Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2021_03

Archiwum > 2021

31 marca 2021 - Brynica pięknie przyozdobiona na Wielkanoc

Już od kilku lat Grupa 30+ swoim zapałem, pomysłem, zaangażowaniem oraz doświadczeniem uświetnia wygląd Brynicy. Szczególnie jest to widoczne w trakcie ważnych wydarzeń liturgicznych kościoła katolickiego. W minioną sobotę miałem okazję osobiście odwiedzić Grupę 30+ w trakcie przygotowywania ozdób wielkanocnych, mających upiększyć aleję w centrum Brynicy. Pomimo niekorzystnej pogody przeplatającej się deszczem i chłodem Grupa 30+ realizowała swój założony cel. Nie brakowało pomysłów, zaangażowania oraz dobrego humoru (śpasu). Efekty ich pracy możemy podziwiać od wtorku tj. 30 marca. Grupa 30+ nie powiedziała ostatniego słowa w zakresie wystroju Brynicy – już myślą o Adwencie i Bożym Narodzeniu.
Ps. Nazwa Grupa 30+ została zainicjowana podczas przygotowywania pamiętnych dożynek powiatowych w 2015. Wówczas to na pierwszym spotkaniu organizacyjnym określiliśmy grupy zajmujące się konkretnymi zadaniami. Jedna z nich była odpowiedzialna za wizualny wystrój Brynicy. I tak już pozostało do dziś.

Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia

16 marca 2021 - Petycja w sprawie Krystiana Czecha - nie bądźmy obojętni!

Od kilku dni na wielu forach społecznościowych, w mediach i po prostu u nas w domach toczą się dyskusje o podłości jaka spotkała naszego mieszkańca, czlowieka niezwykle dla Brynicy zasłużonego - Krystiana Czecha. Nie bądźmy obojętni wobec krzywdy jaką mu wyrządzono i pokażmy jak wielu z nas jest przeciw! Jeden z mieszkańców Brynicy podjął inicjatywę wsparcia Krystiana i przygotował petycję do sprawcy całego zajścia - Wójta Pawła Wąsiaka. Niech wie, jak wielu nas jest! W ankiecie elektronicznej podajemy tylko imię, nazwisko, miejscowość, ulicę, kod pocztowy i adres e-mail. Widoczne będa tylko imię, nazwisko i miejscowość (jak u pierwszego piszącego). Możemy ukryć swoje dane jeśli obawiamy się o represje (o zgrozo co się dzieje w naszej gminie, że takie słowa przechodzą mi przez usta ale jednak tak się też już dzieje, czego Krystian stał się przykładem). Ja jednak podpisuję swoim imieniem i nazwiskiem, to mój moralny obowiązek. Jeśli ktoś reprezentuje instytucję np. kultury, media, itp. może wpisać w miejsce miejscowości tą wlaśnie informację. Petycja pochodzi od mieszkańców Opolszczyzny, jednak w niczym to nie ogranicza tych, którym to, co się tu dzieje nie jest obojętne. Pokażmy, że jest nas wielu!


Krzysztof Marsolek

p.s. dodam, że po podpisaniu petycji na adres wskazany przyjdzie mail do potwierdzenia i dopiero po kliknięciu podpis zostanie dodany. Użytkownicy poczty @gmail.com mogą mieć problemy z odebraniem wiadomości do potwierdzenia swojego wpisu. Jeśli mail z linkiem do potwierdzenia nie przyjdzie po chwili i nie ma go w wiadomościach śmieci lub folderze SPAM to może się okazać koniecznym użycie innego adresu.

16 marca 2021 - Światłowód w Brynicy

Od dłuższego czasu na terenie powiatu opolskiego trwa intensywna rozbudowa sieci swiatłowodowej prowadzona przez prywatną firmę Multiplay. Prace dotyczą większości gmin podopolskich takich jak Dobrzeń, Turawa, Popielów, a także na terenie naszej gminy Łubniany. Jest to prywatna inwestycja i wszelkie pytania o ceny oraz terminy trzeba kierować bezpośrednio do Multiplay. Pomocne mogą być informacje zawarte w jednym z postów na ich profilu FB. Mówi on o samej rozbudowie ale też wskazuje na kwestie przyszłych cen i promocji.

14 marca 2021 - Centrum wsi kiedy jeszcze było pomysłem.

Robiąc dziś porządki danych w moim laptopie natrafiłem na pliki z przed 10 lat. Wtedy to jako Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica staraliśmy się o realizację projektu przebudowy centrum naszej wsi. Sam projekt przebudowy został wtedy sfinalizowany z nagrody Piękna Wieś Opolska 2009, jaką nasza miejscowość zdobyła (20 tys zł). Wtedy to decyzją Krystiana Czecha - lidera Stowarzyszenia oraz członków zarządu cała kwota nagrody została pzreznaczona na projekt centrum. Do dziś wspominam także, jak pewnego zimowego popołudnia wraz z Krystianem Czechem jechaliśmy do Głuchołaz po odbiór pokazanej w poście wizualizacji i jak pobłądziliśmy na jednym z objazdów drogi jadąc bez nawigacji i dojeżdżając do miasta od strony Czech z ogromnym opóźnieniem. Zrobiliśmy wtedy ponad 70km dodatkowej drogi jadąc w zaspach i po górach. Wracając do meritum posta, w 2011 roku mieliśmy wizualizację, zapał i nadzieję na szybką realizację przebudowy centrum wsi. Udało się to dopiero w 2019 roku z nowych funduszy europejskich. Finalnie przebudowa centrum wsi była zrealizowana dokładnie z pierwotną wizją z 2011 roku (dorzucam parę zdjęć). Przy okazji przypominam sobie jak wielokrotnie przez kolejne lata Krystian Czech musiał się tłumaczyć z decyzji o przeznaczeniu całej nagrody na projekt centrum, jak padały publiczne oskarżenia o zmarnowanie tych pieniędzy, a wręcz malwersację. Przyjmował to z ogromnym spokojem, a finalnie okazało się, że miał rację, bo bez tej decyzji w 2009 roku ta przebudowa nie doszlaby do skutku przez wiele kolejnych lat, gdyż dzięki przygotowanemu wcześniej projektowi byliśmy liderem na liście starających się o dotację. I tu chcę zakończyć słowami nadziei, że Krystian kolejny raz będzie miał rację i wszystko wróci na swoje miejsce.... K.M. (p.s. na wizualizacji była jeszcze fontanna i to jest zadanie dla Krystiana aby po całym zamieszaniu wokół jego pracy napisał projekt o jej dobudowanie :-)

opracowanie - Krzysztof Marsolek

11 marca 2021 - Ja też "NIE MOGĘ ZGODZIĆ SIĘ NA PODŁOŚĆ" !

Pan Piotr Badura ujął to w najłagodniejszy z możliwych sposobów. Ocenę moralności kogoś, kto zaczyna swoją służbę dla mieszkańców gminy z imieniem Bożym na ustach i potem robi takie rzeczy bliźnim zostawiam każdemu indywidualnie do przemyślenia. https://www.brynica.opole.pl/filmy/WojtWasiak_przysiega.mp4

10 marca 2021 - Finalny projekt skrzyżowania na Gróbek

Mamy finalne rozwiązanie przebudowy skrzyżowania DW461 z ul. ks. Klimasa. Jest to wersja zaproponowana przez projektanta na spotkaniu z mieszkańcami Gróbku póltora tygodnia temu. Projekt zmienia poprzedni zjazd na łuku drogi w pełnowymiarowe skrzyżowanie z wysepką i przejściem dla pieszych. Choć nie jest to wprost rozwiązanie poponowane przez mieszkańców ul. Klimasa i Kwiatowej jednak jest znacznie bardziej racjonalne niż zaproponowane wcześniej w grudniu i znacząco podnosi bezpieczeństwo. Dzięki zaangażowaniu Pana Rajmunda Jendro udało się uniknąć rozwiązania, które utrudniłoby zjazd na Gróbek jednocześnie nie poprawiając bezpieczeństwa. W rozwiązaniu finalnym samochody jadące od Opola będą musiały pokonywać normalne skrzyżowanie z wysepką i przejściem dla pieszych z minimalną prędkością. Skrzyżowanie będzie miało na zjeździe na ul. ks. Klimasa prawie 15 metrów średnicy i pojazdy zjeżdżajace będą miały pas do zjazdu oraz widoczność aż do wyjazdu z OSP. Rozwiązanie zostalo w pełni zaakceptowane przez Komisję Bezpieczeństwa przy Marszałku Województwa Opolskiego.

8 marca 2021 - Życzenia dla naszych Pań


6 marca 2021 - Ogłoszenie

Ogłoszenie


Podatek na rzecz Gminy oraz Gminnej Spółki Wodnej - I rata, będzie zbierany w dniach 12 i 15.03.2021r. tj. w piątek i poniedziałek od godziny 17.00-19.00 w Sali OSP w Brynicy.

Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia

1 marca 2021 - Informacja

Informacja


W dniu dzisiejszym w Brynicy na ul. Powstańców Śląskich były prowadzone prace techniczne przez firmę Tauron, o których to mieszkańcy byli powiadomieni. Niestety w momencie wznowienia dostawy prądu nastąpiło przepięcie - wzrost napięcia powyżej wartości znamionowej. Zjawisko to spowodowało szereg nieodwracalnych uszkodzeń zarówno sprzętu AGD, TV, jak i pomp c.o., pomp kanalizacyjnych itd. Podczas mojej interwencji na infolinii Tauron podano, iż wszyscy mieszkańcy, którzy zostali poszkodowani powinni zgłosić szkody na tel. 991, gdzie zostaną szczegółowo poinformowani, w jaki sposób i gdzie mają złożyć wniosek w sprawie wypłaty odszkodowania.

Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia


Sołtys Wsi Brynica
Marek Ciernia


Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego