Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_11

Archiwum > 2012

30 listopada 2012 - Sylwestrowe zaproszenie od naszych sąsiadów z Grabczoka

|

28 listopada 2012 - Bryniccy uczniowie wyróżnieni w konkursie fotograficznym

Dziś, 28 listopada uczniowie klasy czwartej wybrali się samochodami życzliwych klasowych mam na wycieczkę do skansenu. Zostali zaproszeni przez organizatorów XVII KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "Zabytkowa architektura wsi opolskiej". Byli uczestnikami konkursu, gdyż we wrześniu i październiku wykonali zdjęcia brynickich kapliczek przydrożnych. Wybrane fotki zostały wysłane do Muzeum Wsi Opolskiej. Wśród kilkuset zdjęć nadesłanych na konkurs Komisja wysoko oceniła te, nadesłane przez naszych młodocianych artystów. O godzinie 17.00 miał miejsce wernisaż, uroczyste otwarcie wystawy fotografii oraz wręczenie nagród. Uczniowie otrzymali WYRÓŻNIENIE!


źródło - PSP Brynica

27 listopada 2012 - Brynicki wątek w ostatnim wydaniu "Echa Gmin Opolskich"

Mieszkając w jakimś miejscu i postrzegając otoczenie dzień po dniu czasem czegoś nie zauważamy. Dopiero spojrzenie kogoś z zewnątrz pokazuje nam rzeczy i postawy jako niecodzienne. Przykładem takiego miejsca jest Gospodarstwo Agroturystyczne "AGRORELAKS" polożone w Brynicy przy ulicy Leśnej, a przykładem ciekawej osoby jego właściciel Konrad Dendera - Bryniczanin z dziada pradziada. Osobą, która przyjrzała się sprawie świeżym okiem kogoś z zewnątrz był Mirosław Małecki - artysta fotograf z Jełowej a od niedawna redaktor "Echa Gmin Opolskich". Całość wywiadu z Konradem Denderą w ostatnim wydaniu miesięcznika. Wszystkich zachęcamy do nabycia czasopisma poświęconego naszemu regionowi i wydarzeniom z najbliższej okolicy.


Krzysztof Marsolek

27 listopada 2012 - Zeszłotygodniowa "Noc legend" w brynickiej bibliotece

W bibliotece 22 listopada pomiędzy regałami pełnymi książek odbyło się spotkanie "Noc z legendą", zorganizowanie przez Filię Biblioteki w Brynicy. Podczas spotkania czytane były legendy związane z naszą okolicą i nie tylko m.in. : "Gruby Dąb", "Kapliczka na narockim cmentarzu", "Krzyż Jełowski"," Utopek Rokitka", "Duch cyganki". Po przeczytaniu legend rozwinęła się dyskusja o różnych duchach i strachach. Miła i przyjazna atmosfera sprawiła iż zebrani goście uświadomili sobie, że biblioteka to nie tylko miejsce gdzie można pożyczyć ciekawą książkę ale iż jest to również miejsce do spotkania się z drugim człowiekiem by interesująco i kulturalnie spędzić swój wolny czas.


tekst - Aneta Sowa, zdjęcia - Mirosław Małecki

26 listopada 2012 - XIX Edycja Konkursu "Ze Śląskiem na ty" już za nami

Wczoraj, kolejny już 19 raz w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej odbyła się coroczna Gala Konkursu "Ze Śląskiem na ty". Jak zwykle dopisała za równo frekwencja publiczności jak i zainteresowanie ze strony uczestników.
Jak wiadomo motywem przewodnim konkursu jest pokazanie specyfiki języka śląskiej ziemi, jak i jego ducha tradycji drzemiącego gdzieś w głębi serc Ślązaków. Z tych pokładów uczuć, emocji i wrażliwości rodzi się słowo, które spisane stanowi sedno konkursu, a więc prace opowiadające o historiach czasem błahych, a czasem będących wspomnieniem wydarzeń znaczących.
Kolejny raz jury zmagało się z nielada wyzwaniem, ponieważ liczba nadesłanych prac to aż 182. Spośród nich wyłoniono 40 najlepszych, które zostały nagrodzone.
Jak co roku Patronem Honorowym imprezy był Wójt Gminy Lubniany - Krystian Baldy, jak i Starosta Powiatu Krapkowickiego – Maciej Sonik; Starosta Powiatu Opolskiego – Henryk Lakwa.
Szczegóły konkursu i listę osób nagrodzonych można znaleźć na stronie ŁODzK pod adresem: http://lodzk.opole.pl/2012/11/26/gratulujemy-laureatom-konkursu-ze-slaskiem-na-ty-25-11-2012r/
relację fotograficzną przygotowaną przez Miroslawa Małeckiego można znaleźć w galerii pod adresem: http://lodzk.opole.pl/zdjecia/0115_zeslaskiem/index.html . O konkursie można także przecytać na stronie Nowej Trybuny Opolskiej w relacji redaktora Mariusza Jarzombka pod adresem: http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20121125/POWIAT01/121129717 i na stronie Radia Opole pod adresem: http://www.radio.opole.pl/2012/listopad/kultura-i-rozrywka/final-konkursu-ze-slaskiem-na-ty-w-lubnianach.html .
Gratulując uczestnikom i laureatom zapraszamy na przyszłoroczną edycję, tym razem okrągłą 20-tą.


tekst - Krzysztof Marsolek

22 listopada 2012 - Zaproszenie do Berpolu na film z Copa Brynica 2012

30.11.2012 (Piątek) o godzinie 19.30 w restauracji Berpol odbędzie się premiera retransmisji z turnieju Copa Brynica 2012. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników rozgrywek, sponsorów oraz wszystkich zainteresowanych.

Pozdrawiam serdecznie
SVK FILM- Łukasz Czech

22 listopada 2012 - Zaproszenie z pobliskiej Turawy

NAS ŁĄCZY MUZYKA 2012. VII Otwarty Konkurs Piosenki

Mamy przyjemność zaprosić za Państwa pośrednictwem zainteresowane środowiska z Waszej okolicy do udziału w VII Otwartym Konkursie Piosenki "Nas Łączy Muzyka" 2012, jaki organizujemy 15 grudnia w Węgrach k/Opola, w budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Imprezę rozpoczęliśmy sześć lat temu z myślą o integracji młodzieży z całej okolicy, poszerzyliśmy ją do integracji młodzieży z dorosłymi, a także większości z mniejszością. Do tej pory na scenie konkursowej występowały m. in. chóry, zespoły weselne, duety, soliści, perkusiści, DJ-e, prezentując indywidualne interpretacje różnych gatunków muzycznych. Od kilku lat śpiewamy po polsku, niemiecku, angielsku, czekamy jeszcze na wykonania śląskie.

Zapraszamy gorąco do integracji z muzyką w tle zarówno wykonawców jak i publiczność.
Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie
www.turawa.pl w zakładce Młodzieżowa Rad Gminy. Można się również kontaktować pod numerem 504251946z poważaniem
Wice przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy Turawa
Sebastian Klotka
tel.: 504 251 946

22 listopada 2012 - Podziękowania

Dyrektor oraz Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły w organizacji Zabawy Andrzejkowej: fundatorom nagród i niespodzianek, osobom, które piekły ciasta, pomagały podczas przygotowania sali, a także podczas jej sprzątania po zabawie.
Dziękujemy również wszystkim, którzy razem z nami bawili się na zabawie!

w galerii można obejrzeć zdjęcia z zabawy pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=302

22 listopada 2012 - Zaproszenie na coroczną galę "Ze Śląskiem na Ty" na najbliższą niedzielę do Łubnian

Na konkurs nadesłano prawie 200 prac, które oceniła komisja w składzie; prof. Teresa Smolińska- kierownik katedry folklorystyki UO; prof Bogusław Wyderka - specjalista śląskich gwar i dialektów . Jan Goczoł - poeta, literat oraz Piotr Badura. Jury wyłoniło 40 laureatów, których poznamy 25 listopada . Patronatem honorowym konkurs objęli: Marszałek Województwa Opolskiego Józef Sebesta, starosta Powiatu Opolskiego - Henryk Lakwa, starosta Powiatu Krapkowickiego - Maciej Sonik oraz wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy. Początek uroczystej gali wręczenia nagród godzina 16:00 w sali Łubniańskiego Ośrodka Kultury.
Organizatorzy: Łubniański Osrodek Kultury we współpracy ze Stowarzyszeniem ANIMATOR


Krystian Czech - Dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej

21 listopada 2012 - Zaproszenie na noc baśni i legend do brynickiej biblioteki na jutro g.18.00


14 listopada 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z końca października 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 271 numer Beczki z końca pażdziernika 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

14 listopada 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z początku października 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 270 numer Beczki z początku pażdziernika 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

14 listopada 2012 - Co nowego w naszej szkole

Dzieci z Brynicy i okolic wykonały lampiony na święto i na konkurs. Komisja miała trudny orzech do zgryzienia, gdyż przedstawione prace były bardzo różne i piękne. Po burzliwych obradach wręczono satysfakcjonujące nagrody.

Dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole uczniowie przygotowali tradycyjny apel z pieśniami patriotycznymi oraz okolicznościowymi wierszami.

Poniedziałek nie należał do najspokojniejszych dni w naszej szkole. Z okazji światowego dnia nasze dzieci uczestniczyły na każdej przerwie w indywidualnej i klasowej rywalizacji. Konkurencje były niezwykłe:
- określanie wymiarów (wielkość dłoni, najdłuższe włosy, najwyższy uczeń),
- udowodnienie zręczności (podbijanie piłeczki ping-pongowej),
- odporność i pogoda ducha (uśmiech po spożyciu plasterka cytryny),
- picie przez rurkę na czas,
- wykazanie się cierpliwością (przenoszenie chrupek przy pomocy plastikowej rurki),
- konkurencja zespołowa dla klas (wykonanie najdłuższego łańcucha z papieru gazetowego).

Można było obejrzeć " Księgę rekordów Guinnessa", a na zakończenie zwycięzcy poszczególnych zadań otrzymali okolicznościowe medale i nagrody.


źródło - PSP Brynica

14 listopada 2012 - Ogłoszenie

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica informuje dzieci, młodzież i rodziców, że istnieje możliwość udziału w zajęciach sportowych(piłka nożna) organizowanych przez animatorów sportu w Łubnianach.
Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach: rocznik 2007-2001, treningi w ramach grupy Socer Coleg - zajęcia w poniedziałki i czwartki w sali gimnastycznej PG im Jana Pawła II w Biadaczu oraz zajęcia dla trampkarzy, rocznik 1998 i młodsi - treningi organizowane w poniedziałki, wtorki i czwartki, na terenie stadionu Śląska Łubniany.

Kontakt w sprawie nieniejszej informacji, tel. 889 688 243


Krystian Czech - prezes SOWB

11 listopada 2012 - Dziś św. Marcin

Dziś jak to dzieje sie od kilku lat obchodzono św. Marcina. Frekwencja, jak i pogoda dopisały Uroczystość rozpoczęła sie tradycyjnie zgromadzeniem na placu Arnstein a później pochód podążył za postacią św. Marcina na koniu w rolę którego wcielił się Bernard Klimek z Brynicy. Natępnie odtworzono spektakl przypominający rys historyczny związany z postacią świętego po którym wszyscy udali się na wspólną biesiadę na Farskim Ogrodzie.

zdjęcia do obejrzenia w galerii pod adresem:
http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=301
zdjęcia - Marek Ciernia, tekst - Krzysztof Marsolek

9 listopada 2012 - Przedszkolaki w Bibliotece

W piątek 9 listopada Bibliotekę w Brynicy odwiedziły dwie grupy dzieci tutejszego Przedszkola. Dla wielu z nich, była to pierwsza wizyta w domu, gdzie "mieszka książka". Celem wycieczki było zapoznanie się z biblioteką, z książeczkami, przedszkolaki dowiedziały się jak należy obchodzić się z książkami. Spotkanie nie mogło się odbyć bez głośnego czytania, dzieci wysłuchały wiersza J. Huszcza pt. "Skarga książki". Czas spędzony w bibliotece minął bardzo szybko, na zakończenie przedszkolaki zostały poczęstowane cukierkami.


źródło - Biblioteka w Brynicy

8 listopada 2012 - Zaproszenie Andrzejkowe - przypomnienie

.

1 listopada 2012 - Dziś urodziny ks. radcy Adama Polechońskiego

Dziś jak co roku 1 listopada w Brynicy odprawiono uroczystą Mszę Świętą z okazji urodzin księdza proboszcza seniora - radcy Adama Polechońskiego. Słowo uroczyta jest jak najbardziej na miejscu, gdyż była koncelebrowana aż przez 5 kaplanów. Na jej zakończenie znalazła się chwila na podziękowania ze strony dzieci, jak i ministrantów oraz dawnych parafian.
Do życzeń dołaczają się wszyscy parafianie życząc jubilatowi daru Łask Bożych jak i kolejnych 100 lat w zdrowiu!tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego