Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_10

Archiwum > 2012

26 października 2012 - Żywopłot obcięty w ostatniej chwili

Dziś od rana na cmentarzu trwały intensywne prace związane z przygotowaniem żywoplotu na nadchodzące święto. Pogoda była okropna, co jednak nie powstrzymało kilku Bryniczan, którzy zaangażowali się w pracę.
Jak się okazało po południu zrobili to na tzw. "ostatni driker", jak mawiają starsi Bryniczanie, gdyż krajobraz zmienił się na zimowy.
Obcinającym żywoplot należy sie podziękowanie od wszystkich za to, że poświęcili swój czas za darmo nie zważając na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zdjęcia nadesłał współuczestniczący w pracach Marek Ciernia.

tekst - Krzysztof Marsolek

26 października 2012 - Przyszła zima, ale za to dłużej dziś pośpimy

No i powoli "momy bioło". Z godziny na godzinę krajobraz z kolorowej jesieni zmienił się w biel zimy, choć tak naprawdę mamy dopiero połowę kalendarzowej jesieni. Na zdjęciach widać, jak szybko nasypało śniegu.
Rano trzeba będzie poszukać w szopie łopaty do śniegu, z którą przeprosiliśmy się pół roku temu a potem pójść do garażu, gdzie stoi auto ... bez "winterreifów" ;-)
Niektórzy jednak zdążyli już zmienić opony a śnieg ma po kilku dniach zniknąć, co jednak nie zwalnia z konieczności zadbania o szybką wymianę kół na właściwe. W Brynicy mamy kilka warsztatów, ale najlepiej zadzwonić i sie umówić, bo potem zrobi się kolejka np. od 1 Maja aż po kościół !
Pocieszające jest to, że dziś pośpimy o godzinę dłużej, ponieważ w nocy cofamy zegary o godzinę do tyłu (np. z 2.00 na 1.00). Jak ktoś zapomni, to będzie pierwszy na porannej mszy już chwilę po 6 rano...

tekst - Krzysztof Marsolek

26 października 2012 - Brynicki wieczór w Radiu Opole

Dziś wieczorem w Radiu Opole rozmawiano na żywo o tym, co dzieje sie na plaszczyźnie działań społecznych w ostatnich kilku latach. Poruszano wiele wątków zwiazanych zarówno z tym, co się w Brynicy buduje ostanimi czasy, jak i to, co dzieje się na plaszczyźnie wydarzeń kulturalnych.
W programie wzięli udział: Krystian czech - Lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, Krzysztof Marsolek - Szef Zespołu Promocji Stowarzyszenia oraz Marek Ciernia - członek Stowarzyszenia a zarazem radny Gminy Lubniany. Program poprowadzil jako jego gospodarz redaktor Mariusz Jarzombek.
Całosć do odsłuchania na naszej stronie pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/audycje/ropole/2012_10_26_audycja_w_Radiu_Opole.mp3 .

zdjęcia i opracowanie nagrania - Krzysztof Marsolek

26 października 2012 - Krótki lot młodego dzięcioła

W dobie nawigacji satelitarnej, wszelkiego rodzaju GPSów i innych wynalazków technologia ta bywa testowana nie tylko przez ludzi, jednak czasami z marnym skutkiem. Doświaczył tego pewien młody dzięcioł, który kierując się wskazaniami swojego autopilota ni stąd ni z owąd zderzył się z roletą na drzwiach firmy komputerowej na Gróbku. Od środka wrażenie było niesamowite, ponieważ nagle rozległ się grzmot a potem cisza.
Po podniesieniu rolety ku zdziwieniu gospodarzy nikt nie stał za drzwiami ale na progu firmy leżał ptak z nogami do góry i odsloniętym czerwonym brzuszkiem charakterystycznym dla dzięcioła. Szybko przystąpiono do akcji ratunkowej, do której przyłączył się ojciec właściciela firmy. Pechowego lotnika zabrano do środka, aby jakiś zbłąkany kocur nie dokończył dzieła. Ptak początkowo nie dawał żadnych oznak życia, ale już po paru minutach zaczął ruszać głową.
Dziecioł, to niesamowicie płochliwy ptak, jednak w stanie oszołomienia dał się trzymać w rękach i głaskać. Po kolejnych 10 minutach świadomość mu powróciła i z całej siły pokazywał, że chce już opuścić gospodarzy. Jego życzenie zostalo spełnione i z prędkością odrzutowca odleciał w kierunku lasu.
Morał ze zdarzenia taki, że nie należy zbytnio ufać wynalazkom ludzkich naukowców, a po zakup komputera lepiej udać się pieszo i wcześniej, aby nie napędzić kolejny raz strachu waląc z całej siły głową w zaciągnięta roletę.

Na zdjęciu pechowy lotnik trochę jeszcze oszolomiony w rękach Pana Henryka Marsolka


tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek

26 października 2012 - Dziś w Radiu Opole będzie o Brynicy

Dziś na antenie Radia Opole o godzinie 22.00 będzie można posluchać o Brynicy. Stanie się tak za sprawą redaktora Mariusza Jarzombka, który zaprosil do swojego programu "Radio myśli: Twój samorząd:" mieszkańców, aby poopowiadali o tym, jak łaczyć działania samorządu z inicjatywami spolecznymi. Do programu zaproszono Krystiana Czecha - Lidera Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, Marka Ciernie - jego członka, a zarazem Radnego Gminy Łubniany reprezentującego Bryniczan oraz moja skromn aosoba jako Szef Zespołu Promocji Stowarzyszenia.
Audycję mozna odsłuchac w internecie pod adresem http://posluchaj.radio.opole.pl:8030/listen.pls .


Krzysztof Marsolek

22 października 2012 - Zaproszenie Andrzejkowe

.

22 października 2012 - Zaproszenie na "Kartoflarium - Kartoflaki 2012"

26 października w Brynicy odbędą się kolejne - IV Plenery Brynickie. Tegoroczna odsłona organizowana pod hasłem "Kartoflarium - Kartoflaki 2012" będzie okazją do poznania sztuki rzeźbienia w tradycyjnym ziemniaku. Początek warsztatów godzina 14:00 w sali OSP Brynica. Spotkanie poprowadzi Pani Ewa Trąbczyńska - twórca "Kolorowej Jaskini" przy Łubnianskim Ośrodku Kultury. Na spotkanie zapraszają: Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica, Szkolna Grupa Odnowy Wsi przy PSP w Brynicy oraz Łubniański Ośrodek Kultury. Partnerem imprezy jest OSP w Brynicy. Materiały(kartofle) dostarczone będą na miejsce, podobnie jak i narzędzia do pracy. Impreza jest otwarta dla wszyskich. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt mailowy: lodzk@interia.pl


Organizatorzy

21 października 2012 - Spacerkiem przez Brynicę

Brynickie lasy są nie tylko miejscem do szukania grzybów, ale także miejscem, gdzie można odbyć niedzielny spacer. Pamiętali o tym goście dawnego klasztoru, a dokladniej Domu Rekolekcyjnego, jaki prowadzi w Brynicy ksiądz Radosław Chałupniak.
Jka łatwo sie domyśleć, to on prowadził dziś grupę przez Gróbek w kierunku lasu, gdzie zamierzali odbyć niedzielną wędrówkę.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

19 października 2012 - Dziś brynicę odwiedzili zacni goście

Dziś Brynicę odwiedzili uczestnicy konferencji poświęconej Odnowie Wsi, jaka odbywa się z okazji 15 lecia istnienia programu oraz przedstawiciele lokalnego samorządu w osobie zastępcy Wójta Gminy Łubniany - Krzysztofa Urbanka. Autobus z około 40 gośćmi przemierzał kolejne punkty postojowe w Brynicy zapoznając się z miejscami szczegónie wpisującymi się w rozwój miejscowości ze wskazaniem na działalność pro-turystyczną.
W autobusie znaleźli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz osoby z całego kraju, które zapoznały się z tym, co dokonała Brynica w ostatnich kilku latach działając w ramach programu Odnowy Wsi. Ich przewodnikiem był Krystian Czech - lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.

Na trasie autokaru znalazły się:
- Klub Jeździecki "Jumping Team", gdzie gości oprowadzali współwłaściciele - Natalia i Sebastian Gruszka
- Hotel Agroturystyczny - "AGRODOM" znajdujący się na terenie przysiółka Brynicy- Surowinie
- Plac przy kościele, gdzie gości przywitali: ksiądz Proboszcz Krzysztof Mróz, Szefowa Brynickiego Caritas - Gertruda Polok, Szkolna Grupa Młodzieży Stowarzyszenia Odnowy Wsi z jej opiekunem Panią Danutą Sudoł i brynicka artystka Beata Czok prezentująca ręcznie malowaną porcelanę z motywami śląskimi. W miejscu tym goście mogli także zapoznać się z Projektem Przebudowy Centrum Wsi Brynica, którego wizja zdobi od paru dni plac przy kościele.
- Gospodarstwo Agroturystyczne Agrorelaks, gdzie uwagę skupiono na skutecznym sposobie przekształacania wykorzystaniem środków unijnych typowego gospodarstwa rolnego w prężnie działający obiekt agroturystyczny
- Zespół Rekreacyjno-Restauracyjny BERPOL, gdzie gościom pokazano krótką prezentację multimedialną opartą o zbiór zdjęć wykonanych w Brynicy przez ostatnie kilka lat.
Później autokar ruszyl do kolejnej miejscowości, która podobnie jak Brynica uzyskała w ostatnich kilku latach tytuł Pięknej Wsi Opolsksiej.
Zapis fotograficzny do obejrzenia w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=299

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

19 października 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z września 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 269 numer Beczki z września 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

15 października 2012 - Wieści ze szkoły

W piątek, 12 października w naszej szkole miało miejsce wydarzenie dużej rangi. Dzieci, zwane pierwszakami, uzyskały miano ucznia. Od tego momentu stały się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Zadanie nie było łatwe: trzeba było przejść różne próby, rozwiązywać zagadki, wypić magiczny eliksir, wystąpić przed zgromadzoną publicznością... Potem złożyć uroczystą przysięgę, potwierdzić ją odciskiem palca i czekać na liczne prezenty: od Pani Dyrektor, Samorządu Szkolnego, Pani z Banku w Łubnianach, starszych kolegów. Jeszcze tylko słodki poczęstunek i koniec wielkiej uroczystości.

Dziś, w poniedziałek, 15 października uczniowie PSP w Brynicy wybrali się do kina. Pogoda i humory dopisywały. Zamówiony autokar przyjechał o czasie, więc wcześnie dotarli do kina. Współcześni widzowie nie wyobrażają sobie oglądania filmu bez dodatkowych atrakcji, jakie zapewnia kino. Przed projekcją: duża cola i prażona kukurydza! Większość dzieci potrafi się łakociami podzielić z innymi. Można było zaobserwować piękne (zwykłe) gesty częstowania koleżanek i kolegów. Film był interesujący. Akcja szybka, umiejscowiona w dżungli, z żywiołową muzyką o latynoskich korzeniach. Oprócz ludzi pojawiają się nad wyraz sympatyczne stworzenia -Marsupilami. I jak to zwykle w bajkach bywa, wszystko się dobrze kończy, a zło zostaje ukarane.

źródło - PSP Brynica

14 października 2012 - "W kapciach po grzyby do sosu", tak można w Brynicy !

Niedawno pisaliśmy o "górze grzyba", czyli o tym, jak dużo grzybów można znaleźć w krótkim czasie w Brynickich lasach. Tym razem kolejna "grzybowa" nowinka.
Jako, że Brynica była kiedyś cała jednym wielkim lasem, grzyby mają prawo rosnąć wszędzie. Upodobały sobie między innymi wyspę na stawie, gdzie rodzina Sochor co tydzień zbiera dorodne jadalne grzyby. Chociaż las jest niedaleko, to natura ułatwiła im jeszcze bardziej zadanie. Nawet w kapciach można wyskoczyć po kilka grzybków na przykład do sosu. Zbierane regularnie, wyrastają ciągle jak te " grzyby po deszczu". Na dowód dołączmy przesyłane zdjęcia.nadesłała Iwetta Sochor

zredagował - Krzysztof Marsolek

13 października 2012 - Dziś przez cały dzień budowano płot przy placu zabaw

Dziś przez cały dzień trwały intensywne prace związane z budową ogrodzenia przy placu zabaw powstałego w ramach "Rodzinnego Centrum Sportu i Rekreacji Pograniczna Stobrawskiego Parku Krajobrazowego". Akcja nie była zaplanowana wcześniej, ale Bryniczanie nie zawiedli. Już od rana na placu stawili się budowniczowie, a po południu grono ich powiększyło się.
Szczególnie ważne jest to, że byli to głównie mężczyźni w średnim wieku, fachowcy, a zarazem ludzie zajęci wieloma obowiązkami. Poświęcili oni swój czas, a efekt ich pracy można już zobaczyć.
Jak widać na zdjęciu płot jest wykonany profesjonalnie i patrząc przy tak jego dużej długości idelanie w linii !
Jeszcze jeden dzień pracy, a wszystko powinno być gotowe.

tekst-Krzysztof Marsolek
zdjęcia - Marek Ciernia, Krzysztof Marsolek

12 października 2012 - Planowane wyłączenia prądu w Brynicy


Miejscowość: Brynica
Komunikat: W dniu 17-go października w godzinach od dziewiątej do dziesiątej, BRYNICA ul. Krzywa, Powstańców Śląskich do numerów 10 i 17.
Rozpoczęcie: 17-10-2012 09:00
Zakończenie: 17-10-2012 10:00
Miejscowość: Brynica
Komunikat: W dniu 17-go października w godzinach od dziesiątej do jedenastej, BRYNICA ul. Kwiatowa, Klimasa od 5 do końca.
Rozpoczęcie: 17-10-2012 10:00
Zakończenie: 17-10-2012 11:00


12 października 2012 - Jutro o 9 rano wszyscy są zaproszeni do pomocy przy budowie ogrodzenia

Wszyscy chcący pomóc przy budowie ogrodzenia wokół placu zabaw przy boisku LZS są zaproszeni na jutro, sobotę 13 października na godzinę 9.00 do pomocy.
Każda para rąk mile widziana!


Krystian Czech
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica

12 października 2012 - Podziękowania

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy składa najserdeczniejsze podziękowania wszystkim zaproszonym osobom, które pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych przybyły na uroczyste otwarcie boiska sportowego.
Dziękuje również wszystkim mieszkańcom Brynicy, którzy w jakikolwiek sposób pomogli w przygotowaniu tej uroczystości.Justyna Tront - Dyrektor
Publicznej Szkoły Podstawowej
w Brynicy

7 października 2012 - Wczoraj w Brynicy odbył się Hubertus 2012

Wczoraj w Brynicy odbywała się cykliczna impreza Gminny Hubertus. Była to już jego 13 edycja. W tym roku gospodarzem było Gospodarstwo Agroturystyczne "Agrorelaks" Renaty i Konrada Denderów. Jak co roku bogaty program imprezy przyciągnął mnóstwo gości, jak i uczestników imprezy.
Dzięki przyjaciołom Brynicy, którymi bez watpienia są fotografowie Stanislaw Błachowicz z Biadacza i Mirosław Małecki z Jełowej Bryniczanie mogą zobaczyć fotozapis imprezy w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/index.php?cat=147 .
Więcej informacji o samej imprezie już wkrótce.zdjęcie - Stanisław Blachowicz, tekst - Krzysztof Marsolek

7 października 2012 - Nowe boisko już otwarte, było podniośle ale i radośnie.

Dziś w Brynicy przezywaliśmy wielkie wydarzenie. Było ono związane ze Szkołą Podstawową, ale dotyczyło każdego Bryniczanina. Wydarzeniem tym było otwarcie nowego boiska obok szkoły. Jest to nie takie zwyczajen boisko, a boisko XXI wieku ze specjalną nawierzchnią, siatkami i ławkami dla kibiców.
Wydarzenie to miało przebieg doniosły, gdyż otwarcie zgromadziło wielu oficjeli z Wójtem Gminy Łubniany Krystianem Baldym na czele. Obok niego wstęgę przecinał także Jacek Płaczek Prezes Lokalnej Grupy Stobrawski Zielony Szlak oraz Justyna Tront Dyrektor Szkoły Podstawowej. Poświęcenia placu dokonał ksiądz proboszcz Krzysztof Mróz.
Wsród reprezentantó lokalnego samorządu znaleźli się: radni Gminy Łubniany: Marek Ciernia oraz Jarosław Krzyścin, radni powiatowi: Konrad Dendera oraz Joachim Świerc, zastępca wójta - Krzysztof Urbanek, a także Pani Sołtys Kornelia Patrzek.
Nie zabraklo także lokalnych mediów, a więc redaktorów "Beczki" oraz "Echa Gmin".
Po części oficjalnej wszyscy udali się na wspolną kawę do szkoły, gdyz pogoda troche pokrzyżowała szyki organizatorom, którzy mieli przygotowany namioty oraz wspólne kibicowanie drużynie brynickich uczniów.
Mogli oni jednak współuczestniczyć w otwarciu trzymając przecinaną wstęgę.
Podczas imprezy społeczność szkolna otrzymala prezenty od Wójta Gminy Łubniany oraz Rady Sołeckeij w postaci piłek i wyposażenia sportowego.

zdjęcia - Mirosław Małecki, Krzysztof Marsolek
tekst - Krzysztof Marsolek

Więcej zdjęć z otwarcia w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=295


6 października 2012 - COPA BRYNICA 2012 już za nami, zwyciężył "wschód" wynikiem 3:2 !

"COPA BRYNICA 2012" już za nami. Pogoda dopisała, co przyczynilo się do ciekawej i pełnej dynamiki gry zawodników. Jak widać na zdjęciach nikt się nie oszczędzął. Po zaciętym boju "Brynica - wschód" : "Brynica zachód" zwyciężyła drużyna pierwsza z wynikiem 3:2,
tak więc mamy rewanż za zeszłoroczną porażkę. Emocji nie brakowało. Podobnie jak w zeszłym roku cała impreza była rejestrowana z kamer przez studio filmowe SVK-Film Łukasza Czecha, w tym jednej umieszczonej na podnośniku i posiadała komentatora w osobie Krystiana Czecha. Wszystko do obejrzenia już wkrótce w sieci YouTube.
Zwycięska drużyna zdobyła puchar ufundowany przez Wójta Gminy Łubniany - Krystiana Baldego.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


Zdjęcia z meczu do pobrania pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/index.php?cat=145 . Zdjecia z wręczenia pucharu już wkrótce.

3 października 2012 - Złom z sobotniej zbiórki już sprzedany

Jak udało nam się dowiedzieć sobotnia akcja zbierania złomu zakończyła sie dużym sukcesem. W sumie zebrano prawie 4 tony żelastwa. Nie powinno także ujść uwadze to, że zebrano także parę ton makulatury.
Na zdjęciach moment załadunku złomu na cieżarówkę.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

2 października 2012 - "COPA BRYNICA 2012" już w sobotę!


Już w najbliższą sobotę 6 października tego roku kolejna edycja Copa Brynica - spotkania dwóch drużyn Brynica-Brynica.
Miejsce - boisko LZS przy ulicy ks. Klimasa. Początek meczu g. 12:00

Można sie jeszcze zapisać u Łukasza Czecha +48 888 778 527 lub Daniela Soboty 782 400 571.
Wpisowe 30zł od osoby przeznaczone na skromny poczęstunek, wiek i płeć nie grają roli !

Dla gości przybyłych na imprezę gril-bar a dla najmłodszych dmuchana trampolina.

Patronaci medialni:


SVK FILM

Beczka

Echo Gmin Opolskich

Serdecznie zapraszamy!

2 października 2012 - W niedzielę otwarcie nowego boiska koło szkoły! Wszyscy mieszkańcy zaproszeni!

ZAPROSZENIE

Społeczność szkolna
Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy:
dyrektor, grono pedagogiczne, uczniowie
oraz rada rodziców
mają zaszczyt zaprosić
na uroczyste otwarcie boiska sportowego
przy PSP w Brynicy.

Uroczystość odbędzie się
7 października 2012r.
o godz. 15.00
na boisku przy PSP w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 47


1 października 2012 - Już w sobotę Hubertus 2012 ! Mamy już finalny program imprezy.

I

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego