Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2011_08

Archiwum > 2011

30 sierpnia 2011 - Bryniczanie na spotkaniu z Benedyktem XVI w Madrycie (15-21 sierpnia 2011)

Wśród 300-osobowej grupy z diecezji opolskiej, która udała się na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu, nie zabrakło także mieszkańców Brynicy: Sylwii, Ewy i Bartka oraz ks. Radek z klasztoru. Razem z milionową rzeszą pielgrzymów ze wszystkich krajów świata uczestniczyliśmy w różnych nabożeństwach, spotkaniach i koncertach. Uwieńczeniem była sobotnia Wigilia i niedzielna Msza św. sprawowana przez Benedykta XVI na wielkim lotnisku Cuarto Ventos.


ks. Radosław Chałupniak

30 sierpnia 2011 - Wakacje z Bogiem

W lipcu w Brynicy gościły dwie siostry nazaretanki: Joela i Bogna, dzięki którym możliwe było zorganizowanie kilku dni "Wakacji z Bogiem" dla dzieci i młodzieży. Były ciekawe zabawy, wspólne śpiewy, wyprawa rowerowa i ciekawy film z dyskusją. Na koniec miało być wielkie ognisko, ale pogoda pokrzyżowała plany, więc był kominek, pieczone kielbasy, pyszne ciasto i wciągający film z efektami specjalnymi.

ks. Radosław Chałupniak

30 sierpnia 2011 - Rekolekcje oazowe w Brynicy

Na początku sierpnia w dawnym klasztorze brynickim zostały zorganizowane rekolekcje oazowe dla młodzieży. Uczestnicy przyjechali z różnych stron: z Opola, Sieradza, Myszkowa, Jelcza-Laskowic i Prudnika. Razem z animatorami (Izą, Dorotą i klerykiem Sebastianem), s. Bogną, nazaretanką i ks. Radkiem odkrywali Bożą miłość i piękno chrześcijańskiej wiary. Była też piątkowa Droga Krzyżowa od kościoła do klasztoru oraz sobotnia wyprawa ewangelizacyjna. Uwieńczeniem rekolekcji była wspólna Msza św. niedzielna w naszym kościele parafialnym. Kolejne rekolekcje oazowe w klasztorze już za rok. Zapraszamy!


ks. Radosław Chałupniak

30 sierpnia 2011 - Archiwalna Gazeta Beczka z lipca 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 250 numer Beczki z lipca 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

28 sierpnia 2011 - Już za tydzień Żniwniok

Już za tydzień w niedzielę 4 września Dożynki Parafialne w Brynicy. Żniwniolk wiejski zacznie się procesja z Placu Arnstein do koscioła o godz. 10,30 a nastepnie o godz. 17 na boisku LZS-u obdędzie sie nabożeństwo i zaraz po nim zabawa dożynkowa z zespołem DEMETRIS. Bufet będzie prowadzony przez restaurację Berpol.
Wszyscy mieszkańcy Brynicy i Surowiny są zaproszeni.

Sołtys wsi Brynica

27 sierpnia 2011 - SUROWINA - trochę ciekawostek z jej historii - część 1

Wszystkie najważniejsze wiadomości o Surowinie można znależć w Wikipedii pod adresem http://pl.wikipedia.org . Opracował je i umieścił Michał Badura z Brynicy.
Często przez Surowinę przejeżdżamy, bardzo dużo o niej wiemy. Okazuje się jednak, że o niektórych sprawach wiedzą tylko najstarsi mieszkańcy Surowiny.
Na starych fotografiach można np. oglądać szkołę w Surowinie. Jednoizbowy budynek drewniany, wybudowany w 1930 r.


Całość artykułu w zakładce O Brynicy/Artykułu/SUROWINA - trochę ciekawostek z jej historii - część 1

tekst i opracowanie fotograficzne - Bernard Matros


p.s. Wakacje powoli dobiegają końca i nadchodzi czas wytężonej pracy. Pracą taką bez watpienia jest też prowadzenie strony. Dziękujemy Panu Bernardowi, za to iż znalazł czas na przygotowanie czegoś nowego.
Sezon wakacyjny w Brynicy okazal sie bardzo spokojny i nie obfitujacy w szczególną ilość wydarzeń, co było również widoczne na stronie. Wkrótce dożynki, początek roku szkolnego i inne cykliczne imprezy, które będziemy się starali sukcesywnie prezentować.

Krzysztof Marsolek

21 sierpnia 2011 - Odpust w Dobrzeniu Wielkim z licznym udziałem Bryniczan

Dziś, jak co roku w niedalekim Dobrzeniu Wielkim odpust parafialny ku czci św. Rocha. Jest to jeden z największych i najstarszych odpustów w naszym Siołkowickim Dekanacie. Jak to czynią od wielu pokoleń i kilkuset lat - bryniczanie licznie przybyli do niedalekiej parafii aby wziąć udział w Sumie Odpustowej.
Do Dobrzenia przybyło także wiele delegacji z figurami, a wśród nich szczególnie widoczna delegacja z Niewodnik, która jak co roku przybyła z największa figurą prowadzona przez pochodzącego z Niewodnik (i silnie związanego rodzinnie z Brynicą) księdza Marcina Marsollka.
Wsród obecnych nie zabrakło także brynickiego proboszcza ks. Krzysztofa Mroza, jak i proboszca seniora ks. Adama Polechońskiego. Brynica posiadała liczną reprezentację z sołtys Kornelią Patrzek.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


zdjęcia z odpustu pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=238

17 sierpnia 2011 - Miedzynarodowe spotkanie mlodzieży z początku sierpnia na terenie Agrorelaksu

Na początku sierpnia w Brynicy miało miejsce spotkanie młodzieży z gmin partnerskich Łubniany i Arnstein na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego „AGRORELAKS”. Organizatorem przedsięwzięcia był Łubniański Ośrodek Kultury. Wśród opiekunów byli, po stronie polskiej: Krystian Czech – dyrektor ośrodka kultury oraz klerycy Marcin Adamiec, Piotr Willner i Łukasz Libowski, natomiast w kadrze opiekunów z Arnstein byli: ks. Tadeusz Falkowski, Regina Dorn i Katharina Schaller. Grupa młodzieży liczyła około 40 osób. Poza odbywającymi się zajęciami i grami integracyjnymi będącymi stałą częścią docelowego programu, prowadzone były również zajęcia hipiczne oraz rajd pieszy do Studzionki w Dąbrówce Łubniańskiej i zwiedzanie Brynicy oraz okolic. Z młodzieżą z gminy partnerskiej przyjechała z odwiedzinami Pani burmistrz gminy Arnstein – Linda Plappert-Metz.
Prezentujemy parę zdjęć wykonanych na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego Agrorelaks Renaty i Konrada Denderów podczas jednego z dni spotkania.
Zdjecia prezentują także samo gospodarstwo i charakterystyczna dla niego hodowlę konii (na zdjeciach klacze z młodymi źrebakami wylegujacymi sie po karmieniu).
Więcej na temat spotkania , jak i zdjęcia można znaleźć na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności kulturalnej pod adresem www.lodzk.opole.pl .


źródło - Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej, zdjęcia - Krzysztof Marsolek oraz "dr.bryscyk"
10 sierpnia 2011 - Zaproszenie na wystawę brynickiej artystki Sabiny Patrzek

Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej

zaprasza
1 września 2011 roku
o godz. 16:00

na Uroczyste Rozpoczęcie Roku Kulturalnego 2011/2012
oraz na wystawę malarstwa Sabiny Patrzek z Brynicy.
Sala Łubniańskiego Ośrodka Kultury (ul. Opolska 53)


*

7 sierpnia 2011 - Bardzo ładne i ciekawe miejsce po sąsiedzku

Spośród miejsc wartych zobaczenia w naszej okolicy należy wybrać ogród botaniczny w Zagwiździu. Dlaczego? Dla jednych będzie tylko kolejnym ogrodem jakich wiele, dla innych miejscem odpoczynku wśród alejek obsadzonych rododendronami, funkiami, paprociami, uroczym zakątkiem pełnym zakamarków, które można odkrywać niczym w "Zaczarowanym ogrodzie" F. Hodgson-Burnett.
Historia powstania ogrodu sięga lat 30-tych XX w kiedy ówczesny proboszcz i budowniczy kościoła ,ksiądz Franciszek Ogórek, założył na 0,5 hektarowej działce ogród parafialny. Powstała niewielka dolina dla rynny wodnej, mały staw dla złotych rybek, wytyczone zostały ścieżki spacerowe, pojawiły się studnie i miejsca czerpania wody. Powstała również piękna pergola, która jest elementem długiego pasażu centralnego kończącego się altaną. Posadzono setki roślin, w tym przepiękne rododendrony.
Wraz z upływem lat dzika natura coraz śmielej wkraczała do ogrodu, ukrywając przed zwiedzającymi prace w nim wykonane…..Rozpanoszyły się samosiejki drzew i rozłogi krzewów…
W 2007r nieformalna Grupa Na Rzecz Odnowy Ogrodu rozpoczęła prace od udrożnienia ścieżek i gruntownego remontu elementów małej architektury. Wysiłkiem wielu osób udało się doprowadzić ogród do stanu, w którym został on wyróżniony w konkursie "Najlepszy projekt odnowy wsi" w 2007 r. Do 2011 r w ogrodzie zostało zrealizowanych kilka projektów Wakacje w ogrodzie botanicznym 2008, Kwitnąca Wieś Opolska-turystyczne niezapominajki 2009,"Opolskie Kwitnące"2009,"Mój ogród"2009,"Opolska Łąka"2010
Plany na dalsze lata? W miarę napływu środków zakup pnączy: clematisów, wiciokrzewów, milinów, wisterii. Prace związane z wykorzystaniem posadzonych ziół, ich zbiorem, suszeniem, porcjowaniem. Paczuszki herbat opatrzone w informacje o projekcie, składzie i skąd pochodzą są nieodpłatnie rozprowadzane na festynach, dożynkach wiejskich i plebanii. W chwili obecnej oferta obejmuje następujące zioła: pokrzywę, piołun, rumianek, dziurawiec, miętę ,melisę, malwę, lipę, tymianek.
Warto również wspomnieć, że wszelkie prace pielęgnacyjne /pielenie, podlewanie, nawożenie, itd./wykonują mieszkańcy Zagwiździa wg ustalonego terminu.
Planując niedzielne popołudnie, odwiedźmy ogród botaniczny chociażby tylko po to by usiąść w cieniu pnączy oplatających pergole, wśród murków porośniętych mchem i bluszczem, nacieszmy wzrok kwitnącymi akurat kwiatami i krzewami, chwila odpoczynku w starym ogrodzie, dlaczego nie, naprawdę warto…

"ogrodniczka"

Tekst źródłowy dzięki uprzejmości p. Huberta Nanko.
Więcej wiadomości na stronach www.murow.pl i www.zagwizdzie.pl

6 sierpnia 2011 - Archiwalna Gazeta Beczka z lipca 2011

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać 249 numer Beczki z przełomu lipca 2011 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

5 sierpnia 2011 - Zaproszenie na Turniej o Puchar Wójta Gminy Łubniany

Jutro w sobotę 6 sierpnia o godzinie 10.00 na boisku Śląsk Łubniany zostanie rozegrany turniej o Puchar Wójta Gmina Łubniany. Wezmą z nim udział drużyny: Śląsk Łubniany, Rudatom Kępa, Eco-Kom Luboszyce, lZS Brynica i Start Jełowa.
Wszystkich zainteresowanych Serdecznie Zapraszamy do kibicowania.

3 sierpnia 2011 - Poniedziałkowe spotkanie brynickich seniorów na Farskim Ogrodzie

W niedzielę mieliśmy Odpust Parafialny. Od paru lat tradycją stały się także spotkania z brynickimi seniorami organizowane na ogrodzie za plebanią (Farskim Ogrodzie). W tym roku pomimo niesprzyjającej pogody nasi seniorzy mogli po porannej mszy zebrac się przy stołach, gdzie ciepła kawa i radosna atmosfera w krótkim czasie ich rozgrzały a czas spędzony przy śpiewie i dźwiekach muzyki dał okazję do przypomnienia sobie z sąsiadami, przyjaciółmi i znajomymi tego, jak kiedyś spotykali się razem jako dzieci i młodzież.
Jak zwykle spotkanie przygotowały Panie z Parafialnego Zespołu Caritas, dzięki uprzejmości ks. proboszcza Krzysztofa Mroza możemy zobaczyć jak impreza przebiegła.

tekst - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego