Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_12

Archiwum > 2012

26 grudnia 2012 - Szopka w kościele

Święta to nie tylko choinka i prezenty, ale także pięknie przygotowane szopki pokazujące narodziny Jezusa.Jak co roku jedna z takich szopek stanęła w brynickim kościele, co nie uszło uwadze szczególnie najmłodszym parafianom, którzy licznie gromadzą sie kolo niej po kazdej mszy.
Przy okazji wrzucają pieniążek murzynkowi dziekującemu im kiwaniem głowy. Murzynka tego pamięta już kilka pokoleń Bryniczan co kolejny raz pokazuje ciągłosc tradycji chrzescijańskeigo Bożego Narodzenia.tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

24 grudnia 2012 - Pasterka

Jak co roku w tę jedyną noc bryniccy parafianie zgromadzili się w kościele aby swym radosnym śpiewem powitać Nowonarodzonego. Oczekiwali w ciszy i półmroku aż rozlegnie się głośne Gloria, co w połączeniu z narastającym blaskiem oświetlenia w kościele przybliżyło nam istotę narodzin Jezusa. Jak w czasach biblijnych ludzkość dzięki temu wydarzeniu przeszła z mroku do współczesnej światłości, co ukształtowało nasz świat. Kazanie wygłosił przewodniczący mszy ks. proboszcz Krzysztof Mróz, . Mszę współkoncelebrował ks. senior Teofil Cyrys, który doniosłym głosem oznajmił radosną nowinę podczas czytania ewangelii. Podniosłości mszy dodawały zarówno sztandary niesiono przez Marianki jak i orkiestra dęta, która niezawodnie wstawiła sie na chórze.
Podczas pasterki pięknie prezentował sie nowoodrstaurowany ołtarz, który w blasku świec pokazał pełnię swoich detali.


Zdjęcia obrazujące przebieg nocnej Pasterki do obejrzenia pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=308


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek
Spokojnych, zdrowych, radosnych
Świąt Bożego Narodzenia
spędzonych w serdecznym gronie rodzinnym
Niechaj piękne Bożonarodzeniowe Święta
Niosą wszystkim betlejemski blask.
Krzysztof Marsolek - twórca i administrator strony
wraz z wszystkimi osobami ją współredagującymi

24 grudnia 2012 _ Jak śląska Wigilia, to u Czecha na Gróbku

Brynica to nie tylko wieś piękna, ale i tradycyjna. Tradycja Śląska kultywowana jet w wielu domach. Jako jej szczególną cechę wskazuje się wielopokoleniowość rodzin. Bez wątpienia przykładem takiej tradycyjnej rodziny są Czechowie z Gróbku. Ta aż czteropokoleniowa rodzina utrzymuje bardzo bliskie relacje pomiędzy jej członkami, a raz w roku widać to szczególnie podczas wigilijnej kolacji.
Nie uszło to uwadze Nowej Trybuny Opolskiej, która umieścila rodzinę Czechów na pierwszej stronie. Skrót artykułu można zobaczyć w internecie pod adresem: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121224/POWIAT01/121229803 .

Przy okazji dołączamy "życzenia zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a światło betlejemskiego żłóbka niech napełni radością nasze serca" , które skierował do wszystkich Bryniczan Krystian Czech, prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica.

23 grudnia 2012 - Życzenia Świąteczne


23 grudnia 2012 - Gwiazdkowy prezent brynickich parafian

Dziś parafianom przybyłym na niedzielną msze ukazał się ołtarz główny, który po prawie rocznej renowacji powrócił do Brynicy. Jak powiedział na zakończenie mszy ksiądz proboszcz Krzysztof Mróz jest to gwiazdkowy prezent, jaki zrobili sobie Ci parafianie, którzy wspomogli finansowo renowację.
Jak wiadomo koszt renowacji ołtarza to ponad 208 000 zł, w którym partycypują parafianie. Zbiórka niezbędnej kwoty do zapłaty wciąż trwa a wszyscy chcący jeszcze "dorzucić się do prezentu" mogą tego dokonac zarówno poprez bezpośrednią wpłate w zakrystii, jak i poprzez konto bankowe parafii. Można takze jeszcz enabywać pamiątkowe cegiełki. Szczegóły na temat możliwości wpłaty pod adresem: http://brynica.opole.pl/zbiorkaoltarz01.html .
Jutro Wigilia a po niej pasterka, która bez wątpienia uświetni widok odrestaurowanego ołtarza.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

22 grudnia 2012 - Świąteczne marzenia pewnego kocura

Święta to jak wiadomo również Wigilijna Kolacja. Jak widać na załączonym zdjęciu nie tylko ludzie cieszą się na tą okazję. Zawsze coś zostaje o czym myśli pewien kocur, który jak widać lubi sobie podjeść.
Kocura o pokaźnej wadze trzyma na rękach Mateusz Sochor, który udostępnił zdjęcie, a tak dobrze dba o zwierzaka jego siostra Renata.

22 grudnia 2012 - Świąteczny nastrój w szkole

Wczoraj przypadał ostatni dzień nauki przed świętami. Dzieci odświętnie ubrane, niecodzienna atmosfera... Po kilku lekcjach spotkanie i tradycyjne występy. Wszechobecne kolędy, spotkania w grupach, podniosła atmosfera i najlepsze życzenia dla wszystkich z naszej małej Ojczyzny.
źródło - PSP Brynica

21 grudnia 2012 - Życzenia świąteczne dla Bryniczan

Z okazji świąt Bożego Narodzenia
życzę mieszkańcom Brynicy wszelkiej pomyślności oraz szczęśliwych chwil spędzonych wśród najbliższych w dobrym nastroju
z kolędą przy pachnącej gałązce świerkowej,
a na Nowy Rok
zdrowia, spokoju, wiary w dobro ludzi,
by marzenia zmieniły się w rzeczywistość,
a sukcesy przerosły oczekiwania.


Krystian Baldy
Wójt Gminy Łubniany


21 grudnia 2012 - Życzenia świąteczne


21 grudnia 2012 - Życzenia świąteczne


Życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku w rodzinnym gronie oraz pasma sukcesów i spełnienia najskrytszych marzeń w nadchodzącym Nowym Roku
przesyła:
Grono Pedagogiczne
oraz Dyrektor PP w Brynicy


21 grudnia 2012 - Zaproszenie


16 grudnia 2012 - Dziś w Brynicy spotkali się przy wspólnym stole seniorzy

Do Wigilii jeszcze tydzień, ale już dziś w wielu parafiach odbywały sie Wigilie dla Seniorów. Brynica nie była wyjątkiem i za sprawą Pań z Parafialnego Zespołu Caritas na brynickich seniorów czekały stoły na których znajdowały się wygilijne potrawy oraz opłatek. Tym ostatnim dzielono się składając sobie życzenia.
Podczas spotkania oprócz akcentów świątecznych w postaci wystroju i wspólnego spiewania kolęd nie zabrakło także programu artystycznego na który złożyły się akompaniament przygrywajacego Pana Jozefa z niedalekich Węgier oraz wcielającej sie w postać "Dody" Pani Agnieszki Cebuli prezentującej krótki program kabaretowy.
Wspólne śpiewanie zarówno znanych piosenek w języku polskim, niemieckim i śląskiej gwarze miejscowej, jak i kolęd; rozgrzało serca brynickich seniorów za co byli bardzo wdzięczni ks. proboszczowi Krzysztofowi Mrozowi oraz Parafialnemu Zespołowi Caritas z Panią Gertrudą Polok na czele.


Zdjęcia w galerii pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=307


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

15 grudnia 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka zprzełomu listopada i grudnia 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 272 numer Beczki z przełomu listopada i grudnia 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

15 grudnia 2012 - Wieści ze szkoły

Tradycyjny już udział naszych uczniów w konkursie plastycznym zakończył się ( jak co roku) kolejnym sukcesem.
Dziś przypadał Światowy Dzień Telewizji dla Dzieci. W szkole to święto zostało zaakcentowane. Na apelu rozważano korzyści i zagrożenia związane z telewizją, propozycje różnych stacji telewizyjnych. Nie mogło się obyć także bez krótkiego (uważnego) oglądania filmu dla dzieci. Najbardziej zaangażowani odbiorcy zostali nagrodzeni.

źródło - PSP Brynica

9 grudnia 2012 - Mikołaj zawitał dziś do Brynicy

Dziś do Brynicy ku uciesze szczególnie najmłodszych dotarł św. Mikołaj. Stało się tak za sprawą Pani Sołtys i Rady Sołeckiej, które zorganizowały imprezę na jego powitanie oraz ufundowały prezenty dla dzieci. Przygotowano namioty i ognisko, a w szczególności zapewniono profesjonalny program artystyczny.
Zabawa trwała prawie 2 godziny pomimo mrozu, jaki dziś nawiedził Brynicę.

Zdjęcia pokazujące co się działo w liczbie kilkuset do obejrzenia w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=306 .

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

9 grudnia 2012 - Było o Bryniczanach w Ameryce, teraz piszemy o Amerykanach w Brynicy

We wrześniu tego roku, w poszukiwaniu swoich korzeni, do Brynicy przyjechali mieszkańcy Worland ze stanu Wyoming w USA - Louis i Kerby Pfrangle.
Okazuje się, że korzenie p. Louisa ze strony matki, prowadzą do rodziny Rudolf w Brynicy.
Państwo Pfrangle najpierw pojechali do Heleny Kokott z Dobrzenia Wielkiego, która przed kilkunastu laty zajmowała się genealogią rodz. Rudolf i po wyjaśnieniu drobnych nieścisłości, zapragnęli zobaczyć dom w Brynicy, z którego wywodzi się interesująca ich "gałąź" Rudolfów. Okazało się jednak, że chodziło o poprzedni dom, gdyż ten który obecnie tam stoi, został zbudowany w latach 20-tych XX w. Liczył się jednak fakt, że znajdowali się w tym właściwym miejscu.Louis Pfrangle u p. H. Kokott w Dobrzeniu Wielkim.Louis Pfrangle


"Rudolfownia" z lotu ptaka.


Po zwiedzeniu okolicy i wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć, Louis i Kerby Pfrangle pożegnali się i zadowoleni odjechali.

Okazuje się, że Państwo Pfrangle nie byli jedynymi, którzy szukali przodków lub nieznanych dotąd krewnych. W listopadzie przyjechał do Brynicy Marek Koziol, mieszkający na co dzień w Wolverhampton w Anglii.

Całośc artykułu w dziale historycznym pod adresem: http://www.brynica.opole.pl/amerykanie_w_brynicy.html

opracowanie - Bernard Matros

6 grudnia 2012 - Wspólne oglądanie Copa Brynica 2012

Parę dni temu dotarły do nas zdjęcia pokazujące wydarzenie sprzed tygodnia, którym było premiera filmu przygotowanego z okazji Copa Brynica 2012 przez Studio Filmowe SVK Łukasza Czecha.
Widzowie mogli po raz drugi przeżyć emocje związane z meczem, który odbył się pomiędzy dwoma brynickimi drużynami "Brynica Wschód" vs. "Brynica Zachód". Przypomnijmy, że tegorocznymi zwyciezcami byli "wschodniacy".
Oglądanie filmu było także kolejny raz okazją do spotkania się brynickiej młodzieży i planowania przyszłorocznej edycji Copa Brynica 2013.


nadesłał Łukasz Czech

6 grudnia 2012 - Dzień Świętego Mikołaja

Zgodnie ze szkolną tradycją szósty grudnia to dzień wycieczki - niespodzianki. Zawsze jest nieodpłatna i zawsze z prezentem dla każdego dziecka. Tym razem połączono przyjemne z pożytecznym:
* najpierw lekcja muzealna o tradycjach świątecznych (wróżby, przygotowania do świąt, znaczenie symboli, śpiewanie kolęd, strojenie choinki i dawne ozdoby świąteczne, prezenty z przeszłości, formowanie orszaku kolędniczego, dzielenie się opłatkiem),
* potem spotkanie z Mikołajem.
Na niezwykłą atmosferę  spotkania złożyły się: rekwizyty bliskie dzieciom, wystrój i wyposażenie sali, a przede wszystkim  mili i kompetentni prowadzący.

Zorganizowanie wyjazdu, a także przygotowanie Mikołajkowych paczek było możliwe dzięki pieniądzom zebranym podczas tegorocznej akcji zbierania złomu, za co serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom Brynicy!
Dziękujemy również pani Wioletcie Borowskiej oraz pani Monice Wiesner za ufundowanie przyborów szkolnych oraz słodyczy do Mikołajkowych paczek.


źródło - PSP Brynica

5 grudnia 2012 - Bryniczanie z wizytą w USA

W dniach 27 listopada do 13 grudnia na zaproszenie ks. prałata Franciszka Kurzaja i Ślązaków z Teksasu, zespół Silesia przebywa na południu USA, gdzie odwiedzając Teksas, przekazuje muzyczne pozdrowienia ze Śląska dla wielokulturowej mieszkającej tu społeczności Stanów Zjednoczonych. Oprócz miejscowości zamieszkałych przez Ślązaków w Teksasie takich jak: Panna Maria, Częstochowa, Saint Hedwig, muzycy grają i śpiewają także w San Antonio, Austin i Corpus Christi. Szczególne znaczenie mają ich występy w domach opieki społecznej, gdzie starsi Ślązacy ze wzruszeniem i niejednokrotnie łzami w oczach słuchają przepięknych polskich kolęd i pieśni ludowych. Tegoroczny pobyt połączony jest z IX galą Fundacji Ojca Leopolda Moczygemby, której celem jest budowanie więzi pomiędzyTeksasem a Śląskiem oraz inicjowanie kontaktów między instytucjami naukowymi i kulturalno-oświatowymi Teksasu i Śląska. Członkowie grupy Silesia, w składzie której grają Krystian Czech lider zespołu, Gabriela Dworakowska, Barbara Wysocka i Dariusz Kownacki wraz z osobami towarzyszącymi, maja możliwość ponownego spotkania się z potomkami Ślązaków, którzy w XIX w. opuścili takie miejscowości jak Płużnica Wielka, Kotulin, Dobrodzień, Sieroty, Centawa, Zębowice, Jemielnica, Łubniany i wiele innych. Wcześniejszy pobyt zespołu miał miejsce w 2004 r., kiedy uczestniczyli w jubileuszu 150-lecia powstania Panny Marii w Teksasie, uważanej za najstarszą polską parafię w Stanach Zjednoczonych. Tegoroczny pobyt zespołu to koncertowanie również wśród hiszpańskojęzycznych mieszkańców Teksasu. Podobna do polskiej hiszpańska wrażliwość na piękno i muzykę, sprawia, że koncerty Silesii są przyjmowane niezwykle entuzjastycznie. Zespołowi towarzyszy także siostra Franciszka Orzeł ze zgromadzenia Sióstr Szensztackich, która w Ameryce dzieli się swoimi przeżyciami i doświadczeniami nabytymi w czasie wieloletniej służby w Kościele na terenie byłego ZSRR. Jej obecność wzbogaca pobyt zespołu i umożliwia mu koncertowanie w miejscach gdzie Siostry Szensztackie służą Kościołowi w Teksasie ( Lamar nad Zatoką Meksykańską).
Więcej informacji znajdziecie na stronie : www.silesianteksans.com .


W załączeniu przesyłam 7 zdjęć z pobytu w USA.
- zdjęcie Nr 30045 - koncert w kościele Św. Pawła w San Antonio
- zdjęcie Nr 30044 - wizyta w Lamar nad Zatoką Meksykańską
-
zdjęcie Nr 30274 - gala Fundacji Ojca Leopolda Moczygęby
- zdjęcie Nr 40035 - Misja Św. Józefa w San Antonio (pierwszy z lewej ks.Prałat Frank Kurzaj - szef Fundacji o. L. Moczygęby) a w środku widoczna siostra to siostra Franciszka ze zgromadzenia Sióstr Szensztackich.
- zdjęcie Nr 30098 - nad Zatoką Meksykańską (odpoczynek między koncertami)
- zdjęcie Nr 40151 - Zatoka Meksykańska (moczenie stóp Temp wody 20 st. Celcjusza 03.12.2012 !!!!)
- zdjęcie Nr 30042 - Lamar - Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej

5 grudnia 2012 - Mikołajowe zaproszenie na najbliższą niedzielę

W niedzielę 9 grudnia br o godz.14-tej na Farskim Ogrodzie odbędzie się "spotkanie z Mikołajem".
Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Brynicy i Surowiny od najmłodszego do najstarszego. Św. Mikołaj przewidział prezenty dla wszystkich obecnych!
W imieniu Mikołaja zapraszają:
Sołtys Kornelia Patrzek wraz z Radą Sołecką


5 grudnia 2012 Zaproszenia do Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej

Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej zaprasza do udziału w IV Gminnym Konkursie "Łubniańska Betlejka" (regulamin oraz karta zgłoszeniowa do pobrania na stronie www.lodzk.opole.pl )
Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 20 stycznia 2013r., podczas "Rodzinnego Kolęd Śpiewania" w budynku Gminnej Biblioteki Publicznej o godz. 16:00. Wszystkie prace zostaną zaprezentowane podczas otwarcia wystawy 7 stycznia 2013 w sali GBP o godz. 16:00.
*******************************
Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej zaprasza na Gminny Przegląd Twórczości okresu Świąt Bożego Narodzenia
i Nowego Roku, który odbędzie się w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury dnia 25 stycznia 2013r. (regulamin, karta zgłoszeniowa oraz szczegóły na stronie www.lodzk.opole.pl )
*******************************
Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej zaprasza na Koncert Noworoczny z udziałem grup muzycznych działających przy ŁOK, który odbędzie się 13 stycznia 2013r. w kościele p.w. św. Szczepana w Brynicy o godz. 15:00.


2 grudnia 2012 - Dziś w Brynicy było adwentowo

Dziś podobnie jak w wielu ościenych parafiach zorganizowano Kiermasz Adwentowy. Jak co roku przygotował go Parafialny Zespół Caritas. Po nabożeństwie adwentowym Bryniczanie zebrali sie na placu za plebanią, gdzie czekały na nich przygotowany zamioty ze stołami oraz talerzami z ciastami.
Czekały też na nich stoły z ozdobami światecznymi ze sprzedaży których będzie finansowana bieżąca działalność caritas w Brynicy.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjęcia do obejrzenia w galerii pod adresem:
http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=304

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego