Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2012_09

Archiwum > 2012

29 września 2012 - "Góra grzyba" z brynickiego lasu

O tym, że lasy wokół Brynicy obfitują w grzyby nie trzeba nikomu mówić. Nieraz widzimy dziesiątki aut z nieraz odległymi rejestracjami zaparkowanych na pograniczu miejscowości i tabuny ludzi z koszami przemierzające leśne szlaki.
Jak się okazuje nie trzeba jednak wyjeżdżać samochodem, aby znaleźć grzyba. Przywilejem mieszkańców Brynicy, szczególnie tych z peryferiów miejscowości, jest możliwość znalezienia tego poszukiwanego produktu tuż za własnym płotem.
Jednym z takich mieszkańców jest Pan Janusz, który dziś wybrał się ze znajomymi na spacer za swoim płotem. Wrócili już po dwóch godzinach i to nie dlatego, że nic nie znaleźli, ale dlatego, że ilość tego, co nazbierali przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania.
Swoim zaskoczeniem podzielili się z naszymi czytelnikami.
Przy okazji wśród "góry grzyba" jaką można zobaczyć na ich stole znalazl się swoisty rodzynek w cieście, a mianowicie grzyb będący symbiozą grzyba jadalnego i trującego, które wyrosły z jednej grzybni.
Jutro niedziela, a więc trochę czasu aby Bryniczanie mogli osobiście sprawdzić, ile grzybów jeszcze kryje się w okolicznych lasach.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

29 września 2012 - O dzisiejszej akcji zbiórki złomu w Kurierze Opolskim

Dziś wieczorem Brynica kolejny raz przyciągnęła uwagę mediów. Tym razem o porannej akcji zbiórki złomu wspomniała TVP Opole w wieczornym wydaniu Kuriera Opolskiego. Tym razem był to zmontowany materiał nagrany wcześniej zawierający m.in. wywiady z mieszkańcami Brynicy bezpośrednio uczestniczącymi w akcji.
Pzypomnijmy, iż dzisiejszą relacje z Brynicy przygotował redaktor Mariusz Studzienny z TVP Opole.
Po kliknięciu na zdjęcie można pobrać fragment wieczornego programu poświęconego naszej miejscowości.


tekst - Krzysztof Marsolek, źródło - TVP Opole

O akcji wcześniej mówił także redaktor Mariusz Jarzombek w Radiu Opole. Materiał do przeczytania i odsłuchania pod adresem: http://www.radio.opole.pl/2012/wrzesien/wiadomosci/zbieraja-zlom-zeby-dzieci-pojechaly-na-wycieczki.html

29 września 2012 - Dziś Brynica była centrum świata

Dziś Brynica stała sie na chwilę medialnym centrum świata. Działo sie to za sprawą zespołu reporterskiego TVP Opole, który zagościł dziś wczesnym rankiem na drodze nieopodal szkoły. Tematem reportażu prowadzonego przez redaktora Mariusza Studziennego na żywo w TVP Info była inicjatywa społeczna zbiórki złomu na rzecz dzieci ze szkoły podstawowej. Jest to jej kolejna z wielu edycja. Z poprzednich sfinansowano wiele wycieczek brynickich dzieci.
Słowo "centrum świata" jest jak najbardziej trafione, ponieważ trzy transmisje jakie przeprowadzono z Brynicy na żywo były nadawane przez TVP Info zarówno poprzez telewizję naziemną na terenie całej Polski, jak i poprzez transmisję satelitarną. Można je było oglądać w większej części Europy.

W kolejnych wejściach pokazano przygotowania do zbiórki, jak i w ostatnim zaprezentowano jej start.
O inicjatywie na antenie telewizji mówili jej główni organizatorzy, a więc Dyrektor Publicznej Szkoly Podstawowej - Justyna Tront, Przewodniczący Rady Rodziców - Marek Ciernia a także główna pomysłodawczyni - Pani Barbara Sagan.
Zespół redakcyjny, który spędził w Brynicy całe przedpołudnie dziękuje mieszkańcom za aktywny udział w programie i za ciepło oraz serdeczność, jakich doświadczyli z ich strony.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Zapis fotograficzny z wydarzenia mozna obejrzec w galerii pod adresem:
http://www.brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=293

Kopię programu z 3 i 2 wejścia
(odwrotna kolejnosć w kopii) można zobaczyć klikając w minaiturę programu:

28 września 2012 - Jutro w Brynicy będziemy gościć telewizję !

Jutro (sobota) od rana w Brynicy będzie trwać zbiórka złomu z której dochód będzie przeznaczony dla brynickiej szkoły. Tą pozytywną inicjatywą społeczną zainteresowały sie media począwszy od Nowej Trybuny Opolskiej, Radia Opole aż po Telewizję Polską, a okładnie TVP Opole.
Ta ostatnia będzie jutro od rana gościć w Brynicy i towarzyszyć ekipie zbierającej złom transmitując przebieg zbiórki na żywo w telewizji TVP Info Opole. Nasza mała Brynica stanie się na chwilę "centrum swiata".
Początek transmisji rano o 7.30 spod szkoły, gdzie zaparkuje wóz transmisyjny TVP .


tekst - Krzysztof Marsolek

27 września 2012 - Wieści ze szkoły

We środę pod wieczór chętni uczniowie wzięli udział w dyskotece. "Tańce, hulanki, swawole" doszły do skutku pod pretekstem obchodów szkolnego Dnia Chłopaka. Do siódmych potów bawili się wszyscy obecni. Kulminacyjnym punktem dyskoteki był wybór najmilszego chłopca z każdej klasy. Głosowały oczywiście dziewczynki, oklaskując swojego kandydata.

Wczoraj 26 września jest obchodzony Europejski Dzień Ptaków. Celem takich ptasich świąt jest zwrócenie uwagi na los pierzastych stworzeń. W szkole wykorzystano okazję, by zdobyć nieco wiedzy i szacunku do niezwykłych zwierząt "tych, co skaczą i fruwają". Kto chciał się dowiedzieć więcej, mógł sięgnąć do atlasu ptaków, aby zachwycać się ich różnorodnością i pięknem. Nie tylko dziś KOCHAJMY PTAKI!


źródło - PSP Brynica

26 września 2012 - Dziś rusza kolejny etap budowy placu zabaw koło boiska

Jak można zauważyć od paru tygodni obok boiska LZS stoi "Twierdza", czyli konstrukcja do zabawy dla dzieci. Nie jest to jednak całość projektu "Rodzinnego Centrum Rekreacji i Sportu pogranicza Stobrawskiego Parku Krajobrazowego".
Już dziś rusza kolejny etap jego budowy, a więc montaż nowego grilla oraz ogrodzenia oddzielającego plac od ulicy.

Wszystkich, którzy chcą wesprzeć budowę ogrodzenia oraz nowego grilla proszeni są o stawienie się na placu obok boiska dziś w środę o godzinie 17.00.Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica

24 września 2012 - Święto Pieczonego Ziemniaka w brynickiej podstawówce

Dziś, koło południa, uczniowie podstawówki z chęcią opuścili szkołę, by powitać jesień. Pogoda dopisała, więc pobyt na boisku był przyjemny. Na wszystkich czekało rozpalone fachowo ognisko. Przyniesione kiełbaski szybko znalazły się nad ogniem, a potem w żarze ogniska piekły się ziemniaczki. W oczekiwaniu na nie można było zabawić się z kolegami. Na koniec wydobyte z żaru kartofelki smakowały wybornie, nawet z sosem pomidorowym! Lato pożegnane, jesień powitana.

źródło - PSP Brynica

24 września 2012 - Brynicka pielgrzymka "Szlakiem błogosławionego Jana Pawła II".

Dziękujemy ks. proboszczowi Krzysztofowi Mrozowi oraz szefowej brynickiego Caritasu Pani Gertrudzie Polok, za zorganizowanie pielgrzymki "Szlakiem błogosławionego Jana Pawła II".
Przeżyte razem piękne dwa dni, długo będziemy wspominać.
Dziękujemy również ks. Proboszczowi za wszystkie wiadomości na temat miejsc, które zwiedzaliśmy. Bez tych wiadomości nasza pielgrzymka dużo straciłaby na wartości.

Na schodach bazyliki w Kalwarii Zebrzydowskiej."Gażdzinoł z Brynicy"


BARDZO DZIĘKUJEMY !

tekst i zdjęcia - Bernard Matros

21 września 2012 - Coroczna zbiórka złomu organizowana przez szkołę

Zbiórka złomu !


29 września 2012 roku od godziny 9.00 na terenie całej Brynicy odbędzie się zbiórka złomu .
Zbiórkę organizuje Szkoła Podstawowa w Brynicy.


Bardzo prosimy o wystawienie złomu przed swoje posesje.

Serdecznie dziękujemy !!!


21 września 2012 - Konkursu fotograficzny organizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych

Uwaga! To już ostatnie dni na przesłanie zdjęć na konkurs fotograficzny organizowany przez Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych.
Uczestnikiem może zostać każdy, kto spełni wymogi regulaminu.
Celem konkursu jest pokazanie w fotografii rodziny mieszkającej lub spędzającej wolny czas na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.
Konkurs trwa do 25 września 2012 r.
Zdjęcia należy nadsyłać na adres: spk@zopk.pl
Do wygrania nagrody o łącznej wartości ponad 2 tyś. zł. !!!

Zachęcamy do odwiedzania parku całych rodzin i poznawania jego walorów krajobrazowych, przyrodniczy i kulturowych.

Zespół Opolskich Parków Krajobrazowych


Regulamin konkursku

15 września 2012 - Archiwalna Gazeta Beczka z sierpnia 2012 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 268 numer Beczki z sierpnia 2012 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

9 września 2012 - "COPA BRYNICA 2012" już w październiku, zapisy trwają!

Już 6 października tego roku kolejna edycja Copa Brynica - spotkania dwóch drużyn Brynica-Brynica. Miejsce - boisko LZS przy ulicy ks. Klimasa. Początek meczu g. 12:00 (zmiana godziny ze względu na Hubertus).
Zapisy do 30.09.2012 u Łukasza Czecha +48 888 778 527 lub Daniela Soboty 782 400 571.
Wpisowe 30zł od osoby przeznaczone na skromny poczęstunek, wiek i płeć nie grają roli !
Dla gości przybyłych na imprezę gril-bar a dla najmłodszych dmuchana trampolina.

Patronaci medialni:


SVK FILM

Beczka

Echo Gmin Opolskich


Serdecznie zapraszamy!

8 września 2012 - Prace w szkole i przedszkolu trwają, będzie pięknie i nowocześnie!

Jak pisaliśmy wcześniej w Brynicy ostatnio dużo się dzieje i to za sprawą inwestycji jakie nasze gminne wladze poczyniły w ramach projektów unijnych w przedszkolu oraz w szkole. Nie uszło więc naszej uwadze to, że prace weszły w kolejny etap. W przedszkolu zaczęło się pojawiać nowe ocieplenie budynku i to nie byle jakie, gdyż do jego realizacji wykorzystano styropian najwyższego gatunku, tzw. szary.
Nie gorzej dzieje się na boisku brynickiej podstawówki, gdzie pojawiła się już specjalna nawierzchnia wykonana na gorąco z kilku warstw tworzywa przypominającego zmieloną gumę, co można zobaczyć na zdjęciach. Jest to jedno z najlepszych i najdroższych tworzyw, które zapobiega urazom.

Dodatkowo cały teren od szkoły do boiska zostanie wyłożony piękną kolorową kostką.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

6 września 2012 - Dziś wieczorem uzgodniono końcową wersję projektu Centrum Wsi Brynica

Dziś wieczorem na sali OSP odbyło sie drugie, ostatnie spotkanie poświęcone uzgodnieniu finalnej wersji projektu budowy Centrum Wsi Brynica. Było ono w większości związane z wnioskami jakie przekazano projektantom tydzień wcześniej. Omawiano w szczególności kwestię umieszczenia na placu Arnstein dodatkowych ławek do siedzenia. Po dłuższej dyskusji i symulacjach komputerowych znaleziono kompromis zadawalających wszystkich.
Kolejnym problemem jaki omawiano była lokalizacja jednej ze stref odpoczynkowych stosunkowo blisko okien mieszkańców centrum wsi. Podobnie jak w pierwszym przypadku po dyskusji i symulacjach na komputerze znaleziono konsensus.
Przy okazji poruszano także kilka innych tematów m.in. związanych z możliwością rozszerzenia projektu o przejście dla pieszych koło przedszkola, czy budowy strefy postoju przy przedszkolu. W trakcie tej dyskusji stworzono kilka bardzo ciekawych koncepcji, jednak ze względu na to, iż wykraczają one merytorycznie i fizycznie poza obszar planowanej inwestycji zdecydowano o odłożeniu ich w czasie i powrocie do pomysłów już w momencie realizacji samej budowy nowego Centrum Wsi.
Spotkanie prowadzil Krystian Czech - lider Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, które to jest twórcą koncepcji nowego centrum Brynicy i organizacją wspólfinansującą przygotowanie samego projektu. Na koniec podziękował zebranym za aktywny udzial i w szczególności za przychylność ze strony mieszkańców samego centrum wsi.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Pod adesem http:\\www.brynica.opole.pl/galerie_stack/2012_09_06_projekt_Centrum_prezentacja/index.html można zobaczyć prezentacje przyszłego Centrum Wsi Brynica opartą o projekt.

6 września 2012 - Dziś pisali o Brynicy w Nowej Trybunie Opolskiej

Dziś Nowa Trybuna Opolska na swoich łamach zamieściła artykuł na temat planów budowy nowego Centrum Wsi Brynica. Sprawie w swoim artykule przyjrzał się red. Mariusz Jarzombek. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do czytania NTO.3 września 2012 - Rok szkolny 2012/2013 rozpoczęty

Dziś, w poniedziałek rozpoczął się nowy rok szkolny. Po słonecznych wakacjach powrócili uczniowie starszych klas oraz pojawili się najmłodsi - debiutanci. Wszyscy wysłuchali przemowy pani dyrektor, wierszy o wakacjach i szkole oraz życzeń Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Rzecznika Praw Ucznia. Jak co roku najważniejsi byli pierwszoklasiści obdarowani wielkimi "tytami". Jeszcze tylko dziesięć miesięcy i znów będą wakacje...


źródło - PSP Brynica

3 września 2012 - Parafia organizuje wycieczkę śladami bł. Jana Pawła II, zapisy trwają.

Parafia Rzymskokatolicka św. Szczepana w Brynicy organizuje dwudniową pielgrzymkę śladami bl. Jana Pawła II do Zakopanego (Wadowice, Ludźmierz, Kalwaria Zebrzydowska, i Zakopane) w terminie 22-23 września br.
Koszt wraz z noclegiem wynosi 140 zł od osoby
.


Wpłat można dokonywać u ks. proboszcza Krzysztofa Mroza lub u szefowej Caritas - Pani Gertrudy Polok
.
źródło - Parafia Brynica

2 września 2012 - Dożynki już za nami, zabawa trwała do późnych godzin nocnych

Dziś po południu w Brynicy odbywały się uroczystosci dożynkowe. W części popołudniowej najpierw przez Brynicę przejechał barwny korowód a później na boisku LZS odbylo się nabożeństwo dziękczynne koncelebrowane przez dwóch księży - ks. proboszcza Mroza oraz ks. seniora Cyrysa mieszkającego w Grabczoku.
Po tej części rozpoczął sie festyn z bogatym programem artystycznym. Zabawa trwała nieprzerwanie do późnych godzin nocnych. Nie przeszkodziła jej nawet deszczowa aura.

Do atrakcji jakie udostępniono dołączył nowy plac zabaw z wybudowaną tam Twierdzą. Pomimo złej pogody zabawa trwala w najlepsze.
Podczas festynu odbył się także mecz pucharowy klasy A, gdzie pomimo wyrównanej gry Bryniczanie przegrali z Siołkowicami 4:2. Nie popsuło im to jednak humoru i nasi zawodnicy bawili sie równeiż do późnych godzin nocnych.
Tegorocznymi starostami dożynkowymi byli Gertruda Polok i Krystian Czech, którzy byli jednymi z wodzirejów wieczornej zabawy.


tekst i zdjęcia -Krzysztof Marsolek

zdjęcia podzielone na albumy do obejrzenia w galerii pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/index.php?cat=143

Dodatkowe zdjęcia wykonane przez Państwa Kownackich w albumie pod adresem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=292

2 września 2012 - Dziś Żniwniok

Dziś "Żniwniok", czyli tradycyjne dozynki parafialne. Jak co roku rozpoczeto je uroczystą procesją z koroną i darami od Placu Arnstein w kierunku kościoła. Na jej czele kroczyła niezawodna orkiestra nadajac uroczystości wyrazu podniosłości. Za nimi podążał orszak liturgiczny z ksiedzem proboszczem Krzysztofem Mrozem. Za nim podążali niosący chleb i winogrona tegoroczni starostowie dożynkowi - Gertruda Polok reprezentująca Parafialny Zespól Caritas i Krystian Czech reprezentujący Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica.
Na dzisiejsza okazje wielu mieszkańców przystroiło swoje posesje w symbole plodów ziemi.
Po południu o 14.30 z Placu Arnstein w kierunku boisk arusza barwny korowód ze scenkami a później nabozeństwo i zabawa do późnego wieczora.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

zdjęcia do obejrzenia pod adrsem: http://brynica.opole.pl/galerie2/thumbnails.php?album=286

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego