Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2014_01

Archiwum > 2014

26 stycznia 2014 - Wieści ze szkoły i nie tylko - jest czym się pochwalić

13 stycznia delegacje uczniowskie spotkały się w PSP w Łubnianach, by tym razem zmierzyć się w rywalizacji polonistycznej. Dwugodzinny test sprawdzał wiedzę, logikę i umiejętności. Naszą szkołę reprezentowały: Katrina Jendro (kl. VI) oraz Milena Krzyścin (kl. V). Obie wypadły dobrze i zajęły miejsca w środku stawki.9 stycznia, w naszej szkole pojawili się uczniowie z sąsiednich szkół (Jełowa, Łubniany). Powodem ich wizyty był etap gminny XII Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Wraz z naszymi przedstawicielami - uczniami klasy V i VI - rozwiązywali trudny test. W rywalizacji najlepszym okazał się uczeń kl. VI z Jełowej DAWID MATUSZOK i będzie reprezentował uczniów naszej gminy w dalszym etapie konkursu. Drugie miejsce zajęła nasza KATRINA JENDRO, a trzecie JENNIFER KRAUSE z Jełowej. Oprócz Katriny naszą szkołę reprezentowali: z klasy VI Iwona Pogrzeba i Markus Wiesner, z klasy V Paskal Brzezowski, Dominik Ciernia i Milena Krzyścin.We środę, 15. stycznia, zdarzyła się niecodzienna lekcja związana ze zdrowym żywieniem. Zaproszony prelegent poprowadził warsztaty ekologiczne "W krainie miodu". Na początek trochę wiedzy ( o życiu, zwyczajach, pracy i znaczeniu w przyrodzie niepozornych owadów - pszczół ; pracy pszczelarza, rodzajach i zastosowaniu miodu oraz leczeniu za pomocą miodu i produktów pszczelich). Uczniowie praktycznie poznali pyłek, mleczko, węzę i kit pszczeli; ubranie pszczelarza, dymkę oraz ramkę z ula. Wielką radość sprawiła dzieciom możliwość wytworzenia świecy z węzy pszczelej. Na zakończenie jeszcze rozmowa o zdrowym żywieniu oraz przypomnienie, aby z szacunkiem odnosić się do wszystkich istot żywych.
Warsztaty ekologiczne "W krainie miodu" to doskonała lekcja i zarazem zabawa przynosząca wiele korzyści.


Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest 18 stycznia. U nas w szkole okazja do przypomnienia sobie o tym niezwykłym bohaterze przypadła dziś. Najsłynniejszy miś świata, amator miodku , mieszkający w Stumilowym Lesie ma swoje święto na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Alexandra Milne a. .Okazało się, że nasi uczniowie doskonale znają sylwetkę Kubusia Puchatka i jego przygody. Po wczorajszej prelekcji "W krainie miodu" wszyscy chętnie częstowali się małym "conieco".W piątek, 17 stycznia zawitało do szkoły mobilne planetarium. Wyglądało niezwykle, więc budziło ciekawość uczniów. Po wysłuchaniu krótkiego wykładu dzieciaki wchodziły w całkowitą ciemność, by po chwili zająć miejsca leżące. Dzięki nowoczesnym sposobom można było obejrzeć trójwymiarowe animacje (dzieci młodsze) oraz obraz nieba (dzieci starsze). Oryginalna lekcja była możliwa, gdyż nasza szkoła uczestniczy w projekcie FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI I TECHNOLOGII. Cel lekcji to przybliżenie informacji astronomicznych oraz zachęta do obserwacji nocnego nieba.


Łubniański Ośrodek Kultury zorganizował kolejny konkurs "Łubniańska Betlejka". Uczniowie naszej szkoły wystawili do konkursu swoje dzieła sztuki. Na niedzielnym spotkaniu w Łubnianach okazało się, że nasze szopki zostały dobrze ocenione.
W kategorii klas I - III pierwsze miejsce zdobyła klasa III,
w kategorii dzieci starszych: drugie miejsce za pracę indywidualną Milena Krzyścin, pierwsze miejsce za pracę zbiorową klasa piąta ( Milenka pracowała też przy klasowej szopce).
Pan dyrektor ŁOK-u poinformował, że nasze betlejki upiększyły spotkanie opolskich artystów w Muzeum Diecezjalnym w Opolu.
Spotkanie przebiegało w miłej, jeszcze świątecznej, atmosferze. Nasza uczennica ( podwójnie nagrodzona za szopki ) - Milenka pięknie zaśpiewała. Jej występ nagrodzono rzęsistymi brawami.


We wtorek 21 stycznia w południe przybyli do szkoły oczekiwani goście. Szanowne Babcie i szanowni Dziadkowie zostali zaproszeni przez wnuczęta, które miały okazję uzewnętrznić serdeczne uczucia, jakimi darzą bliskie osoby. Przygotowano atrakcyjne występy, pracowicie wykonane laurki okolicznościowe oraz spotkanie przy kawie i herbacie.8 stycznia w Jełowej odbyły się eliminacje gminne Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego. Z naszej szkoły udział w konkursie wzięło trzech uczniów: Viktoria Wieczorek z kl. V, Iwona Pogrzeba z kl. VI i Markus Wiesner z kl. VI. Wszyscy wykazali się doskonałą znajomością języka oraz geografii Niemiec, a szczególnie wyróżnił się Markus Wiesner zdobywając III miejsce i kwalifikując się do etapu wojewódzkiego!źródło - PSP Brynica

15 stycznia 2014 - Zaproszenie na Walne zebranie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica28 stycznia 2014 -Restauracja Berpol, godzina 19:00 Spotkanie Noworoczne.
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.

Wszyscy mieszkańcy Brynicy i Surowiny są zaproszeni. Oprócz tematów statutowych będą dyskutowane plany działań Stowarzyszenia na ten rok.

15 stycznia 2014 - Archiwalna Gazeta Beczka

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 288 numer k Beczki z końca 2013 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

15 stycznia 2014 - Zaproszenie do Grabczoka


15 stycznia 2014 - Zaproszenie do Łubniańskiego Ośrodka Kultury


6 stycznia 2014 - Dziś świętujemy Trzech Króli

Dziś święto Objawienia Pańskiego nazwane w tradycji świętem Trzech Króli na pamiątkę ich przybycia do Betlejem, gdzie pokłonili się nowonarodzonemu Jezusowi. Jak mówią zapisy byli to bardziej mędrcy i magowie, jednak wizerunek królewski jest najbardziej zachowany w tradycji chrześcijańskiej.
Symboliczne przybycie Trzech Króli znalazło też swój wyraz w brynickiej Szopce Bożonarodzeniowej, gdzie dziś od rana można było zobaczyć ich postacie. Nie uszło to uwadze najmłodszym, którzy tłumnie nawiedzili szopkę po mszy świętej.
W całym kraju i za granicą sprawowane są orszaki wędrujące ulicami miast. Jednym z nich jest Opole, gdzie na godzinę 14.00 zaproszeni są wszyscy aby towarzyszyć orszakowi podążającemu ulicami miasta spod katedry.
Zdjęcia spod brynickiej szopki do obejrzenia w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=351 .


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


Pogr
ążona w smutku Rodzina po wielkiej stracie śp. Joachima Wiench
sk
łada podziękowanie za uczestnictwo w Jego ostatniej drodze:
Wszystkim mieszka
ńcom Wsi Brynica, znajomym, przyjaciołom,
go
ściom i lekarzom oraz wszystkim, którzy okazali jakąkolwiek pomoc,
wsparcie w trudnych chwilach dla Rodziny.
Prosz
ąc o dalsze wsparcie duchowe w modlitwie
Bardzo dzi
ękujemy
B
óg ZapłaćRodziny Wiench, Reichel, Feldhoff.


2 stycznia 2014 - Zmarł nasz kolega i przyjaciel śp. Joachim Wiench


Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 1 stycznia 2014 r. zmarł śp. Joachim Wiench. Różaniec w intencji zmarłego odbędzie się w piątek 3 stycznia o g. 16.00 w kościele Parafialnym św. Szczepana a pogrzeb odbędzie się w sobotę 4 stycznia o g. 12.00 .
Łącząc sie w żalu z Bliskimi składamy im najszczersze wyrazy współczucia i modlimy się wraz z Nimi w intencji zmarłego.

Mamy Nowy Rok 2014 !!!


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego