Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_02

Archiwum > 2010

1 marca 2010 - dziś 91 urodziny Pani Ireny Pazera

Dzisiaj 01.03.2010 r. p. Irena Pazera kończy 91 lat.

W związku z tym składamy Jej serdeczne życzenia urodzinowe, długich lat życia w zdrowiu, szczęściu i zadowoleniu wśród swojej rodziny, dużo błogosławieństw Bożych i wszyscy śpiewamy Jej - 100 lat -


tekst i zdjęcie - Bernard Matros


Artykuł na temat Pani Ireny Pazera można znaleźć w dziale
reportaży.

1 marca 2010 - prośba do mieszkańców Brynicy

Tydzień temu Pani Grocholska z Muzeum Wsi Opolskiej zwróciła sie z prośbą do mieszkańców wsi Brynica o odnalezienie archiwalnych zdjęć dachu na obecnym sklepie GS (kiedyś karczma własności Państwa Patrzek). Nie udało nam się znaleźć nic w gronie stowarzyszenia, dlatego zwracamy się z szerszą prośbą do mieszkańców i innych osób mogących pomóc o przesłanie, bądź poinformowanie o możliwości skopiowania starych zdjęć przedstawiajacych ten dach. Chodzi o pokazanie wzoru dachówki poukładanego z różnych jej kolorów. Jeśli ktoś coś posiada, to prosimy o kontakt na adres poczty internetowej kontakt@brynica.opole.pl lub telefonicznie na 774215875 (Krzysztof Marsolek), 774215396 (Bernard Matros).

Krzysztof Marsolek

27 lutego 2010 - horror na ulicy Prostej

Zima mija, mrozy puszczają i mamy nowe problemy. Na ulicy Prostej, o czym poinformowała Pani Zofia Jażwińska warunki drogowe panujące tam można nazwać horrorem. Po przebyciu zaledwie 200 metrów samochód o mało co nie ugrzązł w błocie, o jego wyglądzie lepiej nie wspominać. Zdjęcia obrazują cała sytuację.

Z informacji jakie ustalono wynika, że planowana jest przebudowa drogi w tym roku (U C H W A Ł A Nr XXVII/143/ 09 R A D Y G M I N Y Ł U B N I A N Y z dnia 24 sierpnia 2009r.), co faktycznie jest koniecznością. Warto by było, aby mieszkańcy monitorowali realizację tego zadania inwestycyjnego.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

26 lutego 2010 - kolejna edycja akcji "Cała Polska czyta dzieciom"

Dziś, 26 lutego kolejna edycja akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Literaturę piękną przybliżała dzieciom nasza absolwentka , a obecnie studentka, Małgorzata Kilian. Dla młodszych dzieci było opowiadanie o Czaroduszce, a dla starszych - Alicja z Krainy Czarów.

źródło - PSP Brynica

23 lutego 2010 - kajakiem po Bryniczance

Zima powoli mija i niektórzy zapaleni miłośnicy sportu już podejmują próby przywołania wiosny. Należą do nich m.in. Marcin Buchmann z Brynicy oraz Mateusz Wysocki z Dabrówki Łubniańskiej. Dokonali oni wczoraj skutecznej próby przepłynięcia kajakiem rzeki Brynicy na odcinku od Dąbrówki Łubniąńskiej do Brynicy. Gratulujemy!
Przy okazji warto zauważyć, że zeszłoroczna jej melioryzacja przyniosła pozytywne skutki w postaci braku powodzi, jednak jak Marcin i Mateusz zauważyli jest parę miejsc o ograniczonej drożności.
Zachecamy wszystkich do aktywnego uprawiania różnych form sportu a także do dzielenia sie z mieszkańcami zdjęciami obrazującymi to.

Krzysztof Marsolek

21 lutego 2010 - kolejny sukces uczniów brynickiej PSP

W sobotę 19 lutego 2010 r. uczniowie brynickiej szkoły podstawowej brali udział w zawodach gminnych w tenisie stołowym. Jak zwykle wypadli świetnie, zdobywając czołowe miejsca. W ten sposób kolejny raz pokazali wysoki poziom brynickiej PSP zarówno w dziedzinie nauki, jak i szeroko rozumianych dyscyplinach sportowych.

źródło - PSP Brynica


17 lutego 2010 - konkurs recytatorski w brynickiej PSP

W dn. 17 lutego uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w szkolnym konkursie recytatorskim. Najlepszymi okazali się (uczestnicy wymienieni w kolejności alfabetycznej):
klasa IV - Dominik Dajewski, Daniel Polok, Kamil Polok,
klasa V - Monika Narowska, Adrian Pogrzeba,
klasa VI - Paulina Długosz, Beata Wodarz, Klaudia Zawierta.
Komisja konkursowa wysoko oceniła recytatorów i wyłoniła najlepsze przedstawicielki szkoły. Monika Narowska z kl. V oraz Paulina Długosz będą nas reprezentować w konkursie wojewódzkim już w marcu.


źródło - PSP Brynica

17 lutego 2010 - światowy dzień kota w brynickiej PSP

W programie imprezy na cześć Mruczków znalazły się: pokaz multimedialny, występy uczniów oraz wystawka - gazetka.


źródło - PSP Brynica

16 lutego 2010 - Babski Comber 2010

Dziś w dniu tradycyjne "śledzika" na sali OSP odbyła się impreza karnawałowa - Babski Comber. Jest to zabawa dość nietypowa, ponieważ zaproszone sa wyłącznie kobiety.
Mieszkanki Brynicy wzięły w niej liczny udział przygotowując starannie przebrania i świetnie bawiąc się wspólnie. Impreza ta połączyła wszystkie pokolenia bryniczanek.
Babski comber to stara tradycja, wedle której spotykały się wszystkie kobiety z danej wsi. Impreza, na której tańczono i korzystano z atrakcji, miała na celu przekazanie doświadczeń mężatek kobietom niezamężnym. Odbywało się to przy hucznej zabawie, towarzystwie barwnego korowodu mężatek przystrojonych kuchennymi akcesoriami.
W trakcie zabawy w Brynicy odbyło się wiele konkursów, a najciekawsze to wybór "Baby Roku" (zwyciężyła po długiej rywalizacji Sylwia Sosna) oraz wybór najciekawszego przebrania (zwycieżyła Agnieszka Patrzek "Niteczka" w stroju Pszczółki Maji). Rozegrano równiez mecz z wykorzystaniem główki kapusty zamiast piłki.
Impreza zakończyła się przed północą kończąc w ten sposób okres karnawału. W
galerii można już oglądać zdjęcia pokazujace barwne stroje oraz świetną zabawę jaka miała miejsce.

15 lutego 2010 - 50-te urodziny Norberta Górskiego

Dziś obchodził swoje 50 urodziny Norbert Górski. Z tej okazji życzenia zdrowia, błogosławieństwa Bożego, pomyślności, radości rodzinnej oraz powodzenia w biznesie składają wszyscy członkowie Stowarzysznia Odnowy Wsi Brynica z Prezesem Krystianem Czechem na czele, jak również wszyscy mieszkańcy i znajomi.
WIeczorem z tej okazji odprawiono mszę a później wszyscy członkowie rodziny przybyli do restauracji Berpol na wieczorne przyjęcie.

15 lutego 2010 - numer gazety Beczka z początku stycznia jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 224 numer Beczki z końca roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

15 lutego 2010 - wczoraj zmarła najstarsza mieszkanka Brynicy (101 lat) o której niedawno pisaliśmy

Z głębokim żalem zawiadamiamy że 14.02.2010 r.
w Opolu, zmarła najstarsza mieszkanka Brynicy

p. MARIANNA ŚWIEBODA

Pogrzeb odbędzie się 18.02.2010 r. o godz. 11.00
w Kluczborku, gdzie spocznie obok swojego męża.

15 lutego 2010 - Zabawa Niedźwiedziowa 2010

W galerii są już dostępne zdjęcia z zabawy, jaka odbyła się na zakończenie tegorocznego Wodzenia Niedźwiedzia. Jak widać na zdjęciu myśliwy nie pozwolił uciec misiowi i celnym strzałem powalił "dużego zwierza".

13 lutego 2010 - Wodzenie Niedźwiedzia

W galerii są już dostępne albumy zdjęć z wodzenia niedźwiedzia z 6 i 13 lutego 2010 roku. Kolejne zdjęcia z pozostałej części miejscowości będą dostępne jutro.
Dziś na godzinę 20.00 wszyscy mieszkańcy są zaproszeni na
"Zabawę z niedźwiedziem" do sali Państwa Cebula.

12 lutego 2010 - przypomnienie i zaproszenie na tradycyjne Wodzenie Niedźwiedzia w Brynicy

II część tradycyjnego Wodzenie Niedźwiedzia odbędzie się 13 lutego od godziny 8.00.

Początek na Surowinie, potem na ul.Łubniańskiej, ks.Klimasa, Kwiatowej, Leśnej i Polnej.

Organizatorzy Wodzenia Niedźwiedzia zapraszają również 13 lutego na zabawę taneczną w sali Państwa Cebula. Wstęp 15zł od osoby (w cenie wejściówka - jedzenie i picie we własnym zakresie), płatne przy wejściu.


"Niedźwiedź" serdecznie zaprasza.


12 lutego 2010 - kolejne spotkanie zespołu tworzącego projekty

Dziś w restauracji Berpol odbyło się kolejne spotkanie brynickiego zespołu tworzącego projekty z ramienia Stowarzyszenia Odnowy Wsi oraz osób wspierajacych w związku z naborem wniosków nowyh projektów. Omówiono przygotowany projekt oraz harmonogram realizacji. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością sołtys wsi- Kornelia Patrzek oraz ksiądz proboszcz - Krzysztof Mróz, którzy zostali członkami komitetu organizacyjnego dla projektu.

tekst i zdjecia- Krzysztof Marsolek

7 lutego 2010 - fotopolowanie nieopodal Brynicy

W dzisiejszej galerii zdjęć pojawiło się zdjęcie będące efektem "bezkrwawych łowów" Kasi i Damiana wykonane nieopodal Brynicy. Zapraszamy wszystkich gości strony aby nadsyłali także swoje fotografie. Przy okazji warto wspomnieć o ciężkim losie dzikich zwierząt szukającyh pożywienia pod grubą warstwą zmarzniętego śniegu. Bez pomocy człowieka, a szczególnie pracy członków kół łowieckich dokarmiających zwierzynę, tak długa i mroźna zima okazałaby się dla wielu sarenek nie do przetrwania.


zdjęcia - K&D Malesa, tekst - Krzysztof Marsolek

5 lutego 2010 - kolejne zaproszenie dla osób związanych z tworzeniem projektów - 9 lutego w Berpolu

Kolejne spotkanie członków zespołu tworzącego projekty z ramienia Stowarzyszenia Odnowy Wsi i wszystkich zainteresowanych w związku z nowym projektem - wtorek 9 lutego 2010 roku o godzinie 19.00 w Berpolu.


Serdecznie zapraszamy.

5 lutego 2010 - wspomnienie kolędowania brynickich uczniów

Jakiś czas temu uczniowie brynickiej szkoły podstawowej brali udział z powodzeniem w przeglądach grup kolędniczych w Lewinie Brzeskim oraz w Łubnianach, czego dowodem są uzyskane wyróżnienia. Dziś zamieszczamy zdjęcia pokazujące ich zdolności artystyczne.
Uczniowie poświęcili wiele czasu nie tylko na przygotowanie scenek, gdyż wykonali również z wielkim pietyzmem stroje i dekoracje tak nieodzowne na scenie.

źródło - PSP Brynica


4 lutego 2010 - spotkanie zespołu tworzącego projekty

Dziś odbyło się spotkanie brynickiego zespołu tworzącego projekty z ramienia Stowarzyszenia Odnowy Wsi w związku z naborem wniosków nowyh projektów. Omówiono koncepcje zgodne z celami wytyczonymi w założeniach strategii oraz zdefiniowano zadania do zrealizowania. Powstała koncepcja zorganizowania imprezy stanowiącej nawiązanie do wczesniejszego projektu. Jej podstawowymi elementami byłyby: "Bieg na orientację" w Stobrawskim Parku Krajobrazowym rozpoczynający się w Brynicy oraz "Rajd rowerowy szklakiem rudy żelaza" mający swój początek na pozostałościach kopalni odkrywkowych rudy żelaza na brynickim Gróbku, potem przejazd do Zagwiździa do Regionalnego Muzeum Odlewnictwa w dawnej Hucie Zagwiździe, jej zwiedzanie oraz powrót do Brynicy. Analizowano niezbędne uzgodnienia oraz możliwe patronaty. Spotkanie zaszczycił swoją obecnością ksiądz Proboszcz - Krzysztof Mróz, który wniósł wiele pomysłów i wiedzy merytorycznej w przebieg spotkania.
Spotkanie miało kameralny a zarazem bardzo ciepły przebieg dzięki uprzejmości właściciela Zespołu Restauracyjno-Rekreacyjnego Berpol - Pana Mieczysława Tyniora oraz Pani Aleksandrze Łozińskiej, goszczących uczestników.
Podczas spotkania uczczono sukces pierwszego projektu małą lampką szampana.
Kolejne spotkanie planowane jest na najbliższy poniedziałek lub wtorek w tym samym miejscu.

zdjęcia - Marek Ciernia, Krzysztof Marsolek, tekst- Krzysztof Marsolek

3 lutego 2010 - zaproszenie dla osób związanych z tworzeniem projektów

Spotkanie brynickiego zespołu tworzącego projekty i wszystkich zainteresowanych w związku z nowym projektem - 4 lutego 2010 roku o godzinie 19.00 Berpolu.


Serdecznie zapraszamy.

3 lutego 2010 - zaproszenie2 lutego 2010 - dziś urodziny najstarszej Bryniczanki

Mieszka w Brynicy osoba, która w zeszłym roku ukończyła 100 lat i oczywiście jest naszą najstarszą mieszkanką. Z tej okazji w lutym zeszłego roku, odprawiona została msza św. w jej intencji.

Dostojna Jubilatka to :

MARIANNA ŚWIEBODA


Dzisiaj 02.02.2010 r. Pani Marianna Świeboda kończy 101 lat !

Dostojnej Jubilatce życzymy:

Długich lat w zdrowiu i dużo błogosławieństw Bożych
oraz śpiewamy DWIEŚCIE LAT ... !Na zdjęciu zrobionym w zeszłym tygodniu Pani Marianna. Więcej można znaleźć w artykule w zakładce: W Brynicy/Reportaże.

zdjęcia i tekst - Bernard Matros

1 lutego 2010 - numer gazety Beczka z grudnia jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 223 numer Beczki z końca roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

1 lutego 2010 - zaproszenie na tradycyjne Wodzenie Niedźwiedzia w Brynicy

Tradycyjne Wodzenie Niedźwiedzia odbędzie się 6 i 13 lutego od godziny 8.00.

Harmonogram:

Dnia 6 lutego 2010 na ulicach:
Powst.Śl. od straży w kieruku Kup, Krzywej, Młyńskiej, Prostej, 1-go Maja,Klasztornej i Stawowej.

Dnia 13 lutego 2010:
na Surowinie,na ul.Łubniańskiej,ks.Klimasa,Kwiatowej,Leśnej i Polnej.

Organizatorzy Wodzenia Niedźwiedzia zapraszają również 13 lutego na zabawę taneczną w sali Państwa Cebula. Wstęp 15zł od osoby.


"Niedźwiedź" serdecznie zaprasza.


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego