Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_05

Archiwum > 2010

31 maja 2010 - "Szlakiem Rud Żelaza" - przygotowania trwają


Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie organizacyjne związane z czerwcową imprezą. Podsumowano przygotowania oraz omówiono szczegóły. Ustalono, że w poniedziałek 7 czerwca 2010 r. o godzinie 19.00 na sali OSP odbędzie się zebranie wszystkich organizatorów, na które w szczególnosci zaprasza się oprócz członków Stowarzyszenia Odnowy Wsi, Panią Sołtys z Radą Sołecką, ks. Proboszcza, Prezesa LZS, Prezesa OSP, Parafialny Zespół Caritas, Dyrektorów PSP oraz przedszkola, a także właścicieli Berpolu oraz Agrorelaksu. Zaproszenie jest kierowane także do wszystkich , którzy mogą przyczynić się do zorganizowania imprezy, w tym szczególnie osoby , ktore mają już wyznaczone zadania w ramach organizacyjnych związane m.in. z opracowaniem tła historycznego oraz plastycznego imprezy.
W następstwie harmonogramu przygotowań Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi skierował do wszystkich uczestników imprezy
pismo zapraszające z prośbą o wypełnienie formularza uczestnictwa w rajdzie rowerowym, który stanowi główną element wydarzenia. Mozna także pobrać wersję edytowalną, w celu wypelnienia elektronicznie. Zgłoszenia można kierowac na adres lodzk@interia.pl lub kontakt@brynica.opole.pl . Można także skorzystać z formularza elektronicznego. W tym przypadku w sytuacji zgłaszania grupy należy ją podzielic na poziomy trudności szlaków (pomarańczowy, żółty, czerwony) i zgłosić osobno uczestników do każdej, podając ich liczbę oraz wymagane dane.

31 maja 2010 - Certyfikat "Szkoły dla Ekorozwoju. Zielona Flaga" dla brynickiej PSP

W piątek 28 maja w Warszawie p. Mariola Czeszek w imieniu grona pedagogicznego i uczniów PSP W Brynicy odebrała certyfikat przyznany w ramach projektu "Szkoły dla Ekorozwoju. Zielona Flaga". Do walki o certyfikat stanęło ponad 600 placówek oświatowych z całej Polski, z czego 95 zostało nagrodzonych certyfikatem.Jest to świadectwo upoważniające do posługiwania się mianem Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej naszej szkole przez cały rok od daty nadania certyfikatu tj. do kwietnia 2011r. Jesteśmy szczęśliwi iż nasza ciężka praca na rzecz środowiska została zauważona i doceniona. Serdecznie dziękujemy!

źródło - PSP Brynica


31 maja 2010 - Międzynarodowy Dzień Bociana Białego w brynickiej PSP

Dziś w brynickiej PSP obchodzono Międzynarodowy Dzień Bociana Białego. I część obchodów bocianiego święta stanowiła prezentacja multimedialna. "Najważniejsi" spędzali dzień w gnieździe, a w szkole została przygotowana okolicznościowa dekoracja. Wszyscy cieszyli się z obecności tych niezwykłych ptaków. Najaktywniejsze bocianoluby otrzymały okolicznościowe dyplomy.


źrodło - PSP Brynica30 maja 2010 - czerwcowa impreza w Brynicy - plakatPojawił się już plakat zapraszający na czerwcowa imprezę. Prezentujemy go, jednocześnie zachęcajac do licznego udziału.


26 maja 2010 - czerwcowa impreza w Brynicy

Już za prawie 3 tygodnie 19 czerwca 2010 roku impreza "Szlakiem Rud Żelaza". Jest to wspólny udany projekt brynickich organizacji i mieszkańców zainicjowany przez Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica. Przypomnijmy iż będzie to całodzienna impreza odbywająca się zasadniczo na boisku LZS. Będzie składała się z 3 etapów. Pierwszym będzie okolo południowy rajd rowerowy oraz konny Rudnią Aleją z Gróbku do huty w Zagwiździu, rozpoczynający się zbiórką o godzinie 11.00. Następnie około godziny 14.00 rozpocznie się blok rozrywkowy w trakcie którego będą m.in występowały kabarety. O godzinie 19.00 rozpocznie się ostatni element, czyli zabawa taneczna do samego rana. Impreza będzie miała formę festynu z wszystkimi tradycyjnymi elementami takimi jak grille, ciasta, napoje, piwo i oczywiście namioty. Wkrótce zostaną podane szczególy dotyczące tras przejazdowych dla grup rowerowych oraz pełen program imprezy.
Impreza jest współfinansowana ze srodków Urzędu Marszałkowskiego dzięki bardzo dobrej pracy zespołu Bryniczan opracowującego projekty.
Przy okazji po raz pierwszy prezentujemy oficjalne logo imprezy. Powstało ono w oparciu o szkic wykonany przez Sabinę Sochor. Obrazuje kiedyś i dziś Brynicy pokazując elementy historyczne związane z wydobywaniem rudy żelaza a także współczesne charakterystyczne elementy turystyki na terenie miejscowości, którymi sa konie oraz rowery.

tekst i opracowanie logo - Krzysztof Marsolek

26 maja 2010 - Dzień Matki


Dziś Dzień Matki. Naszym wszystkim mamom życzymy zdrowia, radości i bezgranicznej cierpliwości do swoich małych i tych już dużych pociech.

26 maja 2010 - zaproszenie do Grabczoka


25 maja 2010 - wtórne skutki powodzi

W całej Brynicy po wielkich ulewach i wcześniejszej "małej" powodzi utrzymują się rozlewiska podtapiające zabudowania i domy. Niektóre z nich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków obejmując ich fundamenty. W następstwie tego w wielu miejscach fundamenty zostały podmyte a nawet odsłonięte. Jeden z takich przypadków zdarzył się na Gróbku przy budynku Malesów. Pilnym okazała sie konieczność nadsypania pasa ziemi o szerokości 2 metrów i wysokosci niemal 0,5 metra na całej długości domu.
Akcja ratunkowa została zainicjowana już wczoraj rozbiórką sąsiedzkiego płota ograniczjącego dostęp dla transportu ziemi. Dziś wszyscy sąsiedzi od tych najmłodszych aż do najstarszych ruszyli z pomocą i wielka góra ziemi w przeciągu kilku godzin utworzyła nasyp w 100% zabezpieczający fundamenty.
Jak widać na innych zdjęciach problem w mniejszej skali występuje we wszystkich sąsiednich zabudowaniach. W całej Brynicy problem ten może okazać się bardzo znaczącym.

Przy okazji warto napisać, iż
nie należy pompować wody z rozlewisk blisko zabudowań i w piwnicach, ponieważ z mułem pompuje się piasek. Trzeba się też przygotować na szybkie uzupełnienie piaskiem miejsc , gdzie stoi woda zanim zdąży ona jeszcze stamtąd "zejść", aby zrównoważyć ubytek jej ciężaru.
Przy okazji zachęcamy do nadsyłania zdjęć z innych miejsc w Brynicy pokazujących walkę z wodą na adres
kontakt@brynica.opole.pl .

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

23 maja 2010 - po wczorajszej nawałnicy podtopienia w Brynicy

Dziś kolejny dzień wielkiej wody w Brynicy. Przede wszystkim usuwano skutki wczorajszej wieczornej nawałnicy połączonej z gradem. Od wczoraj trwało pompowanie wody na Gróbku u Malesów i Spyrów. W centrum wsi obok szkoły utworzył sie zator na rowie, który zalewał drogę koło Pogrzebów i Bartoszów. Od godziny 8 rano do godziny 13 walczyli z tym strażacy z naszej OSP oraz mieszkańcy. Po południu trwało osuszanie centrum wsi obok pomnika przed Niestrojami.
Miejmy nadzieję, ze to już ostatnia taka nawałnica, choć prognozy pogody nie sa optymistyczne.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

22 maja 2010 - Bryniczanka opada, Sworniczka raz w góre, raz w dół

Dziś kolejny dzień zmagań z wodą w Brynicy. Wczorajsza nawałnica spowodowała wiele zalań i podtopień. Brynicznaka powoli opada, jednak Sworniczka raz w górę a raz w dół. Udało sie uratować magazyny zboża patrzków. Na Gróbku trwała akcj apompowania wody z terenów przyległych do domu Malesów i Lubdów. U Spyrów po wczorajszym zalaniu dzis znowu trzeba było pompować piwnice. Trwała także walka z woda u Kochów.
We wsi znowu podtapia Niestrojów. Kompletnie zalane sa ogródki i podwórko Pani Hani Patrzek. Zalane jest też wiele ogródków jak u Pana Szczepana.
Na Wojtyli i na koncu Powstańców u Siekierków małe powodzie. Zdjęcia jeszcze powinny do nas dotrzeć. Na Młyńskiej i Prostej nie jest żle poza małymi potoczkami jakie powstały w poprzek drogi nad mostkami.
W
galerii można zobaczyć zdjęcią z Gróbku, Stawiska (dół na Sworniczce), u Patrzków, u Niestrojów, u Pani Hani i z mostka na 1 Maja.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

21 maja 2010 - przez Brynice przeszła nawałnica burzowa

Dziś wieczorem przez Brynicę przetoczyła się kolejna nawałnica burzowa. Zalane zostało wiele posesji i piwnic. Pod wodą znalazło się m.in. gospodarstwo Pani Sołtys Korneli Patrzek. Na Gróbku zalane zostały piwnica Pani Teresy Spyra (po sufit) oraz zalewany jest dom Państwa Koch. Trwa pompowanie wody, która zalewa Malesów. Kataklizm objął wszystkie krańce Brynicy. W miarę spływu informacji bedziemy o tym informować.

Krzysztof Marsolek

21 maja 2010 - woda koło boiska LZS

Na adres brynickiej strony kontakt@brynica.opole.pl nadesłano zdjęcia pokazujące wielką wodę w okolicach boiska. Ptactwo wodne doszło chyba do wniosku, ze taki stan jak dziś będzie trwałym.
Zachęcamy innych oglądajacych stronę do przesyłania swoich zdjęć, jak równniez do rejestrowania się w galerii celem dodawania ich samemu (pod adresem
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/index.php
Aby dodać czegoś pozytywnego do dzisiejszych wydarzeń warto zajrzeć do galerii zdjęć nadesłanych przez Panią Marię Kohl. Od dłuższego czasu umieszcza ona na stronie ciekawe fotografie za co dziękujemy. Tym razem motyw wiosenny.


Zdjęcia z okolic boiska nadesłał Daniel Sosna.

20 maja 2010 - środowe zebranie w sprawie czerwcowej imprezy

Pomimo tragedii i nieszczęść toczących się dookoła musimy dalej żyć i realizować wszystkie zadania przed nami stojące. Takim zadaniem jest impreza "Szlakiem Rud Żelaza", która odbędzi esię 19 czerwca br.
W związku z jej przygotowaniem odbyło się zebranie wszystkich organizacji dzialających we wsi poswięcone skoordynowaniu wszystkich etapów pzrygotowań.


tekst i zdjecia - Krzysztof Marsolek

20 maja 2010 - zalane Czarnowąsy o godzinie 20.00 (ul. Wolności)

Brynica lekko podtopiona, za to nasi sąsiedzi z Czarnowąs przeżywają prawdziwą zagładę. W ciągu kilku godzin woda zalała ulice Wolnosci i ciągle sie podnosiła. O godzinie 20 miała ponad metr. Zniszczenia będa ogromne a tragedia ludzka bezgraniczna.
Na zdjeciach widać pooziom wody z 1997 roku. Jak widac brakuje nie cały metr. Do rana prawdopodobnie będzie osiągnięty. Oby to się nie sprawdziło. Zdjęcia można zobaczyć w
galerii.
Będziemy informować o sytuacji w Brynicy i sasiedztwie, do póki działać będą serwery internetowe na których znajduje się strona. Już dzis występują problemy z aktualizacją, ponieważ serwery tez znajdują się w miejscach narażonych na zalanie.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

20 maja 2010 - Brynica się trzyma, ale Czarnowąsy pod wodą

Kolejny dzień Wielkiej Wody 2010. W Brynicy poza gospodarstwem Pani Sołtys Kornelii Patrzek zalewanym od tyłu przez Sworniczkę nie ma większych tragedii. Udało się już osuszyć centrum wsi po przekopaniu zatkanego kanału do rowu po drugiej stronie ulicy. Zagrożenie dla Państwa Niestrojów minęło. Gospodarstwo Pani sołtys jest zalewane przez niesforną Sworniczkę, która nie może "przecisnąć się" przez za małą rurę przepustową pod ulicą 1 Maja. Zagrożenie jest potęgowane zwiększonym zrzutem wody z Turawy, co można zauważyć po nagłym pojawieniu się przelewu wody przez drogę na Gróbku wczoraj. Woda wydostająca się z Bryniczanki wpływa do Sworniczki i potem natrafia na najwęższe miejsce, czyli przepust pod ulicą. Koło południa woda podchodziła już pod magazyny oraz silosy ze zbożem.
Jednak jest to wszystko niczym w porównaniu do tego, co przed południem można było zobaczyć w Czarnowąsach. Udało nam się przy okazji porozmawiać chwilę z Marszałkiem Województwa Opolskiego Józefem Sebestą, który przybył na most na Małej Panwi, aby ocenic sytuację z bliska. Rozmawiał też między innymi z Panem Kałużą, właścicielem zalanego domu i zakładu fotograficznego obok mostu.
Pan Marszałek mocno przeżywał tragedię, jaką doświadczali powodzianie z nim rozmawiający.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek19 maja 2010 - Bryniczanka i Sworniczka poddały się

Brynickie rzeki powoli poddały się naporowi wody. Nie jest to to samo co w 1997 roku, co zawdzięcza się przeprowadzonym pracom melioryzacyjnym. Zdjęcia mozna zobaczyc w galerii.
Najwieksze zagrożenie stanowią rowy, ktore okazały się najsłabszym ogniwem łańcuch zapewniającego przekazywanie nadmiaru opadów z pól i lasów.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


18 maja 2010 - Bryniczanka i Sworniczka jeszcze się trzymają, gorzej rowy

Wokół Brynicy powódź. Brynicznka jest pełna, ale dzieki zeszłorocznemu pogłebieniu jeszcze nie wylała. Swornica podobnie, choć w okolicach Stawiska wjuż widać pierwsze rozlewiska. Gorzej z rowami, szczególnie w centrum wsi kolo Państwa Niestrój.
Jak widac na zdjęciach zarówno na moście na Gróbku, na 1 Maja jak i na nowobudowanym na Stawowej sytuacja nie jest jeszcze tragiczna.
Dzis w nocy fala ma dotrzeć do Opola. W Brynicy w nocy poziom zacząl sie trochę podnosić, jednak przed północą jeszcze nie było bezpośredniego zagrożenia.
Zdjęcia można także ogladac w
galerii, gdzie również można po zarejestrowaniu się dodawać swoje zdjęcia na ten temat.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

17 maja 2010 - leje, powódź na horyzoncie

Leje już 3 dobę non stop. Wcześniej też nie było wiele lepiej. W Południowej części Polski i Czechach już powódź. Dziś w nocy powódź dotrze do ewakuoawnego Raciborza. Opole może spodziewać sie fali następnej nocy. Jeśli warunki nie polepsza się, można spodziewać się powodzi podobnej do tej w 1997 roku.
Nasza Bryniczanka po zeszłorocznym udroznieniu trzyma się dzielnie, jednak praw fizyki nie zmienimy i jeżeli to co spadlo w dzien i dziś w nocy do niej splynie jej wystąpienie z koryta jest nieuniknione. Ci, ktorzy mieli podtopienia w 1997 roku powinni się przygotować na taką ewentualność.
Prognoza opadów na tę noc jest niekorzystna. To co się dzieje można śledzić na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej pod adresem http://www.pogodynka.pl/radary.php .
Można równiez śledzić meteo alarmy dla całej Europy, w tym Polski i Opolszczyzny pod adresem http://www.meteoalarm.eu/index2.php?lang=&country=PL&day=0.

17 maja 2010 - ogłoszenie o spotkniu w sprawie I etapu budowy kanalizacji w Brynicy

W czwartek 20 maja 2010 o godzinie 19.00 na sali OSP odbędzie się spotkanie mieszkańców Brynicy z przedstawicielami Urzędu Gminy, których domy będą przyłączane do kanalizacji w I etapie budowy. Przypomnijmy, ze chodzi o części lub całe ulice: Powstańców Śl., Krzywej, Młyńskiej, Stawowej, Klasztornej, Polnej, 1 Maja, Łubniańskiej i ks. Klimasa.
Sczegóły techniczne związane z inwestycją można zobaczyć na stronie Biura Informacji Publicznej (BIP) UG Łubniany w zakładce przetargów pod adresem http://bip.biuletyn.info.pl/php/strona.php3?bip=bip_lubni&id_dzi=9&lad=a&id_dok=1129&id_men=73&powrot=1&slowo_szuk=&archiwum_szuk=&gdzie_szuk= .

źródło - strona UG Łubniany

17 maja 2010 - ogłoszenie o spotkniu w sprawie I etapu budowy kanalizacji w Brynicy

W czwartek 20 maja 2010 o godzinie 19.00 na sali OSP odbędzie się spotkanie mieszkańców Brynicy z przedstawicielami Urzędu Gminy, których domy będą przyłączane do kanalizacji w I etapie budowy. Przypomnijmy, ze chodzi o części lub całe ulice: Powstańców Śl., Krzywej, Młyńskiej, Stawowej, Klasztornej, Polnej, 1 Maja, Łubniańskiej i ks. Klimasa.
Sczegóły techniczne związane z inwestycją można zobaczyć na stronie Biura Informacji Publicznej (BIP) UG Łubniany w zakładce przetargów pod adresem http://bip.biuletyn.info.pl/php/strona.php3?bip=bip_lubni&id_dzi=9&lad=a&id_dok=1129&id_men=73&powrot=1&slowo_szuk=&archiwum_szuk=&gdzie_szuk= .

źródło - strona UG Łubniany

16 maja 2010 - I Komunia Święta

Dziś w Brynicy mieliśmy radosną uroczystośc I Komunii Swiętej. Pomimo chłody okropnej pogody panującej na zewnątrz gorąc serc dzieci po raz pierwszy przyjmujących komunię napełnił kościół ciepłem.
Mszy przewodniczył ks. Proboszcz Krzysztof Mróz. Do sakramentu przystępowało 18 dzieci z Brynicy i Grabczoka.
W
galerii zdjęć na stronie Brynicy można już oglądać zdjęcia pokazujące fragmenty z przebiegu uroczystości.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

16 maja 2010 - zaproszenie dla wszystkich mieszkańców na spotkanie w sprawie organizacji imprezy

Już za miesiąc 19 czerwca 2010 roku impreza "Szlakiem rud żelaza", która jest objęta projektem unijnym stworzonym przez zespól mieszkańców Brynicy. W związku z tym wszyscy organizatorzy, współorganizatorzy oraz wszyscy pozostali mieszkańcy chcący się zaangażować we wspólne działania na rzecz naszej miejscowości spotykają się kolejny raz w celu przygotowania imprezy.
Przypomnijmy, że impreza będzie całodziennym festynem toczącym się w głównej części na boisku LZS. Rozpocznie się o godzinie 11.00 zbiórką uczestników rajdu rowerowego oraz drużyny konnej. Następnie wszyscy udadzą się na miejsce startu na mostku za Gróbkiem, gdzie kiedyś znajdowały się kopalnie odkrywkowe rudy żelaza. Następnie nastąpi przejazd mozliwie na najdłuższym odcinku Rudnią Aleją do zabytkowej Huty Zagwiździe, gdzie wożono urobek.
Impreza ma na celu przypomnienie znaczącego fragmentu historii miejscowości Brynica zarówno tym, którzy znali historie "Rudniej Alei" jak i tym, którzy usłysza o tym po raz pierwszy. Jest to okres budowy i funkcjonowania huty w Zagwiździu (Friedrichstal) stworzonej przez Fryderyka II Wielkiego króla pruskiego
Na aktualnej mapie opartej o dane z oficjalnej strony Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii www.geoportal.gov.pl naniesiono przebieg drogi oraz informacje o punktach charakterystycznych jak i fragmentach już nie istniejących.

Wszyscy zainteresowani mieszkańcy są zaproszeni do udziału w spotkaniu organizacyjnym na sali OSP w środę 19 maja 2010 roku o godzinie 19.00.

tekst i opracowanie mapy - Krzysztof Marsolek15 maja 2010 - Wiosna w obiektywie Aliny Wiench

W galerii zdjęć w katalogu prywatnym naszej utalentowanej brynickiej artystki - Aliny Wiench można zobaczyc piękne wiosenne fotografie. Przy takiej pogodzie, jaką doświadczamy ostatnio są one jak najbardziej na czasie.
Zdjecia mozna ogladac w albumie w galerii pod adresem
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=53


zdjęcia - Alina Wiench, tekst- Krzysztof Marsolek


14 maja 2010 - Święto Bibliotek

Z okazji Tygodnia Bibliotek p. Paprocka zaprosiła uczniów klas IV, V, VI na specjalną lekcję biblioteczną. Poza prezentowaną wiedzą z zakresu bibliotekoznawstwa był bezpośredni kontakt z osobliwościami książkowymi.

źródło - PSP Brynica


14 maja 2010 - kolejne wyróżnienia dla brynickich uczniów

Kolejny raz uczniowie brynickiej PSP otrzymali wyrózninia i dyplomy.Konkursy literackie, w których z sukcesem uczestniczyli to:
1. konkurs na legendę opolską (Monika Narowska i Robert Niedworok),
2. konkurs poetycki: " Zielenią zaprószone" ( I miejsce Beata Wodarz kl. VI, II miejsce Mateusz Dendera kl. V, III miejsce Paulina Długosz kl. VI i Kamil Polok kl.IV, wyróżnienia Klaudia Zawierta kl. VI i Daniel Polok kl. IV).
Legendy tworzyli uczniowie z okazji Dni Opola, a wiersze wiosenne z okazji Święta Gminy Łubniany.

źródło - PSP Brynica14 maja 2010 - Święto Niezapominajki w brynickiej PSP

Zgodnie ze szkolną tradycją i w tym roku szkolnym obchodziliśmy to sympatyczne święto. Oprócz części artystycznej pozdrawiali wszyscy wszystkich, wręczając karteczki - niezapominajki.

źródło - PSP Brynica

14 maja 2010 - przygotowania do I Komunii

Dziś trwały przygotowania do niedzielnej uroczystości Pierwszej komunii. Rodzice dzieci w trudnych warunkach pogodowych sprzątali teren wokół kościoła oraz montowali elementy ozdobne nadające uroczystości podniosły wymiar.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


13 maja 2010 - wyróznienie dla brynickiej PSP za działania proekologiczne

Brynicka PSP biorąca udział w programie Szkoły dla Ekorozwoju została wyróżniona. Działania uczniów zostały dostrzeżone i otrzymali zaproszenie do grona najlepszych. Zostali zaproszeni przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska na konferencję Szkoły dla Ekorozwoju 2010, któraodbędzie się w dniu 28 maja 2010 roku w godzinach 10.00 â 16:30 na Politechnice Warszawskiej, Wydział SIMR.
Podczas konferencji uhonorowane zostaną szkoły, które wyróżniają się działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju w praktyce, edukują, współpracują ze społecznościamilokalnymi i monitorują swoje oddziaływanie na środowisko. Brynicka szkoła została zaliczona do tego zaszczytnego grona wraz ze 170 placówkami z całej Polski! Serdeczne gratulacje! Konferencja będzie okazją do uhonorowania najaktywniejszych szkół oraz do wymiany doświadczeń i dyskusji nt. działań szkół w zakresie edukacji ekologicznej i możliwości zmniejszenia emisji CO2.
Planuje się, że w konferencji weźmie udział ponad 200 osób. Będą to głównie liderzy działań lokalnych ze szkół, regionalni partnerzy Programu, międzynarodowi partnerzy programu, przedstawiciele krajowych instytucji oświatowych, członkowie Kapituły Programu Szkoły dla Ekorozwoju, przedstawiciele biznesu i krajowych instytucji partnerskich (m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, NFOŚiGW,firmy Toyota, Cadbury, kuratoriów oświaty i inne).
Gościem specjalnym konferencji będzie dyrektor szkoły rolniczej (Collage Professionnela Agricole Laberthonniare) w Burkina Faso.

źródło - PSP Brynica

8 maja 2010 - numer gazety Beczka z końca kwietnia jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 228 numer Beczki z poczatku kwietnia. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

4 maja 2010 - informacja o filmie z XVI Święta Gminy Łubniany

Wczoraj zakończyło się XVI Święto Gminy Łubniany. Wsród dużego grona gości byli mieszkańcy Brynicy. Dzięki uprzejmości firmy Studio Video SVK Łukasza Czecha, możemy zobaczyć krótki zwiastun filmu zrealizowanego i opracowanego na podstawie materiału zarejestrowanego podczas imprezy. Całość będzie do nabycia wkrótce.

1 maja 2010 - wyróżnienia dla uczniów PSP w Brynicy w konkursie literackim

W dn. 30. kwietnia uczniowie PSP w Brynicy odebrali dyplomy - wyróżnienia w konkursie literackim, który był organizowany w ramach Dni Opola. Zadaniem uczestników było wymyślenie legendy dotyczącej naszego pięknego miasta. Próba literacka przeznaczona była dla gimnazjalistów, ale podjęli ją też bryniccy uczniowie. Na konkurs wpłynęło 56 prac, a nagrody i wyróżnienia otrzymało 23 uczestników. W komisji oceniającej znaleźli się znakomici opolscy poeci: Jan Goczoł oraz Kazimierz Kowalski. Tym większy sukces naszych uczniów: Roberta Niedworoka z kl. VI oraz Moniki Narowskiej z kl. V!

źródło - PSP Brynica

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego