Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2013_04

Archiwum > 2013

27 kwietnia 2013 - W czwartek oficjalne otwarcie Rodzinnego Centrum Sportu i Rekreacji w Brynicy

W najbliższy czwartek oficjalne otwarcie Rodzinnego Centrum Sportu i Rekreacja Pogranicza Stobrawskiego Parku Krajobrazowego obok boiska LZS. W programie wydarzenia na początku o godzinie 15.00 poświęcenie placu, część oficjalna, podczas której przemawiać będą zaproszeni goście, a wśród nich m.in. Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy. Po części oficjalnej piknik dla wszystkich mieszkańców a na zakończenie o godzinie 18.00 majówka w niedalekim kościele parafialnym św. Szczepana.
Jak wiemy plac zabaw stanowiący element Centrum funkcjonuje już od końca zeszłego roku stanowiąc atrakcję nie tylko dla najmłodszych. Powstał on z inicjatywy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica przy silnym wsparciu Urzędu Gminy z Wójtem na czele.
Pogoda powinna dopisać, tak więc nikogo z Bryniczan nie powinno zabraknąć.tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek

27 kwietnia 2013 - Wirtualny spacer po Brynicy z Google

Jak zauważył jeden z czytelników od pewnego czasu można odbyć wirtualną przejażdżkę po Brynicy i Surowinie. Dzieje się to za sprawa usługi Street View zaimplementowanej w mapach Google.
Aby pospacerować głównymi ulicami w Brynicy wystarczy wejść na stronę http://mapy.google.pl . Natępnie wskazujemy i przybliżamy na mapie Brynicę a potem myszką przenosimy z lewego górnego narożnika postać człowieka na wybraną ulicę. Po chwili można rozpocząć spacer po ulicy.


nadesłał - Dariusz Kownacki, opracowanie - Krzysztof Marsolek25 kwietnia 2013 - XIX Święto Gminy Łubniany, w tym roku także w Brynicy!Wójt Gminy Łubniany i Dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej

mają zaszczyt zaprosić na XIX Święto Gminy Łubniany,
które odbędzie się w dniach 1 - 5 maja 2013 roku.

Święto Gminy Łubniany organizowane jest pod honorowym patronatem Wójta Gminy Łubniany Pana Krystiana Baldego.

Organizator oraz koordynator: Łubniański Ośrodek Kultury przy współpracy partnerów i współorganizatorów:
- Gmina Łubniany
- Liga Obrony Kraju - Zarząd Gminny w Łubnianach
- Sołectwo wsi Dąbrówka Łubniańska
- Stowarzyszenie "Dąbrówka"
- Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
- Proboszcz Parafii Łubniany
- Proboszcz Parafii Brynica
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Łubnianach
- Sołectwo Wsi Łubniany
- Jednostki OSP w Gminie Łubniany

Współpraca z mediami: Radio Plus Opole; Radio Opole; NTO; Gość Niedzielny;
Beczka; Echo Gmin Opolskich; Ikcelam.

25 kwietnia 2013 - Archiwalna Gazeta Beczka z początku kwietnia 2013 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 278 numer Beczki z początku kwietnia 2013 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

21 kwietnia 2013 - Jutro wyłaczają telewizję analogową

Dziś i jutro w nocy zostaną wyłączone nadajniki telewizji naziemnej analogowej. Spowoduje to oczywiście konieczność korystania tylko i wyłącznie z telewizji cyfrowej. Wszyscy, którzy nie posiadają jeszcz eodbiorników przystosowanych do jej odbioru musza takowe zakupić lub dokupić do posiadanych specjalne przystawki (tunery zewnętrzne DVB-T).
Dodatkowo nastąpi zmiana częstotliwości a dokładniej kanałów multipleksów, z których nadawany jest sygnał. Większość odbiorców będzie musiała w związku z tym na nowo zaprogramować swoje odbiorniki telewizyjne.
Programy z multipleksu 1 (TVP1 HD, TVP2, TVPRozrywka, Eska TV, Polo) - jak do tej pory - można odebrać na kanale 46.
Programy z multipleksu 2 (TVN, TVN7, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, Puls i Puls 2), obecne przed zmianą na kanale 34, po wyłączeniu telewizji analogowej można będzie znaleźć na kanale 23.
Z kolei multipleks 3 (z programami TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka), nadający przed zmianą na kanale 43, po wyłączeniu telewizji analogowej przejdzie na kanał 34.
Wszyscy, którzy nie zdążyli jeszcze przygotowac się na nowy rodzaj odbioru mogą tego dokonać kupując niezbędne urządzenia. Dodatkowo w celu bezproblemowego odbioru warto sprawdzić ustawienie anteny lub ją wymienić. Sprawdzenia dokonuje się specjalistycznym przyrządem, który nie tylko pokazuje obecność sygnału, ale także jego jakość.
Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu ze mną telefonicznie 601559504 i wizyty w sklepie w Brynicy przy ulicy Kwiatowej 4.

Krzysztof Marsolek

D:\materialy_strona\top.jpg
Error File Open Errorźródło http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130421/REGION/13041932019 kwietnia 2013 - Sezon wiosennego piknikowania rozpoczęty

Wczoraj na placu Rodzinnego Centrum Rekreacji i Sportu obok boiska LZS w swoisty sposób nastąpiło rozpoczęcie sezonu wiosennego. Stało sie tak z inicjatywy i za sprawą Brynickiej Biblioteki oraz Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.
Dla obecnych przygotowano grilowy przysmak w postaci kiełbasek pieczonych na nowym grillu stanowiącym element wyposażenia.
Przesłaniem spotkania było czytanie książek, co znalazło swój obraz w utworach odczytywanych w trakcie przez lektorów, wśród których znalazł sie Krystian Czech - lider brynickiego stowarzyszenia a zarazem dyrektor Łubniańskiego Ośrodk aKultury.
Na spotkaniu zagościł przyjaciel Brynicy i miłośnik brynickich wydarzeń - Mirosław Małecki, który obiektywem swojego aparatu uchwycił wydarzenie i podzielił się z nami swoimi zdjęciami .
Więcej o pikniku na stronie
https://www.facebook.com/GminneWiesciOpolszczyzny

tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - Mirosław Małecki

18 kwietnia 2013 - Kolejne wiesci ze szkolnego podwórka

Nasi uczniowie przychodzą na zajęcia do szkoły, przestrzegając regulaminu. Dziś wielkie zaskoczenie: na głowach uczniów zadziwiające fryzury i kolory, dziwne sploty włosów dłuższych oraz nietypowe ozdoby i spinki w warkoczach czy kokach. Pracowici fryzjerzy zużyli wiele lakieru do włosów oraz kilogramy żelu! A w szkole wielkie oglądanie i podziwianie. Samorząd miał rację - dobra zabawa (nawet z fryzurami) ożywia codzienny trud zdobywania wiedzy.

W środę w szkole miało miejsce "przyjacielskie spotkanie z książką". Młodsi uczniowie recytowali wiersze , wszyscy wysłuchali bajki hinduskiej oraz mogli obejrzeć rozmaite wydawnictwa (od miniatur poprzez gigantyczne, rozkładane księgi, albumy, zbiory wierszy czy baśni; książki naukowe i nowoczesne książki do słuchania).

źródło - PSP Brynica

17 kwietnia 2013 - Brynickie spotkania z ptakami - ciąg dalszy

W piątek, 12 kwietnia miało miejsce tradycyjne spotkanie z leśnikami. Pretekstem było wypuszczanie ptaków na wolność. Pogoda nie sprzyjała dłuższemu pobytowi, ale warto było pooglądać piękne bażanty. Wystraszone opuszczały pudełka transportowe. Od tej pory będą żyć na własny rachunek. Młodzież szkolna poobserwuje je w czasie wiosennych spacerów. Niech sobie żyją szczęśliwie na obrzeżach naszej pięknej wsi.


źródło - PSP Brynica

17 kwietnia 2013 - O nagrodach "Animator Roku" w Radiu Opole

Niedzielne rozdanie nagród "Animator Roku" nie uszlo uwadze redakcji Radia Opole. Zachęcamy do odwiedzin na jego stronie i wysłuchania wypowiedzi laureatów.

16 kwietnia 2013 - Wyróżnienie dla naszego proboszcza

W tegorocznym rozdaniu statuetek "Animator Roku" nie zabrakło Bryniczan. Oprócz wyróżnienia dla Parafialnego Zespołu Caritas najaważniejszym "trofeum" jest statuetka "ANIME" dla ks. proboszcza Krzysztofa Mroza za jego ogromny wklad w renowację i utrzymanie dziedzictwa sakralno-kulturalnego jaka są obiekty kościelne oraz parafialne w Brynicy.
W imieniu swoim i wszystkich Bryniczan skladam gratulacje życząc zdrowia oraz sił do dalszej pracy na rzecz brynickiej parafii.
Wsród "zdobywców" statuetkek znalazł się także Mirosław Małecki, artysta fotograf, hobbysta historii regionalnej i przyjaciel Brynicy.
Jemu również gratuluje i zyczę przedewszystkim zdrowia i sił do dalszej pracy.


Krzysztof Marsolek


zdjęcia, jak i więcej informacji na stronie http://www.facebook.com/GminneWiesciOpolszczyzny

15 kwietnia 2013 - Zaproszenie


11 kwietnia 2013 - W niedziele rozdanie nagród ANIME, Brynica ma swoich nominowanych!

GALA „ANIME 2013” – rozdanie statuetek „ANIMATOR ROKU” odbędzie się 14 kwietnia 2013r. o godz. 17:00
w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury (budynek OSP, ul. Opolska 53)
Anime 2013 – nominowani do wyróżnienia
„Animator Roku”:


Danuta Cimoszczyk –
pochodzi z Luboszyc, od 35 lat pracuje jako pielęgniarka w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Łubnianach.
Działająca nie tylko w przychodni, ale także w terenie jako pielęgniarka środowiskowa. Okręgową pielęgniarkę znają wszyscy w okolicy i każdy pacjent ceni sobie pomoc, którą im niesie. W zakres jej obowiązków wchodzą sprawy socjalne i bytowe osób chorych w gminie, uzupełnianie dokumentów medycznych oraz wizyty lekarskie.
Konrad Pietrek –
rodowity mieszkaniec Kępy, sołtysuje 2 kadencję w swojej miejscowości, czyli ogółem jest 6 lat sołtysem. W czasie tym zorganizował wiele imprez dla mieszkańców.
Z wielkim zaangażowaniem i ogromną siłą podejmuje się wielu inwestycjom dotyczących wsi i mieszkańców. Cały czas jest aktywny i pozyskuje nowe środki do remontów dróg czy też sali wiejskiej.
Parafialny Zespół Caritas w Brynicy –
organizuje kiermasze, spotkania dla seniorów, zajmuje się działalnością charytatywną na rzecz parafian.
Od 2011 spotkania dla seniorów „cafe zeit u farorza” wiosną lub jesienią i spotkania wigilijne w trzecią niedzielę adwentu. Pierwszą przewodniczącą PZC była pani Jolanta Wiesner. Następnie pani Maria Czok, a obecnie jest nią pani Gertruda Polok. W ostatnim roku 2012 PZC był także współorganizatorem Parafialnych Dożynek
Oliwia Gawlica –
odnosi wielkie sukcesy w łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze reprezentując klub AZS Politechnika Opole oraz od 3 lat kadry juniorów Polski. Short-track – tak nazywa się dziedzina sportu, w której specjalizuje się Oliwia
Dariusz Palt –
nauczyciel, prowadzi zajęcia sportowe w Publicznej Szkole Podstawowej w Łubnianach, dużymi osiągnięciami w tej dziedzinie cieszą się jego uczniowie
Piotr Przybylski -
Piotr Przybylski wraz z żoną Elżbietą i synami prowadzi gospodarstwo agroturystyczne „Pod piramidą” w Dąbrówce Łubniańskiej i sklep spożywczy w Jełowej
Mirosław Małecki –
zajmuje się fotografią, dokumentacją, pisaniem artykułów o gminie Łubniany. Jego motto życiowe: „ŻYCIE TO JEDYNA CHOROBA, Z KTÓRĄ NIE MA SENSU WALCZYĆ”
Beata Urbanek -
nauczycielka, uczy języka niemieckiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Jełowej, jej uczniowie uczestniczą w konkursach oraz olimpiadach z j. niem., organizuje wyjazdy i wycieczki dla uczniów
Helena Plotnik -
Nauczyciel dyplomowany, pracuje w szkole od 1976r., a od 1990 r. pełni funkcję dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej w Luboszycach. Od samego początku wykazywała się wielką kreatywnością. Była autorką wielu inicjatyw, w których wykazywała się umiejętnością współpracy tak z zespołem nauczycielskim, jak i z rodzicami czy władzami gminy.
Ks. Krzysztof Mróz -
proboszcz parafii p.w. św. Szczepana w Brynicy od 10 lat, zaangażowany w życie parafii, przyczynił się do remotu plebanii, placu przy plebanii, zaplecza, ogrodu spotkań – tzw. ogrodu farskiego, za kadencji księdza zmodernizowano salki, kuchnie, odrestaurowano ogrodzenie i organy
Firma OPOLGRAF –
Opolgraf jest uznawany za jedną z najlepszych drukarni dziełowych w kraju, produkującą rocznie około 8 milionów książek pod 1700 tytułami. Elastyczność, otwartość, rzetelność, terminowość dostaw i natychmiastowa komunikacja z klientami to największe zalety Opolgrafu, a jednocześnie cele ciągłego udoskonalania.
Firma SEGET –
zajmuje sie międzynarodowym przewozem osób do Niemiec, Belgii i Holandii. W szczególności specjalizujemy się w przewozach pracowników sezonowych. Firma została założona w 2000 roku i od tego momentu staramy się prężnie i dynamiczenie rozwijać trafiając w potrzeby naszych klientów
Firma DIAKÓW –
jako zakład instalatorski, z czasem rozwinęła działalność poszerzając równocześnie ofertę usług. Obecnie funkcjonuje na rynku jako przedsiębiorstwo specjalizujące się w branży energetycznej w szerokim zakresie usług dla inwestorów w budownictwie i energetyce
Firma PAMAS -
Piotr Matyszok & Synowie: Artur, Andrzej i Sebastian. Zakład Przetwórstwa Mięsnego, producent salami, usługi transportowe.
Zakład Przetwórstwa Mięsnego to firma rodzinna, zajmująca się produkcją szlachetnej wędliny – SALAMI DOJRZEWAJĄCEGO. Zdobyte na przestrzeni lat doświadczenie pozwala spełniać oczekiwania naszych klientów. Piętnastoletnia praca w fabryce salami za granicą pozwoliła na opanowanie techniki procesu produkcji tych szlachetnych wędlin
Firma SOWA –
Ryszard i Roman Sowa, na polskim rynku firma istnieje od 1991 i od samego początku swej działalności zajmują się produkcją okien i drzwi z drewna i PCV. W tym czasie wypracowali sobie renomę firmy solidnej, której można powierzyć każdą inwestycję budowlaną, gdzie potrzebna jest wysokiej jakości stolarka. Posiadają kompletny, stale unowocześniany park maszynowy do produkcji okien i drzwi z drewna oraz z PCV
Jarosław Janicki-
w 1973 roku podjął pracę w Nadleśnictwie w Kup gdzie pracuje do dziś, stara się robić dla leśnictwa, w którym pracuje, jak najwięcej. W 1995 roku wykonał projekt adaptacyjno-aranżacyjny opuszczonych pomieszczeń gospodarczych, znajdujących się w miejscowości Kup i tak narodziła się w tym miejscu Izba Przyrodniczo-leśna
Chór „CANTILENE” pod kierunkiem Joanny Dudy-Kot -
w 1997 roku po raz pierwszy podjęto próbę tworzenia takiego zespołu. Śpiewało wtedy w chórze około 12 osób, założycielem i pierwszym dyrygentem był Krystian Czech – dyrektor Ośrodka Działalności Kulturalnej w Łubnianach, obecnie chór prowadzi Joanna Duda – Kot
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Biadaczu –
w ramach swojej działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej prowadzi wiele działań promujących gminę Łubniany w powiecie, województwie, kraju oraz poza jego granicami.

11 kwietnia 2013 - Szkolny bociek przyleciał

Już jest! Od niedzieli przesiaduje w gnieździe bez względu na warunki atmosferyczne. Widać, że jest zmęczony, a naokoło nie ma nic, co mogłoby służyć za pokarm dla naszego boćka. W poniedziałek została podjęta próba poczęstowania obiadem zmęczonego ptaka. Nim się zorientował, że w pobliżu jest przekąska, zgromadziły się wrony i wyjadły mięsko do ostatka!


źródło - PSP Brynica

6 kwietnia 2013 - W zeszły czwartek nasi uczniowie pisali swój najważniejszy sprawdzian

We czwartek ( 04.04.2013) uczniowie klas szóstych w całej Polsce przystąpili do pierwszego poważnego egzaminu na podsumowanie nauki w szkole podstawowej. Emocji było wiele, gdyż trudno przewidzieć rodzaj zadań ustalonych przez komisję. Do zdobycia 40 punktów za wszystkie zadania: 20 za zadania tzw. zamknięte i 20 za zadania otwarte. Każdy uczeń chciałby zdobyć możliwie dużo punktów, by móc się pokazać z dobrej strony w gimnazjum (zaświadczenie jest konieczne). Zdjęcia naszych uczniów przedstawiają ich w chwilach niezbędnych procedur: sprawdzanie dokumentów; ich nienaruszalności i tajności, sprawdzenie wydruków. Potem już tylko godzinna praca i w końcu rozmowa o rozwiązanych zadaniach.


źródło - PSP Brynica

5 kwietnia 2013 - Archiwalna Gazeta Beczka z marca 2013 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 277 numer Beczki z marca 2013 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

5 kwietnia 2013 - Mirosław Małecki i Krystian Czech w Radiu Plus

Mirosław Małecki to znany artysta fotografik i za razm przyjaciel Brynicy, który często jest jej gościem. Pan Mirosław jest też zapraszany na różne ciekawe spotkania i programy. W jednym z nich brał udział w zeszłym tygodniu. Był to program na żywo w Radiu Plus. Jego współuczestnikiem był mieszkaniec Brynicy Krystian Czech.
Więcej o programie i Panie Mirosławie na stronie przez niego redagowanej http://www.facebook.com/GminneWiesciOpolszczyzny .


tekst - Krzysztof Marsolek


1 kwietnia 2013 - Zimowo

Dziś drugi dzień Świąt Wielkanocnych, choć patrząc za okno mamy wrażenie, że raczej aura sprzyja śpiewaniu kolęd. Zima nas faktycznie polubiła i to aż za bardzo. Poranny widok i konieczność intensywnego używania łopat w niczym nie przypomina widoku zielonej łączki po której skacze zajączek.
Dziś Lany Poniedziałek, ale chyba bardziej można go nazwać sypanym poniedziałkiem, ponieważ wody mamy dużo ale w proszku zwanym śniegiem.
Pomimo tych wszystkich trudności Święta Wielkanocne mają w sobie olbrzymi potencjał pozytywny, który pomoże nam przetrwać te wszystkie pogodowe perypetie.
Na zdjęciach widok jaki można było zobaczyć idąc do kościoła na świąteczną sumę.


Taki nagły wysyp śniegu i mrozy są nielada wyzwaniem dla ptaków. Wiele z nich przylecialo z daleka, a inne głodują już od dawna. Pod śniegiem znalazło sie cokolwiek, co by mogło znaleźć się w ich dziobie. Bez pomocy ludzi nie przetrwają. Pamiętajmy o tym wsypując coś do karmików aż przyjdzie ta prawdziwa a nie tylko kalendarzowa wiosna. Na zdjęciach tłok jaki panuje pod moim karmnikiem. Można to ująć słowami: "więcej ptaków się już nie zmieści". To co jest wsypywane znika już po parudziesięciu minutach.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego