Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2015_08

Archiwum > 2015

25 sierpnia 2015 - Zaproszenie na dożynki do Grabczoka


19 sierpnia 2015 - Podziękowania od mieszkańców Brynicy

Mieszkańcy Brynicy składają serdeczne podziękowanie wszystkim zastępom straż pożarnych zarówno zawodowym z Opola, jak i ochotniczym z Brynicy i okolicznych miejscowości - za udział w akcji gaszenia pożaru w Brynicy.
Podziękowania kierowane są również do Wójta Gminy Łubniany - Pana Krystiana Baldego oraz pracownika Gminy Łubniany - Pana Janusza Górki, za bieżący monitoring akcji gaszenia pożaru oraz organizację napojów i jedzenia dla strażaków biorących udział w akcji.

Sytuacja była niebezpieczna i stanowiła realne zagrożenie dla życia mieszkańców Gróbka, Podgórza, Stawiska. Wieczorem okoliczni mieszkańcy w sposób spontaniczny i szczery dziękowali strażakom poprzez częstowanie kawą, kanapkami, a nawet odgrzanymi kluskami na parze.
Z wagi na fakt, iż jest to już kolejny pożar w Brynicy i okolicy na przestrzeni kilkunastu dni - apeluję do mieszkańców o zachowanie wszelkich środków ostrożności.


Sołtys Wsi Brynica
Marek CierniaJak ciężki był dzień dla naszych brynickich strażakow i innych z okolicznych jednostek pokazuje twarz Komendanta naszej jednostki - Rudolfa Woźnicy. To dzięki ich zaangażowaniu nie ucierpiał żaden człowiek i nie uległ spaleniu żaden budynek. Osobiste wsparcie Wójta - Krystiana Baldego pomagało w koordynacji działań, ale zarazem dodawało otuchy bezpośrednio walczącym z ogniem. Przebieg popołudniowej części akcji można zobaczyć w galerii pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=376.

tekst - Krzysztof Marsolek, fot. Marek Ciernia

19 sierpnia 2015 - Pożar w Brynicy w wieczornym wydaniu Kuriera Opolskiego

Pożar w Brynicy z racji swej skali znalazł się w wieczornym wydaniu Kuriera Opolskiego. Można go zobaczyć pod adresem http://www.brynica.opole.pl/filmy/2015_08_19_pozar_Kurier_Opolski.mp4 całość wydania wieczornego Kuriera Opolskiego z 18 sierpnia 2015 pod adresem http://opole.tvp.pl/21289744/18-sierpnia-2015 (trzeba odczekać czas 2 min. reklam). Przy okazji zachęcam do śledzenia strony naszej lokalnej stacji telewizyjnej pod adresm www.opole.tvp.pl .

opracowanie - Krzysztof Marsolek

19 sierpnia 2015 - Podziękowania za pomoc


Chcemy podziekowac znajomym i mieszkańcom Brynicy za pomoc w gaszeniu pożaru. Dzięki waszemu zaangażowaniu udało się zapobiec zniszczeniom, które bez wątpienia dotknęłyby nasz dom i otoczenie.


Rodzina Czora z Gróbku

18 sierpnia 2015 - Ogromny pożar w Brynicy

Od dzisiejszego przedpołudnia aż po wieczór Brynica przeżywała chwile grozy, gdyż ogromny pożar trawił ponad 200 hektarów suchych traw. Pożar przybył pchany powiewami wiatru od strony Dąbrówki Łubniańskiej i w krótkim czasie zaczął zagrażać budynkom na ulicy Łubniańskiej, okolicom reatauracji Berpol, części budynków na Gróbku oraz Stawisku. W akcji gaśniczej brało udział ponad 30 zastępów straży, helikopter oraz samolot gaszący Dromader.
Susza panująca od kilku miesięcy, silny wiatr i duże połacie nieużytków znacznie utrudniały walkę z żywiołem, który udało sie zatrzymać dopiero w okolicach boiska LZS. Nadpaleniu uległy też niektóre lasy. Tylko dzięki temu iż swoistą zaporę dla ognia stanowiła rzeka nie przeniósł on się na jej drugą stronę i nie zaatakował Borów Stobrawskich. Sama granica rzeki jednak nie wystarczała i tylko dzięki strażakom oraz mieszkańcom udało sie utrzymać ogień po jej jednej stronie. Zagrożenie to zauważył Karol Buchmann, który wraz z sąsiadką Kasią Malesa zaalarmował gopodarzy restauracji Berpol i podjąl akcję gaśniczą a następnie powstała grupa gości hotelu z jej właścicielem na czele, która patrolowała okolice i gasiła wszystkie zarzewia ognia po drugiej stronie rzeki.
Przyczyna pożaru nie jest znana, ale w świetle niedawnego pożaru lasu na granicy Dąbrówki Łubniańskiej i Brynicy pojawia sie hipoteza podpalenia lub zaprószenia ognia przez pojazd poruszający się po suchych ścierniksach. Sprawę bada policja oraz Państwowa Straż Pożarna.
Pożar na bierząco monitorowały władze samorządowe a przez cały czas na miejscu przebywał osobiście
Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy, który jest za razem doświadczonym strażakiem OSP.
W galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/index.php?cat=203 można zobaczyc zdjęcia jak i dodać swoje do wolnych folderów (trzeba sie zarejestrować).
Akcja dogaszania potrwa całą noc. Zamknięta jest droga od strony Łubnian.
Więcej informacji w lokalnych mediach na www.echogmin24.pl , www.nto.pl , www.opole24.pl

tekst - Krzysztof Marsolek

14 sierpnia 2015 - Już za 4 tygodnie dożynki.

Dożynki Powiatowo - Gminne w Brynicy już za 4 tygodnie. Podczas dożynek odbędzie się także konkurs koron, wśród których nie może zabraknąć brynickiej. Już od pewnego czasu trwają intensywne prace , czego przebieg można zobaczyć pod adresem http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=371 .


14 sierpnia 2015 - Rejestracja psów na terenie gminy Łubniany

Zapraszamy mieszkańców gminy Łubniany do wzięcia udziału w akcji rejestracji (znakowania) swoich psów prowadzonej przez Gminę Łubniany. Znakowanie psów odbywać się będzie poprzez wszczepianie bezpiecznego i sterylnego mikroczipa pod skórę zwierzęcia.


źródło - www.lubniany.pl

13 sierpnia 2015 - Wakacje trwają ale niedługo powrót do szkoły, jest okazja podsumować poprzedni rok.

Wakacje powoli dobiegają nieuchronnie ku końcowi, warto więc wspomnieć o brynickiej podstawówce i podsumować zeszły; jak czytelnicy sami ocenią, wspaniały rok sukcesów.
Znowu wiele się działo...

Kolejny rok szkolny za nami. W miłej, rodzinnej atmosferze udało nam się przeżyć wiele wspaniałych momentów. Jak co roku w szkole wiele się działo. Wycieczki, zawody, konkursy, projekty... Udało nam się zdobyć wiele sukcesów, zarówno na szczeblu lokalnym ale też na skalę wojewódzką. Nasi uczniowie z sukcesem brali udział w międzynarodowym konkursie dla uczniów Czech i Polski (szopki).Do najważniejszych osiągnięć naszych uczniów należy najlepszy w gminie, nie tylko naszej, wynik w Sprawdzianie Szóstoklasisty, który tak naprawdę utrzymuje się od lat.Jak co roku w pierwszym semestrze, uczniowie szkoły brali udział w Konkursach Przedmiotowych, w których to zdobywali dobre miejsca:

I miejsce Milena Krzyścin w gminnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego,
III miejsce Milena Krzyścin w gminnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego,
II miejsce Milena Krzyścin w gminnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego,
I miejsce Viktoria Wieczorek w gminnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego,
IV miejsce Paskal Brzezowski w gminnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego.

Ale również w dziedzinach sportowych i artystycznych odnosimy wiele sukcesów. Zaliczyć możemy tu m.in.:
Gminny Konkurs "Łubniańska Betlejka" I m. kl. V i kl. I; II m. kl. III i kl. VI; III m. kl. IV i kl.II,
VI Międzynarodowa Wystawa Szopek ,,Moja Szopka" w Uciechowicach - III m. kl. VI i kl. I; II m. kl. IV,
I miejsce - Gminny Przegląd Twórczości Okresu Świąt Bożego Narodzenia w Łubnianach w kategorii ,,Jasełka"( zespół 17 uczniów z klas I - VI),
II miejsce - Gminny Przegląd Twórczości Okresu Świąt Bożego Narodzenia w Łubnianach w kategorii ,,Kolędy i pastorałki"(zespół: Sybilla Bartyla, Natalia Bort, Natalia Wiesner),
I miejsce Milena Krzyścin,
III m. dla Zespołu wokalnego na X Festiwalu Polskiej Piosenki "Mikrofon i Ty" kl. VI,
Udział w konkursie literackim "Zielenią zaprószone" -klasy młodsze: I m. Justyna Narowska, II m. Natalia Wiesner, Paweł Czech, III m. Kamil Zendro Jagoda Żelasko, klasy starsze: I m. Milena Krzyścin, Hanna Niedworok, II m. Julia Czech
Udział w konkursie "Mówię śpiewająco" - klasy młodsze I: I m. Natalia Wiesner, II m. Sybilla Bartyla, III m. Jakub Soszyński II: I m. Justyna Narowska, III m. Martyna Tront, klasy starsze: I m. Milena Krzyścin, II m. Natalia Kiel, Hanna Niedworok, III m. Jakub Nanko
Konkurs "Młodzież recytuje poezję" Viktoria Wieczorek II miejsce
III miejsce chłopcy klas I- V - Gminny Turniej Orlika o Puchar Premiera D. Tuska,
I miejsce chłopców- Halowa Piłka Nożna - zawody gminne w Łubnianach,
III miejsce chłopców- półfinał powiatu w Halowej Piłce Nożnej w Tarnowie Opolskim,
Jakub Nanko i Hanna Niedworok- finaliści powiatu Indywidualnego Turnieju Tenisa Stołowego w Niemodlinie,
V miejsce Hanna Niedworok -finał powiatu Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego, awans do finału wojewódzkiego
VII m. w województwie - w IX Memoriale Tenisa Stołowego im. A. Grubby (gra drużynowa mieszana - H. Niedworok, N. Kiel, M. Wiesner),
XII Wojewódzkie Wiosenne Biegi Przełajowe w Kup: II m. Łukasz Brzezowski (kategoria chłopcy kl.2), II m. Ewa Pietrek (kat. dziewczynki kl.1).
Pozostałych uczniów nie możemy oczywiście pominąć, gdyż również ciężko pracowali i zdobywali nagrody w wielu konkursach sportowych i artystycznych.
Wiele dobrych miejsc zdobyli nasi uczniowie w konkursie "Kroszonki 2015". Do Łubniańskiego Ośrodka Kultury wpłynęły 104 prace wykonane różnymi technikami. Nasi uczniowie tradycyjnie zajęli doskonałe miejsca w tej rywalizacji:
w klasach młodszych
I miejsce Natalia Wiesner z kl. I,
II miejsce Sybilla Bartyla z kl. I,
II miejsce Natalia Bort z kl. I,
III miejsce Julian Sowa z kl. I,
wyróżnienie Jagoda Żelasko i Justyna Narowska obie z kl. III,
w klasach starszych
I miejsce Żaneta Sznapka z kl. V,
II miejsce Milena Krzyścin z kl. VI,
wyróżnienie Dominik Ciernia z kl. VI.
Również w konkursie "Marzanna 2015" poszło naszym uczniom bardzo dobrze. Oceniono 26 marzann oraz 8 gaików.
W kategorii marzanna
I miejsce kl. V,
II miejsce kl. I,
III miejsce kl. VI.
W kategorii gaik
I miejsce Sandra Ciernia z kl. V,
I miejsce Mateusz Wiesner z kl. IV,
II miejsce kl. I,
III miejsce kl. III,
wyróżnienie kl. II.

Nasi uczniowie indywidualnie odnosili również wiele sukcesów w czasie tego roku szkolnego. Niewątpliwie największą zwyciężczynią jest Milena Krzyścin, która otrzymała 1 miejsce gminie w przyznawanym przez Wójta Gminny Łubniany stypendium pt. "Najlepszy z najlepszych". To jednak nie dziwi, gdyż cały rok ciężko pracowała i w pełni zasłużyła na sukces! Gratulujemy!!! A to jej osiągnięcia:

Indywidualnie :
- Ogólnopolski festiwal Piosenki turystycznej "Mini Nocnik" Wyróżnienie
- Wojewódzki festiwal "Jesienne nutki" I miejsce'
- Wojewódzki festiwal piosenki z projektu "Fascynujący świat"II miejsce
- Wojewódzki konkurs na kartkę świąteczną I miejsce,
- Wojewódzki konkurs z języka polskiego etap gminny- I miejsce
- Wojewódzki konkurs z matematyki etap gminny III miejsce
- Wojewódzki konkurs z języka angielskiego etap gminny II miejsce,
- Międzynarodowy konkurs na szopkę betlejemską -III miejsce
- Ogólnopolski festiwal kolęd i pastorałek w Brzegu II miejsce,
- Powiatowy konkurs na serce walentynkowe- III miejsce,
- Ogólnopolski festiwal piosenki Angielskiej FPA Brzeg IV miejsce
- Gminny przegląd twórczości Okresu świąt Bożego Narodzenia (Kolędy) I miejsce
- Gminny konkurs "Mówię śpiewająco" I miejsce
- Gminny konkurs "Kroszonki" organizowany przez Łok -II miejsce
- Gminny konkurs "Kroszonki" organizowany przez szkołe w Luboszycach -I miejsce
- Gminny konkurs poetycki "Zielenią zaprószone" -I miejsce

W zespole:
- Wojewódzki konkurs piosenki patriotycznej Olszanka I miejsce zespół
- Wojewódzki festiwal " Nas łączy muzyka" III miejsce zespół
- Wojewódzki konkurs na piosenkę walentynkową w Tułowicach III miejsce zespół
- Wojewódzki festiwal "Śląskie śpiewanie" II miejsce zespół
- Wojewódzki festiwal "Liść dębu" II miejsce Zespół
- Wojewódzki festiwal Polskiej Piosenki III miejsce zespół klasowy
- Gminny konkurs "Marzanna 2015"- III miejsce zespół klasowy
- Gminny przegląd twórczości okresu świąt Bożego Narodzenia (Jasełka) -I miejsce zespół klasowy
- Międzynarodowy konkurs na szopkę betlejemską III miejsce - zespół klasowy
- Udział w Wojewódzkim projekcie "Opolskie dzieci śpiewają kolędy"
- Udział w wojewódzkim konkursie języka angielskiego.
- Udział w wojewódzkim projekcie "Magiczna podróż po oceanie dźwięków"

Ważnym projektem, do którego szkoła przystąpiła, był 2-letni projekt pt.: "Fascynujący Świat Nauki i Technologii" organizowany przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach tego projektu szkoła uczestniczyła w licznych wyjazdach i pozalekcyjnych zajęciach edukacyjnych, np.: wyjazd na uczelnię do Opola, wyjazd do Krasiejowa, do zamku w Mosznej. Na zakończenie projektu, jako nagrodę za podjęte działania w ramach tego projektu, jako jedyna szkoła w gminie, zostaliśmy zaproszeni na loty balonem na uwięzi podczas Festiwalu Eksperymentów i Doświadczeń "Zobacz- dotknij-sprawdź-zrozum", który odbył się 03.06.2015r. Otrzymaliśmy wiele ciekawych pomocy dydaktycznych, które bardzo wzbogaciły wyposażenie naszej szkoły, a co za tym idzie, urozmaicają lekcje, zajęcia pozalekcyjne i świetlicowe.
Od 3 lat bierzemy również udział w dwóch dużych projektach sportowych: "Nauka jazdy na łyżwach" oraz "Jak ryba w wodzie - uczymy się pływać". W ramach tych zajęć uczniowie uczestniczyli w pozalekcyjnych zajęciach sportowo-rekreacyjnych na opolskim basenie Akwarium oraz lodowisku Toropol, gdzie oprócz zdrowej formy spędzania wolnego czasu, mogli również zdobyć umiejętności pływackie i łyżwiarskie .
Jak co roku szkoła uczestniczyła również w wielu pro-zdrowotnych programach profilaktycznych promujących zdrowy i bezpieczny tryb życia. Są to programy: "Trzymaj formę" (kl. V-VI) oraz "Nie pal przy mnie proszę" (kl. I-III), a także "Owoce i warzywa w szkole" (kl. I-III)oraz "Mleko w szkole". Wieloletni udział w akcji "Góra grosza" pomagał uczniom dostrzec potrzeby drugiego człowieka.

Nauka to nie tylko wiedza z książek. Uczniowie zdobywają ją w różny sposób.
Do tych ciekawych form zdobywania wiedzy możemy zaliczyć m.in.: coroczny udział w wypuszczaniu bażantów, rajd rowerowy do elektrowni 21.05.2015 kl. V-VI w ramach projektu "Trzymaj formę", lekcja przyrody na żywo (owady), zwiedzanie UG w Łubnianach w ramach lekcji przyrody - kl. V, szkolne rekordy Guinessa, akcja na Dzień Pokoju "Żuraw z origami", spotkania z policjantami w ramach bezpieczeństwa, coroczna akcja z udziałem rodziców "Cała Polska czyta dzieciom". Jednym z ostatnich ważnych wydarzeń, szczególnie ze względu na rozpoczęte wakacje i czyhające w związku z tym niebezpieczeństwa, było szkolenie uczniów z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Myślimy, że nasi wychowankowie dużo wynieśli z tej lekcji i będą potrafili, w razie potrzeby, odpowiednio zareagować.
Szkoła to również zabawa i rozrywka. Jak co roku odbyły się dyskoteki (Dzień Chłopaka i Karnawałowa czy na Dzień Dziecka), Święto Pieczonego Ziemniaka, odwiedził nas Mikołaj...
Staramy się również przybliżać dzieciom "Wielki Świat". Stąd też liczne wycieczki, małe i duże, na których byliśmy. A byliśmy tu i tam... Kino, teatr, muzea, wycieczki krajoznawcze (Krasiejów, Opole, Wrocław, Moszna, Karpacz-Piechowice).
Dziękować serdecznie rodzicom uczniów, bez których pomocy nie bylibyśmy w stanie zorganizować i sfinalizować tych wszystkich wyjazdów, zawodów i konkursów, rozmaitych przedsięwzięć. Rodzice doskonale włączają się w prace szkoły - pomagają w szkolnych imprezach, przewożą dzieci na konkursy i zawody, zbierają surowce wtórne. Uzyskane pieniądze umożliwiały zorganizowanie bezpłatnych wycieczek (mikołajkowej i na Dzień Dziecka) oraz okolicznościowych niespodzianek.
Serdeczne podziękowania kierujemy do mieszkańców wsi Brynicy za wspieranie szkoły nie tylko dobrym słowem. Dziękujemy za podarowane szkole surowce wtórne.
I tak w wirze ciekawych zajęć, niemal niespodziewanie , dostrzegliśmy na horyzoncie wakacje.
26.06.2015r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego, na którym podziękowaliśmy sobie za kolejny rok wspólnej pracy i życząc udanych wakacji, rozstaliśmy się na dwa miesiące .

nadesłane - PSP Brynica


7 sierpnia 2015 - Ogłoszenie

Ogłoszenie


W dniu 11.08.2015r. tj. wtorek o godz. 19:00 w Sali OSP będzie miało miejsce kolejne spotkanie w sprawie organizacji dożynek powiatowo-gminnych, które odbędą się w Brynicy w dniach 12-13 września 2015r. Na spotkanie zaprasza się wszystkich mieszkańców Brynicy i Surowiny. Jeśli są jakieś sprawy wymagające wyjaśnienia, to ostatni moment - pozostał już tylko jeden miesiąc.Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego