Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2013_05

Archiwum > 2013

30 maja 2013 - Boże Ciało

Dziś Boże Ciało, w tradycji kościoła dzień procesji do czterech specjalnie przygotowanych ołtarzy. Tegoroczna procesja była dość liczna pomimo aury, jakiej mogliśmy doświadczyć. Po uroczystej mszy koncelebrowanej przez 3 księży : ks. seniora Teofila Cyrysa, ks. proboszcza Krzysztofa Mroza oraz ks. Radoslawa Chałupniaka, wierni udali się do pięknie przygotowanych ołtarzy. Początkowo pogoda nie była aż tak zła, ale w połowie pochodu rozpadało się na dobre o mało co nie skracajać procesji. Deszcz jednak zelżał i udało się odwiedzić wszystkie cztery ołtarze.
Bryniczanie nie zawiedli przygotowując wystrój ołtarzy, nie zawiodły także grupy liturgiczne i oczywiście dzieci sypiące kwiaty.
Zdjęcia z procesji do obejrzenia w galerii pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=333 .

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

28 maja 2013 - Majowi poeci w naszej szkole

W maju (prawdziwym) przychodzą ludziom z wielką łatwością piękne słowa. Od lat wykorzystuje majową sytuację Łubniański Ośrodek Kultury, namawiając uczniów do udziału w konkursie poetyckim pt. "Zielenią zaprószone". W tegorocznej edycji konkursu aż 23 osoby z naszej szkoły pokazały, że piękno nie jest im obojętne. Wiosenny temat przypadł im do gustu, a zachwyt wiosną przedstawiły pięknym słowem. Naszych młodych poetów doceniła komisja konkursowa , przyznając nagrody i wyróżnienia:
III miejsce - Jagoda Żelasko z kl. I (dzieci młodsze),
III miejsce - Paskal Brzezowski z kl. IV (dzieci starsze),
WYRÓŻNIENIA:
Mateusz Wiesner z kl. II,
Julia Patrzek z kl. VI,
Milena Krzyścin z kl. IV,
Iwona Pogrzeba z kl. V.


źródło - PSP Brynica

26 maja 2013 - Dziś Dzień MatkiDziś Dzień Matki. Z tej okazji wszystkim Mamom
składamy życzenia zdrowia,
bo to zawsze jest potrzebne, zadowolenia i satysfakcji z dzieci, jako nagrody za trud wychowania.

Zespół redagujący strone www.brynica.opole.pl

25 maja 2013 - Archiwalna Gazeta Beczka z początku maja 2013 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 278 numer Beczki z początku maja 2013 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

19 maja 2013 - Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na terenie Brynicy

ZAWIADOMIENIE

W dniu 22 maja bieżącego roku (środa) od godz. 9:00 na terenie Gminy Łubniany, odbędzie się zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Do odpadów elektrycznych i elektronicznych zalicza się m. in.: zużyty sprzęt AGD i RTV (np.: telewizory, pralki, lodówki, zamrażarki, odkurzacze, komputery, telefony itp.).

Odpady należy wystawić przed swoją posesją w przeddzień planowanej zbiórki lub w dniu zbiórki do godz. 9:00.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy w Łubniany ul. Opolska 104, pokój nr 1 lub pod numerem telefonu: 77 42 70 591 w godzinach pracy Urzędu.

Wójt Gminy Łubniany
Krystian Baldy

17 maja 2013 - Jubileusz XX Lecia Partnerstwa pomiędzy gminami Łubniany i Arnstein

W dniach 8-11 maja 2013 roku delegacja z Gminy Łubniany gościła z oficjalną wizytą w Arnstein. 24 osobowy zespół gościł na frankońskiej ziemi z okazji XX lecia partnerstwa gmin, które zawarto 22 maja w 1993 roku. Gminę Łubniany reprezentowali: Wójt Gminy - Krystian Baldy, były Wójt i jednocześnie "ojciec" zawartego przed 20-tu laty układu partnerskiego - Dieter Wystub z małżonką, Krystian Czech - dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, Zespół Pieśni Ludowej "Silesia" oraz zawodnicy klubu sportowego "Śląsk Łubniany" z kierownikiem Joachimem Świercem oraz trenerem Dariuszem Brollem.
Program trzydniowego pobytu zapoczątkowała uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Tadeusza Falkowskiego - proboszcza w Arnstein. W ten właśnie sposób od prawie 50-ciu lat przypadająca w uroczystość Wniebowstąpienia msza święta rozpoczyna doroczne "Święto Miasta Arnstein". Podczas mszy świętej wystąpił miejscowy chór oraz zespół "Silesia". Po części kościelnej z godnie z wieloletnią tradycją wszyscy udali się w przemarszu do namiotu festynowego, gdzie burmistrz miasta, Linda Plappert Metz, oficjalnie otwarła doroczny majowy festyn.
Dla gości z Łubnian była to też okazja do spotkania się z zaproszonymi na tę uroczystość przedstawicielami z miasta Cancale we Francji, którzy przybyli do Arnstein z okazji 25 lecia partnerstwa z miastem Arnstein. Dwa jubileusze były powodem do wspólnego świętowania. Z tej okazji odbył się w czwartek (9 maja) trójmecz piłkarski pomiędzy drużynami Śląska Łubniany, drużyną z Cancale oraz drużyną gospodarzy. Zaś wieczorem poprzedni burmistrz i jednocześnie "ojciec" obu partnerstw - Rolland Metz oprowadził delegacje po najciekawszych zakątkach miasta, opowiedział wiele interesujących historii z nim związanych, a na koniec na zamkowym dziedzińcu uczestnicy degustowali francuskie ostrygi i dobre niemieckie wino.
W kolejnym dniu pobytu goście z Polski i Francji zwiedzili miasto Bamberg, jego najstarsza część - Stare Miasto, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wieczorem tego dnia odbyła się uroczysta kolacja, podczas której burmistrzowie miast oraz wójt podsumowali dorobek dotychczasowej współpracy, wymieniono prezenty. Od łubniańskiej społeczności wójt Krystian Baldy przekazał okolicznościowe patery i filiżanki zdobione ręcznie przez Barbarę Trąbczyńską - artystkę z Dąbrówki Łubniańskiej oraz albumy ze zdjęciami według projektu Rafała Lebicha przedstawiające wydarzenia, jakie współtworzyli mieszkańcy obu gmin partnerskich w swojej 20 letniej historii na terenie gminy Łubniany. W części artystycznej wystąpił łubniański zespół "Silesia" oraz miejscowa grupa baletowa. Na uwagę zasługuje wyjątkowa jak zawsze gościnność rodzin które podejmowały delegacje z Łubnian i Cancale. W imieniu wszystkich raz jeszcze bardzo dziękujemy!
Rewizyta gości z Arnstein wraz z orkiestrą będzie miała miejsce podczas uroczystych obchodów Gminnych Dożynek 7-8 września w Łubnianach, na które już dziś serdecznie zapraszamy!


tekst - Krystian Czech

10 maja 2013 - w zeszły czwartek otwarto w Brynicy Rodzinne Centrum Sportu i Rekreacji

W zeszłym tygodniu w Brynicy otwarto Rodzinne Centrum Sportu i Rekreacji Pogranicza Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Z racji wyjazdu na długi weekend poza Brynicę nie mogłem zarejestrowac tego wydarzenia i podzielić sie z czytelnikami. Czynię to dziś w oparciu o reportaż zamieszczony przez Pana Rafała Lebicha na stronie przez niego prowadzonej www.gminalubniany.pl .
Pogoda panująca 2 maja była iście "barowa", co przyczyniło się do zmniejszenia frekwencji wsród Bryniczan. Nie zmroziło to jednak ich gorących serc i radości z otwarcia placu, ktorego dokonał osobiście Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy. Ceremonii poświęcenia palcu dokonal ks. proboszcz Krzysztof Mróz a imprezę z okazji otwarcia poprowadził Krystian Czech, który jest liderem Stowarzsyzenia Odnowy Wsi i głównym pomysłodawcą budowy placu. Na placu nie zabraklo czlonków Stowarzyszenia, które to było jego budowniczym, a wsród nich m.in. Marka Cierni - radnego Rady Gminy Łubniany bezpośrednio uczestniczącego w budowie.


Krzysztof Marsolek, źródło - http://www.gminalubniany.pl/

10 maja 2013 - W tym tygodniu w szkole było tanecznie

We wtorek, 7 maja uczczono w szkole Międzynarodowy Dzień Tańca. Na początku uczniowie poinformowali zebranych o historii tego święta oraz najważniejszych postaciach związanych z tańcem. Zespół uczniów klasy czwartej odtańczył walca wiedeńskiego, a potem angielskiego. Po południu każdy uczeń mógł włączyć się do obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca, pokazując swe umiejętności taneczne na szkolnej dyskotece.


źródło - PSP Brynica

10 maja 2013 - Brynickie wątki w ostatnim "Echu Gmin"

Dzięki uprzejmości redaktora Echa Gmin Opolskich seniora Edwarda Pochronia dotarł do nas ostani numer miesięcznika. W wydaniu tym nie zapomniano o Brynicy i to zarówno w reportażu z tegorocznego rozdania nagród Anime, prezentując laureata ks. proboszcza Krzysztofa Mroza, jak i w reportażu z odsłonięcia pomnika z okazji 680 lat istnienia wsi. Przy okazji drugiego artykułu Pan redaktor nawiązał do dyskusji, jak przetoczyła się przez inne media na temat tego, czy data 24 marca 1333 roku jest właściwą przyjętą jako poczatek historyczny istnienia Brynicy.
Przyłaczę sie do tej dyskusji twierdząc, że tak. Skąd u mnie ta pewność? Stąd, iż mówimy o istnieniu wsi Brynica, a nie o datowaniu najwcześniejszych siedlisk na tym terenie. Brynica w której mieszkamy, a której nazwa została sprecyzowana w dokumencie ponownej lokalizacji jest jedyną nieprzerwanie istniejąca do naszych czasów. Poprzednie siedliska i ewentualne wsie w miejscu obecnej Brynicy nie miały nazwy, która byłaby udokumentowana, a ich status byłby sformalizowany.

Dopiero Brynica lokalizowana w 1333 roku ma tą nieprzerwaną ciągłośc historyczną.
Warto jednak wspomnieć o tych aspektach historycznych i archeologicznych związanych z poprzednimi siedliskami na terenie obecnej wsi, czego dokonał Pan redaktor Edward Pochroń bazując na materiałach znajdujących sie na naszej stronie wsi.
Sugeruję także rozwiazanie polegajace na tym, iż w przyszłości można gdzieś w architekturze placu Arnstein umieścić ryt historyczny dotyczący Brynicy i wcześniejszych lokalizacji w formie kilkujęzycznej tablicy.
Przy okazji zachęcam do zakupu Echa Gmin ponieważ zawiera wiele ciekawostek z najbliższych okolic oraz porusza sprawy ich dotyczące.


opracowanie - Krzysztof Marsolek

7 maja 2013 - Wieści ze szkoły z lekkim opóźnieniem

Dzień Ziemi został ustanowiony na konferencji UNESCO w 1970 roku w San Francisco. Natomiast w 2009 roku został ogłoszony dzień 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Taką decyzję podjęło Zgromadzenie Ogólne ONZ. Niezależnie od aktów prawnych w naszej szkole to święto ma swoją tradycję. Uczniowie przygotowali odpowiedni, propagujący postawy proekologiczne, program artystyczny oraz trudne zagadki odnoszące się do życia na naszej planecie.

Dnia 24 kwietnia zakończył się Gminny Konkurs Plastyczny "Nasza Straż Pożarna". Organizatorzy wytypowali najlepsze prace plastyczne spośród przedstawionych 140 prac. W kategorii 7-9 lat wyróżniono dwa brynickie rysunki:
uczennicy klasy I Jagody Żelasko,
uczennicy klasy II Mirelli Mueller.

W piątek (26.04.) w szkole było uroczyście ze względu na nadchodzące święta:
1 maja - międzynarodowe Święto Pracy (obchodzone od 1890 r.),
2 maja - polskie święto Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (obchodzone od 2004 r.),
3 maja - Narodowe Święto Trzeciego Maja na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja (obchodzone od 1919 r. i od 1990r.).

źródło - PSP Brynica


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego