Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_08

Archiwum > 2012

31 sierpnia 2012 - Znamy już dokładny program Dożynek Parafialnych

Dożynki Parafialne - Brynica 2012


10:30 - msza święta w kościele p.w. św. Szczepana w Brynicy (zbiórka na Placu Arnstein)
14:30 - Zbiórka na Placu Arnstein - przemarsz korowodu(umcug) na boisko LZS
15:00 - Nabożeństwo Dziękczynne
15:30 - 17:00 Koncert dożynkowy w wykonaniu lokalnej społeczności, wystąpią:
˘ Dariusz Kownacki - akordeon
˘ Joachim Sosna - harmonijka ustna
˘ Marko Świerc - akordeon
˘ Agnieszka Cebula
˘ Parafialna Orkiestra Dęta - pod kierunkiem Gerarda Ferdyna
˘ Koncert poprowadzi Andrzej Toczek - współtwórca "Szczepanowickiego Betlejem"
17:00 - mecz piłki nożnej o mistrzostwo klasy A pomiędzy - LZS Brynica - Start Siołkowice
18:45 - zabawa taneczna z Andrzejem Toczkiem - didżejem, humorystą, animatorem z opolskich Szczepanowic


W programie także konkursy, gry i zabawy.

Organizatorzy: Ks. Proboszcz Krzysztof Mróz, Parafialny Zespół CARITAS,
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica

Starostowie: Gertruda Polok - przewodnicząca PZC w Brynicy
Krystian Czech - prezes SOWBSerdecznie zapraszamy !29 sierpnia 2012 - Dziś pokazano przyszły wygląd Centrum Brynicy


Dziś wieczorem na sali OSP Bryniczanie mieli okazję zobaczyć, jak będzie wyglądać centrum miejscowości w niedalekiej przyszłości. Słowo niedalekiej może się ziścić, o czym zebranym mówił obecny na spotkaniu reprezentujący Wójta Gminy Łubniany, jego zastępca - Krzysztof Urbanek. Jak mówił, dzięki zaangażowaniu ludzi z Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, istnieje szansa, iż dzięki tak szybkiemu przygotowaniu projektu może on zostać zgłoszony przez Urząd Gminy do naboru projektów w ramach PROW już na jesieni, skoro tylko pojawi się taki nabór. Dzięki temu, iż brynicki projekt jest już na etapie zgłaszania pozwolenia budowy, może on spełnić wszystkie wymogi formalne i zostać pozytywnie rozpatrzony, co otwierałoby szansę na realizację w perspektywie najbliższych dwóch lat.
Przy okazji w imieniu Wójta - Krystiana Baldego, jego zastępca przekazał swoje podziękowania osbom zaangażowanym w realizację projektu, szczególnie członkom Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica z jego liderem Krystianem Czechem na czele. Zapewnił o swej silnej chęci wspierania takich inicjatyw jak brynicki Projekt Centrum Wsi, które pomnażają publiczne pieniądze. Kolejny raz potwierdził realizowanie koncepcji wspierania lokalnych inicjatyw społecznych, które są najlepszym przykładem właściwego wykorzystania środków samorządowych w połączeniu z funduszami unijnymi.
Po tej części powitalnej głos zabrali projektanci, a mianowicie mgr inż. Anna Konowalczuk oraz inż Sebastian Raudzis. Przedstawili oni podstawy projektu, kryteria jakie przyjęli oraz zaprezentowali finalny projekt. Szczególnie dużo uwagi poświęcono zagadnieniom adaptacji przestrzeni zielonej i małej architekturze związanej z projektem.
Po prezentacji nadszedł czas na dyskusje i zgłoszenie ostatnich uwag. Dotyczyły one w głównej mierze kwestii zagospodarowania rowu oddzielającego przyszły chodnik od drogi, co jednak nie mogło znaleźć miejsca w projekcie, ze względu na pozostawanie rowu w gestii Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Kolejnym tematem, który zajął najwięcej czasu był sposób zagospodarowania samego Placu Arnstein. Rozważano przyszłe skutki ograniczenia przez Zarząd Dróg Wojewódzkich możliwości wjazdu na niego do jednego miejsca obok pomnika św. Michała, co zostało narzucone projektantom. Omawiano także znalezienie sposobu na zwiększenie ilości zieleni i liczby ławek na samym placu.

W konsekwencji ustalono, że sprawa zostanie poddana jeszcze próbie uwzględnienia w projekcie i w czwartek 6 września o godzinie 19.00 na sali OSP odbędzie się drugie, ostatnie spotkanie, na którym wszystkie wątpliwosci zostaną wyjaśnione.
Przy okazji obecni mogli zauważyć to, iż projekt finalny swoim zakresem poszedł dalej jak wcześniejsza koncepcja, gdyż chodnik z pasem dla rowerów będzie biegł nie tylko od kościola do Placu Arnstein, ale dalej aż do ulicy Polnej. Dzięki temu połączy bezpiecznym przejściem szkołę z kościołem. Ciekawostką jest również to, że Brynickie Centrum Wsi bedzie jednym z największych tego typu w okolicy, gdyż będzie ciagnęło się nieprzerwanie na odcinku 400 metrów.
Miejmy nadzieję iż uda się nie tylko uzyskać pozwolenie na budowę, co na tym etapie jest raczej przesądzone , ale uda się także zrealizować samą inwestycję. Ważne jest to, aby Brynica dalej była wspierana w swoim planie przez rządzących w Łubnianach, tak jak dzieje sie to obecnie i aby nie zabrako zapału wśrod samych mieszkańców, czego wyrazem jest osobiste zaangażowanie członkow Stowarzyszenia Odnowy Wsi.
Wójt Gminy Lubniany - Krystian Baldy zapewnia Bryniczan o swoim wsparciu, czego wyrazem m.in. jest partycypowanie w kosztach już na etapie samego projektu, jak również osobisty udział w każdym z jego etapów Krzysztofa Urbanka, swego zastępcy.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek26 sierpnia 2012 - Prace przy budowie placu zabaw trwają.

Od kilku dni trwają prace zwiazane z budową placu zabaw nieopodal boiska LZS. wymagają one ogromnej ilości pracy fizycznej i jednocześnie precyzji ze względu na konieczność bardzo dokładnego oraz solidnego posadowienia konstrukcji "Twierdzy", która będzie jego główną atrakcją. Jest to wysoka na prawie 4 metry i szeroka na ponad 6m konstrukcja z podestami oraz zjeżdżalniami do zabawy.
Teren jest pełen gruzu i korzeni drzew, co nie ulatwia pracy.
Na zdjęciach widać mieszkańców Brynicy angażujących się bezinteresownie w pomoc przy budowie.
W poniedziałek wieczorem kolejny etap - zmontowanie całości i wypoziomowanie. Wszystkich, którzy mogą pomóc zapraszamy na godzinę 17.00. Oby pogoda dopisała i nie trzeba by było zmieniać planów.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

26 sierpnia 2012 - Polscy drwale najlepsi na świecie, wśród nich Roman Szala z Jełowej

W piątek 24 sierpnia w lasach Łogojskiego Gospodarstwa Leśnego odbył się pierwszy etap Mistrzostw Świata Drwali. Startuje w nich 28 ekip z 27państw (gospodarze mają prawo do wystawienia dwóch ekip).
Główną piątkową konkurencją było ścinanie drzew. Oceniano szybkość ścięcia, celność upadku (zwalony pień musiał trafić na oznakowany pas) i zachowanie zasad bezpieczeństwa. Drugą konkurencją był demontaż i montaż piły na czas.
Jak podano w piątek wieczorem w głównym programie białoruskiej telewizji, według wstępnych danych po piątkowej konkurencji liderem jest Polska. W skład czteroosobowej polskiej ekipy wchodzi pan Roman Szala z Jełowej.


informacja ze strony białoruskiej telewizji pod adresem: http://www.tvr.by/rus/society.asp?id=73486
materiał wideo w języku rosyjskim pod adresem: http://www.tvr.by/lib/news.video?id=73486


Roman Szala podczas zeszłorocznych zawodów, fot. Mirosław Dragon - NTO

opracowanie - Piotr Badura red. "Beczki"

25 sierpnia 2012 - Już w najbliższą środę Bryniczanie zobaczą końcową wersję nowego centrum wsi

Od ponad roku docierają do nas informacje o kolejnych etapach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi - "Centrum Wsi Brynica". Jest to koncepcja przebudowy centrum miejscowości poprzez poprowadzenie chodnika od kościola aż do placu Arnstein a docelowo do szkoły. Wiąze sie to także z przebudową części infrastruktury zielonej oraz dojazdów do posesji.
Dziś mamy zaszczyt ogłosić kolejny etap realizacji projektu, a więc publiczną prezentację gotowego projektu wykonawczego. Jest to projekt inwestycyjny z dokonanymi uzgodnienaimi w obszarach energetyki, drogownictwa oraz kanalizacji.
Wszyscy zainteresowani finalnym wyglądem przyszlego centrum Brynicy, a w szczególności jego mieszkańcy są zaproszeni na salę OSP Brynica w najbliższą środę 29 sierpnia na godzinę 19.00.
W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele projektanta oraz władz gminnych, które są patronem i współinwestorem przyszłej budowy.


Serdecznie zapraszamy:

Krystian Czech
Lider Stowarzyszenia
Odnowy Wsi Brynica

25 sierpnia 2012 - Bryniczanie na Ukrainie

Historia pisze karty niezwykłe kontynentów, krajów, miast, ludzi, każdego człowieka z osobna.

W dniach od 14 do 21 sierpnia odbyła się nasza podróż na ziemię dawnych Kresów Wschodnich. Uczestnikami wyprawy byli: ks. Radosław Chałupniak, siostra M. Bogna, siostra M. Bronisława, Agnieszka, Magdalena, Ilona oraz Dorota, Kamila, Maria.

Wyprawa na Ukrainę pomogła nam poznać dawne dzieje i urok miejsc, które odwiedziliśmy, poczuć klimat dzisiejszej społeczności ukraińskiej, poznać wielu niezwykłych ludzi. Na drodze naszej wyprawy zapisały się malownicze miasta, przepiękne bezkresne okolice, ciche i spokojne wioski, warowne zamki, kościoły, cerkwie. Oto miejsca, do których dotarliśmy: Olesko, Podhorce, Draganówka (gdzie aktualnie pracuje s. Bronisława), Tarnopol, Zarwanica, Kamieniec Podolski, Czortków, Buczacz, Krzemieniec, Poczajów, Wiśniowiec, Zbaraż oraz Lwów. Pozostają nam w pamięci niezapomniane wrażenia, doświadczenia bycia we wspólnocie, wzajemnej pomocy i dostosowania się do każdych napotkanych warunków.

Dziękujemy ks. Radosławowi za inicjatywę tej wyprawy, za przewodniczenie, za bezbłędne docieranie do określonych miejsc, za każdą Mszę Św., która umacniała nas duchowo. Dziękujemy siostrze M. Bognie i siostrze M. Bronisławie za wspólne wędrowanie, za troskę, aby na stole był chleb, za dobre słowo, za uśmiech.

Zachęcamy do poznania tych wspaniałych miejsc, by poczuć malowniczy, nieprzemijający klimat ludzkich i życiowych zdarzeń okrytych nutą tajemniczości.


Uczestniczki wyprawy:
Kamila, Maria i Dorota Kansy z Surowiny

25 sierpnia 2012 - Dożynki już za tydzień, trwają ostatnie przygotowania

Wczoraj wieczorem na sali OSP odbyło się spotkanie dotyczące organizacji tegorocznych dożynek w najbliższa niedzielę. Wśród obecnych znaleźli się organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica - reprezentowane m.in. przez Krystiana Czecha - starostę dożynek oraz Parafialny Zespół Caritas reprezentowany przez Gertrudę Polok - starościnę dożynkową. Swoją obecnosią zaszczycił spotkanie także ksiądz proboszcz Krzysztof Mróz.
Omówiono ostatnie szczegóły organizacyjne oraz plan imprezy. Jego finalną wersję zaprezentujemy już wkrótce.
Kolejny raz przypomniano przy okazji mieszkańcom Brynicy o organizacji "Umcugu", czyli barnego korowodu przebierańców.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

24 sierpnia 2012 - "Pańskie oko konia tuczy"- czyli co się dzieje ostatnio w Brynicy

Jakiś czas temu pisaliśmy o "sezonie ogórkowym" a raczej dyniowym z powodu małej liczby wydarzeń do opisywania. No i okazało się, że w Brynicy dzieje się jednak dużo. Można powiedzieć, że od kilkudziesięciu lat tyle się nie działo na raz. Jak już wcześniej wspominaliśmy na stronie internetowej, trwa przebudowa boiska przy szkole. Jak się okazuje inwestycja zatacza szerszy krąg i objęła także wyłożenie kostką całego placu od szkoły do boiska, budowę nowego ogrodzenia, na granicy sąsiedniej posesji, którą dofinansował dodatkowo Urząd Gminy Łubniany poza funduszami z dotacji, jak również ruszył cześciowy remont ogrzewania i podłogi w samym budynku szkoły, co również jest zasługą obecnie rządzących w Łubnianach.
Zasług im ostatnio nie brakuje, bo nieopodal władze gminne prowadzą szeroko zakrojoną modernizację systemu ogrzewania w przedszkolu, przenosząc je na poziom XXI wieku dzięki połączeniu konwencjonalnych źródeł ogrzewania w postaci no
wej kotłowni, z energią odnawialną pochodzącą z systemu solarnego, jaki zainstalowano na dachu przedszkola. Dodatkowo cały budynek zostanie docieplony. Oprócz tego Wójt nie zapomnial o wnętrzu przedszkola, gdzie przeprowadzono gruntowne malowanie, w kolorach żywych, które są lubiane przez ich głównych użytkowników, a więc brynickich przedszkolaków.
Jak się okazuje to nie koniec inwestycji jakie w tym roku dzieją się w wiosce. Już od czwartku rana przejeżdżający obok boiska mogli zauważyć dziwne kolorowe elementy konstrukcji. Kolejnego dnia widzieli, że są prowadzone jakieś prace ziemne. Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że przy boisku finalizuje się budowa placu zabaw, będącego elementem projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Przy okazji zapraszamy wszystkich chętnych do pomocy w jutrzejsze sobotnie przedpołudnie na boisko w celu pomocy przy stawianiu konstrukcji.
Podobnie jak pozostałe inwestycje, nie mogły by one być realizowane bez wsparcia ze strony Urzędu Gminy, a w szczególności przychylności Wójta - Krystiana Baldego i jego zastępcy - Krzysztofa Urbanka. Polityka wspierania inicjatyw społecznych prowadzonych przez lokalne społeczności zaczyna powoli przynosić efekty.
Projekt w ramach którego budowny jest plac zabaw jest jednych z takich przykładów, gdzie pomysl i determinacja Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica na czele z jego liderem Krystianem Czechem, spotkały się w pewnym momencie ze wsparciem ze strony Wójta, jak i z racjonalnym i przychylnym działaniem Rady Gminy, dzięki czemu znalazły się środki na sfinansowanie projektu. Stało się tak też za sprawą zaangażowania w temat brynickiego radnego Marka Cierni, który to wydeptywał ścieżki i przekonywał do słuszności wspierania lokalnych brynickich inicjatyw.
Bryniczanie liczą na dalszą tak owocną współpracę jak obecnie i jest szansa, że swoje nadzieje spełnią już niedługo przy kolejnym projekcie, o czym już wkrótce.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Na zdjęciach widok przebudowywanego boiska z przygotowanym terenem do położenia kostki. Na zdjęciach z przedszkola widać nową kotlownie z piecem oraz zbiornikami akumulacyjnymi do solarów, nowo odmalowane sale oraz nowe grzejnki. Na zdjęciu z boiska widać moment dostarczenia zabawek i prezesa Stowarzyszenia odnowy Wsi Brynica - Krystiana Czecha kwitujacego ich odbiór jak rownież wieczorne prace związane z wykopaniem dołów pod fundamenty konstrukcji.

24 sierpnia 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z lipca 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 267 numer Beczki z końca lipca 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

23 sierpnia 2012 - Żniwniok wkrótce, korona już powstaje - nowe zdjęcia

Wczoraj pisaliśmy o pracy Pań z Caritas oraz innych mieszkanek Brynicy przy tworzeniu korony dożynkowej. Dziś dzięki uprzejmości księdza Proboszcza Krzysztofa Mroza dotarły zdjęcia z pierwszych dni pracy. Dzięki temu możemy sie podzielić nimi z resztą czytelników strony.


zdjęcia - ks. Krzysztof Mróz, tekst - Krzysztof Marsolek

22 sierpnia 2012 - Żniwniok wkrótce, korona już powstaje

Już za niecałe dwa tygodnie w Brynicy będzie ŻNIWNIOK. Jak wiadomo jest to swięto nie tylko rolników, ale wszystkich mieszkańców Brynicy. Nieodzownym symbolem tej uroczystosci jest Korona Dożynkowa. Jest ona sumą plonów i owoców wydanych przez brynickie pola i łąki. Nie powstaje ona jednak sama, tylko z ciężkiej pracy osób ją tworzących.
W tym roku głównymi organizatorami dożynek są Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica oraz Parafialny zespół Caritas. I to na czele plotących koronę stanęła szefowa brynickiego Caritasu - Pani Gertruda Polok, tegoroczna Starościna Dożynkowa. Znalazła ona szybko osoby wspomagające ją i to nie tylko z samego "Caritasu".
Jak widać po trzech dniach codziennej pracy na tyłach brynickiej plebanii powoli pojawia się kształt tegorocznej korony. Pracy jeszcze dużo, ale zapalłu i humoru wśród Pań nie brakuje.
Za parę dni postaramy się ponownie odwiedzić pracujące i zobaczyć na jakim etapie będzie dzieło ich rąk.
Dożynki, to nie tylko korona i uroczysta msza, ale także barwny korowód nazywany w Brynicy "Umcugiem". Jak na razie nic nie słychać o przygotowaniach, ale mamy nadzieję iż jest to podyktowane trzymaniem pomysłów na przebrania do ostatneij chwili w ukryciu, tak aby nikt ich nie skopiował. Nadzieją jest to, że nie jest jednak tak, że nikomu nie będzie się chciało przygotowywać i przyjdzie na korowód jako widz, a wtedy może się okazać, że spektaklu nie będzie z braku aktorów..
Ja jednak wierzę w mieszkańcow Brynicy i ich zapał do podtrzymania tradycji.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

22 sierpnia 2012 - W Brynicy mamy "sezon dyniowy"

Wakacje powoli dobiegają do końca, kończy się też powoli tzw. "sezon ogórkowy" w mediach, do których zaliczamy także skromną brynicką stronę internetową. Media większe od nas piszą o niczym, bo ogólnie nic sie nie dzieje w okresie wakacyjnym i to właśnie nazywamy "sezonem ogórkowym". "Idąc za ciosem" w Brynicy ogłaszamy "sezon dyniowy", a to za sprawą pięknych i dorodnych dyni, jakie wychodowali w swoim ogrodzie mieszkańcy brynickiej ulicy Prostej. Dynie są naprawdę dorodne, bo już w tej chwili mają średnice ponad metra. Do końca sezonu jeszcze troszkę, więc jest szansa iż jeszcze urosną.
Gratulujemy wytrwałym ogrodnikom owoców ich pracy i przy okazji zachęcamy innych do pochwalenia się swoimi "ogrodowymi" sukcesami.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

17 sierpnia 2012 - Już niedługo żniwniok, przygotowania trwają

16 sierpnia odbyło się kolejne spotkanie w sprawie organizacji tegorocznego „zniwniołka” parafialnego. W spotkaniu wzięli udział główni organizatorzy imprezy - przedstawiciele Parafialnego Zespołu Caritas oraz Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica. Swoją obecnością zaszczycił, jak zawsze zainteresowany inicjatywami swojej parafialnej społeczności, ks. proboszcz Krzysztof Mróz. Już w najbliższy poniedziałek pod przewodnictwem szefowej Caritas, i jednocześni starościny święta plonów – Gertrudy Polok, w obiektach przyplebanijnych rozpocznie się plecenie korony dożynkowej. Pragniemy przy tej okazji zaprosić wszystkich parafian do współpracy. Przez kolejne dni, od godziny dziewiątej chciejmy się w łączyć w radość tworzenia. Tegorocznym żniwom sprzyjała wyjątkowo dobra pogoda, która wspierała rolników w zebraniu wszystkich zbóż. Plecenie korony jest w naszej tradycji formą wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za dar chleba, spróbujmy o tym pamiętać.
Już dziś serdecznie zapraszamy także na uroczyste, wspólne świętowanie, które w tym roku przypadnie nam przeżywać w niedzielę - 2 września.
W programie: Godzina 10:30 uroczysta msza święta(początek – procesja z Placu Arnstein) . W części popołudniowej: zbiórka na Placu Arnstein(14:30). Korowód „Umzug” w kierunku boiska LZS. Nabożeństwo Dziękczynne, program artystyczny i zabawa.
Przy tej okazji mały apel. Szanowni Mieszkańcy, dajmy upust naszej wyobraźni i podejmijmy próbę wzbogacenia imprezy przebierańcami, scenkami rodzajowymi, czy innymi ozdobami zdobiącymi nasze posesje. To zawsze było naszą mocną stroną! Nie zawiedźmy siebie.
Następne spotkanie organizacyjne w najbliższy piątek w sali OSP o godzinie 19:00. Serdecznie zapraszamy! W imieniu organizatorów:

Gertruda Polok i Krystian Czech – starostowie.

12 sierpnia 2012 - Dziś w Brynicy było uroczyście

Dziś uroczysty dzień w Brynicy - odpust. Podwójnie uroczysta była natomiast Suma Odpustowa za sprawą Jubileuszu, jaki obchodził sprawujący ją ksiądz Teofil Cyrys. Była to msza dziękczynna z okazji niedawnej rocznicy 50 lat kapłaństwa, jaką ksiądz jubilat odprawił w swojej rodzinnej parafii (ks. Teofil pochodzi z Grabczoka należącego do Parafi św. Szczepana w Brynicy).
Kazanie odpustowe wygłosił ksiądz Marcin Wilczek - Dyrektor Wydziału Katechetycznego Opolskiej Kurii Diecezjalnej. Nawiązał on w nim zarówno do świętości ludzi w swym codziennym działaniu, spełnianiu należycie swej posługi zarówno duchownej, jak i świeckiej, jak również nawiązał silnie do śląskiej tradycji rodziny i wartości, które należy kultywować.
Mszę uświetnił artysta grający podczas ofiarowania oraz komunii na organkach utwory muzyki poważnej przy akompaniamencie organów. Na zakończenie mszy przez pięknie przygotowany brynicki cmentarz przeszła procesja z figurami. Po mszy wielu parafian udało się na tradycyjne zakupy "pod budy". Po południu nabożeństwo i "karasele". Wszyscy są zaproszeni w oba te miejsca.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Zapis fotograficzny uroczystości można zobaczyć w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=285


11 sierpnia 2012 - Parafianie wyspowiadani, figury przygotowane, karuzele stoją - "Jutro momy łodpust!"

"Jutro momy łodpust!". W tradycji śląskiej jest to wydarzenie szczególne. Kiedyś uważano je za święto wsi. Było wydarzeniem większym jak dożynki, czy święta wielkanocne i bożonarodzeniowe. Dziś już nie pamiętamy o tym i coraz rzadziej uczestniczymy w uroczystej mszy, czy później na spotkaniach rodzinnych.
Jak wiadomo odpust to zarówno wydarzenie liturgiczne i duchowe dla parafian poprzez symbolikę odpustu zupełnego, jakiego mogą dostąpić w ten szczególny dzień, jak i tradycyjna okazja do wizyt "pod budami" a później "na karaselach".

Nie zapominajmy także o tradycyjnej procesji z figurami, które przygotowywała dziś młodzież z Brynicy. Przed kościołem pojawił się także podjazd dla wózkow inwalidzkich oraz wózków z dziećmi, co jest nowością.
Karuzele dotarły i stoją już od wczoraj. Słońce na razie nie dotarło, ale ponoć na jutro zdąży. Mszy przewodniczyć będzie znakomity gość , jubilat Ksiądz Teofil Cyrys. Wszystko zapowiada się dobrze, byle tylko frekwencja dopisała, za co już odpowiadamy my parafianie.


Tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

8 sierpnia 2012 - W Brynicy dziś międzynarodowo

Dziś Brynica była międzynarodowym centrum spotkań. Stało się to z asprawą młodzieży z 4 krajów (Francji, Włoszech, Niemiec i Polski), która gości w Gospodarstwie Agroturystycznym "AGRORELAKS" na spotkaniu organizowanym przez Łubniański Ośrodek Działalnosci Kulturalnej pod nazwą "Fish" - Fostering the Integrity of (Eco) System and Humans (dosłownie.: "Sprzyjanie całości (Eko)Systemu i Ludzi") . Projektowi w realizowanemu ramach Unii Europejskiej patronują Marszałek Województwa Opolskiego - Józefa Sebesta, Starosta Opolski - Henryk Lakwa oraz Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy.
Spotkanie odbywa się w formie całodziennej i ma zróżnicowany program. Prowadzi je Dyrektor Łubniańskiego Osrodka Kultury - Krystian Czech. Wieczorem odbywają się imprezy integracyjne połączone z grą i zabawą. Dzisiejszy wieczór był wieczorem Włoskim. Jego ciekawym elementem było żywiołowe odśpiewanie hymnu włoskiego. Zachęciło to pozostałe grupy do odspiewania hymnu francuskiego, polskiego i niemieckiego. Na koniec wszyscy wspólnie odspiewali hymn Unii Europejskiej. W doskonały sposób zobrazowało to jak mocno zintegrowała wszystkich świadomosc bycia współnym europejskim narodem, jednocześnie mogącym pamiętać o swoich tożsamościach.
Po tej dos oficjalnej cześci wszyscy zaczęli się wspólnie bawić i po prostu oddawać szaleństwu młodości tańcząc i śpiewając.

Zdjęcia z dzisiejszego wieczoru do obejrzenia w galerii pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=284


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

5 sierpnia 2012 - Nasza brynicka strona internetowa obchodzi dziś swoje 3 urodziny !

Dziś nasza strona internetowa obchodzi swoje urodziny. Już od 3 lat nieprzerwanie stanowi okno na świat, przez które można śledzić, co dzieję się w naszej miejscowości. W tym czasie pojawiło sie kilkaset tekstów relacjonujących wydarzenia i kilkadziesiąt tysięcy zdjęć zarówno w galerii jak i jako ilustracje w artykułach.
Pierwszy artykuł, który ukazal sie 5 sierpnia 2009 dotyczył zebrania Stowarzyszenia Odnowy Wsi, ktore jest inicjatorem powstania strony.
Mając nadzieję, że uda sie poprowadzić stronę prze kolejne conajmniej 3 lata zachęcam wszystkich do dzielenia się tekstami oraz do nadsyłania zdjęć. Życzę również spokojnej niedzieli i odpoczynku.


Krzysztof Marsolek
twórca i administrator strony

4 sierpnia 2012 - Ciekawy artykuł Bernarda Matrosa w dziale historycznym

" Świat wokół nas pełen jest ciekawych wydarzeń.
Trzeba je tylko zauważyć."


LISTY


Przy różnych okazjach piszemy listy. Najczęściej żeby przekazać jakieś wiadomości np. o szczęśliwym dotarciu na miejsce przeznaczenia albo gdy chcemy przekazać pozdrowienia z jakiegoś atrakcyjnego miejsca.
Czasami zaś chcemy zawiadomić rodzinę o swoim stanie zdrowia, co często zdarzało się już podczas I wojny światowej.Np. Franz Kaniut w 1917 r. informował swoją rodzinę, że znajduje się w lazarecie w Konstantynopolu.
Była to przedostatnia wiadomość od niego. Na ostatniej ostatniej pocztówce którą przysłał, jest już tylko parę nieczytelnych słów.Innemu naszemu dawnemu mieszkańcowi - muszkieterowi Paulowi Marsollek - koledzy z wojska przysłali pocztówkę z pozdrowieniami.

Całośc artykułu w dziale historycznym pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/_swiat_wokol_nas_pelen_jest_ciekawych_wydarzen.html

opracował - Bernard Matros

3 sierpnia 2012 - Dziś Brynica była pielgrzymkowa przystanią

Dziś Brynica na krótką chwilę stała się "domem pielgrzyma". Działo się tak za sprawą "Pielgrzymki Legnickiej", która w liczbie 8 grup i prawie tysiaca osób przybyła do naszej miejscowości podczas swej wędrówki na cżestochowskie błonia. Podczas postoju w Brynicy po raz pierwszy w dziejach wizyt pielgrzymkowych sprawowano mszę święta w kosciele parafialnym św. Szczepana. Obecnosć tak wielu ludzi sprawiła, że udało sie go zapełnić do ostatniej łaki i miejsca stojącego, co już od dawna sie tu nie zdarza.
Po wspólnej modlitwie pielgrzymi skorzystali z goscinności Bryniczan, którzy zgotowali im poczestunek. Panie z Parafialnego zespołu Caritas przygotowały natomiast posiłek dla grupy księży, klerykow oraz innych osób stanu duchownego towarzyszącym grupom pielgrzymkowym.
Po zbiórce pielgrzymi wyruszyli w kierunku Jełowej, gdzie mieli zaplanowany dzisiejszy nocleg.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


zdjęcia pokazujące całe wydarzenie w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=283 .

2 sierpnia 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z lipca 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 266 numer Beczki z lipca 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

1 sierpnia 2012 - Zaproszenie nadeslane z niedalekich Chróścic


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego