gazetka parafialna nr 22/2011
opracował ks. Krzysztof Mróz
















Zamieszczony poniżej tekst ukazał się na pierwszej stronie “Gazety Opolskiej” w numerze 140 z wtorku 28 listopada 1911 roku.

Ks. kardynał Kopp w dekanacie siołkowskim

Z Czarnowąsów otrzymujemy następujący opis pobytu w ubiegłym tygodniu J. E. ks. kardynała Koppa w dekanacie siołkowskim powiatu opolskiego:

Czarnowąsy, 25-go listopada

Z powodu choroby Najprzewielebniejszego ks. biskupa-sufragana Augustyna już dwa razy zapowiedziane bierzmowanie ku ogólnemu smutkowi wszystkich parafian dekanatu siołkowskiego musiało być odroczone. Kiedy już w ogóle mało było widoku, by jeszcze w bieżącym roku mogło się było odbyć, wtedy na prośbę przewiel. ks. dziekana Łukowicza Jego Eminencya książę Kardynał sam postanowił podjąć się uciążliwej podróży do dekanatu tutejszego. Inne już były dyspozycye na bieżący tydzień. Książę Kardynał cofnął je w dobroci swej, bo nie chciał zrobić zawodu młodzieży przygotowanej na bierzmowanie, i parafianom, którzy wszędzie czynili przygotowania na przyjęcie Arcypasterza. Jeżeli się zważy jeszcze opóźnioną i dżdżystą porę roku, krótkie dni i odległość pojedyńczych parafii od siebie, to tem wyżej cenić trzeba ofiarę, którą książę Kardynał przyniósł dla swych dyecezyan. To też wszędzie z radością spieszył lud nasz, do Kościoła i następcy Apostolskiego przywiązany, na powitanie Arcypasterza, by swą wdzięczność i miłość u stóp jego złożyć. Widząc ten zapał ludu, powtórnie zaręczył książę Kardynał, że pomimo uciążliwości podróży i braku czasu nie żałuje, że pospieszył do wiernych swych Górnoślązaków, których skupienie i porządek wszędzie najlepsze zrobiło na niego wrażenie.
We wtorek 21 bm. przybył książę Kardynał do Popielowa samochodem wprost z Wrocławia o godz. wpół do ósmej. Odprawiwszy tamże mszą św. wybierzmował parafian z Popielowa, Siołkowic i Chrościc, razem około 2000. Po południu pospieszył do świątecznie przybranego Wielk. Dobrzynia, by tam wybierzmować około 650 młodzieży. Po krótkim wstępie na tamtejszą plebanię wyruszył dalej ku Czarnowąsom. Przewiel. ks. dziekan uprzedził życzenie Jego Eminencyi i nie pozwolił, aby przygotowani jeźdźcy wyruszyli mu naprzeciw, by samochodu nie wstrzymywać, za co Jego Eminencya wyraził mu szczególniejsze uznanie. Przy blasku pochodni przybył książę Kardynał do Czarnowąsów. Witany był przez lud tłumnie zebrany i w krótkich serdecznych słowach przez księdza dziekana. Pieśń zebranego ludu “Ciebie Boże chwalimy”, która wszystkim płynęła ze serca, towarzyszyła Arcypasterzowi do przybranej odświętnie w zieleń i wieńce starożytnej świątyni, gdzie Arcypasterz w serdecznych słowach przemówił do zebranych, zwracając uwagę na cel swego przybycia, i dziękując za uroczyste przyjęcie i miłość dyecezyan. Słowa jego powtórzył ks. prof. Lipski po polsku.
Potem jak do kościoła, tak teraz napowrót do plebanii poprzedzony był Arcypasterz przez około 150 dziewcząt w bieli, lud licznie zebrany tworzył szpaler.
W środę 22-go rozpoczęło się zaraz po mszy św. o godz. 7-mej bierzmowanie tutejszych 1550 i około 300 młodzieży z Ługnian. Po krótkim wstępie do domu sierot, powrócił Arcypasterz na plebanią, by o godz. wpół do czwartej wyruszyć dalej samochodem do Brynicy, gdzie go parafianie z równą przyjmowali szczerością i radością, i owacye mu przynosili. W czwartek o godz. 7 rozpoczęła się konsekracya tamtejszego kościoła, a potem bierzmowanie ludu z Brynicy, Kup i po części z Ługnian.
W piątek o godz. 7 rano odbyła się msza św. i bierzmowanie w Jełowie ludu z Jełowy i Bierdzan, po południu zaś w Budkowicach.
Wieczorem w piątek wyruszył Arcypasterz do Fałkowic, gzie w sobotę z rana dokonał bierzmowania i następnie wrócił do Wrocławia. Towarzyszyła mu wdzięczność ludu naszego za tak wielką ofiarę, którą dla niego przyniósł, i modły do Boga, by mozoły podróży i pracy nie nadwątliły zdrowia Jego, i by Bóg łaskawy zachował nam na długie lata Arcypasterza naszego, który tyle serca okazuje dla ludu górnośląskiego i który z szczególniejszym uznaniem wyrażał się o polskim śpiewie ludu, i cieszył się, że polski właśnie śpiew podczas przyjęć i nabożeństw wznosi się do nieba.


tekst i fotokopie nadesłane przez Pana Piotra Badurę

20 listopada 2011 - Jeszcze tylko do końca miesiąca można nadsyłać prace na konkurs fotograficzny

Do końca listopada trwa konkurs fotograficzny „CZTERY PORY ROKU W OBIEKTYWIE”. Pozostał jeszcze niewiele ponad tydzień na wzięcie w nim udziału i nadesłanie swoich prac na adres : kontakt@brynica.opole.pl . Do organizatorów dotarło już kilka prac konkursowych, których fragmenty prezentujemy w tekście, zachęcając innych do nadesłania nam swoich.
Poniżaj przypomnienie idei konkursu i jego regulamin.



Krzysztof Marsolek



"Brynica posiada wspaniałe lasy, a jesienią stają się one wyjątkowo malownicze. Jeśli jesteś osobą, która wspaniale czuje się podczas wędrówki po leśnej drodze, to czytasz właściwy wpis i musisz już tylko wziąć aparat do ręki i ruszać w drogę! Celem przedsięwzięcia jest fotografowanie brynickiej przyrody w ciągu każdej pory roku. Konkurs będzie miał cztery odsłony: wiosna, lato, JESIEŃ, zima. Tegoroczna jesień zapoczątkuje planowany cykl nowej inicjatywy. Fotografie mogą przedstawiać lasy, łąki, pola, rzeki lub dzikie zwierzęta i powinny być wykonane w Brynicy. Pragniemy jednocześnie zaproponować podjęcie próby fotografowania tego samego miejsca w kolejnych porach roku. Istniałaby wtedy możliwość obserwacji i dokumentowania zmian, jakie następują w przyrodzie wciągu mijających 12 miesięcy".
Termin nadsyłania prac pierwszej odsłony pt „ Brynicka jesień w obiektywie” kończy się z ostatnim dniem listopada ! Więcej informacji znajduje się w regulaminie poniżej.
Życzymy Państwu dobrej zabawy podczas fotografowania i poznawania swoich możliwości artystycznych.

W imieniu zespołu miłośników kultury i sztuki w Brynicy -Sabina Patrzek



REGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO-
„CZTERY PORY ROKU W OBIEKTYWIE – JESIEŃ”


I. Organizatorzy
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
Współorganizator
Szkolna Grupa Odnowy Wsi przy Publicznej Szkole Podstawowej w Brynicy
Partnerzy
Łubniański Ośrodek Kultury; GBP w Łubnianach – filia w Brynicy;

II. Cel konkursu
Przedstawienie zjawiskowości „ brynickich cudów natury” – lasów, przyrody w obiektywie przemijania przyrody,zmian w przyrodzie w ciągu roku,gamy kolorów ozdabiającej naturę w kolejnych porach roku : wiosna, lato, jesień, zima,ęcenie do rozwijania osobistych zainteresowań oraz wrażliwości estetycznej w zakresie fotografii,
III. Informacje dotyczące uczestnictwa
W konkursie mogą brać udział WSZYSCY mieszkańcy Brynicy.
2. Uczestnik może wysłać maksymalnie 5 zdjęć na adres :
kontakt@brynica.opole.pl
3.
Przyjmowane będą jedynie te prace, które będą przedstawiały przyrodę m.in. lasy, pola, łąki, rzeki, dzikie zwierzęta, oraz zostaną wykonane na terenie Brynicy.
NIE przyjmowane będą prace przedstawiające: budynki mieszkalne, postaci, zwierzęta domowe, wykonane poza terenem Brynicy.
Każde zdjęcie musi mieć opis:
Imię i nazwisko autora pracy,autora pracy,ł fotografii,wykonania.

Terminy nadsyłania fotografii:
- Wiosna 1 marca - 31 maja
- Lato 1 czerwca - 31 sierpnia
- Jesień 1 września - 30 listopada
- Zima 1 grudnia – 28/29 lutego

Prace wszystkich autorów zostaną opracowane w formie prezentacji i przedstawione podczas uroczystego finału 11 grudnia(niedziela) w sali OSP w Brynicy, po nabożeństwie adwentowym
UWAGA! Dla autorów najlepszych prac organizatorzy ufundują nagrody rzeczowe.

IV. Uczestnik
Każdy uczestnik, który wysyła swoje prace na wskazany adres:
posiada pełnię praw autorskich do fotografii i przenosi je na Organizatorów w zakresie niezbędnym do ich publikacji lub innego rozpowszechniania,ł się z regulaminem konkursu i zaakceptował jego warunkiża zgodę na przetwarzanie i udostępnianie następujących danych osobowych: imię, nazwisko, adres zamieszkania – zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133, poz. 833 z późn. zmianami)

19 listopada 2011 - Już za tydzień Kiermasz Adwentowy


19 listopada 2011 - Zaproszenie Andrzejkowe

Zespół Rekreacyjno Restauracyjny BERPOL Serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Brynicy i okolic na zabawę Andrzejkową , która odbędzie się w sobotę 26 listopada 2011 o godzinie 20.00
Zainteresowanych prosimy o kontakt tel. 77 4 270 515 lub 696 44 99 92 w celu rezerwacji .

Zabawę poprowadzi DJ LEE

Cena biletu 50zł. od os. z konsumpcją

Kolacja
Filet z piersi kurczaka
ziemniaki purre
surówka z kapusty kiszonej

Zimna płyta

Sałatka jarzynowa
Jajko w sosie tatarskim
Śledz w oleju
Rulonik z szynki
Galaretka z kurczaka
Pieczywo

II Kolacja

Barszcz czysty
Krokiety z kapustą i grzybami

kawa lub herbata


Zimne Napoje i Alkohol do nabycia w Naszym barze po bardzo atrakcyjnych cenach .



Zapraszamy Serdecznie


21 listopada 2011 - Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Szkole Podstawowej

Długoletnia tradycja ( w naszej szkole od 2006 roku) nakazuje spotkać się i przekazywać koleżankom i kolegom oraz zaprzyjaźnionym osobom miłe słowa na ozdobnych karteczkach własnoręcznie wykonanych. Innowacją w tym roku było wykonanie łańcucha przyjaźni. Każda klasa przygotowała swój odcinek, który na spotkaniu został połączony w symboliczną całość. W imieniu społeczności szkolnej najserdeczniej pozdrawiamy wszystkich, którzy mają jakiekolwiek związki z naszą najpiękniejszą wsią. PSP w Brynicy.

W piątek natomiast uczniowie przeprowadzali ciekawe doświadczenie. Każdy uczeń i każda uczennica mogli spróbować, jak to jest nosić spódnicę. Wrażenia różne, ale zabawa niezła

źródło - PSP Brynica

16 listopada 2011 - Ogłoszenie w sprawie jutrzejszej zbiórki odpadów w Brynicy

OGŁOSZENIE
W SPRAWIE ZBIÓRKI ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH



Informuję, że w dniach 15 – 18 listopada bieżącego roku na terenie Gminy Łubniany zostanie przeprowadzona zbiórka odpadów niebezpiecznych komunalnych. Zbiórka zostanie przeprowadzona na zasadzanie mobilnych kontenerów (punktów zbiórki). Kontenery będą ustawione w 4 wybranych sołectwach Gminy Łubniany. Odpady należy dowozić do wyznaczonych punktów zbiórki we własnym zakresie. Zbiórka będzie prowadzona wg następującego harmonogramu:

Data zbiórki Godziny zbiórki Miejscowość Lokalizacja ruchomego punktu zbiórki
15.11.2011r. 11:00 –17:00 Łubniany ul. Opolska – parking przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej
16.11.2011r. 11:00 –17:00 Jełowa ul. Wolności – parking naprzeciw plebanii
17.11.2011r. 11:00 –17:00 Brynica ul. Powstańców Śląskich – plac Arnstein
18.11.2011r. 11:00 –17:00 Luboszyce ul. Szkolna – plac przy Publicznej Szkole Podstawowej


Do odpadów niebezpiecznych, które będą odbierane w trakcie zbiórki należą:
- przeterminowane leki;
- baterie i akumulatory;
- farby i lakiery;
- odczynniki chemiczne, rozpuszczalniki, tusze, tonery, farby drukarskie;
- kleje, lepiszcze, żywice zawierające substancje niebezpieczne;
- tworzywa sztuczne – opakowania po olejach, farbach, detergentach;
- metale – puszki po farbach, opakowania po aerozolach;
- lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć (np. termometry);
- zużyte oleje silnikowe oraz smary itp.;
- rozpuszczalniki;
- zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne (w tym sprzęt AGD i RTV itp.)


11 listopada 2011 - Wczoraj uczniowie szkoły uczcili Narodowe Święto Niepodległości

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w PSP w Brynicy uczniowie przygotowali uroczystą akademię okolicznościową. Panował niezwykle podniosły nastrój, który udzielił się wszystkim obecnym. Zaczęło się radosne świętowanie rocznicy wyzwolenia spod zaborów.


źródło - PSP Brynica

10 listopada 2011 - Św. Marcin w Brynicy

Dziś wieczorem w Brynicy odbyła się inscenizacja historyczna przypominająca wydarzenia związane z postacią św. Marcina - rzymskeigo legionisty, który podzielił się swym płaszczem z żebrakiem. Spektakl przygotowali uczniowie szkoły podstawowej w Brynicy. Wieczorne obchody św. Marcina składaly sie z trzech cześci. Pierwszą byl wspólny przemarsz za postacią św. Marcina na koniu, w którego tym razem wcielił się Bernard Klimek z Brynicy, następnie zgromadzeni pprzed kościolem obejrzeli inscenizację a potem wszyscy udali sie na wspólną biesiadę na Farskim Ogrodzie. Zastali tam przygotowane stoły i bogato zaopatrzoną kuchnie, która jak widać na zdjęciach przeżyła rewolucję i stanowi od niedawna piękne zaplecze dla imprez organizowanych na tyłach plebanii. Zorganizowano takz ekonkurs lampionów niesionych wczesniej w pochodzie.
Za przygotowanie imprezy należą się szczególne podziękowania dla Pań z Parafialnego Zespołu Caritas, uczniow i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Brynicy, Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej za oprawę muzyczną oraz ks. proboszczowi Krzysztofowi Mrozowi za inicjatywę wskrzeszenia tradycji obchodów św. Marcina i ogromny wkład pracy.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek



zdjęcia można oglądać pod adresem : http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=254

10 listopada 2011 - Dzień Zdrowego Śniadania w brynickiej podstawówce

Dzień 8 listopada został zainicjowany w Unii Europejskiej w 2007 roku. Jest obchodzony w krajach Europy Zachodniej. W Polsce nosi nazwę Dzień Zdrowego Śniadania, aby uświadomić dzieciom i nie tylko im, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Daje energię do nauki, koncentrację na lekcji i siłę do zabawy. Wykonane wspólnie daje wiedzę i niezłą zabawę. A jak potem smakuje...


źródło - PSP Brynica

9 listopada 2011 - Zaproszenie na piątkowy wieczór do Łubniańskiego Ośrodka Kultury

W najbliższy piątek o godzinie 16.00 w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach odbedzie się spotkanie „11 listopada w GBP – obrazy, słowa i muzyka”.

W jego programie:
- 11 listopada w literaturze
- Promocja książki „Dawna Brynica w fotografii” – Bernarda Matrosa
- Podsumowanie V edycji przedsięwzięcia ph. „Skiba”
- Wokół tradycji św. Marcina
„Dawna Brynica w fotografii” – Bernarda Matrosa

Dla Bryniczan szczególnie ważnym wydarzeniem jest to ostatnie, czyli promocja książki „Dawna Brynica w fotografii” – Bernarda Matrosa . Liczymy na ich liczne przybycie.

źródło - Łubniański Osrodek Działalności Kulturalnej

Na zdjęciu Pan Bernard Matros z Biskupem Ordynariuszem Opolskim Andrzejem Czają, ktory jest jednym z autorów przedmowy do książki.


8 listopada 2011 - Zaproszenie na św. Marcina

Dzień Świętego Marcina


Brynica - 10 listopada 2011 r.
zbiórka na Placu Arnstain
o godzinie 16.45



W programie:

- przemarsz za św. Marcinem z lampionami z placu pod kościół
- inscenizacja historyczna
- przejście na plac za plebanią (Farski Ogród) i w programie:
1. poczestunek rogalami
2. konkurs lampionów
3. ciepłe napoje i grill
4. spotkanie przy wspólnym stole


Organizatorzy:
Parafialny Zespół Caritas
Szkoła Podstawowa
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
ks. Proboszcz Krzysztof Mróz



Serdecznie Zapraszamy


źródło - Parafia Brynica

Więcej zdjeć z szeszłorocznych obchodów pod adresem :
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=194

6 listopada 2011 - Wiadomości z szkoły

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" ma długą tradycję w naszej szkole. Tym razem miłym gościem słuchających czytania była znana dzieciom p. Krzyścin. Uczniowie z uwagą wysłuchali fragmentów niezwykłych opowieści.


Dziś był niezwykle miły dzień dla dużych i małych uczniów. Wszyscy lubią bajki , więc Dzień Postaci z Bajek wywoływał tylko miłe skojarzenia.


źródło - PSP Brynica

6 listopada 2011 - HIT na niedzielę!

Dziś mamy hit na niedzielę, a dokladniej zapis filmowy meczu jaki odbyl się w Brynicy dwa tygodnie temu pod nazwą COPA Brynica 2011, w którym wzięły udział dwie brynickie drużyny a o którym pisaliśmy. Materiał przygotowało i umieścilo w internecie na stronach Youtube - Studio Filmowe SVK Łukasza Czecha. Materiał został podzielony na 7 części po 15 minut dla łatwiejszego oglądania dla ludzi ze słabszymi łączami internetowymi. Po otwarciu strony z filmem można dwukrotnie kliknąć w okienko obrazu a wtedy film będzie do obejrzenia na calym ekranie. Kolejne części można ogladac pod adresami:



cz.1 http://www.youtube.com/watch?v=umnZdBgXuYo


cz.2 http://www.youtube.com/watch?v=q3J57DZKhfo


cz.3 http://www.youtube.com/watch?v=JzWp96fLlUI

cz.4 http://www.youtube.com/watch?v=kFpnZZ0ZOt4

cz.5 http://www.youtube.com/watch?v=6zmIJC-avfA

cz.6 http://www.youtube.com/watch?v=x7Uf0Q9u-9A

cz.7 http://www.youtube.com/watch?v=spqzYk_nThg


Gratulujemy organizatorom świetnego pomysłu i czekamy na przyszloroczną edycję COPA Brynica 2012 .

tekst - Krzysztof Marsolek


można także jeszcze raz przejrzeć zapis fotograficzny w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/index.php?cat=111


5 listopada 2011 - Kolejna Gazeta Beczka z października 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać z małym opóźnieniem 253 numer Beczki z października tego roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

2 listopada 2011 - Dzień Zaduszny

Wczoraj przeżywaliśmy dzień wspomnienia Wszystkich Świetych. Dziś Dzień Zaduszny, w którym wspominamy zmarłych. Jest on czasem do wizyty na cmentarzu w większym spokoju i okazją na większa zadumę nad sensem życia i pzremijania, jest to także okazja do indywidualnej modlitwy w intencji zmarłych.
Na wczorajszych zdjęciach popołudniowych widać pięknie przystrojone groby a na zdjęciach nocnych łunę, jaką dawały palęce sie świece, które symbolizują życie wieczne.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


1 listopada 2011 - Dziś urodziny ks. Radcy Adama Polechońskiego

Dziś Wszystkich Świętych. W Brynicy jest to dzień szczególny, gdyż jest to także data urodzin Księdza Radcy Adama Polechońskiego - proboszcza seniora, który spędził w parafii ponad 40 lat. Z tej okazji jak co roku odprawiona została uroczysta msza święta z okazji jego 83 której sam przewodniczył, a także znalazł się moment na wyrażenie swej ludzkiej wdzięczności przez reprezentantów mieszkańców Brynicy i Surowiny. Były to momenty wzruszające. Ksiądz senior podziękował za pamięć, nawiązując jednocześnie do historii swoich narodzin, powołania kapłańskiego i roli jakie w jego życiu odegrała jego matka.


Wszyscy życzymy naszemu jubilatowi z tej okazji 100 lat, Błogosławieństwa Bożego oraz zdrowia.

Wszyscy Parafianie


p.s. zdjecia prezentowane do pobrania w galerii pod adresem:
http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=253

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego