Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_03

Archiwum > 2011

30 marca 2011 - Konkurs recytatorski w brynickiej szkole

Dziś w PSP w Brynicy odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego w języku niemieckim "Jugend trägt Gedichte vor". Pierwsze miejsce zajęła Monika Narowska, drugie Adrian Pogrzeba a trzecie Julia Patrzek. Ta trójka reprezentować będzie naszą szkołę w eliminacjach gminnych 7 kwietnia w Łubnianach. Dziękujemy pani Joannie Patrzek, że kolejny raz zechciała podjąć się trudu ocenienia występów dzieci zasiadając w jury!


źródło - PSP Brynica

28 marca 2011 - Uczniowie brynickiej szkoły podziwiali dziś rewię na lodzie

Uczniowie brynickiej Publicznej Szkoły Podstawowej oglądali dziś "Calineczkę" w wykonaniu młodych łyżwiarzy z Moskwy. Rewia na lodzie w wydaniu młodych artystów to piękno, elegancja, kunszt łyżwiarski, wspaniała muzyka i treść wyrażona tańcem. Poza przedstawieniem miały miejsce jeszcze inne miłe dla uczniow akcenty (wata cukrowa, kukurydza, baloniki, świecidełka...)
źródło - PSP Brynica

28 marca 2011 - Zaproszenie z niedalekich Luboszyc

I KONKURS Kroszonkarski zorganizowany przez Radę Solecką wsi Luboszyce

Zapraszamy w niedzielę 10.04.2011 r. o godzinie 15.00 do Domu Parafialnego w Luboszycach wszystkich zainteresowanych zdobieniem pisanek wielkanocnych metodą dowolną; rytowniczą (skrobanie), poprzez malowanie, oklejanie i innymi.

Wszyscy są mile widziani, dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Prosimy jednocześnie o przyniesienie z sobą po 1 już ozdobionej pisance a druga zostanie wykonana już na miejscu w czasie konkursu.
Zapewniamy miła atmosferę przy kawie i ciescie oraz atrakcyjne nagrody nie tylko dla zwycieżców.


fot. K. Chojnacki

Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Luboszyce

25 marca 2011 - Wczorajsze spotkanie z tradycją dekarską

Wczoraj wieczorem na sali OSP Brynica miało miejsce bardzo ciekawe spotkanie z serii "Portret mówiony" realizowanej przez Bibliotekę Publiczna w Brynicy w ramach działalności Łubniańskiego Ośrodka Kulturalnego. Tym razem miało ono nazwę "W kręgu tradycji dekarskiej".
Obecni mogli zobaczyć na żywo zarówno historyczne już elementy wyposażenia dekarza sprzed kilkunastu a czasem kilkudziesięciu lat, jak i popatrzec oraz posłuchać jak wykonywano niektóre prace. Żywy aspekt dawnej pracy dekarskiej zaprezentował emerytowany mistrz dekarski Pan Paweł Ciernia.
Po tej żywiołowej prezentacji wszyscy zasiedli przy stole, gdzie śledząc prezentację multimedialną przygotowaną przez prowadzacą imprezę brynicką bibliotekarkę - Anetę Sowę, dyskutowano nad róznicami między dawną a obecną pracą w zawodzie dekarskim.
Była to bardzo ciekawa dyskusja, ponieważ na sali spotkały się dwa odległe pokolenia dekarzy, którzy szybko znaleźli wspólny język i tematy. Dyskusja była tak ciekawa, że nawet nie zauważono jak minęły ponad dwie godziny.
Ciesząc się z prawdziwie żywiołowego przebiegu spotkania, jego naturalności i ciekawej tematyki zachęcamy Bryniczan do liczniejszej obecności na kolejnych spotknaiach z tej serii.

tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - Krzysztof Marsolek, Marek Ciernia

24 marca 2011 - Obchody urodzin Brynicy w Publicznej Szkole Podstawowej

Dziś obchodzono urodziny Brynicy w Publicznej Szkole Podstawowej. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali ciekawy program artystyczny składający się z inscenizacji pożegnania wiosny oraz recytacji z pamięci fragmentu książki Moniki Neumann przez jej imienniczkę Monikę Narowską. W trakcie tej części spotkania została przedstawiona historia Brynicy, czego podjąl się jej miłośnik Pan Bernard Matros. W trakcie spotkania, na które przybyło wielu zaproszonych gości spoza szkoły, dziękowano im za wkład w życie miejscowości oraz za sympatię i pamięć o brynickiej podstawówce. Na spotkanie nie mogli przybyć wszyscy zaproszeni ze względu na swoje obowiązki, jednak sercem byli razem z obecnymi.
Na zakończenie części oficjalnej jedna z zaproszonych osób, Pani Sołtys Kornelia Patrzek przekazała na ręce Pani Dyrektor - Justyny Tront, worek słodyczy i czekoladki jako prezent urodzinowy z okazji urodzin Brynicy.
Po tym goście zostali zaproszeni do stołu na kawę i kołacz, który został podarownay przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi, za co podziekowała ofiarodawcom Pani Dyrektor.
Mamy nadzieję, że za rok obchody urodzin Brynicy będą jeszcze większym wydarzeniem, na które już dziś zapraszamy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

24 marca 2011 - Dziś 678 urodziny Brynicy

678 urodziny Brynicy.


24.03.1333 r. – 24.03.2011 r.

Dzisiaj mija 678 lat od pamiętnej daty, kiedy to w klasztorze w Czarnowąsach, został sporządzony dokument, na mocy którego utworzony został – dziedziczny urząd sołtysa wsi Byrnicze(Brinitze).
Dokument ten podpisany w obecności znamienitych świadków przez
przełożonych klasztoru, odpowiednio opieczętowany, zostaje sprzedany braciom Wenzel i Stanko Cira, synom Stozo.
Spisany w języku łacińskim dokument, znajdował się w Archiwum Państwowym we Wrocławiu.

opracował - Bernard Matros


Całość opracowania w dziale historycznym (O Brynicy/artykuły/678 urodziny Brynicy)

24 marca 2011 - Brynica w Wikipedii - globalnej encyklopedii internetowej

Żyjemy w czasach globalnej komunikacji. Jednym z ich symbolów jest globalny internet, czyli zbiór wszystkiego co dzieje się na naszym globie. Zgodnie z tym trendem, jeśli istniejesz, powinienes mieć tez swoją reprezentacje w tym wirtualnym świecie. Ma ją i nasza staruszka Brynica, która obchodzi dziś 678 urodziny. Jak wiemy od dwóch lat istnieje okno przez które widać codzienne życie Bryniczan, a którym jest nasza strona internetowa. Co ciekawe przez to okno patrzymy nie tylko my mieszkańcy, ale i nasi krewni z bliższa lub dalsza a nawet, o czym nie wiedzą wszyscy ludzie z tak odległych krańców świata jak USA, Brazylia, czy Australia.
Do tego małego okienka dołączyła także wirtualna lampka świecacą w bezkresie oceanu informacji pokazujaca, ze tu jesteśmy i tacy jesteśmy. Tym światełkiem jest zakładka jaka poświęcono Brynicy w globalnej encyklopedii tworzonej przez internautów o nazwie
WIKIPEDIA.
Dzięki ogromowi pracy włożonemu przez
Michała Badurę i jego ojca Piotra, Brynica ma od pewnego czasu zwięzły i bardzo obszerny opis. Zapraszamy wszystkich do lektury dziękując autorom za pracę poświęcona na rzecz naszej jubilatki Brynicy.
Opis Brynicy można znaleźć pod adresem http://pl.wikipedia.org/wiki/Brynica_(powiat_opolski) .

tekst - Krzysztof Marsolek

23 marca 2011 - Monika Narowska wyróżniona w konkursie recytatorskim

Uczennica szkoły podstawowej z Brynicy - Monika Narowska uczciła urodziny wsi wspaniale recytując poezję i prozę . Brała udział w XIV Konkursie Recytatorskim "SŁOWO 2011", gdzie otrzymała wyróżnienie. Organizatorem konkursu jest Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu.

źródła - PSP Brynica, MDK Opole23 marca 2011 - Dawid Polok najlepszy z języka niemieckiego w województwie

Gimnazjalista z Brynicy - Dawid Polok został tegorocznym laureatem Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego zdobywając I miejsce. Aby to osiągnąć musiał wykazać się nie tylko zdolnościami językowymi ale także ogromną wiedzą ogólną o kraju naszych sąsiadów, znajomością zagadnień geograficznych, politycznych, kulturowych i wielu innych, które to pojawiały się w formie pytań. Dawid jest uczniem gimnazjum w Kup i Bryniczaninem z rodziny o długich tradycjach. Jego ojciec Arnold Polok oraz cała jego rodzina mogą być dumni z sukcesu, a my Bryniczanie z tego, ze mamy takie talenty u siebie.

źródło - Nowa Trybuna Opolska, foto - nk.pl


22 marca 2011 - Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica już za nami

Dziś wieczorem na sali OSP odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica. Było to zebranie podsumowujące działalność w 2010 roku oraz plany na lata przyszłe, w szczególności na ten rok.
Spotkanie przebiegało zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem a poprowadził je zgodnie z uchwałą podjętą na jego początku Krystian Czech - Prezes stowarzyszenia.
Przedstawił on z grubsza osiągnięte cele w 2010 roku a szczegóły zaprezentowali od strony merytorycznej - Marek Ciernia, członek komisji rewizyjnej a od strony finansowej Renata Górska - skarbnik. Po tym głosowano nad udzieleniem absolutorium dla Zarządu, które zostało przyjęte bez sprzeciwów.
Krystian Czech podjąl następnie temat, który jest obecnie najważniejszym celem realizowanym przez Stowarzyszenie, a mianowicie przebudowę centrum wsi. Przedstawił on działania podejmowane w związku z przygotowaniem projektu inwestycyjnego dla tego zadania oraz kwestiami związanymi ze sfinansowaniem niezbędnych kosztów. Potem omówił kilka innych celów działań wpisanych w program zebrania.
W kolejnym punkcie przedstawiono Szkolną Grupę Odnowy Wsi, której młodzi członkowie zostali zaproszeni wcześniej do stoła. Młodzi goście mogli zobaczyć jak wygląda praca ich starszych kolegów, którzy powitali ich obecność z wielkim entuzjazmem.
W kolejnym kroku powołano zespół osób odpowiedzialnych za finansowe i organizacyjne kwestie związane z poszukiwaniem oraz opracowywaniem projektów związanych z pozyskiwaniem funduszy na działania na rzecz Brynicy. Spośród uczestników wyłoniła się grupa sześciu Pań (Beata Bort, Alodia Gładki, Beata Drost, Zofia Pilarczyk, Krystyna Czech, Monika Diaków), które tworzą zalążek dla powstałego zespołu. Nie jest to grupa zamknięta i z czasem zakłada się jej rozwój.
Część formalną zamknięto wymaganymi głosowaniami i przyjęciami stosownych uchwał przez członków Stowarzyszenia. Po tym otwarto wolną dyskusję nad różnymi wnioskami. Z ciekawą i dość istotną sprawą wystąpił Pan Jerzy Pilarczyk, który zaobserwował, iż Brynicę jak i kilka innych wiosek w gminie Łubniany takich jak np. Jełowa, trapi problem braku komunikacji transportem publicznym z centrum gminy, czyli Łubnianami. Po dłuższej dyskusji "stanęło" na tym iż problem należy przedstawić właściwym instytucjom. Pan Pilarczyk zwracał szczególna uwagę na osoby starsze korzystąjące z opieki Ośrodka Caritas Łubniany i załatwiające czasem konieczne sprawy w Urzędzie Gminy. Dyskutowano także nad wieloma innymi problemami a czasem sprawami trudnymi nieraz dzielącymi mieszkańców.
Warto zauważyć też iż na sali byli obecni zarówno wszyscy przedstawiciele władz samorządowych z Brynicy (radni Konrad Dendera, Marek Ciernia i Jarosław Krzyścin), sołtys Kornelia Patrzek, jak i Dyrektorki szkoły - Justyna Tront, przedszkola - Alicja Kulikowska, Proboszcz - ks. Krzysztof Mróz, Prezesi LZS - Jerzy Kilian oraz OSP - Rudolf Woźnica. Pokazuje to, iż są oni zainteresowani bezpośrednio rozwojem miejscowości. Rozwojem jak można zauważyć na zdjęciach zainteresowane są także osoby nie pełniące żadnych funkcji, co tym bardziej należy podkreślić i przyjąć z wielką radością. Wszystkiemu przysłuchiwał się skrupulatnie notując podejmowane dyskusje redaktor naczelny Echa Gmin - Pan Edward Pochroń.
Debata przedłużyła się i przerodziła się w dyskusję nad różnym postrzeganiem tych samych tematów. Jej spokojny jak na tematykę przebieg, liczna obecność mieszkańców i to, że spory wiejskie rozwiązuje się poprzez wewnętrzną dyskusję na argumenty może na przyszłość napawać Bryniczan optymizmem.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

21 marca 2011 - Wiosenny sukces uczniow brynickiej szkoły

Uczniowie brynickiej szkoły w dniu dzisiejszym uczcili wiosnę, odbierając liczne nagrody w gminnym konkursie związanym z wielowiekową tradycją. Zdjęcia pokazują zadowolone minki z powodu wyróżnień, dyplomów, słodkości a może wiosny?


źródło - PSP Brynica


21 marca 2011 - Jutro Walne Zebranie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica - przypomnienie

Jutro 22 marca o godzinie 19.00 na sali OSP Walne Zebranie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica. Obecność obowiązkowa.
W programie:
1. Powitanie uczestników
2. Wybór przewodniczącego zebrania
3. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności za rok 2010
4. Przedstawienie sprawozdania finansowego za rok 2010
5. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia
6. Przedstawienie planu działań na rok 2011:
- inwestycje, modernizacja centrum wsi
- plan zagospodarowania przestrzeni zielonych
- turystyka i rekreacja
- imprezy
- budowa placu zabaw dla dzieci
- przedstawienie projektu powołania Szkolnej Grupy Odnowy Wsi przy PSP w Brynicy
- powołanie zespołu ds. finansowych Stowarzyszenia
- powołanie zespołu ds. projektów i organizacji imprez
- podjęcie stosownych uchwał
- wolne wnioski
- dyskusja

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia
Odnowy Wsi Brynica - Czech

19 marca 2011 - Ksieżycowa noc nad Brynicą

Dziś w nocy możemy obserwować bardzo ciekawe i rzadkie zjawisko. Raz na kilka lat księżyc wykonując ruch po swojej orbicie znajduje się niezwykle blisko ziemi. Noc taka wypada właśnie dziś. Można o tym poczytać na stronie odkrywcy.pl . Ciekawostkę w internecie wypatrzył Karol Buchmann z Gróbku i dzięki temu nie uszło to uwadze.
Na zdjęciach zrobionych dzisiejszej nocy można zobaczyć jak jasno było oraz wypatrzeć nawet zarys słynnych kraterów na księżycu. W robieniu zdjęć przeszkadzała trochę mgła, jednak oddają one dość dokładnie to co można było samemu zaobserwować.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Zdjęcie poniżej pokazuje źródło zjawiska świecenia ziemskiego księzyca w nocy (fot. Thinkstockphotos).

19 marca 2011 - Fragment brynickiej historii na Wielki Post

W serii artykułów opisująch ciekawostki z historii Brynicy, kościoła i najbliższej okolicy w dziale historycznym pojawił się kolejny. Nawiązując do Wielkiego Postu opisuje fragment historii bazujący na materiałach z czasopism z 1906 roku poświęconych wyposażeniu naszego kościoła. Jak zwykle autorem jest brynicki miłośnik historii - Pan Bernard Matros.

16 marca 2011 - "W kręgu tradycji dekarskiej" zaproszenie na czwartek 24 marca


14 marca 2011 - Zaproszenie na czwartkowe "Spotkania z Pismem Świętym" w Brynicy

W czwartek 17 marca o godz. 19.00 rozpoczęcie cyklu
"Spotkania z Pismem Świętym", który w Wielkim Poście
będzie prowadził na ul. Klasztornej 3 w Brynicy
ks. Radosław Chałupniak
ZAPRASZAMY SERDECZNIE


źródło - strona Parafii św. Szczepana w Brynicy


13 marca 2011 - Msza Dziękczynna z okazji 50 urodzin księdza Proboszcza Krzysztofa Mroza

Dziś odprawiono mszę dziękczynną z okazji 50 urodzin księdza proboszcza Krzysztof Mroza. Na jej zakończenie przyszła chwila na wyrażenie wdzięczności przez Brynicę i Surowinę za posługę jaką sprawuje brynicki duspasterz od prawie 8 lat.
Delegacje reprezentowały kolejno Grono Dzieci Maryi, Scholę, Radę Sołecką, Parafialny Zespół Caritas, Radę Parafialną, Ministrantów. Kwiaty i życzenia sprawiły proboszczowi wiele radości.
Mszę koncelebrował ksiądz Radosław Chałupniak.
Dzisiejsze podziękowania są tylko częścią obchodów 50 urodzin proboszcza, ponieważ główną imprezę zaplanowano łacznie z obchodami 25 rocznicy jego kapłaństwa planowanymi na czerwiec.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


12 marca 2011 - Dodatkowe zdjęcia z Wodzenia Niedźwiedzia oraz Babskiego Combra

Dziś dzięki uprzejmości Magdaleny Narowskiej dotarły do nas dodatkowe zdjęcia z dwóch imprez, które mialoy niedawno miejsce w Brynicy. Są to zdjęcia z 19 lutego podczas pierwszego dnia Wodzenia Niedźwiedzia oraz z Babskiego Combra z 3 marca.zdjęcia - Magdalena Narowska


12 marca 2011 - Spotkanie z naturą uczniów brynickiej szkoły

Wczoraj, 11 marca, uczniowie klas IV - VI skorzystali z zaproszenia Leśników. Wybrali się na łąki, aby obserwować wypuszczanie bażantów na wolność. Ptaki te będą żyć niedaleko wsi . Nim się przyzwyczają do nowego miejsca, skorzystają z dokarmiania. Ziarno znajdą w domkach ukrytych w krzakach. Przepiękne bażanty przywieziono aż spod Zielonej Góry.


źródło - PSP Brynica

11 marca 2011 - 50 urodziny ks. Proboszcza Krzysztofa Mroza

Dziś obchodzi swoją 50 rocznicę urodzin nasz Proboszcz ks. Krzysztof Mróz. Są to już jego 8 urodziny w nszej brynickiej społeczności.

Z tej okazji życzymy wiele zdrowia, Łask Bożych, ludzkiej życzliwości i Darów Ducha Świętego na dalsze lata życia i posługi kapłańskiej.


Wdzięczni parafianie z Brynicy i Surowiny


Dziś nie odprawiano specjalnej mszy świętej z tej okazji a będzie miała ona miejsce w niedzielę na sumie.
Obchody 50 urodzin proboszcza juz w czerwcu spotkają sie z jego 25 rocznicą kapłaństwa i na ten czas zaplanowane są główne uroczystosci z tym związane.

9 marca 2011 - Koniec karnawalu, dziś Środa Popielcowa

Po bardzo długim tegorocznym karnawale nadszedł wreśzcie moment jego zakończenia. Jeszcze wczoraj trwały osttanie śledziki, a już dziś od rana w wszystkich kościołach kaplani tradycyjnie posypywali wiernym na znak pokuty głowę popiołem. Tradycja Srody Popielcowej w liturgii kościoła przypomina nam o najistotniejszych sprawach dla człowieka i rozpoczyna okres przygotowania na mękę i zmartwychwstanie Jezusa.
Także w brynickim kościele św. Szczepana wierni uczestniczący w porannej i wieczornej mszy wzieli udział w obrzędzie posypania głowy popiołem.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

9 marca 2011 - Bryniczanie na Rosenmontag w siołkowickim Śtantinie

Jak co roku od kilkunastu lat w pobliskich Siołkowicach Starych na zakończenie karnawału odbyła sie ciekawa impreza o nazwie Rosenmontag (Różany Poniedziałek). Ta dość ciekawa tradycja przybyła do nas z Niemiec, gdzie jest obchodzona hucznie (szczególnie w Nadrenii). Jest ona obok "Pogrzebania Basa" i tradycyjnego "śledzika" kolejnym znakiem nieuchronnego końca karnawału.
Nie zabrakło w siołkowickiej restauracji reprezentacji Bryniczan, która dzięki bardzo oryginalnej charakteryzacji wygrała konkurs na najlepsze przebranie. Gratulujemy zarówno pomysłu jak i zapału w pomalowaniu nie tylko twarzy, ale całych ubrań.
Do drużyny "srebrnych zjaw" dołączyła także brynicka para w strojach szlacheckich, które też wymagały przygotowań. Zachęcamy jeszcze większą liczbę Bryniczan do takiej zabawy w przyszłym roku.


zdjęcia - Mateusz Sochor, tekst - Krzysztof Marsolek

Pozostałe zdjęcia z imprezy mozna zobaczyć w galerii


9 marca 2011 - zaproszenie na Walne Zgromadzenie Stowarzsyzenia Odnowy Wsi Brynica

Szanowni Mieszkańcy Brynicy,

Na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U.Nr 96, poz. 873, z późn. zm.2) oraz statutu Stowarzyszenia Odnowy wsi Brynica zaprasza się Założycieli oraz osoby zainteresowane programem działań Stowarzyszenia w roku 2011 na Walne Zebranie, które odbędzie się
we wtorek 22. marca 2011 r. o godz.19.00, w sali OSP w Brynicy.

W programie:

1. Powitanie uczestników
2. Wybór przewodniczącego zebrania
3. Przedstawienie sprawozdania merytorycznego z działalności za rok 2010
4. Przedstawienie sprawozdania finansowego za rok 2010
5. Głosowanie nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Stowarzyszenia
6. Przedstawienie planu działań na rok 2011:
- inwestycje, modernizacja centrum wsi
- plan zagospodarowania przestrzeni zielonych
- turystyka i rekreacja
- imprezy
- budowa placu zabaw dla dzieci
- przedstawienie projektu powołania Szkolnej Grupy Odnowy Wsi przy PSP w Brynicy
- powołanie zespołu ds. finansowych Stowarzyszenia
- powołanie zespołu ds. projektów i organizacji imprez
- podjęcie stosownych uchwał
- wolne wnioski
- dyskusja

W imieniu Zarządu Stowarzyszenia
Odnowy Wsi Brynica - Czech

Brynica, 7.03.2011


8 marca 2011 - Dzień Kobiet w szkole

To był całkiem miły - mimo zwykłych lekcji - dzień.
źródło - PSP Brynica

8 marca 2011 - Dzień Kobiet

W Dniu Kobiet wszystkim mieszkankom Brynicy oraz innym Paniom odwiedzającym stronę naszej miejscowości życzymy wiele zdrowia, radości i spełnienia marzeń nie tylko w ten jeden dzień roku, ale w każdy aż do końca świata i dłużej!


administrator strony www.brynica.opole.pl
wraz z wszystkimi członkami i sympatykami
Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

8 marca 2011 - Kolejny sukces uczniów z Brynicy

Kolejny sukces uczniow z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy. Tym razem w sporcie.źródło - PSP Brynica

7 marca 2011 - Międzynarodowy sukces Szopek Bożonarodzeniowych wykonanych przez uczniów z Brynicy

Szopki wykonane przez uczniów z brynickiej szkoly brały udział w konkursie zorganizowanym na pograniczu polsko-czeskim. Międzynarodowa konkurencja przyniosła sukcesy - wysokie miejsca. Po ocenie prace konkursowe wędrowały po Czechach aż do drugiego lutego. Dopiero teraz dyplomy i nagrody dotarły do laureatówźródło - PSP Brynica.7 marca 2011 - Aktualna Gazeta Beczka z końca lutego 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 242 numer Beczki z końca lutego 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zawiera kontynuację serii artykułów o tragicznej historii wojennej naszej okolicy. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

7 marca 2011 - Gazeta Beczka z początku lutego 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 241 numer Beczki z początku lutego 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Tym razem rozpoczyna serię artykułów o tragicznej historii wojennej naszej okolicy. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

5 marca 2011 - Po Brynicy grasuje niedźwiedź !

Już drugi tydzień docierają do nas informację iż po Brynicy w soboty grasuje niedźwiedź. Świadkowie podają różne rysopisy osobnika, ale łączy je kilka wspólnych cech. Jest to zwierz rosły, nie pogardzi żadnym jedzonkiem a i z napojami radzi sobie całkiem dobrze. Towarzyszy mu zgraja stworzeń a i postaci różnych. Jest i myśliwy, który tudzież poskramia misiowy temperament, jest i para młoda , są kominiarz i policjant, jest też strażak i medyk. W misiowej drużynie nie brakuje takoż i diabelskiego nasienia, chociaż do drużyny dołączył też mnich o stroju lekko podupadłym. Na końcu ze spokojem podążą postać Pani Misiowej przyglądając się całej tej misiowej zgraji.
Przemierza tak miś całą wieś czyniąc tradycji zadość, a ku wieczorze pójdzie na spotkanie swojej niechybnej zguby na zabawie niedźwiedziowej, która odbędzie się dziś o 20 w sali Państwa Cebula.

zdjęcia - Krzysztof Marsolek, Ewa Wiench
tekst - Krzysztof Marsolek

4 marca 2011 - Mamy nowego wicewójta !

Mamy nowego wicewójta. Jak się dowiedzieliśmy jest nim Krzysztof Urbanek. Gratulujemy mu i cieszymy się z tej decyzji wójta Krystiana Baldego, ponieważ Krzysztof jest osobą bardzo kompetentną i sumienną, co pokazał w perspektywie kilkuletniej współpracy w różnych projektach relizowanych w Brynicy. W jego obszarach działań znalazły szczególne miejsce sprawy związane z projektami Odnowy Wsi oraz pozyskiwanie dotacji unijnych. Jak do tej pory nowy wicewójt będzie dalej odpowiedzialny za pracę referatu budownictwa.
Krzysztof Urbanek ma 33 lata, jest inzynierem budownictwa, mieszka w Jełowej, jest żonaty oraz posiada dzieci. Pracuje w Urzędzie Gminy Łubniany od 2005 roku.


Na zdjęciu Krzysztof Urbanek dwa tygodnie temu podczas jednego z zebrań wiejskich w Brynicytekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek

4 marca 2011 - Babski Comber 2011

Tradycji stało się zadość i kolejny raz mieliśmy w Brynicy "Babski Comber". Podobnie jak w zeszłym roku zgromadził on uczestniczki chcące spędzić czas w gronie pozbawionym przedstawicieli płci męskiej. Wszystkie były ubrane w barwne stroje oraz miały bardzo ciekawe makijaże
Podczas zabawy były realizowane ciekawe konkursy, które pomagały przekazać starszym uczestniczkom wiedzę i doświadczenia dla ich młoszych koleżanek.zdjęcia - Beata Bort, tekst - Krzysztof Marsolek1 marca 2011 - Życzenia urodzinowe dla najstarszych mieszkańców

Mamy przyjemność ogłosić, że zaczynają się urodziny tych mieszkańców Brynicy, którzy ukończyli 90 lat.
Pierwszą z nich jest
Pani IRENA PAZERA.
Dzisiaj 1 marca Pani Irena obchodzi swoje 92 urodziny.
Z tej okazji składamy Jej serdeczne życzenia urodzinowe: długich lat życia w zdrowiu, szczęściu i zadowoleniu wśród swojej rodziny, dużo błogosławieństw Bożych oraz wszyscy śpiewamy Jej


- 100 lat -http://www.youtube.com/watch?v=hdQwbt21krk
nadesłał - Bernard Matros

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego