Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2019_05

Archiwum > 2019

26 maja 2019 - Majówka na Gróbku

Majówki przy kapliczkach i krzyżach w naszej parafii stały się tradycją już kilka lat temu. Dziś w iście majowej pogodzie mieliśmy okazję spotkać się przy kapliczce na Gróbku. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Mróz, a oprawy muzycznej dodawał nasz organista Krystian Czech oraz parę świerszczy, które słychać na filmie :-) .
Dzięki rodzinie Spyrów, która opiekuje się kapliczką od wielu nie zabrakło też miejsc siedzących tak ważnych dla osób starszych. Matka Boska, która patronuje na Gróbku miała także odswiętny wystrój i świeże kwiaty.
Dziś również odbywała się Majówka na Studzionce, którą transmitowała TVP Opole. Nie będąc gorszymi naszą majówke na Gróbku można zobaczyć w internecie pod adresem: http:\\www.brynica.opole.pl\filmy\Majowka_Grobek_2019_05_26.mp4 .

tekst i film - Krzysztof Marsolek

26 maja 2019 - Zaproszenie


23 maja 2019 - Zaproszenie


23 maja 2019 - Szlakiem Rud Żelaza już za dwa tygodnie

X RAJD ROWEROWO PIESZY SZLAKIEM RUD ŻELAZA

Zapisy: mail- lodzk.dyrektor@lubniany.pl lub w biurze rajdu w dniu imprezy od godz. 9:00
UWAGA! Miejsce startu Brynica -boisko, przy ul. Ks. Klimasa. Tam też zlokalizowane zostanie biuro rajdu.
Trasa rowerowa najdłuższa około 50 km - start 10:00 (trasa z obiadem po drodze)
Trasa rowerowa krótsza- około 30 km - start 14:00
Trasa rowerowa Kolonowskie - Brynica. Grupa startuje z Kolonowskiego, godzina -wg uznania
Trasa piesza - około 10-15 km. Start 14:00 . (DOKŁADNY PRZEBIRG TRAS ZOSTANIE PODANY POD KONIEC MAJA)
PIKNIK - godz. 17:00

W programie:
- zabawa z zespołem ELEKTRONIX
- RZUT RUDĄ dla wszystkich uczestników pikniku
- konkurs wiedzy na temat przemysłu hutniczego i lokalnych tradycji
- główna
ROWER.

Uwaga!!! Nagrody za udział w konkursach tylko dla zapisanych 150 uczestników rajdu.

Bufet - napoje, grill, kawa, ciasto.

Uczestnicy rajdu (150 osób z listy startowej) otrzymują numery startowe, napoje i posiłek i mają prawo do czynnego udziału w konkursach z nagrodami

Organizator: Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica

Partnerzy; Wójt Gminy Łubniany, Wójt Gminy Murów, Burmistrz Miasta i Gminy Kolonowskie, Sołtys i Rada Sołectwa Wsi Brynica, LZS Brynica, Parafialny Zespół CARITAS, Nadleśnictwo Kup, Nadleśnictwo Turawa,

.


21 maja 2019 - Krystian Czech - cichy ojciec brynickiego sukcesu

Od dłuższego czasu przymierzam się do podsumowania 10 lat działalności Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica i zdobycia tytułu Piękna Wieś Opolska 2009. Okazuje się to jednak dość trudne, bo ilość tego co się od tego czasu dokonało, rozmach jakiego nabrała Brynica po kilku latach pewnej stagnacji i ilość materialnego dobra powstałego w tym okresie jest zbyt duża na krótki tekst na stronie głównej.
Szukając rozwiązania pomyślałem o tym, że materialne rzeczy są dostrzegalne jako spuścizna po czyjejś pracy, jednak bardzo często zapominamy o ludziach, którzy stoją za ich powstaniem. Idąc tym tokiem myślenia postanowiłem przybliżać w kolejnych tekstach sylwetki osób, których obecność w stowarzyszeniu pozostawiła najwięcej owoców.
Na pierwszy ogień postanowiłem przyblizyć sylwetkę kogoś najbardziej zaangażowanego w powstanie, rozwój i istnienie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica - jego prezesa Krystiana Czecha.

Budowniczy i cichy ojciec sukcesu
.

Określenie to nie jest niczym na wyrost. To dzięki zapałowi Krystiana, czasem nadmiernemu optymizmowi i niezłomności w dążeniu do wyznaczonego celu zawdzięczamy to, że stowarzyszenie w ogóle powstało oraz pomimo wielu dni trudnych istnieje do dziś. On jako jedyny nigdy nie uległ pokusie "odpuszczenia sobie", pójścia na "przedwczesną emeryturę" i biernego patrzenia z boku, co jest charakterystyczne dla współczesnego społeczeństwa. Począwszy od zgłoszenia Brynicy do konkursu w 2009 roku, poprzez ambitną decyzję o przeznaczeniu nagrody na projekt przebudowy centrum wsi (który obecnie jest realizowany), poprzez ambitną ideę budowy placu zabaw wyposażonego w profesjonalne urządzenia "z górnej półki", aż po zainicjowanie wydarzenia kulturalno-historyczno-rekreacyjnego Rajdu Szlakiem Rud Żelaza. Oczywiście w międzyczasie pojawiły się tablice z historycznymi nazwami dzielnic Brynicy, pomnik przypominający powstanie Brynicy, czy taras widokowy na Stawisku porządkujący szpecący przez wiele lat okolicę stawek na Swornicy. Jest tych "dzieci" Krystiana o wiele więcej, jednak krótka forma tekstu nie pozwala na przytoczenie wszystkich.

Opolska Gwiazda Europy.

Rolę w rozwoju wsi oraz w pozyskiwaniu funduszy praktycznie znikąd dostrzeżono także na szczeblu samorządu wojewódzkiego przyznając Krystianowi w maju tego roku szczytną nagrodę Opolskiej Gwiazdy Europy.
Jego artystyczna dusza i przebojowość pomagały niejednokrotnie Brynicy w pozyskiwaniu sojuszników i kreowaniu pozytywnego wizerunku naszej "małej ojczyzny".

Starając się nie przedłużać chcę przy tej okazji życzyć naszemu liderowi stowarzyszenia zdrowia i dalszego bezgranicznego optymizmu w tworzeniu kolejnych projektów dla naszej miejscowości.

Krzysztof Marsolek - twórca i administrator strony wsi Brynica

p.s. Krystianie, twoje najważniejsze "dziecko" - nowe Centrum Wsi Brynicy jest w budowie i za kilka miesięcy zobaczymy to, co już 10 lat temu prezentowaliśmy wspólnie na banerach oraz naszej stronie. Wielu nie wierzyło, że to się w ogóle uda, inni zwątpili po drodze, jednak twój optymizm pozostał niezłomny.
Tak trzymaj!


18 maja 2019 - Dobry Gospodarz

Nie od dziś wiadomo, że aby gospodarstwo funkcjonowało dobrze potrzebny jest dobry gospodarz. Takim dobrym gospodarzem Brynicy jest sołtys Marek Ciernia. Nie ogranicza on się tylko do tego, co wynika z funkcji sołtysa, a robi o wiele więcej. Angażuje się w wiele tematów osobiście, a nawet angażuje swoją rodzinę.
Wielokrotnie widzimy, jak strzyże zieleń na cmentarzu, czy pracuje przy budowie wiaty na boisku i odnowieniu placu zabaw.
Jednym z przykładów jego zaangażowania jest dbanie o plac parkingowy w centrum wsi. W zeszłym tygodniu wraz z synem wykonal wiosenne koszenie trawnika oraz porządki wokól pozostałej zieleni.
Jego postawa powinna zachęcić innych mieszkańców do aktywności w obszarze pracy na rzecz miejscowości, a szczególnie ludzi mlodych
.

Tekst - Krzysztof Marsolek


12 maja 2019 - Szlakiem Rud Żelaza X edycja już 16 czerwca

Jeszcze przed długim majowym weekendem władze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica podpisały z Województwem Opolskim umowę na wsparcie X Rajdu Rowerowo Pieszego SZLAKIEM RUD ŻELAZA. Ze strony władz wojewódzkich umowę podpisali Marszałek Województwa Pan Andrzej Buła oraz Członek Zarządu Województwa Opolskiego Pan Andrzej Rakoczy, ze strony Stowarzyszenia Krystian Czech - prezes oraz Renata Górska - skarbnik.
Przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Łubniańskim Ośrodkiem Kultury. Termin tegorocznego rajdu - 16 czerwca. Szczegóły na temat imprezy w krótce na plakatach.

UWAGA! Osoby zainteresowane udziałem w imprezie mogą już zgłaszać chęć uczestnictwa. Tegoroczna odsłona, jak już wcześniej zapowiadaliśmy, jest nieco poszerzona. W rajdzie będą brali udział również uczestnicy z innych gmin. Do chwili obecnej na liście startowej zapisała się około 30 osobowa grupa rowerzystów z Gminy Kolonowskie. Informujemy jednocześnie, że ilość uczestników, formalnie zgłoszonych, może wynosić 150 osób. Dla takiej ilości przygotowane będą numery startowe, napoje, a po rajdzie także poczęstunek. Każdy uczestnik zgłoszony poza wyznaczonym limitem bierze udział w imprezie na odrębnych zasadach.
Zgłoszenia prosimy kierować na adres : lodzk.dyrektor@lubniany.pl lub telefonicznie
889 688 243

Serdecznie zapraszam. Do zobaczenia, w imieniu organizatorów - Krystian Czech


Więcej o podpisaniu umowy na
profilu Urzędu Marszałkowskiego

12 maja 2019 - Ogłoszenie

Informacja


Podatek na rzecz Gminy oraz Gminnej Spółki Wodnej - II rata, będzie zbierany w dniach 14-15.05.2019r. tj. w wtorek i środę w godzinach od 17.00-19.00 w Sali OSP w Brynicy.

Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia


1 maja 2019 - Od dziś z/do Brynicy jeżdżą autobusy MZK !

Od dziś pomiędzy Opolem i Brynicą zacznie kursować autobus komunikacji miejskiej MZK linii 10. Jest to przedlużenie linii dotychczas kończącej się w Świerkli. Projekt przedłużenia kursów linii 10 narodził się wprost jako konieczność w związku z wycofaniem się opolskiego PKS z kursów przez Brynicę jako nie rentownych, o czym pinformował mieszkańców Brynicy w połowie zeszłego roku. Od tego momentu rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania alternatywy oraz spotkania władz samorządowych z mieszkańcami (po objęciu wladzy przez nowego wójta Pawła Wąsiaka zostały one ukierunkowane na wykorzystanie komunikacji miejskiej linii 10).
W następstwie neogocjacji (co do ilości kursów i kosztów) finalnie rozmowy łubniańskich władz samorządowych reprezentowanych osobiście przez Wójta Pawła Wąsiaka z władzami miasta Opola reprezentowanymi przez jego prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego zakończyły się sukcesem.

Co jest najważniejsze w tej chwili, to aby jak najwięcej osób z Brynicy oraz okolic jeżdziło aubasami linii 10 z naszej miejscowości. Jak wcześniej wspomniano Gmina Łubniany dopłaca dość duże pieniądze do kursów i aby koszty oszacowane podczas negocjacji nie wzrosły i miasto Opole nie zrezygnowało z kurósów do Brynicy
autobusy nie mogą jeździć puste (co poprzednio często działo się w przypadku autobusów PKS). Władze Gminy Łubniany biorące udzial w negocjacjach, a szczególnie Wójt paweł Wąsiak liczy na mieszkańców Brynicy w tym temacie !
Material filmowy na temat kursów do Brynicy pod adresem: https://opole.tvp.pl/42429922/do-brynicy-dojada-autobusy-mzk-gmina-lubniany-podpisala-umowe-z-opolem oraz profilu Wójta Pawła Wąsiaka .

Rozkład jazdy linii 10 na stronie MZK pod adresem: https://www.mzkopole.pl/rozklad-jazdy/?cmd=l&line=10
Dla tych, ktorzy nie boją sie nowoczesnych technologii strona oraz aplikacja do pobrania informująca o godzinach odjazdów i przyjazdów autobusów (także w Brynicy) pod adresem http://opole.kiedyprzyjedzie.pl/#/stops/570/departures .
Dla bardziej tradycyjnych uzytkownikow rozkad jazdy na stronie MZK Opole (na ten moment tylko z Brynicy do Opola ponieważ w drugą stronę nie ma jeszcze nowego rozkładu z możliwościa wybrania Brynicy).
Szacując na podstawie kursów do Świerkli można przyjąć , że z Centrum Opola (róg Kołłątaja i Damrota) autobusy w dni robocze jadą do Brynicy o 05:55, 07:14, 12:02, 14:40, 16:50, 18:45 .
Kursy z Brynicy Centrum do Opola 1-Maja (koło Dworca PKS) w dni robocze zgodnie z rozkładem: 06:44, 08:09, 12:58, 15:28, 17:51, 19:31 .

Rozklad jazdy będzie na pewno wymagał po jakimś czasie optymalizacji oceniając ruch (np. już w tej chwili widać, ze pracujący typowo 8-16 chcący rano jechać do Opola o 06:44 będą w pracy pół godziny wcześniej, a na powrót muszą czekać 3 kwadranse, gdyż pomiędzy kursami powrotnymi jest ponad 2 godzinna przerwa od 14.37 do 16.47).

Najważniejsze aby autobusy jeżdziły do/z Brynicy pełne, bo to da argumenty do zwiększenia ich liczby !
Bryniczanie i chcący dojeżdżać z Brynicy mieszkańcy sąsiednich wiosek korzystajcie z MZK linii 10 !


Opracowanie - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego