Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_08

Archiwum > 2010

31 sierpnia 2010 - Koniec wakacji!

Wakacje dziś dobiegają do końca. Jutro co niektórzy młodsi mieszkańcy Brynicy przeżyją szok pobudki o godzinie 7 rano. Jednak patrząc pozytywnie będą mieli okazję spotkać wielu kolegów i koleżanek, których już dawno nie widzieli, a z którymi jeszcze nie rozmawiali o swoich wakacyjnych przeżyciach. Dla tych, którym ciężko będzie sie odzwyczaić od wakacyjnego luzu możemy dodać trochę otuchy informacją, że już za nie cały rok znowu będą wakacje.
Nadchodzący wrzesień to także okres wielu imprez , do których m.in. należą dożynki. W tym roku będa one miały dla Bryniczan doś nietypowy jak na ostatnie lata przebieg, ponieważ w samej miejscowości będą się ograniczały jedynie do uroczystej mszy dziękczynnej. Natomiast nie będzie tradycyjnego popołudniowego korowodu przebierańców (Umcugu). Jest to związaane z tegorocznymi dożynkami powiatowymi , które będą miały miejsce w pobliskim Murowie. Tam też po południu będą obecni Bryniczanie i tam też będzie korowód pojazdów ze scenkami historycznymi jak i humorystycznymi nawiązujacymi zarówno do tradycji jak i do wydarzeń współczesnych. Zostaną tam również zaprezentowane tradycyjne korony dożynkowe, wśród których znajdzie się i brynicka.
Mając nadzieję, ze pogoda okaze się lepsza jak dzis już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców do tłumnego przybycia w niedzielę po południu do Murowa.

tekst - Krzysztof Marsolek


31 sierpnia 2010 - zaproszenie na stronę OSP Zagwiździe

Do grona stron zaprzyjaźnionych z Brynicą dolaczączyla ostatnio strona OSP Zagwiździe. Zawiera informacje zwiazane z jednostką oraz relacje z wydarzeń, w których brali udział członkowie straży.Strona prowadzona jest przez Iwonę Pawleta - skarbnika OSP. Zparaszamy do jej odwiedzania pod adresem http://www.ksrg-zagwizdzie.osp.org.pl .

23 sierpnia 2010 - Interdyscyplinarne Plenery Brynickie już za miesiąc

Interdyscyplinarne Plenery Brynickie 2010

Gospodarstwo Agroturystyczne - Agrorelaks 27 września - 3 października


Interdyscyplinarne Plenery Brynickie to nowa oferta kulturalna, jaka będzie realizowana corocznie na przełomie września i października na terenie miejscowości . Przedsięwzięcie jest kolejną inicjatywą organizowaną w ramach programu Odnowy Wsi, do którego miejscowość przystąpiła w 2007 roku.
Celem imprezy będzie propagowanie po przez sztukę walorów kulturowych miejscowości. Pierwsza odsłona promować będzie twórczość z gatunku ludowego zdobnictwa porcelany. Sztuka zdobienia porcelany, organizowana będzie w formie warsztatowych spotkań, które poprowadzi brynicka twórczyni Beata Czok. Nowy projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób dorosłych z obszaru LGD Stobrawski Zielony Szlak. Uczestnicy warsztatów poznają sposób nanoszenia farb, motywy tradycyjnego zdobnictwa, technikę wypalania - utrwalania gotowych wzorów. Podsumowaniem artystycznych dokonań będzie powarsztatowa wystawa, połączona z piknikiem i wspólną zabawą (3.10.2010 - niedziela). Impreza realizowana będzie na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego "Agrorelaks" u Państwa Renaty i Konrada Denderów (współorganizatorów projektu). Wytworzone dzieła pozostaną własnością mieszkańców i zdobić będą miejsca publiczne miejscowości.

Organizator - Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica23 sierpnia 2010 - zaproszenie do Starych Kolnii na "IV Święto Pieroga"

Dziś otrzymaliśmy zaproszenie z niedalekiej Gminy Popielów na „IV Święta Pieroga”, czyli imprezę o charakterze plenerowym odbywającą się w dniach 28- 29 sierpnia w Starych Kolniach. Organizatorem jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Stobrawa, Stare Kolnie i Rybna. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem nie tylko biernym ale czynnym w konkursie mogą sie zarejestrować przesyłajac wypełniony formularz (w wersji .doc lub .pdf) na adres ilonagorek@interia.pl do 28 sierpnia 2010 r. Formularz jest dostępny na stronie Gminy Popielów pod adresem http://www.popielow.pl/cms/php/pobierz.php3?cms=cms_popie&id_zal=2563&id_dok=723 . Regulamin konkursu pod adresem http://www.popielow.pl/cms/php/pobierz.php3?cms=cms_popie&id_zal=2564&id_dok=723 .


źródło - Urząd Marszałka Województwa Opolskiego

22 sierpnia 2010 - Bryniczanie u św. Rocha

Powoli kończy się sierpień. Tradycyjnie jest to czas, w którym odbywa się odpust w Dobrzeniu Wielkim ku czci św. Rocha. Jest on tradycyjnie tłumnie odwiedzany przez mieszkańców Brynicy. Ma to silne podłoze historyczne oraz religijne.
Dawniej pielgrzymowano z Brynicy do św. Rocha. Tradycja ta jednak zanikła. Dzis zachowali ja jedynie w sposób szczególny mieszkańcy Niewodnik, którzy dzięki największej figurze Matki Boskiej są najbardziej widoczni.
Przy okazji warto wspomnieć iż w tym miesiącu minął rok od powstania strony wsi, gdzie jedną z pierwszych wiadomości był artykuł o zeszłorocznym odpuście. Mamy nadzieję iż znajdzie się czas i zapał aby tych rocznic było jak najwięcej.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


19 sierpnia 2010 - Wakacje, wciąż są wakacje...

Wakacje jeszcze trwają , sezon urlopowy też. Bryniczanie, którzy mają taką możliwość zwiedzają kraj, europę a nawet świat. Zachęcamy ich do nadsyłania zdjęć z ciekawych miejsc, by zachęcić innych do ich zobaczenia na żywo.
Wakacje trwają też na naszej stronie. Nie próżnują jednak użytkownicy
galerii . Zachęcamy wszystkich do wrzucania tam swoich fotografii.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

9 sierpnia 2010 - Brynica kolejny raz w NTO

Na wczorajszym odpuście Brynica miała specjalnego gościa w osobie Mariusza Jarzombka - redaktora Nowej Trybuny Opolskiej. Owoc jego wizyty możemy dziś zobaczyć pod adresem http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100809/POWIAT01/589551001.dziękując w imieniu wszystkich mieszkańców zapraszamy do jak najczęstszych wizyt i udziału w brynickich imprezach oraz uroczystościach.


Krzysztof Marsolek


8 sierpnia 2010 - odpust parafialny w Brynicy

Dziś w Brynicy odpust parafialny. Obchodzimy go w sierpniu, choć imieniny św. Szczepana, brynickiego patrona obchodzi się w grudniu. Jest to związane z datą wspomnienia przeniesienia relikwi świętego z Konstantynopola do Rzymu, które miało miejsce w sierpniu 555 roku.
W galerii zdjęć pod adresem
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=174 można już oglądać zdjęcia z sumy odpustowej.
Mszy odpustowej przewodniczył o. Gilbert - Franciszkanin z Opola. Liczny udział wzięli parafianie oraz ksieżą z Dekanatu Siołkowice.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


7 sierpnia 2010 - jutro odpust, więc karuzele czekają

Jak można było zauważyć przejeżdżając w tym tygodniu przez Brynicę , niedaleko kościoła zainstalowało się wesołe miasteczko. Jest to związane z odpustem parafialnym, który będzie jutro. Jest to dość duże miasteczko "Luna Park" z wieloma atrakcjami dla tych najmniejszych jak i starszych.
Jak pamiętają mieszkańcy Brynicy nie zawsze pojawiały się karuzele odpustowe, dlatego warto w tym roku z nich skorzystać.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

6 sierpnia 2010 - numer gazety Beczka z końca lipca jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 231 numer Beczki z końca lipca. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego