Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_10

Archiwum > 2011

30 października 2011 - "Dawna Brynica w fotografii" Bernarda Matrosa już się ukazała

Dziś ku radości Bryniczan i wszystkich miłośników miejscowości ukazała się album "Dawna Brynica w fotografii" autorstwa Pana Bernarda Matrosa. Jest to swoisty zapis dziejów Brynicy od jej zarania a w szczególności zapis fotograficzny ostatnich 100 lat. Książka zawiera prawie 300 zdjęć i map oraz kolorowe reprodukcje obrazów autorstwa brynickich malarzy. Została wydana w przeddzień 100 lecia konsekracji Kościoła Parafialnego św. Szczepana w Brynicy. Podziękowania należą sie także ks. Henrykowi Kałuży, dzięki któremu udało się tą publikację wydać. We wstępie pojawia się jego przedmowa. Można takze przeczytać przedmowę ks. Biskupa Ordynariusza Andrzeja Czaji, jak i ks. Proboszcza Krzysztofa Mroza.
Pan Bernard Matros jest znanym brynickim miłośnikiem historii i skrupulatnym dokumentalistą jej dziejów. Ksiażka ta jest zwięczeniem jego kilkudziesięcioletniej pracy, ogromu czasu włożonego w zbieranie i kopiowanie starych fotografii, tekstów, w rejestrowanie a następnie spisywanie dawnych opowieści ludzi, którzy już powoli odchodzą. Oddając to dzieło w ręce czytelników daje on im szansę na spojrzenie wstecz, na głębsze zrozumienie czym jest Brynica, jakie są jej dzieje i dlaczego ma taki a nie inny charakter.
Wszyscy zainteresowani mogą nabyć ksiażkę bezpośrednio u Pana Bernarda Matrosa na ul. 1-go Maja lub za pośrednictwem ks. Proboszcza Krzysztofa Mroza. Koszt to zaledwie 25 zł, a należy tu wspomnieć iż książka zawiera prawie 200 stron wydrukowanych na papierze kredowym.

tekst - Krzysztof Marsolek

29 października 2011 - "COPA Brynica 2011" - premiera filmu w Berpolu

Dziś wieczorem w restauracji Berpol odbyła się premiera filmu "COPA Brynica 2011". Był to reportaż z meczu, jaki odbył się w Brynicy dwa tygodnie temu. Rozgrywały go dwie drużyny reprezentujące wschodnią i zachodnią stronę wsi.
Licznie zgromadzeni widzowie po raz drugi przeżywali emocje, jakie towarzyszyły spotkaniu. Wspólne oglądanie filmu przerodziło się w biesiadę i okazje do wspólnych rozmów. Przy okazji planowano wprowadzenie imprezy do kalendarza imprez corocznych.
Już wkrótce film z meczu będzie dostępny w internecie. Obecnie trwają prace nad umieszczeniem go tam w taki sposób, aby wszyscy, nie tylko posiadający superszybkie łącza internetowe mogli go oglądać. Będzie on do znalezienia zarówno na stronie realizatora - Studia Filmowego Łukasza Czecha pod adresem
www.svk-film.pl i na stronie wsi Brynica pod adresem www.brynica.opole.pl, o czym wkrótce poinformujemy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

29 października 2011 - Światowy Dzień Oszczędzania w brynickiej podstawówce

Wczoraj w brynickiej podstawówce obchodzono Światowy Dzień Oszczedzania. Apel szkolny propagował idee oszczędzania nie tylko w kryzysie. Uczniowie wykonali okazjonalne plakaty i otrzymali drobne nagrody.


źródło - PSP Brynica

29 października 2011 - We wtorek Wszystkich Swiętych - przygotowania na brynickim cmentarzu

Już we wtorek wspominać będziemy Wszystkich Świętych. Okres poprzedzający ten dzień jest dla wielu z nas czasem wytężonej pracy a dla niektórych okresem wielu podróży. Ten wzmożony wysiłek było dziś widać na pięknym brynickim cmentarzu. Jak widać parking wypełniony był wieloma samochodami a na cmentarzu uwijało sie wielu ludzi czyszcżąc i porządkując groby swych bliskich.
Odwiedzający brynicką nekropolię dziś i w najbliższym czasie będą mogli docenić prace, jaką włożyli w przystrzyżenie zieleni bryniczanie, którzy poświęcili na to wolna zeszła sobotę.
Czas Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to okazja do wielu spotkań, czasem takich raz na parę lat i okres wyciszenia oraz wspomnienia chwil spędzonych razem z osobami, których juz dziś nie ma pośrod nas.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

29 października 2011 - Zmiana czasu na zimowy

Dziś zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę pamiętajmy o przesunieciu zegarków o godzinę do tyłu (np. z 10.00 na 9.00). W ten sposób w tą noc pośpimy o godzinę dłużej.

29 października 2011 - Marzenie brynickich przedszkolaków

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i postrzegał świat całkiem inaczej jak dziś. Szczególnym miejscem dla wielu z nas było przedszkole. To tam po raz pierwszy spotykaliśmy się z rówieśnikami, to tam rodziły się przyjaźnie, czasem na całe życie
i to tam rozpoczęło się kształtowanie naszych postaw oraz zachowań społecznych
w dorosłym życiu.
Nie tak jednak postrzegają to dzieci (NIE 5 i 6 - Latkowie). Patrzą oni na świat poprzez różowe okulary, kolorami i tym, co ich otacza. Im lepsze otoczenie, atmosfera i zabawa, tym łatwiej jest im się zintegrować, przyzwyczaić do innego niż dom środowiska. Na wiele czynników sprzyjających ich rozwojowi nie mamy wpływu, jednak możemy wszyscy wspólnie wpłynąć na kształt tego, co nasze brynickie przedszkolaki otacza.
To otoczenie, jak można zobaczyć na zdjęciach wymaga jeszcze wielu zmian. Ich początkiem jest bez wątpienia generalny remont kuchni, jaki przeprowadzono w te wakacje. Przeniósł on ten obszar działalności placówki przedszkolnej w Brynicy
w XXI wiek. Cieszy to nie tylko Panie przygotowujące najmłodszym posiłki, ale ich rodziców, no i oczywiście samych bezpośrednich konsumentów smacznych potraw.

Jest jednak miejsce postrzegane przez dzieci jako najważniejsze. Każdy może się domyślić, że jest to plac zabaw. Obecny, wysłużony, z zużytym sprzętem, choć jest bezpieczny i musi wystarczać, nie spełnia jednak kryteriów współczesności. Brak w nim koloru, zabawek rozwijających fantazję najmłodszych, profesjonalnej piaskownicy i prawdziwej równej nawierzchni chroniącej najmłodszych przed skutkami ewentualnych upadków.
Skromny budżet jakim dysponuje placówka, to iż limit wsparcia ze strony Urzędu Gminy został już wyczerpany na najbliższy czas remontem kuchni, zmusza dyrekcję placówki, rodziców, ale nie tylko ich do szukania środków finansowych na szerszą skalę. Środki te oczywiście pozwolą na stworzenie
nowego placu zabaw obok przedszkola. Placu przygotowanego specjalnie dla dzieci przedszkolnych.
W połączeniu z innymi projektami placów zabaw na terenie Brynicy stanowić będzie ich uzupełnienie. Tamte będą skierowane do dzieci w innym wieku, będą miały charakter otwarty ale dzięki temu będą się wzajemnie uzupełniać.
Chcąc spełnić marzenia brynickich dzieci dyrekcja przedszkola, rodzice oraz wszyscy wspierający inicjatywę budowy nowego placu zabaw obok przedszkola rozpoczynają akcję zbiórki pieniędzy na jego budowę. Potrzebne jest kilkadziesiąt tysięcy złotych, stąd każdy, kto ma taka możliwość i chęć może wspomóc tę inicjatywę wpłacając dowolną kwotę na specjalne konto Publicznego Przedszkola w Brynicy o numerze
18 8897 0004 2001 0000 2411 0002 w Banku Spółdzielczym w Łubnianach . Jest to konto specjalne, z którego środki nie są w żadnym stopniu przeznaczane na bieżącą działalność przedszkola a mają posłużyć spełnieniu marzeń przedszkolaków o placu zabaw z prawdziwego zdarzenia.
Można też realizować wpłaty bezpośrednie za pośrednictwem dyrektora przedszkola.
Wszystkich dawnych wychowanków przedszkola, rodziców jak i dziadków obecnych
i przyszłych jego bywalców, jak i wszystkich ludzi dobrej woli prosimy o wsparcie inicjatywy budowy nowego placu zabaw.


Dyrekcja, rodzice oraz osoby wspierające
budowę Nowego Placu Zabaw
przy Publicznym Przedszkolu w Brynicy


28 października 2011 - Andreas Marsolek z Brynicy zdobywcą Pucharu Polski w klasie Junior

W natłoku spraw naszej uwadze uszło, iż sławny Bryniczanin - Andreas Marsolek, który jest okryciem sezonu debiutując w motocyklowej kalsie enduro z dużą przewagą punktową wygrał rywalizację Pucharu Polski w klasie Junior.
Gratulujemy mistrzowi i życzymy mu dalszych sukcesów trzymając za niego mocno kciuki.


Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynicaźródło -
http://www.itvsport.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2667:motocyklici-hawi-racing-team-zakoczyli-sezon-2011-z-sukcesami-w-pucharze-polski&catid=45:enduro&Itemid=104

28 października 2011 - Bryniccy uczniowie z wizytą w teatrze

Dziś lekcje inne niż zwykle:
1. zwiedzanie zakamarków w Teatrze Jana Kochanowskiego, poznawanie scen i ich działania, funkcji różnych pracowników teatru od szewca do aktora, dzieje i dane techniczne tzw. Dużego Teatru,
2. udział w spektaklu "Bullerbyn" i sprawdzenie naocznie jak pracują poznane wcześniej osoby i urządzenia teatralne.


źródło - PSP Brynica

25 października 2011 - Dzień Kundelka w brynickiej podstawówce

W szkole, jak co roku od wielu już lat, pamiętamy o święcie czworonożnych przyjaciół. Dzień Kundelka to przypomnienie wiedzy o potrzebach sympatycznych piesków, ich zwyczajach,zachowaniu.źródło - PSP Brynica

25 października 2011 - COPA BRYNICA 2011 - premiera filmu już w sobotę w Berpolu

SVK FILM informuje iż 29.10.2011 (sobota) godz. 19.00 w restauracji BERPOL w Brynicy odbędzie się premiera flmu z z tunieju COPA BRYNICA wschód -zachód. Przypomnijmy iż dany turniej bacznie śledziły dwie kamery. Póltora godzinny film przedstawia retransmisje meczu, wywiady zawodnikami oraz fragmenty przygotowań do imprezy jak i jej zakończenie. Całość będzie można obejrzeć na dużym ekranie rzutnika. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.


SVK-FILM.PL

22 października 2011 - KONKURS FOTOGRAFICZNY "CZTERY PORY ROKU W OBIEKTYWIE"

KONKURS FOTOGRAFICZNY „CZTERY PORY ROKU W OBIEKTYWIE”

Brynica posiada wspaniałe lasy, a jesienią stają się one wyjątkowo malownicze. Jeśli jesteś osobą, która wspaniale czuje się podczas wędrówki po leśnej drodze, to czytasz właściwy wpis i musisz już tylko wziąć aparat do ręki i ruszać w drogę! Celem przedsięwzięcia jest fotografowanie brynickiej przyrody w ciągu każdej pory roku. Konkurs będzie miał cztery odsłony: wiosna, lato, JESIEŃ, zima. Tegoroczna jesień zapoczątkuje planowany cykl nowej inicjatywy. Fotografie mogą przedstawiać lasy, łąki, pola, rzeki lub dzikie zwierzęta i powinny być wykonane w Brynicy. Pragniemy jednocześnie zaproponować podjęcie próby fotografowania tego samego miejsca w kolejnych porach roku. Istniałaby wtedy możliwość obserwacji i dokumentowania zmian, jakie następują w przyrodzie wciągu mijających 12 miesięcy.
Termin nadsyłania prac pierwszej odsłony pt „ Brynicka jesień w obiektywie” kończy się z ostatnim dniem listopada ! Więcej informacji znajduje się w regulaminie poniżej.
Życzymy Państwu dobrej zabawy podczas fotografowania i poznawania swoich możliwości artystycznych.

W imieniu zespołu miłośników kultury i sztuki w Brynicy -Sabina PatrzekREGULAMIN KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO-
„CZTERY PORY ROKU W OBIEKTYWIE – JESIEŃ”


I. Organizatorzy
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
Współorganizator
Szkolna Grupa Odnowy Wsi przy Publicznej Szkole Podstawowej w Brynicy
Partnerzy
Łubniański Ośrodek Kultury; GBP w Łubnianach – filia w Brynicy;

II. Cel konkursu
Przedstawienie zjawiskowości „ brynickich cudów natury” – lasów, przyrody w obiektywie przemijania przyrody,zmian w przyrodzie w ciągu roku,gamy kolorów ozdabiającej naturę w kolejnych porach roku : wiosna, lato, jesień, zima,ęcenie do rozwijania osobistych zainteresowań oraz wrażliwości estetycznej w zakresie fotografii,
III. Informacje dotyczące uczestnictwa
W konkursie mogą brać udział WSZYSCY mieszkańcy Brynicy.
2. Uczestnik może wysłać maksymalnie 5 zdjęć na adres :
kontakt@brynica.opole.pl
3.
Przyjmowane będą jedynie te prace, które będą przedstawiały przyrodę m.in. lasy, pola, łąki, rzeki, dzikie zwierzęta, oraz zostaną wykonane na terenie Brynicy.
NIE przyjmowane będą prace przedstawiające: budynki mieszkalne, postaci, zwierzęta domowe, wykonane poza terenem Brynicy.
Każde zdjęcie musi mieć opis:
Imię i nazwisko autora pracy,autora pracy,ł fotografii,wykonania.

Terminy nadsyłania fotografii:
- Wiosna 1 marca - 31 maja
- Lato 1 czerwca - 31 sierpnia
- Jesień 1 września - 30 listopada
- Zima 1 grudnia – 28/29 lutego

Prace wszystkich autorów zostaną opracowane w formie prezentacji i przedstawione podczas uroczystego finału 11 grudnia(niedziela) w sali OSP w Brynicy, po nabożeństwie adwentowym
UWAGA! Dla autorów najlepszych prac organizatorzy ufundują nagrody rzeczowe.

IV. Uczestnik
Każdy uczestnik, który wysyła swoje prace na wskazany adres:
posiada pełnię praw autorskich do fotografii i przenosi je na Organizatorów w zakresie niezbędnym do ich publikacji lub innego rozpowszechniania,ł się z regulaminem konkursu i zaakceptował jego warunkiża zgodę na przetwarzanie i udostępnianie następujących danych osobowych: imię, nazwisko, adres zamieszkania – zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133, poz. 833 z późn. zmianami)

21 października 2011 - Cyfrowa telewizja naziemna także w Brynicy - co powinniśmy o niej wiedzieć

Od pewnego czasu możemy usłyszeć o Naziemnej Telewizji Cyfrowej . Nie każdemu to coś mówi, a więc postaram się przybliżyc o co w tym chodzi i co trzeba zrobić, aby równiez stać się jej posiadaczem.
Jak wiadomo cyfrowa telewizja naziemna z racji podobieństw jest mylona z cyfrową telewizją satelitarną. Pomimo podobieństw od strony samego sposobu kodowania sygnału istnieje jednak zasadnicza różnica, ponieważ sygnał w przypadku technologii naziemnej jest odbierany za pomoca zwykłych anten, tych samych jakie do tej pory używaliśmy do oglądania typowej telewizji analogowej (popularnie nazywanej "telewizją polską"). Trzeba wspomnieć, iż choć większość anten poradzi sobie z nowym rodzajem sygnału, jednak mogą występowac pewne trudnosci, które mogą nas zmusić do ich wymiany.
Wracając do samego kodowania sygnału, to w Polsce przyjęto standard MPEG4 wymagajacy tunerów DVB-T. Nie chcąc zanudzać czytających zbędnymi informacjami technicznymi w skrócie należy zapamietać, że aby nasz telewizor mógł bez jakichkolwiek dodatkowych inwestycji odbierać nowy rodzaj telewizji musi mieć takowy tuner wbudowany, a dodatkowo musi on obsługiwać wspomniane MPEG4, o czym informacja powinna pojawić się na jego opakowaniu lub w instrukcji obsługi.
Jeśli mamy już taki telewizor, to jeśli antena nie jest specjalnie kiepska możemy przejść do jego zaprogramowania wybierając jako żródło sygnału telewizję cyfrową. Przeszukując pasmo częstotliwości powinniśmy znaleźć na dzień dzisiejszy dwa polskie i jeden czeski zestaw kanałów TV, razem na dzień dzisiejszy 27 programów (w tym 14 polskich TV, 4 czeskie TV, 9 czeskich stacji radiowych).

Co jednak, gdy nasz telewizor nie ma jeszcze funkcji MPEG4? Rozwiązania tego problemu musimy podzielić na kilka głównych sytuacji:
1. Nasz telewizor jest tak stary, że ledwo można było do niego podłączyć zwykłego satelitę. W tym wypadku nie ma wyboru, albo wymieniamy telewizor i problem załatwiony, albo zostawiamy wszystko tak jak jest i na razie "męczymy się" po staremu, aż nam nie wyłączą ostatnich kanałów analogowych, co jest planowane w połowie 2013 roku.
2. Nasz telewizor nie ma MPEG4, ale jest jeszcze w całkiem dobrym stanie. Tutaj bez pomocy fachowca ani rusz, ponieważ w zależności od tego jaki ten odbiornik jest, szczególnie jakie ma wejścia i jakie urządzenia już podłączone, taki musimy zastosować dodatkowy tuner, który będzie pracował na przemian z już posiadanym tunerem satelitarnym.
3. Mamy stosunkowo nowy telewizor sprzed kilku lat, ale nie ma funkcji MPEG4. W tym przypadku jest podobnie ja w poprzednim, gdyż musi to ocenić fachowiec. Może wystarczyć zakup specjalnej karty rozszerzającej, jednak najczęściej będzie potrzebny dodatkowy tuner.
Pisząc o tunerach trzeba wyjaśnić parę kwestii istotnych z nimi związanych. Urządzenia te moga mieć zasadniczo postać karty rozszerzającej, modułu podłącznego do wejscia EURO SCART, tunera TV DVB-T, jak i rozwiązania najwygodneijszego - tunera combo SAT/ TV. Karty roszerzające będą najrzadszym wariantem, natomiast moduły i tunery choć bardzo popularne będą rodzić wiele problemów. Wynikać one będą z konieczności posiadania w telewizorze wolnego złącza, posiadania miejsce na "natępną skrzynię", jak i konieczność używania kolejnego pilota i wiecznego przełączania pomiędzy tunerem SAT i tunerem TV.
W przypadku osób starszych i oglądajacych najczęściej darmową ofertę z satelity Astra najracjonalniejsze będzie bądź zastosowanie odbiornika TV z już wbudowanym dekoderem MPEG4 i dodatkowycm satelitą jak do tej pory lub zakup specjalnej wersji satelity obsługującego obie anteny na raz i mającego jedną wspólną listę kanałów (efektem tego jest na przykad to, że mamy po kolei TVP1, TVN a zaraz za nimi RTL i SAT1).
W tym miejscu konieczne jest wspomnienie o możliwych kosztach całej tej "cyfryzacji". W wariancie najtańszympoza zwykłym zaprogramowaniem, wystarczy zakup modułu na złącze SCART EURO za trochę ponad 120 zł. Wariantem najczęstszym będzie zakup tunera cyfrowej telewizji naziemnej, co waha sie w granicach 150-200 zł. Kolejnym wariantem jest zakup tunera SAT/TV, co waha się w granicach 350-400zł. Wariantem najdroższym jest zakup nowego telewizora, co generuje koszt od 800 zł w zwyż. Czasem trzeba wymienić antenę, co może kosztować w granicach 100-200 zł.
Tu pojawia się pytanie, czy to konieczne i co z tego będziemy mieć? Co do pierwszego, to nie jest jeszcze koneiczne do połowy 2013 roku, jednak ze względu na stosowanie tych samych nadajników dla obu rodzaji sygnałów TV, moc nadajników analogowych uległa zmniejszeniu a w ten sposób znacznie pogorszył się obraz z nich przesyłany.
Jeśłi chodzi o drugą cześć pytania, to oczywiscie warto. Już dziś możemy odbierać programy w doskonałej jakości, a na liście są wszystkie najczęsciej oglądane, czyli
TVP1, TVP2, TVN, Polsat, TVP Info Opole, TV Puls, Polsat Sport News, TV4, TVN7, TVP Kultura, TVP Historia.

Wszystkich zainteresowanych przejściem na odbiór cyfrowy zpraszam do kontaktu ze mną.

mgr inż. Krzysztof Marsolek
P.U.H. MarCom - Brynica

21 października 2011 - Konkurs fotograficzny - zaproszenie z Muzeum Wsi Opolskiej

Szanowni Państwo!

Pragnę poinformować o kolejnej edycji Konkursu Fotograficznego "Zabytkowa architektura wsi opolskiej" organizowanego przez Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu we współpracy z oddziałami Opolskimi PTTK oraz ZPAF. CZEKAMY NA ZGŁOSZENIA DO 31 października 2011!!!!
Zapraszamy do zachęcenia podopiecznych aby wzięli udział w konkursie!!
Na zwyciezców czekają atrakcyjne nagrody pienieżne i rzeczoweMarcelina Jasińska
Dział Architektury Ludowej
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
tel./fax 77 474 30 21
77 457 23 49 (w.223)


XVI KONKURS FOTOGRAFICZNY
ZABYTKOWA ARCHITEKTURA WSI OPOLSKIEJ 2011

W konkursie może wziąć udział każdy autor, który dostarczy nie mniej niż 3 i nie więcej niż 10 zdjec (lub taką samą ilość zestawów tematycznych) wykonanych analogowo lub cyfrowo w technice czarno - białej lub barwnej. Odbitki lub wydruki na papierze fotograficznym muszą być co najmniej w formacie 20x30cm. Należy dodać, że zestaw tematyczny może zawierać 3 do 5 zdjeć.
Prace powinny przedstawiać zabytkową architekturę wsi opolskiej np. wiejską architekturę mieszkalną, gospodarczą, uzyteczności publicznej, przemysłową, usługową, sakralną lub tzw. małą architekturę np. gołębniki, pompy, haźle. Budynki umieszczone na zdjeciach mogą być wykonane z drewna lub murowane, wazne aby znajdowały się na terenie Województwa Opolskiego (zdjęcia nie moga przedstawiać obiektów zabytkowych znajdujących się na terenie Muzeum Wsi Opolskiej).
Kartę zgłoszeniową oraz regulamin można otrzymać bezpośrednio w Muzeum Wsi Opolskiej lub PTTK Oddziale Opole lub też pobrac ze stron internetowych tychże organizatorów. (regulamin do pobrania stąd a karta zgłoszeniowa stąd ).
Gotowe prace prosimy złożyć bezpośrednio w Muzeum Wsi Opolskiej lub przysłac na adres:

MUZEUM WSI OPOLSKIEJ W OPOLU
UL. WROCŁAWSKA 174
45-835 OPOLENa zwyciezców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne oraz nagrody rzeczowe.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie!21 października 2011 - Archiwalna Gazeta Beczka końca września 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 252 numer Beczki z końca września roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

21 października 2011 - Zaległa archiwalna Gazeta Beczka z początku września 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać z małym opóźnieniem 251 numer Beczki z początku września roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

20 października 2011 - "Strategia Rozwoju Gminy Łubniany" - kończy się czas na zgłaszanie uwag

Podczas wakacji na terenie naszej gminy prowadzono konsultacje społeczne związane z przygotowaniem "Strategii rozwoju Gminy Łubniany". Od pewnego czasu na stronie Urzędu Gminy pod adresem www.lubniany.pl można zobaczyć wersję dokumentu, jaką poddano pod społeczną dyskusję. Dyskusje takie i uwagi co do jego treści można kierować do dnia 28.10.2011r. w formie papierowej na adres Urzędu Gminy, bądź w wersji elektronicznej na adres inwestycje@lubniany.pl .
Termin zgłaszania już bliski, w związku z czym prosimy Bryniczan zainteresowanych tematem i mających swoje przemyślenia o kierowanie ich na nasz adres kontakt@brynica.opole.pl . N aich podstawie zostanie przygotowane zbiorcze pismo skierowane do Urzędu Gminy, a jeśli bedzi etaka potrzeba, to w okolicach 25 października odbędzie się spotkanie na temat zawartosci dokumentu.
W zwiazku z tym uwagi warto skierować przed 25 października, aby móc się nimi zająć w szerszym gronie.

źródło - Urząd Gminy Łubniany


16 października 2011 - COPA Brynica - wręczanie pucharu

Dziś dotarły zdjęcia z wręczenia pucharu dla zwyciężców meczu Brynica-Wschód kontra Brynica-Zachód, jaki odbył się wczoraj na boisku LZS Brynica. Jak widać cieszyli się nie tylko zawodnicy zwycięskiej drużyny ale także pokonani jak i wszyscy obecni, gdyż był to mecz towarzyski zorganizowany dla wspolnej zabawy.
Już wkrótce premiera filmu z jego przebiegiu przygotowana przez Studio Filmowe SVK Video. Będzie ona miała miejsce w sali OSP Brynica. Informacja o terminie jego prezentacji pojawi się na stronie skoro tylko reportaż będzie gotowy. Pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=252 można zobaczyć zdjęcia z wreczenia pucharu oraz z późniejszego wspólnego pikniku.

źródło - Łukasz Czech

16 października 2011 - COPA Brynica - Wschód:Zachód 1:4

COPA Brynica 2011 już za nami. Ta świetna impreza będąca pomysłem mieszkańców zgromadziła wczoraj zarówno zawodników, jak i wielu kibiców. Bez najmniejszego problemu skompletowano drużyny Brynica-Wschód oraz Brynica-Zachód, które stoczyły piękny pojedynek. Po 90 minutach zaciętej gry zwycieżcami okazali się "Zachodniacy" wygrywając spotkanie 4:1 .
Spotkanie rejestrowane było prze Studio Filmowe SVK przy pomocy dwóch kamer (jedna na podnośniku kilkanaście metów nad ziemią) a komentował je na żywo w doskonałym stylu Krystian Czech, za co dziękują mu organizatorzy. Już wkrótce na stronie opublikwany będzie skrótowy film pokazujący dramaturgię meczu.
Więcej na temat meczu i późniejszego pikniku na boisku LZS już wkrótce.
Już dziś pod adresem
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/index.php?cat=111 można oglądać zdjęcia ze spotkania podzielone na kilka grup w związku z ich dużą ilością. Ilość ta wynika z tego, iż wykonywane są często seryjnie pokazując dynamikę gry prezentowaną przez zawodników.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

16 października 2011 - Złote Gody Państwa Wiench

Złote Gody, to szczególna okazja. Dziś w Brynicy małżeństwem, które dostąpiło tego zaszczytu są Państwo Urszula i Jan Wiench. Przed 50 laty 16 października 1961 r. zawarli oni związek małżeński, w którym trwają aż po dziś dzień
Gratulujemy jubilatom, życząc im zdrowia, Błogosławieństwa Bożego, serdeczności ze strony najbliższych oraz kolejnych 50 lat wspólnego życia.


Rodzina oraz wszyscy mieszkańcy Brynicy

14 października 2011 - "Dzień Nauczyciela" w szkole podstawowej

Dziś w brynickiej podstawówce radosny dzień - Dzien Edukacji Narodowej nazywany Dniem Nauczyciela. jak co roku zgromadził on uczniów, nauczycieli, pracownikow szkoly i przedstawicieli Rady Rodziców. Nie zapomniano jednak o wielu osobach w istotny sposób związanych ze brynicką podstawówką, lokalnych działaczach społecznych i przedstawicielach władz samorządowych.
Uczniowie przygotowali krótki apel połączony z występami a później wręczyli specjalne wyróżnienia - Medale dla najlepszych nauczycieli w kilku kategoriach.
Podczas uroczystości specjalne wyróżnienie otrzymała Pani Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy - Justyna Tront za szczególny wklad w rozwój szkoły i wyniki osiągane oraz innowacyjne myślenie. Nagrodę wręczyla Pani Beata Karpin - Dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno Administracyjnego Szkół w Gminie Łubniany.
Po oficjalnej imprezie zebrani na sali nauczyciele oraz goście udali sie na wspólne spotkanie przy kawie i ciastku, gdzie w miłej atmosferze rozmawiano o teraźniejszości i przyszłości brynickiej szkoły.
Podczas tego spotkania swoje specjalne podziękowania dla grona pedagogicznego wyraził w imieniu Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica jego lider - Krystian Czech, składając na ręce Pani Dyrektor list z podziękowaniami.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjęcia w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=246

14 października 2011 - Zaproszenia

Mamy do przekazania dwa zaproszenia. Jedno na najbliższa niedzielę do kościoła parafialnego w Brynicy, drugie na koniec października do Biblioteki Publicznej w Brynicy.12 października 2011 - COPA BRYNICA już w sobotę - kolejne informacje

Cieszymy się sporym zainteresowaniem organizowanej przez nas początkującej imprezy COPA BRYNICA. Mamy gorącą prośbę by osoby zainteresowane wzięciem udziału w rozgrywkach swoje wpisy dokonały najpóźniej do czwartku 13.10.2011. Ze wstępnych wyliczeń składy obu drużyn są już praktycznie w komplecie, co nie znaczy że osoby które jeszcze się dopiszą nie zagrają. Zagrają wszyscy! Padły pytania na co przeznaczamy pieniądze wpisowe. Z pieniędzy tych pokrywane są koszta wszystkich napoi oraz wyżywienia dla obu drużyn. Pokrywane są również koszty wynajmu wysięgnika oraz dwóch operatorów kamer. SVK FILM sponsoruje montaż filmu z całej imprezy a także jest fundatorem pucharu COPA BRYNICA o który zagrają obie drużyny. Początek meczu godz. 14.00 15.10.2011 na boisku LZS BRYNICA Serdecznie wszystkich zapraszamy!!!


organizatorzy

8 października 2011 - COPA BRYNICA 2011 - zaproszenie

BRYNICA -WSCHÓD KONTRA BRYNICA -ZACHÓD


Wspólnie z chłopakami z Brynicy wpadliśmy na pomysł by zorganizować towarzyski mecz piłki nożnej o puchar „COPA BRYNICA” który odbędzie się dnia 15.10.2011 (sobota) . Nie jest to zwykły pojedynek pomiędzy dwoma obcymi drużynami, aczkolwiek jak sam tytuł podpowiada jest to pojedynek wśród Bryniczan. Nie bierzmy tej nazwy „pojedynek” tak dosłownie w końcu ma to być fajna imprezka, w której udział może wziąć każdy z Bryniczan, chcący pokazać swoje umiejętności piłkarskie.
Patrząc na rzut mapy Brynicy wytyczyliśmy mniej więcej dwie części, wschodnią i zachodnią. Do części wschodniej zaliczyliśmy następujące ulice: Łubniańska, Opolska, Ks. Klimasa, Kwiatowa, Polna, Ogrodowa, oraz ul. Powstańców Śl. aż do placu Arnstein.
Do części zachodniej zaliczają się: ulica 1-go Maja, Klasztorna, Stawowa, Młyńska, Krzywa, Prosta, Leśna, oraz część ulicy Powstańców Śl. (od placu Arntein w stronę Kup).
Jak już wspominaliśmy w meczu może wziąć udział każdy z bryniczan bez względu na wiek i wzrost;) wystarczy zapisać się na listę uczestników wpłacić 30 zł wpisowego, przygotować specjalne obuwie i w sobotę o godzinie 11:30 z dobrym nastawieniem pojawić się na boisku LZS-u.
Nie zapomnieliśmy o atrakcjach. Mecz rejestrować będą dwie kamery, jedna z wysięgnika 30metrowego a druga z dołu, dzięki czemu w najbliższym czasie będzie można obejrzeć prawdziwą retransmisje meczu na stronie Brynicy oraz Studia Filmowego SVK FILM. Pomyśleliśmy również o osobie która poprowadzi całe widowisko by nadać temu wydarzeniu prawdziwą atmosferę. Dla osób które zapiszą się na listę i wezmą udział w rozgrywkach czekać będzie darmowy browarek oraz napoje dla młodszych, a do tego pyszna kiełbaska z grilla. Kibicom oczywiście w gardle nie zaschnie dzięki uprzejmości restauracji Berpol, która również będzie tam gościć.
Dla osób chcących poczuć ,,dreszczyk” adrenaliny, będzie możliwość wjechaniem wysięgnikiem na wysokość 30 m. skąd będzie można podziwiać piękną Brynicką panoramę.
Zapisy proszę składać do czwartku 13.10.2011
część wschodnia- Łukasz Czech tel. 888 778 527
część zachodnia- Daniel Sobota tel. 782 400 571


Serdecznie zapraszamy do udziału i kibicowania! NIECH WYGRAJĄ LEPSI!


Tekst:
SVK-FILM.PL Łukasz Czech
Krzyś Kokot
Daniel Sobota
Marcel Hennek

6 października 2011 - Pasowanie na ucznia w Szkole Podstawowej

Uroczystość szkolna: pierwszaki udowodniły, że potrafią zachowywać się odpowiednio i przy świadkach złożyły ślubowanie. Od tej chwili stały się pełnoprawnymi uczniami PSP w Brynicy.

źródło - PSP Brynica

6 października 2011 - Sobotnia zbiórka złomu - Podziękowania

PODZIĘKOWANIA
ZA ZBIÓRKĘ ZŁOMU


Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy składają serdeczne podziękowania Radzie Rodziców oraz wszystkim mieszkańcom Brynicy zaangażowanym w zbiórkę złomu, która miała miejsce 1 października 2011r.
Szczególnie dziękujemy tym osobom, które pomagały oraz udostępniły prywatny sprzęt (ciągniki, przyczepy i busy). Są to: pani Barbara Sagan, pan Marek Ciernia, pan Edmund Ciernia, pan Jarosław Krzyścin, pan Czesław Młynarczyk, pan Piotr Kiel, pan Piotr Wieczorek, pan Józef Czech, pan Damian Jendryca, pan Rajmund Świerc, pan Rajmund Wiesner i Dawid Mania. Dziękujemy również pani dyrektor Justynie Tront za zorganizowanie firmy, która na bardzo korzystnych warunkach odebrała złom oraz udostępniła kontener potrzebny do zbiórki.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom, którzy ofiarowali nam swój złom oraz księdzu proboszczowi, który wspomógł nas także ogłoszeniem o zbiórce. Pozyskane ze sprzedaży pieniądze będą przeznaczone na wycieczkę mikołajkową i z okazji dnia dziecka.

W imieniu wszystkich dzieci DZIĘKUJEMY!!!


Do artkułu dołączone są zdjęcia z sobotniej zbiórki złomu, które przesłano parę dni później.

6 października 2011 - Zaproszenie z Popielowa

Nasi dalsi sąsiedzi z Popielowa zapraszają na biesiadę oraz konkurs organizowany w listopadzie. Szczegóły na dołączonym regulaminie.


nadesłano za posrednictwem LODzK

4 października 2011 - Wybory 2011 już w najbliższą niedzielę - jak głosować

Już w najbliższy weekend wybory do Sejmu i Senatu RP. Pomimo, iż nie są to wybory bliskie mieszkańcom Brynicy, gdyż nie dotyczą najbliższej okolicy, a wśród kandydatów nie ma również ludzi z najbliższego sąsiedztwa, to musimy jednak pamiętać, że są to wybory najważniejsze także dla Brynicy, Gminy Łubniany i nas samych, ponieważ wybrani przez nas do Sejmu i Senatu reprezentanci będą przez najbliższe 4 lata kształtowali nasza przyszłość i pośrednio jakość życia w Polsce przez najbliższe kilka lat.
Wszyscy powinniśmy oddać głos, choć jest to czasem trudne, gdyż najczęściej nikt nie spełnia naszych oczekiwań w pełni, jednak brak naszego głosu jest przyzwoleniem na byle jakość w polityce i taki a nie inny obraz rządzących.
Aby pójść na wybory potrzebna jest też wiedza, jak praktycznie głosować, gdyz każde wybory mają swoją określoną specyfikę. W oparciu o informacje zawarte na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl postaram się zamieścic skrótowo najważniejsze informacje o najbliższych wyborach, ze szczególnym uwzględnieniem naszego regionu.
Wybory będą się odbywać w najbliższa niedzielę 9 października 2011 roku. Wybierać będziemy Posłów oraz Senatorów. W Brynicy głosujemy w lokalu Remizy OSP przy ul. Powstanców Śl. 66 w sali na I piętrze. W odróżnieniu od poprzednich wyborów lokale będą czynne od godziny 7 rano do godziny 21.
Po przybyciu do lokalu należy podejść do członka komisji wyborczej wyznaczonego do ulicy naszego zamieszkania (najczęściej mają oni przygotowane kartki z wykazem ulic). Okazujemy dowód osobisty i pobieramy karty do głosowania, co potwierdzamy własnoręcznym podpisem. Otrzymamy karty do głosowania podzielone na Komitety Wyborcze. Na Posłów głosujemy poprzez wskazanie kandydata na liście danego komitetu (wybieramy jedną listę z dziewięciu). Możemy wybrać tylko jedną listę (kartkę) i tam skreślić preferowanego kandydata. Głosujemy defakto na wybrany komitet (partię, stowarzyszenie, itp.), a nie na konkretną osobę i wskazując danego kandydata tylko określamy swoją preferencję co do jego wyboru.
Do Senatu głosujemy przez wskazanie tylko jednego kandydata na liście kandydatów z naszego okręgu wyborczego (głosujemy na konkretną osobę spośród pięciu).
Aby głos był ważny musimy zaznaczyć krzyżykiem tylko jednego kandydata na jednej liście popieranego przez nas komitetu w przypadku wyboru Posła i po prostu jednego kandydata na Senatora spośród pięciu.
Jak można przeczytać na stronie PKW pod adresem http://wybory2011.pkw.gov.pl/geo/160000/pl/okr-21.html?id=52&tab=2#tabs-1 w naszym okręgu wyborczym do Sejmu nr 21 mamy 9 list Komitetów Wyborczych oraz jak czytamy pod adresem http://wybory2011.pkw.gov.pl/geo/160000/pl/okr-21.html?id=52&tab=2#tabs-3 w okręgu wyborczym do Senatu nr 52 mamy 5 kandydatów.
Do tekstu doąłczone sa wzory kart do głosowania z zawartą skróconą informacją jak należy je wypełnić.

opracował - Krzysztof Marsolek

1 października 2011 - Hubertus 2011

Dziś od rana na terenie Klubu Jeździeckiego Jumping-Team w Brynicy odbywal się XII Gminny Hubertus 2011. Zgromadził on wielu miłośnikow koni, jak i wielu widzów podziwiających atrakcje związane z jeździectwem.
Począwszy od porannych zabaw dla dzieci, konkursu towarzyskiego w skokach przez przeszkody aż po tradycyjną "Gonitwę Główną za Lisem", czy konkurs skoków przez bariery program był bardzo interesujący, co w połaczeniu ze swietną pogodą sprawiało, iz imprezę można zaliczyć do bardzo udanych.
Nie obyło się od niechcianej atrakcji w postaci groźnie wyglądającego upadku jednej z uczestniczek skoków towarzyskich , jednak jak widac na późniejszym zdjęciu prezentujacych ją uśmiechniętą obok swojego konia, nic zlego się nie stało. Atrakcją dość zabawną był pies goniący lisa pomiędzy stadem jeźdźców. Robił to tak zaciekle, że wyprzedził konia w biegu i dogonił jeźdźca z lisią kitą.
Prezentujemy zdjęcia zrobione podczas dnia z kilku części programu, a późnym wieczorem zaprezentowane zostaną zdjęcia z "Nocnej Kawalerii", czyli pokazu konnej sztuki walki, jaki odbedzi esię o godzinie 20.00.
Juz teraz zachecamy do ogladania zdjęc w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/index.php?cat=109 .


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Wieczorem w przerwie zabawy odbył się pokaz możliwości jeźdźcow ze stajni KJ Kalinówka. Jak widać na zdjęciach nie łatwą sztuka było opanowanie koni, które lękają sie ognia, szczególnie w pełnym mroku.
Teraz trwa zabawa, ktorej wielu uczestników przypomina postacie z westernów. Zabawa będzie udana, a porządku pilnuje brynicki szeryf.

1 października 2011 - Zbiórka złomu przez uczniów brynickiej podstawówki

Dziś od rana na terenie Brynicy prowadzono zbiórkę złomu. Jej organizatorami byli uczniowie Szkoły Podstawowej. Dzięki pomocy rodziców i innych osób udało się odwiedzić całą miejscowość. Życzliwosć Bryniczan dla tej inicjatywy była ogromna, o czym świadczy to, co udało się zebrać. Na zdjęciu widać zmagania ze starym piecem podarowanym przez Lubdów z Gróbku. Pieniądze ze spzredaży złomu zostaną przeznaczone na zorganizowanie wycieczki uczniów, z której relację postaramy sie zamieścić.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego