Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_12

Archiwum > 2010

30 grudnia 2010 - „MAMA – Muzyczna Akademia Młodego Artysty"

Łubniański Ośrodek Działalności Kulturalnej zaprasza na spotkanie organizacyjne w sprawie projektu „MAMA – Muzyczna Akademia Młodego Artysty”, adresowanego do dzieci w wieku 3-7(8) lat.
Spotkanie odbędzie się 10 stycznia 2011 (poniedziałek) w sali konferencyjnej GBP w Łubnianach o godzinie 17:00
Podczas spotkania zaprezentowana zostanie praktyczna część projektu. Na wybranych przykładach zaprezentujemy sposoby prowadzenia zajęć. Omówimy cele i metody pracy.
Szczegóły – informacja o projekcie na stronie
www.lodzk.opole.pl

27 grudnia 2010 - Bryniccy kolędnicy

Już w średniowieczu obchody kolędnicze znane były w wielu krajach chrześcijańskiej Europy. Aż do 2 lutego przychodzili do domów kolędnicy - grupki dzieci i młodzieży. Pozdrawiali gospodarzy, wygłaszali świąteczne i noworoczne życzenia powodzenia i urodzaju. W świątecznym darze, zwanym "kolędą" otrzymywali coś słodkiego oraz drobne monety. Pięknie za nie dziękowali i wychwalali gospodarzy.
Wszędzie przyjmowano ich dobrze - wierzono, że kolędnicy przynoszą szczęście domowi i wszystkim jego mieszkańcom.

Nasi kolędnicy próbują przywrócić prastary obyczaj. Wędrowali dziś po Brynicy , byli serdecznie i ze zrozumieniem przyjmowani. Niektóre osoby wzruszały się do łez, a wszyscy byli nadzwyczaj mili dla młodych kolędników. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!


źródło - PSP Brynica

25 grudnia 2010 - Pasterka

Dziś o północy w kościele parafialnym św. Szczepana odprawiono tradycyjną pasterkę. Wzięła w niej udział większość parafian oraz wielu gości z kraju i zagranicy. Mszy nie mógł przewodniczyc ksiądz proboszcz, któremu życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Oprócz udzialu grup liturgicznych, jak to jest tradycją od wielu lat; do organów dołączyła orkiestra, która swą grą dodatkowo nadała podniosły charakter temu corocznemu wydarzeniu, jakim jest tradycja nocnej pasterki.
Samo rozpoczęcie mszy miało bardzo emocjonalny przebieg. Zgromadzeni wierni w ciemności śpiewali kolędę "Wsród nocnej ciszy" i oczekiwali na przybycie orszaku z kapłanem niosącym figurkę małego Jezuska. Chwilę wcześniej było słychać rozbrzmiewający dzwon, którego echo napełniło światynię i serca wiernych uczuciem podniosłości chwili. Po przybyciu wraz z orszakiem ksiądz umieścił figurkę małego Jezusa w żłóbku po środku szopki. Następnie udał się w ciemności oświetlanej jedynie małą latanią ze świecą do kazalnicy, skąd odczytał fragmenty ewangelii opisujące wydarzenia w Betlejem sprzed 2 tysięcy lat. W tym momencie rozpoczęto śpiew pieśni "Gdy się Chrystus rodzi" oraz powoli świątynia napełniała się blaskiem oświetlenia. Od tego momentu rozpoczęła się Msza Święta Patserska.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

23 grudnia 2010 - Życzenia dla wszystkich Bryniczan oraz gości odwiedzających stronę
Dzieląc się opłatkiem,

w te piękne Święta,

życzymy samych radości.

Niech będzie zdrowie,

niech będzie szczęście,

dobrobyt niech w domu zagości,

a bliskość rodziny da wiele miłości


tego życzą Bryniczanom i gościom odwiedzającym naszą stronę:
Krzysztof Marsolek - jej twórca i administrator
oraz Krystian Czech - prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica
wraz z wszystkimi jego członkami

23 grudnia 2010 - Świąteczny nastrój w szkole

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy uczcili dziś Święta Bożego Narodzenia inscenizacją związaną obrazujacą wydarzenia w Betlejem, jakie miały miejsce 2000 lat temu dodając do spektaklu zarówno elementy polskiego folkloru, jak i inne fikcyjne postacie zwierząt ubarwiających całość przedstawienia. Było ono przygotowane na wysokim poziomie oraz wymagało wiele pracy związanej z przygotowaniem strojów i dekoracji.


źródło - PSP Brynica

23 grudnia 2010 - Życzenia nadesłane z Łubniańskiego Ośrodka Kultury


Wszyscy w ŁOK-u zgrómadzóni,
Joł - dyrektor, nó i Łóni
Zycymy Wó nołlepsego
Łod Pana Boga miyłego
Niech Dziycióntko narodzóne
błogosławi na frasónek
Niech raduje serca Wase
dzisiej, jutro , w kazdy casie
Za łóński rok dziyńkujymy
Sejścioł, zdrowioł wiynsujymy
A jak tego bandzie mało
Śiskómy Wołs dusó całó
Łostóncie z Bogy !22 grudnia 2010 - Życzenia nadesłane przez Sołtys Wsi Brynica


Niech te święta sprawią, że będziecie potrafili cieszyć się tym co macie.
Niech marzenia zmienią się w cele, do których będziecie dążyć.
Niech nie zabraknie Wam miłości i wsparcia, żeby pokonać przeciwność losu.
Niech przyjaciele i rodzina pokazują Wam jak wyjątkowi jesteście.
Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Błogosławieństwa Bożego

w nadchodzącym Nowym Roku 2011
wszystkim mieszkańcom wsi Brynica oraz znajomym życzy:sołtys-Kornelia Patrzek


22 grudnia 2010 - Życzenia nadesłane ze szkoły podstawowej w Brynicy


22 grudnia 2010 - Wczoraj stanęły już choinki w kościele

Już po jutrze Wigilia. Bliskośc tego wydarzenia w wymiarze zewnętrznym można już zobaczyć w brynickim kościele. Dzięki ciężkiej pracy ministrantów i osób "dowodzących" nimi w zastępstwie chorego proboszcza wczoraj wieczorem przygotowano bożonarodzeniowy wystrój kościoła. Tradycyjnie postawiono i oświetlono choinki oraz szopkę z figurami.
Praca była o tyle trudna, iż choinki mialy na sobie przymarznięty śnieg oraz lód, które dopiero wewnątrz uległy stopieniu. Pozwoliło to na obróbkę drzewek i dopasowanie do stojaków, jednak dodało to młodzieży dużo pracy podczas sprzątania i wycierania na zakończenie.
Młodzież przybyła licznie i wykazała sie dużą sprawnością, co pozwoliło w przeciągu 3 godzin na uporanie się z zadaniem. Pozostały jeszcze drobne poprawki i naprawy głównie elektryki oświetlenia szopki, to jednak jest problemem znacznie mniejszym.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

20 grudnia 2010 - Brynicka Szopka Bożonarodzeniowa najpiękniejszą

W konkursie zorganizowanym przez GOK w Dobrzeniu Wielkim odnieśliśmy wspaniały sukces. Szopka Kółka Regionalnego zajęła I miejsce. Nagrodę (DVD) ufundowała Elektrownia Opole. Inne nasze szopki prezentowały się godnie, a ich autorzy uhonorowani zostali dyplomami i pięknymi okolicznościowymi aniołkami.

źródło - PSP Brynica


20 grudnia 2010 - Konkurs kartek świątecznych

Uczniowie brynickiej szkoły tradycyjnie biorą udział w konkursie plastycznym pt. "Projekt kartki świątecznej" organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu dla całego województwa. W tym roku nagrodę otrzymała ucz. kl. IV WANESSA KURC , a wyróżnienie ADRIAN KOCH z kl. V. Na zdjęciach niektóre projekty według pomysłów brynickich dzieciaków.

źródło - PSP Brynica


19 grudnia 2010 - "Wigilia w Stajni 2010"

Tradycją od kilku lat stała się "Wigilia w Stajni" organizowana przez Renatę i Konrada Dendera - właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego "Agrorelaks" . Gromadzi ona co roku w brynickiej stajni na Gróbku właścicieli i miłośników koni oraz osoby zaprzyjaźnione. Jak przystało na prawdziwą wigilię dzielono się opłatkiem oraz składano sobie życzenia. Stoły były zastawione potrawami przyniesionymi przez gości, co sprawiało iż było ich znacznie więcej niż przysłowiowe 12.
Wszystkiemu przyglądały się konie, które cieszyły się z obecności swoich właścicieli oraz opiekunów. Spotkanie trwało kilka godzin i upływało na wspólnych rozmowach i dyskusjach w przyjacielskiej atmosferze. W tle słychać było melodie kolęd płynące z głosników oraz widać było blask lampek na choince stojącej na końcu korytarza na którym znajdował się wigilijny stół. Nadawało to tej uroczystości bardzo ciepły i wręcz rodzinny charakter.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

19 grudnia 2010 - Adwent powoli dobiego do końca

Czas oczekiwania jakim jest Adwent powoli dobiega do końca. Wszyscy zaczynamy już odczuwać atmosferę świąteczną. Nadchodzący tydzień będzie okresem intensywnej pracy i przygotowań, jednak musimy pamiętać także o duchowym i religijnym wymiarze Bożego Narodzenia. Tydzień ten tez zakończy okres mszy roratnich oraz nastąpi wizualna zmiana wystroju naszej świątyni. Zniknie także wieniec adwentowy z palącymi się świecami. Wcześniej zapłonie jeszcze czwarta świeczka symbolizująca ostatni tydzień adwentowego oczekiwania.
Jeszcze dziś mogliśmy podziwiać przygotowany symboliczny zakątek pokazujący oczekiwanie w zaciszu domu na przyjście Nowonarodzonego. Przed drugim ołtarzem bocznym widzimy tradycyjne schody z figurką dzieciątka, które pokazują co roku upływ czasu i nadchodząca Wigilię. Już w połowie tygodnia pojawią się tradycyjne choinki oraz Szopka Bożonarodzeniowa.

Ostatni tydzień przed Wigilią to takze ogromna praca duszpasterska. Nie uszanowała tego choroba i od paru dni doświadcza proboszcza.
Mamy nadzieję, że ustąpi przed końcem tygodnia i życzymy księdzu szybkiego powrotu do zdrowia.

Parafianie z Brynicy, Surowiny i Grabczoka


18 grudnia 2010 - urodziny wśród znajomych i sąsiadów

Wczoraj skończył 79 lat Pan Jan Lubda. W związku z tym dziś przygotowano mu małe spotkanie w gronie sąsiadów, a zarazem przedstawicielek brynickiego Parafialnego Zespołu Caritas. Opiekująca sie Lubdami Pani Koch wraz ze swoimi dziećmi przygotowala wystrój pokoju oddający radosną atmosferę. Jak wiemy obydwoje Lubdowie nie opuszczają już w zasadzie domu i takie wizyty sąsiadów oraz znajomych dostarczają im wiele radości.
Przy okazji zachęcamy wszystkich Bryniczan do odwiedzania swoich czasem bardzo samotnych sąsiadów, czy znajomych i to zarówno przy takich szczególnych okazjach, jak i bez przyczyny, tak po prostu "wpadając na kawę"
.
Zachęcamy także do dzielenia się zdjęciami i wspomnieniami z takich spotkań z wszystkimi poprzez nadesłanie ich na skrzynkę pocztową kontakt@brynica.opole.pl . Zostaną one opublikowane na stronie.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

18 grudnia 2010 - list radnych Marka Cierni oraz Jarosława Krzyścina do Bryniczan

Szanowni Bryniczanie,


Chcielibyśmy serdecznie podziękować za zaufanie, jakim obdarzyliście nas w trakcie wyborów do Rady Gminy Łubniany. Ten wybór jasno i czytelnie mówi, iż nasze działania podejmowane m.in w ramach pracy w Stowarzyszeniu Odnowy Wsi Brynica są pozytywnie odbierane przez mieszkańców Brynicy. Wasz wybór pokazuje również, że mieszkańcy Brynicy chcą zmiany jej wizerunku. Proces ten już trwa od pewnego czasu, jednak wymaga przyśpieszenia. Wasze głosy pokazują, iż równie ważna dla wszystkich, jak nie najważniejsza jest współpraca organizacji działających w Brynicy oraz mieszkańców zarówno w zakresie przygotowania ważnych uroczystości, jak i pozyskiwania środków finansowych na rzecz miejscowości. Nie można również zapomnieć, iż niezwykle istotna sprawą dla mieszkańców jest sprawnie funkcjonująca szkoła wraz z przedszkolem, zarówno w zakresie dydaktycznym, jak też rozwoju fizycznego dzieci i mlodzieży poprzez uprawianie sportu.
Pragniemy poinformować iż wychodząc na przeciw naszym brynickim potrzebom przyjęliśmy funkcje i zadania, jakie powierzyła nam podczas ostatniej sesji Rada Gminy Łubniany, wybierając nas na członków komisji stałych. Markowi Cierni powierzono funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz członkowstwo w Komisji Organizacyjno - Finansowej , natomiast Jarosław Krzyścin został powołany do Komisji Samorządowej.
Mamy nadzieję, iż nasza wiedza i doświadczenie pomogą w tej kadencji zarówno Brynicy jak i całej Gminie Łubniany w dalszym ich rozwoju.
Dodatkowo chcielibyśmy Was zachęcić do dalszej aktywnej współpracy polegającej na tym, iż na stronie www.brynica.opole.pl zostaną założone specjalne formularze kontaktowe do nas, za pośrednictwem których będziecie mogli m.in. dzielić się z nami swoimi spostrzeżeniami oraz zgłaszać wnioski do dyskusji na sesji Rady Gminy. Taka forma współpracy pozwoli nam szybko zareagować na Wasze problemy oraz potrzeby.
Chcielibyśmy w tym miejscu podziękować za dotychczasowe poparcie oraz zachęcić Was do dalszej współpracy we wszelkich działaniach na rzecz Brynicy oraz Gminy Łubniany.

Marek Ciernia, Jarosław Krzyścin17 grudnia 2010 - brynickie korzenie młodej pisarki

Dziś na pierwszej stronie kluczborskiego dodatku regionalnego do Nowej Trybuny Opolskiej ukazał się artykuł o młodej pisarce Monice Neumann. Jest ona autorką opowiadania "Ann Luiza Mond i Przepowiednia Sprawiedliwości", które napisała mając 12 lat. Niedawno wydano książkę jej autorstwa zawierajacą jego tekst. Oprócz artykułu na jej temat wkrótce pojawi się w radiu wywiad z tą młodą autorką.
A skąd zainteresowanie Moniką Neumann z Kraskowa na stronie Brynicy? Otórz jak zauważyli niektórzy Bryniczanie nasza młoda bohaterka jest do kogoś podobna. Nie mylą się, gdyż jest to córka Kornelii Neumann z domu Marsolek a mojej siostry bliźniaczki, która parenaście lat temu po ślubie przeniosła się do Kraskowa. Tak więc Monika jest w połowie Bryniczanką.
Przy okazji zachęcamy inne dzieci i młodzież do pisania i publikowania swoich dzieł, bo nikt nie odkryje swego talentu, jeśli nie podzieli się nim z innymi.


Krzysztof Marsolek

p.s. Jeśli ktoś chciałby nabyć książkę Moniki może tego dokonać za pośrednictwem wydawnictwa Radwan lub kontaktując się ze mną na adres marsolek@interia.pl .

17 grudnia 2010 - "Muzyczna Akademia Młodego Artysty” - MAMA

„Muzyczna Akademia Młodego Artysty” - MAMA

Program zajęć umuzykalniających „Muzyczna Akademia Młodego Artysty” w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej przeznaczony jest dla dzieci w wieku 4-6 lat. Autorem programu jest mgr Dariusz Kownacki – nauczyciel dyplomowany, wieloletni pedagog opolskiej szkoły muzycznej, wychowawca laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych. Program od wielu lat cieszy się ogromną popularnością.
Podstawowymi celami programu są:

" Rozwój słuchu muzycznego u dzieci
" Rozwój poczucia rytmu
" Rozwój pamięci
" Rozwój cech motorycznych
" Uwrażliwienie na muzykę klasyczną
" Wzmocnienie więzi społecznych
" Przygotowanie do nauki na kursach instrumentalnych

W czasie trwania zajęć dzieci na starannie wybranych przykładach uczą się słuchania muzyki klasycznej. Uczą się odczuwać emocjonalny przekaz dzieła muzycznego. Z czasem uczą się rozpoznawać jego budowę.
W ćwiczeniach przeprowadzanych w formie zabawy uczą się wrażliwości na wysokość i barwę dźwięku. Poznają barwę różnych instrumentów muzycznych.
W ćwiczeniach rytmiczno-motorycznych uczą się odczuwać puls muzyczny, powtarzać, rozpoznawać i nazywać proste struktury rytmiczne.
Ważnym elementem zajęć jest nauka poprawnego śpiewania. Dzieci uczą się nie tylko śpiewania piosenek. Jednocześnie dzieci kształcą swoją dykcję i uczą się prawidłowej emisji głosu. Prawidłowe śpiewanie j traktowane jest jako podstawa rozwoju słuchu muzycznego u najmłodszych uczniów.
Kolejną formą kształcenia jest kontakt z różnymi instrumentami muzycznymi: syntezatorem, fortepianem, akordeonem, skrzypcami, instrumentami perkusyjnymi i dętymi (flet prosty). Dzieci w namacalny sposób mogą odczuć, spróbować każdego z tych instrumentów, później świadomie wybrać drogę swego dalszego kształcenia.
Ważnym aspektem programu jest wzmocnienie więzi społecznych dzieci uczestniczących w programie. W czasie grupowych zajęć oraz w procesie przygotowań do występów dzieci uczą się współpracy, wspólnego odczuwania muzyki, dzielenie się własnymi przeżyciami i emocjami z innymi. Lepiej poznają siebie, uczą się wyrażać własne emocje i panować nad nimi.
W czasie zajęć dzieci mają dodatkową możliwość ekspresji poprzez wykonywanie prac plastycznych wyrażających treść dzieła muzycznego.
Program zaznajamia dzieci z różnymi stylami i rodzajami muzyki. Główny materiał dydaktyczny stanowią arcydzieła muzyki klasycznej ( Bach, Mozart, Vivaldi, Beethoven)

Program zajęć umuzykalniających
Muzyczna Akademia Młodego Artysty w Łubniańskim Ośrodku Działalności Kulturalnej jest wspaniałym początkiem artystycznej drogi dla dzieci w wieku 4- 6 lat. Pozwala w miłej, swobodnej atmosferze poznać i pokochać jedną ze sztuk pięknych.

Czas trwania programu – 1 do 2 lat
Forma prowadzenia zajęć – grupy ( 5-7 uczniów)
Prowadząca: mgr Katarzyna Leja

16 grudnia 2010 - pożar kościoła parafialnego św. Bartłomieja w Jełowej

Naszych przyjaciół i sąsiadów z Jełowej dotknęła dziś ogromna tragedia. Tuż po południu z nieustalonych jeszcze przyczyn wybuchł pożar w kościele parafialnym św. Bartłomieja. Alarm wszczęto już około godziny 14.00 . Pożar objął część dachu nad zakrystią i przemieszczał sie w kierunku wieży. Akcja podjęta przez kilkanaście zastępów straży pożarnych, głównie ochotniczych z okolicy stłumiło go. Walka z ogniem trwała ponad 4 godziny. Pożar pomimo tego, że nie objął zbyt dużej powierzchni dachu wyrządził pośrednio ogromne szkody w konstrukcji zarówno dachowej jak i stropu.
Dzięki szybkiej reakcji strażaków i mieszkańcow Jełowej udało sie wynieść wszystkie ozdoby i figury. Nie dało się jednak zapobiec zalaniu całej światyni wodą użytą do gaszenia , która przesączyła się do wnętrza. Po zakończeniu akcji gaśniczej strażacy przystąpili do zabezpieczenia obiektu przed skutkami dzisiejszych srogich mrozów zapowiadanych na noc. Zresztą cała akcja też toczyła sie przy kilkunastostopniowych temperaturach poniżej zera, co wymagało od ludzi ogromnego wysiłku.
Na miejsce przybyły także osoby wspomagające zarówno akcję ratunkową, jak i działania zabezpieczające świątynię. Wsród nich byli: Wójt Gminy Łubniany - Krystian Baldy, który kilkakrotnie w ciągu dnia przybywał do Jełowej oraz Krzysztof Urbanek mieszkaniec miejscowości a także pracownik Urzędu Gminy. Na miejscu był także mieszkający w Jełowej wójt emeryt poprzednich kadencji - Dieter Wystub wraz z żoną.
Wśród zastępów ochotniczych straży pożarnych można było też zobaczyć brynicki zastęp OSP.
Tragedia ta bardzo silnie dotyka mieszkańców Parafii Jełowa w przededniu radosnych świąt jakimi jest Boże Narodzenie. Jest to trudne doświadczenie. Jednak skoro tylko na to pozwolą warunki przystąpią oni do odbudowy swojej świątyni w czym my Bryniczanie będziemy ich wspomagać wszystkimi sposobami.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

p.s. Więcej zdjęć z akcji w ciągu dnia można zobaczyc m.in. na stronie Nowej Trybuny Opolskiej

16 grudnia 2010 - wieczorne spotkanie w świetlicy OSP Brynica

Dziś wieczorem w świetlicy OSP w Brynicy odbył się jeden z serii wieczorów promocyjnych III tomu książki "Ze Śląskiem na Ty". Podczas niego młodzi czytelnicy recytowali wybrane z fragmenty. Głównym prowadzącym była brynicka bibliotekarka - Aneta Sowa Na spotkanie przybyli dosć licznie Bryniczanie, jak również osoby spoza miejscowości, do których możemy zaliczyc Panią Helenę Buchner, pisarkę z Jełowej.
Po części recytatorskiej osoby czytające fragmenty książki otrzymaly symboliczne róże. Jedną z nich wręczono także dyrektorowi Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej - Krystianowi Czechowi, jak również odśpiewano mu później głośne sto lat z okazji jego wczorajszych urodzin. Po tym wszyscy zostali zaproszni na wspólne dyskusje przy kawie i tradycyjnym śląskim kołaczu z serem, makiem i oczywiście posypką.
Pod koniec części oficjalnej głos zabierał również Dariusz Kownacki, muzyk i nauczyciel akademicki, który poinformowal zebranych o ciekawej inicjatywie adresowanej do Bryniczan. Będzie ona polegała na organizacji warsztatów muzycznych dla brynickich dzieci i młodzieży. Szczegóły tej inicjatywy zostaną juz wkrótce opublikowane na stronie.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

16 grudnia 2010 - Zaproszenie


16 grudnia 2010 - podziękowania dla Bryniczan

Bardzo dziękuję za przemiłe życzenia. Przyjmuję je z radością i cieszę się że kolejny rok życia mam za sobą. Wdzięczny jestem Wam wszystkim za codzienne serdeczności, dobro słowo, za to, że jesteście Kochani Bryniczanie.

Krystian Czech

15 grudnia 2010 - życzenia urodzinowe dla Krystiana Czecha - Prezesa Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica

Z serca płyną te życzenia:
W datę Twego urodzenia
Zdrowia, szczęścia, pomyślności,
Sto lat życia, moc radości!
Zdrowie wiecznie niech Ci służy,
Uśmiech stale miej na twarzy,
Niech się spełni, o czym zamarzysz!
Niech Ci towarzyszy zgoda
Wieczna, tak jak Twa pogoda,
Dni w radości niech Ci płyną,
tego z serca życzą:

Członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica


na zdjęciu Krystian podczas swej posługi organistrzowskiej

11 grudnia 2010 - Film reklamowy o Brynicy

Koniec roku coraz bliżej. Czas na spełnienie pewnej obietnicy, a więc na przedstawienie filmu pokazującego Brynicę przygotowanego przez Studio Video SVK Łukasza Czecha. Ukazuje on skrótowo w formie reklamówki miejscowość oraz miejsca, wydarzenia i ludzi, oddając choć w częsci to co robimy i kim jesteśmy. Przygotowanie tego krótkiego filmu wymagało wielu godzin pracy, której efekt jest bardzo dobry.

film - SVK Łukasz Czech

Plik w zmniejszony (27MB) można pobrac stąd, w lepszej jakości stąd (112MB -format mp4). Program do odtwarzania MP4 można pobrać stąd.
Film można też pobrać w formacie flash playera (.FLV) stąd. Program do jego odtworzenia stąd.

9 grudnia 2010 - Projekt wizualizacji centrum trafił już do Brynicy

Wczoraj pomimo strasznych warunków drogowych, mgły i mnóstwa objazdów udało sie dotrzeć z opóźnieniem do Głuchołaz, gdzie odbywała się konferencja organizowana przez Urząd Marszałka Województwa Opolskiego, podczas której przekazano 10 miejscowościom projekty. Stanowiły one nagrody dla nich i miast uczestniczących w konkursie Piękna Wieś Opolska w ostatnich latach. Wsród tak wyróżnionych znalazła się i Brynica, której przekazano "Projekt Studium Koncepcyjnego Zagospodarowania Centrum Miejscowości Brynica". Jako przedstawiciele Brynicy projekt odebrali Krystian Czech - prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi oraz Krzysztof Marsolek - Szef Zespołu Promocji. Powrót do domu miał miejsce późno w nocy, gdyż warunki drogowe i koniecznosć objazdów nie ułatwiały jazdy.
Koncepcja zagospodarowania jest podstawą do stworzenia projektu wykonawczego oraz dokonania uzgodneiń z instytuacjami i firmami związanymi z jego realizacją. O jego zawartości wizualnej pisano wcześniej dołączając przygotowane rysunki.

tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek


ZABAWA KARNAWAŁOWA

Szkoła Podstawowa w Brynicy oraz Publiczne Przedszkole wraz z Radą Rodziców
serdecznie zapraszają na zabawę karnawałową, która odbędzie się
08.01.2011r. w Berpolu w Brynicy

Zapewniamy:

- gorącą kolację,
- kawę, ciasto i napoje,
- zimną płytę
- barszcz
- dobrą zabawę wraz z zespołem FENIX
- moc atrakcji, walczyk czekoladowy

Cena od pary to jedyne 80 zł!


Start godzina 20.00

Bilety na zabawę karnawałową dostępne są w:
- Szkole Podstawowej,
- Przedszkolu,
a także u następujących osób:
- Moniki Diaków,
- Magdaleny Narowskiej
- Marka Cierni

ZAPRASZAMY !

6 grudnia 2010 - Mikołaj brynickich uczniów

Dzieciaki kochają Świętego Mikołaja! W ubiegłym roku nasi uczniowie otrzymali prezenty w niezwykłym miejscu - Święty Mikołaj spotkał się z nimi w kopalni złota. A dziś też było radośnie - sala zabaw i ukochana dziecięca restauracja. Radość tym większa, że obdarowani prezentami nie musieli zapłacić ani za przejazd autobusem, ani za możliwość zabawy. Podziękowania dla organizatorów zbiórki złomu i tych, którzy wsparli akcję!!!

źródło - PSP Brynica

5 grudnia 2010 - Mamy nowego Wójta Gminy Łubniany

Mamy nowego Wójta Gminy Łubniany. Jak udało się ustalić po długiej i dość wyrównanej walce zwyciężył Krystian Baldy. Uzyskał prawie 58% ważnych głosów. Frekwencja wyborcza w gminie wyniosła 29,40%.
Gratulujemy zarówno zwycięzcy jak i Kornelii Patrzek, która uzyskała bardzo dobry wynik.
W samej Brynicy więcej głosów uzyskała Kornelia Patrzek, co było oczywiste. Osiągnięte 67,74% było w praktyce identycznym wynikiem jak w I turze. Frekwencja wynosząca 37,50% była również identyczna i największa w całej gminie.
Szczegóły dotyczące wyborów można znaleźć na stronie Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl .

dane zebrał Krzysztof Marsolek

5 grudnia 2010 - Nasza Brynica "ANNO DOMINI 201?" .

Gdy w zeszłym roku powstawało Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica przyjęło ono sobie kilka strategicznych celów. Były także proste sprawy począwszy od tworzenia projektów w celu dofinansowania, przygotowania kilku imprez o charakterze integrującym brynicką społeczność czy start w konkursie Piękna Wieś Opolska. Był to początek 2009 roku i tylko obecny Prezes Stowarzyszenia - Krystian Czech wierzył w pełne ich powodzenie. To jego dusza artysty, jak określił to jeden z członków stowarzyszenia, nie poddała się pragmatyzmowi i nieraz sceptycyzmowi zespołu ludzi tworzących organizację od podstaw. Wtedy nikt nie wierzył, iż Brynica zdobędzie tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolskiej, mało tego, nie sądziliśmy, że w pierwszym starcie zostanie w ogóle zauważona.
Nie ulegliśmy jednak pesymizmowi, co w rezultacie przyniosło nam zwycięstwo w konkursie. Otrzymaliśmy jako Stowarzyszenie Odnowy Wsi, ale przede wszystkim Brynica i wszyscy ludzie oraz organizacje, które nas wspomagały zarówno nagrodę finansową, jak i ogromne wyróżnienie. Była to praca zespołowa nie tylko organizacji działających w Brynicy, ale często pojedyńczych ludzi, którzy swoją pracą bardzo wiele wnieśli w ten sukces.
Oprócz wręczenia nagrody poinformowano nas, iż w ramach wyróżnienia miejscowość otrzyma bezpłatnie projekt wizualizacji centrum miejscowości, który będzie elementem działań w kierunku jego przekształcenia w nowoczesną i funkcjonalną strefę przebywania oraz poruszania się dla mieszkańców. Dziś prezentujemy roboczą wersję wizualizacji, która wśród 3 możliwych uzyskała w naszej ocenie największa notę. Zostanie ona przekształcona docelowo w projekt architektoniczny.
Przy tej okazji kolejny raz jest nam potrzebny optymizm i zapał nie tylko Krystiana ale wszystkich organizacji oraz mieszkańców, aby udało się go urzeczywistnić w ciągu kilku nadchodzących lat. Nasuwa się tylko jedno stwierdzenie, które jest tu właściwym: "Pomimo wszystkiego do pracy!".

wizualizacja - Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie, Wydział Architektury i Urbanistyki; tekst - Krzysztof Marsolek

4 grudnia 2010 - artykuł historyczny Bernarda Matrosa - "Obozy jenieckie w USA"

Od dziś aż do jutra do godziny 22.00 cisza wyborcza. Jest to świetna okazja na odpoczynek od zgiełku kampanii wyborczej oraz czas na przemyślenie swoich wyborów.
W czasie tym warto też poczytać coś innego niż materiały wyborcze. Świetną lekturą może być artykuł
Pana Bernarda Matrosa przedstawiający pewien fragment historii, o którym wie niewielu. Dotyczy on także takiego samego losu, jaki spotkał kilku mieszkańców Brynicy. Zapraszamy wszystkich do działu historycznego O Brynicy - artukuły - "Obozy jenieckie w USA"

tekst i zdjęcia - Bernard Matros

5 grudnia 2010 - Brynickie kuligi

Za oknem zima i to na całego. Wszyscy narzekają, bo trzeba śnieg odgarniać, bo trzeba grzać, a jak musimy gdzieś dotrzeć to mamy gorzej jak pod górke. Cóż, nasi "Ołpowie" też nie mieli lepiej a nie było aut i pługów do odśnieżania.
Jest jednak grupa ludzi, którzy potrafią w zimie znaleźć coś optymistycznego. Zalicza się do nich brynicka mlodzież, która pokazuje jak cieszyć się tym, co mamy. Organizuje ona sobie ciekawe formy spędzenia weekendu a wśród nich tradycyjny kulig.
Tradycja kuligów w Brynicy jest bardzo stara. Jeździli nasi ojcowie, jeździli dziadkowie i ich ojcowie i ich dziadkowie. Nie mieli co prawda takich pojazdów ciągnących jak dziś, ale na pewno mieli nie mniej radosci z tego jak współcześnie.
Zachęcamy wszystkich do takiej zabawy oraz do nadsyłania zdjęć z innych krańców Brynicy, które opublikujemy. Na prezentowanych fotografiach tradycyjnie kulig na Gróbku.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

3 grudnia 2010 - Oświadczenie w związku z artykułem w dodatku do Echa Gmin

W związku z tekstem w dodatku do "Echa Gmin Opolskich" z dnia 2 grudnia br. wysłano następujace oświadczenia oraz sprostowanie na adres redakcji gazety: Kan-Press - "Echo Gmin Opolskich", 46-090 Kaniów,Leśna 4 .

1 grudnia 2010 - Już w niedzielę głosujemy

Już w niedzielę Bryniczanie jak wszyscy mieszkańcy gminy Łubniany spotkają się po raz drugi w ostatnim czasie przy urnie wyborczej. Będą mieli jednak o wiele trudniejsze zadanie, niż wielu innych wyborców gdyż oprócz kryteriów praktycznych jakie muszą uwzględnić przy wyborze właściwego kandydata mają czynnik emocjonalny związany z osobistą znajomością jednego z nich.
Aspekt emocjonalny zaczyna też odgrywać coraz bardziej znaczacą rolę w naszych zachowaniach w ostatnich dniach kampani. Jak to bywa na całym świecie ludzie podzielili się na trzy grupy. Tych co za jednym, tych co za drugim i tych co im obojętnie. Ci ostatni są teoretycznie w najlepszej pozycji, ale są to też najczęsciej Ci, którzy nie chodzą na wybory, nie interesują się tym, co wykracza poza ich podwórko, no chyba, że się akurat zrobi dziura w drodze przed ich furtką. I wtedy to właśnie dowiadują się kto wygral wybory i do kogo mają mieć pretensje. Oczywiście "kto by nie rządził i tak będzie źle i nic się nie zmieni, to po co wybierac, jak zrobią to inni za mnie a ja powiem, że winni, bo wybrali kogos, kto sobie nie radzi z problemami". Jest też pewna nieliczna grupka, która miała swego kandydata, bądź uważa, ze żaden się nie nadaje. Jednych i drugich trzeba zachęcić do pójścia w niedzielę do urn. Świadomie kształtujmy naszą przyszłość a nie przerzucajmy trudu wyboru i odpowiedzialności za jego skutki na innych.

Wybory to też kampania, dyskusje i spory w całej Brynicy. Dyskusje te są potrzebne, by każdy mógł posłuchać argumentów obu stron. Nie możemy jednak ulegać nadmiernie emocjom i toczyć kłótni a nawet wojen o coś, co za 4 lata można zmienić. Szybciej minie kadencja wójta, niż mogą zagoić się wzajemne urazy między znajomymi, sąsiadami, czy wręcz bliskimi w rodzinie. Obaj kandydaci stają w szranki po raz pierwszy. Miejmy świadomość, że każdy wybrany będzie miał i tak gorzej od nas wybierających, bo znajdzie się w sytuacji kogoś, kto nie mając ani grosza w kasie musi stworzyć nowy świat, świat inny niż poprzednicy, lepszy, bo przecież taki obiecał tym, którzy na niego głosowali. Problem ten dotyka dziesiątki tysięcy wybranych i po 4 latach to on jest tym, którego będą z tego rozliczać.
My zaś korzystajmy z przywilejów demokracji, korzystajmy świadomie i z rozwagą, bo przecież decydujemy o naszej przyszłości. I śpijmy spokojnie nie myśląc ciągle o tym kto lepszy i czy mamy rację. O racji zdecyduje wynik, a o słuszności decyzji kolejne 4 lata.


tekst - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego