Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_03_cz1

Archiwum > 2010

21 marca 2010 - Nagroda Specjalna i statuetka Animator Roku 2010 dla Brynicy

Dziś podczas Gali ANIME 2010 wszyscy mieszkańcy Brynicy zostali wyróżnieni nagrodą specjalną w konkursie "Animator Roku" organizowanym przez Stowarzyszenie Animator oraz Łubniański Ośrodek Działanosci Kulturalnej. Wyróżnienie to za szczególne i wybitne osiągnięcia, których zakres znacząco wykracza poza granicę gminy kapituła przyznała Mieszkańcom Wsi Brynica za uzyskanie tytułu "Najpiękniejsza Wieś Opolska 2009".Wyróżnienie to kolejny raz przypomina o zeszłorocznycm sukcesie i kolejny raz zachęca bryniczan a szczególnie organizacje działające na terenie wsi do dalszej współpracy w tworzeniu "lepszej Brynicy" dla przyszłych pokoleń jej mieszkańców.
Do gratulacji dla mieszkańców Brynicy złożonych na sali warto dołączyć także specjalne podziękowania przysłane drogą elektroniczną przez Wójta Gminy Łubniany Dietera Wystuba i adresowane do
księdza Proboszcza Krzysztofa Mroza oraz Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica za ogromny wkład w zdobycie nagrody Najpiękniejsza Wieś Opolska 2009 a tym samym dzisiejszej statuetki.
Więcej informacji i zdjęć na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności kulturalnej.

zdjęcia - Marek Ciernia, tekst - Krzysztof Marsolek

20 marca 2010 - prace przy murze trwają

Dziś kolejny dzień prac przy wznoszeniu nowego ogrodzenia. Etap ten był związany z izolacją fundamentów po wschodniej stronie kościoła, na której wykonano już ścianę oporową. W części zachodniej po wylaniu nowego fundamentu wykonano zbrojenie, które będzie wzmacniało ścianę oporową podobnie jak w częśći wschodniej.

Przy okazji kolejny raz zwracamy sie z prośbą o wsparcie remontu muru przez wszystkich chcących i mogących na konto parafii:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

20 marca 2010 - Nordic Walking

Jak pisaliśmy tydzień temu na ulicy Klimasa o 9 rano co sobotę zbiera się jedna z grup zapaleńców Nordic Walkingu. Dziś uwieczniliśmy kilka osób. Grupy specerujące z kijkami sa niewielkie, ale jest ich w miejscowości dużo, czemu okolica sprzyja. Czekamy na zdjęcia innych grup, które zostaną opublikowane.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

18 marca 2010 - budowa nowego odcinka fundamentu

Kolejny dzień budowy nowego muru. Dziś najważniejszy odcinek, czyli zakręt, gdzie stary mur był w najgorszym stanie. To tam wylano dziś nowy fundament o głębokości ponad 1 metra (co widać na jednym ze zdjęć), a dokładniej w miejscu jakie było fotografowane 110 cm. Stary fundament na tym odcinku był słaby, nie miał nawet 60 cm i był poniszczony. To wyjaśnia co przyśpieszyło w połączeniu z ruchem samochodów jego przedwczesny rozpad w stosunku do odcinków bliżej starych ubikacji (o nich pisano na początku, ponieważ budowa fundamentu posuwała się z tamtej strony). Tam fundament miał grubo ponad metr i był wykonany z solidnie posadowionych głazów.
Odcinek dziś zalewany jest najistotniejszy, ponieważ podlega najwyższym obciążeniom. Jak mówił dziś jeden z Bryniczan mieszkający w pobliżu kościoła budowniczowie poprzedniego muru nie mogli przewidzieć przejazdu ponad 50 tonowego TIRa metr od fundamentów, bo wtedy samochód był dopiero co wynaleziony. Nie możemy więc ich winić, ze nie zrobili go tak solidnie jak wcześniejszy odcinek. Jednak my mamy tą wiedzę i "dmuchamy na zimne" wykonując jednocześnie nowy głęboki fundament oraz dodatkowo zbrojoną ścianę oporową. Jeśli stary mur z połową nowego fundamentu i bez ściany oporowej przetrwał ponad 100 lat, to jest nadzieja, ze nowy też trochę postoi.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

18 marca 2010 - prace przy murze i chodniku kiedyś

Aby przypomnieć tym starszym i pokazać tym młodszym mieszkańcom, jacy Bryniczanie byli kiedyś ofiarni i pracowici warto pokazać kilka fotografii. Widać na nich, że pomimo o wiele większej biedy w stosunku do dziś, mieszkańcy potrafili się zmobilizować. Nie mieli oni zbyt wielu pieniędzy więc jak mogli - starzy, młodzi, kobiety i dzieci własnymi rękoma wspomagali parafię i proboszcza we wspólnym dziele.
Dziś już nie musimy tak jak nasi ojcowie, matki i dziadkowie osobiście budować muru, jednak mamy tą możliwośc wspomagając inwestycję finansowo. Warto też wspomnieć, że to tylko dzięki talentowi proboszcza Mroza mamy możliwość zrefundowania aż 150 tysięcy złotych i musimy zebrać tylko (choć to dla nas aż) 70 tysięcy jako cała parafia. Ksiądz Proboszcz Krzysztof poszedł tym samym w ślady Proboszcza Adama, który też miał zdolność załatwiania rzeczy niemożliwych. Miejmy nadzieję, ze prafianie pójda w ślady swoich przodków i też pokażą swoją ofiarność a nie będą ulegać niepotrzebnym plotkom i emocjom, które towarzyszą i zawsze towarzyszyły wszystkim inwestycjom prowadzonym we wsi.

tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia ze zbiorów "Sto lat kościoła św. Szczepana w Brynicy - 2003".

17 marca 2010 - prace przy murze trwają, w najważniejszym odcinku będzie nowy fundament!

Dziś kolejny dzień prac przy budowie muru. Wszystko przebiega w jak najlepszym porządku. Wczoraj budowniczy odkryli, iż w połowie długości starego muru na zakręcie nie ma dalej pierwotnego fundamentu, a jedynie płytki. Nie wiadomo jak to się stało, że nagle budowniczowie spłycili fundament z ponad metra do około 60 cm.
Wezwany na budowę inspektor oraz projektant ustalili, że od tego miejsca zostanie wykonany nowy fundament do głębokości ponad metra i nad nim zostanie wykonany mur oporowy jak na całej reszcie. Powinno to też uspokoić mieszkańców, którzy wczoraj byli zainteresowani tym problemem i dopytywali o to. Przy okazji warto zapytać najstarszych mieszkańców, czy nie wiedzą dlaczego tak to zrobili ich ojcowie i dziadkowie. Pytaniem jest też to, od kiedy ziemia została nasypana na mur od środka, ponieważ brak elementów wzmacnających wskazuje, że nie był on konstrukcyjnie przygotowany do nacisku ziemi. Choć istnieje możliwość, iż zaufano solidności wiązaznia cegieł przy pomocy wapna. Obecnie funkcje oporową pełnić będzie zbrojona ściana a nie jak w starym murze wszystko przytrzymywały kute przęsła.
Kolejny raz warto też uspokoić Bryniczan, że wykonawca naprawdę podchodzi do zadania uczciwie i na bieżąco informuje o wszystkich zauważonych faktach mogących mieć znaczenie dla jakości powstającego muru zarówno inspektora nadzorującego inwestycję jak też ks. Proboszcza wraz z projektantem. Mur ma ponad 100 metrów długości i nie można było do momentu rozebrania starego przewidzieć wszystkich "niespodzianek" jakie napotkali budowniczy, jednak są one rozwiązywane na bieżąco. Pozostała cześć muru znajdująca się na starym solidnym fundamencie została zalana betonem wraz ze zbrojeniem tworząc ścianę oporową.
Kolejny raz też zwracamy się z prośbą o wsparcie budowy i umieszczenie swojej cegiełki finansowej w murze, który będzie naszym wspólnym dziełem.


ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica


Pozdrawiamy też rodziny pracowników budujących mur, które stale śledzą stronę miejscowości patrząc jak ich ojcowie, mężowie i bracia remontują Bryniczanom jeden z charakterystycznych symboli miejscowości. Mobilizuje ich to do jeszcze większej solidności i rzetelności w pracy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

17 marca 2010 - już wkrótce ruszą remonty na Prostej i Stawowej

Na stronie zamówień publicznych Gminy Łubniany pod adresem http://bip.biuletyn.info.pl/php/strona.php3?bip=bip_lubni&id_dzi=9&lad=a&id_dok=1155&id_men=73&powrot=1&slowo_szuk=&archiwum_szuk=&gdzie_szuk= ukazało się ogłoszenie o wyborze wykonawców remontu ulic Prostej i Stawowej. Od ogłosznie w ciągu dziesięciu dni zostaną z nimi podpisane umowy, a potem mają około pół roku na realizację zadania. Przypomnijmy iż zgodnie z dokumentacją ul. Prosta ma być wyremontowana na odcinku około pół kilometra a ulica Stawowa wraz z mostem do skrętu w lewo w pierwszą boczną drużkę (okolo 200 metrów od mostu).
Warto byłoby aby mieszkańcy zwrócili się do Urzędu Gminy z pomocą sołectwa o wsparcie w zabezpieczeniu dalszej części ulicy Stawowej oraz nieutwardzonej ulicy Młyńskiej poprzez nadsypanie tłuczeniem, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo iż tamtędy będzie się odbywał transport materiałów na budowę odcinka drogi za mostem.

tekst - Krzysztof Marsolek

16 marca 2010 - Wojewódzki Konkurs Kroszonkarski - kolejny sukces uczniów PSP w Brynicy

Brynicka szkolna ekipa spisała się doskonale; wykonane prace były podziwiane i fotografowane nawet przez osoby postronne. Uczniowie odnieśli sukces - komisja wyróżniła pierwszą nagrodą Monikę Narowską za różnorodność pomysłowych kroszonek - oklejanek. Gratulujemy!

źródlo - PSP Brynica


15 marca 2010 - Walne Zebranie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica 26 marca 2010 g.19.00 na sali OSP

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica zaprasza wszystkich mieszkańców Brynicy na swoje Walne Zebranie, które odbędzie się 26 marca 2010 roku o godzinie 19.00 na sali OSP. Wszyscy członkowie i pozostali zainteresowani członkowstwem oraz działalnością stowarzyszenia są proszeni o liczne przybycie.Prezes Stowarzyszenia- Krystian Czech15 marca 2010 - przetarg na I etap budowy kanalizacji w Brynicy rozstrzygnięty

Na stronie BIP naszej gminy ukazała się informacja o roztrzygnięciu przetargu na pierwszy etap budowy kanalizacji w Brynicy. Zwyciężca jest firma ECOKOM Sp. z o. o. z Luboszyc. Szczegóły techniczne oraz warunki przetargu można znaleźć na stronie zamówień publicznych Urzędu Gminy Łubniany pod adresem
http://bip.biuletyn.info.pl/php/strona.php3?bip=bip_lubni&id_dzi=9&lad=a&id_dok=1129&id_men=73&powrot=1&slowo_szuk=&archiwum_szuk=&gdzie_szuk= .
Zakończył się również przetarg na remont ulicy Stawowej, jednak nie wyłoniono jeszcze zwycieżcy. Przy tym przetargu zainteresowani mieszkańcy powinni zapoznać się ze specyfikacją techniczną oraz przedmiarem robót będącycmi podstawą do zawieranej z wykonawcą umowy. Z dokumentacji tej wynika jaki odcinek drogi zostanie utwardzony nawierzchnią asfaltową oraz to iż będzie odbudowany most. Szczegóły pod adresem
http://bip.biuletyn.info.pl/php/strona.php3?bip=bip_lubni&id_dzi=9&lad=a&id_dok=1151&id_men=73&powrot=1&slowo_szuk=&archiwum_szuk=&gdzie_szuk= .
To samo dotyczy ulicy Prostej, do której informacje można znaleźć pod tym samym adresem co Stawowej.
Przy okazji warto zauwazyć iż ten rok dla Brynicy będzie rokiem wielkiego budowania i remontowania. Wpisuje się w to także od dawna oczekiwany remont muru ogrodzenia kościoła. To dobrze, jednak nie możemy zapominać o naszych mieszkańcach z takich ulic jak Młyńska, część Ogrodowej, czy Polnej, którzy wciąż oczekują na swoje "pięć minut". Będziemy wspólnie wspierać wszelkie ich zaplanowane i przemyślane działania w dążeniu do poprawy jakości życia, na które istotny wpływ ma jakość tras komunikacyjnych łaczących ich z resztą wsi.

tekst - Krzysztof Marsolek

15 marca 2010 - Zima!

Dziś rano mieliśmy wrażenie de-ja-vu, czyli przeżywania czegoś takiego samego drugi raz. Sprawcą była nasza "kochana zima". Wszyscy zmuszeni byli poszukać łopat pochowanych w komórkach i "ruszyć w bój". Niektórzy jak Mateusz Hryc na Gróbku wyciągnęli ciężki sprzęt i pospieszyli sąsiadom z pomocą, przy okazji odśnieżając duży odcinek drogi.
Atak zimy spowolnił też prace przy budowie muru, jednak od południa wszystko ruszyło dalej.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


14 marca 2010 - fundamenty już powstają

Remont muru a raczej budowanie nowego posuwa się dużymi krokami do przodu. Równiez ruszyła zbiórka pieniędzy niezbędnych do skompletowania środków, które są konieczne do zapłacenia całości kosztów.
Od tego tygodnia członkowie Rady Parafialnej rozpoczną bezpośrednią zbiórke ofiar w domach według list. Przypomnijmy, że od osoby posiadającej dochód (udokumentowany lub też nie) oczekiwaną kwotą jest 150 zł, a od rencistów, bądź emerytów 100 zł. Każdy na ile będzie potrafił może wpłacic więcej, jak też w razie trudności może rozłożyć wpłatę na kilka części.
Pojawiły się także pierwsze wpłaty na konto parafii jak i dokonano kilku osobiście u księdza Proboszcza. Wszystkim darczyńcom Serdeczne Bóg Zapłać.
Przy okazji kolejny raz zwracamy się z prośbą o wsparcie budowy i umieszczenie swojej cegiełki finansowej w murze, który będzie naszym wspólnym dziełem.


ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica


Remont wszedł w kolejny etap, czyli przygotowanie zbrojenia i szalunków fundamentu. Prace te wzbudzały w niedziele zainteresowanie parafian udających sie na msze i dyskutujących przy okazji na ten temat. Wielu zastanawiało się nad tym dlaczego wykonano tak płytki wykop. Jednak wszystkich należy uspokoić. Wykop sięgał do pierwotnego fundamentu z kamieni, który współcześnie znajduje się ponizej poziomu chodnika i asfaltu. Dzieje sie tak dlatego, że poziom drogi w czasie budowy kościola był o wiele niższy. Fundament pierwotny jest bardzo solidny i przez ponad 100 lat zdążyl się na tyle solidnie usadowić w gruncie, że próba jego wykopania i tworzenia nowego byłaby rozwiązaniem gorszym. Dzisiejszy deszcz pokazał w niektórych miejscach jego wygląd spłukując ziemię z resztkami wapna i odsłaniając kamienie. Oba fundamenty stary i nowy będą spajały specjalne trzpienie wbijane w miejscach występowania słupów tworząc jednolity fundament o łącznej głębokości przekraczajacej 2 metry.

tekst i zdjęcie - Krzysztof Marsolek

13 marca 2010 - brynicki Nordic Walking

Wśród wielu form rekreacji i sportu jakie można uprawiać w Brynicy warto wspomnieć o Nordic Walking'u, czyli w najprostszy sposób mówiąc spacerze z kijkami. Wszyscy zainteresowani mogą się co sobotę o 9.00 przyłączyc do grupy "pod dowództwem" lidera Stowarzyszenia Odnowy Wsi. Wyruszają oni z kortu tenisowego na ul. Klimasa obok domu Krystiana Czecha. Juz wkrotce ma ruszyć więcej grup na terenie miejscowości, co umożliwi zainteresowanym wybór zarówno tras jak i pór na wspólne spacerowanie.
Na zdjęciu grupa "walkingowców" napotkana niedaleko Zespołu Rekreacyjno-Restauracyjnego Berpol.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

12 marca 2010 - remont muru przy kościele trwa

Kolejny dzień remontu muru przy kościele. Po starym murze nie zestało ani śladu a z ziemi zaczyna powoli wyłaniać sie konstrukcja szalunku pod fundament nowego. Widać dużą fachowośc i rzetelnośc pracujących.
Przy okazji jak zwykle prośba skierowana do wszystkich chcących i mogących o wsparcie budowy nowego muru dowolną kwotą na konto parafii:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica


Wszystkim darczyńcom serdeczne Bóg zapłać.

12 marca 2010 - zaproszenie dla osób uzależnionych na specjalne rekolekcje

REKOLEKCJE
DLA UZALEŻNIONYCH, WSPÓŁUZALEŻNIONYCH, DDA
I CIERPIĄCYCH Z POWODU UZALEŻNIENIA


Rekolekcje odbędą się w kościele parafialnym w WINOWIE
Dojazd do Winowa; wyjazd z Opola w kierunku Prószkowa


18.03.2010 - 20.03.2010

Czwartek - dzień Wiary
Piątek - dzień Pokuty, droga krzyżowa
Sobota - dzień Zadośćuczynienia
Godz. 16.00 - Miting - AA, Miting - Al.Anon, Miting - DDA
Godz.18.00 - Msza św. z kazaniem


Prowadzi Ks. Marcin Marsollek - Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości

11 marca 2010 - wieczorna msza urodzinowa ks. Proboszcza

Dziś wieczorem odprawiono mszę świetą dziękczynną z okazji urodzin Proboszcza. Na jej końcu znalazło się miejsce również na ludzki wymiar wdzięczności za sprawowaną posługę kapłańską, który obok jej wymiaru duchowego jest równie ważnym.
Delegacje reprezentujące grupy mieszkańców i organizacje współpracujące z Proboszczem uzewnętrzniły swoją wdzięczność kolejno składając życzenia i symboliczne prezenty na ręce ks. Krzysztofa. Ksiądz Proboszcz podzielił się swoją radością z wszystkimi zebranymi czekoladkami rozdawanymi przy wyjściu, co w swoisty sposób umacnia więź parafian ze swoim duchowym pasterzem.


zdjęcia - Marek Ciernia, tekst - Krzysztof Marsolek

11 marca 2010 - remont muru przy kościele trwa

Postęp prac przy remoncie muru jest imponujący. W 3 dni zniknął cały stary mur. Praca nie jest łatwa, bo czasami trzeba wykonać coś ręcznie, czego przykładem jest duży kamień wykopany niedaleko podwórka Państwa Czorów.
Jak widać prace wzbudzają duże zainteresowanie parafian. Są oni bardzo zadowoleni z tego, że wyczekiwany remont ruszył i ma takie tempo.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

11 marca 2010 - urodziny księdza ProboszczaDziś urodziny księdza proboszcza Krzysztofa Mroza.

Życzenia Darów Ducha Świętego, Łask Bożych, zdrowia oraz radości z pełnionej posługi

składają wszyscy parafianie, członkowie Stowarzyszenia Odnowy Wsi z prezesem Krystianem Czechem i cały zespół promocji wsi.


Wieczorem o godzinie 17.00 sprawowana będzie msza z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze w intencji ks. Proboszcza

10 marca 2010 - a mury runą, runą mury... jak w piosence

Dziś kolejny dzień trwały prace. Jest to na razie etap rozbiórki starego muru. Jak widać na zdjęciach od strony wschodniej ekipa dotarła aż do gołej ziemi. Jak wiadomo rozbiórka trwa najkrócej w całej inwestycji, ale już teraz widac, że firma może wykonać zadanie przed czasem.
W związku z tym jak najszybciej musimy zgromadzić niezbędne pieniądze na wkład własny parafii, aby nastąpiła refundacja całej kwoty.
Przy okazji kolejny raz zwracamy sie do wszystkich chcących i mogących wesprzeć parafię o dowolne wpłaty na jej konto:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica


Każda kwota będzie stanowiła symboliczną cegiełkę w tym murze i każdy będzie jego budowniczym.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

10 marca 2010 - Oskar Biznesu dla Bryniczanina Patryka Czora

Bryniczanin - Patryk Czora (firma Czora Spawanie Specjalistyczne) został wyróżniony Oskarem Biznesu za rok 2009 w kategorii usług. Nagrody wręczono podczas X Gali Biznesu w filharmonii Opolskiej. Gratulacje od wszystkich organizacji działających w Brynicy i mieszkańców Tak trzymać Patryk!

foto- "Nowa trybuna Opolska", tekst - Krzysztof Marsolek


10 marca 2010 - wyjaśnienie w związku z tematem reportażu z ulicy Stawowej

W związku z zarzewiem konfliktu jakie powstało wokół sprawy zeszłotygodniowego reportażu TVP Opole z ulicy Stawowej zrodziła się konieczność wyjaśnienia kilku kwestii. Ponieważ treść zawarta w reportażu dalece odbiegała od rzeczywistości spotkała się z ostrą reprymendą zarówno ze strony organizacji działających w wiosce jak i moją jako prowadzącego stronę internetowa i odpowiadającego za zagadnienia promocji wsi. Na zewnątrz reportaż spotkał się również z odbiorem przeciwnym do oczekiwanego przez zainteresowanych mieszkańców i bezpośrednim pismem do mieszkańców z pretensjami ze strony Pana Wójta.
W tym miejscu warto wyjaśnić gdzie był błąd. Pomijając to, iż skupiono się na Pięknej Wsi Opolskiej 2009, co nie ma nic wspólnego z drogami i budynkami, bo dostalismy tą nagrodę za to, że się dogadujemy a nie kłócimy - reszta reportażu była w słusznej sprawie. Cały feler w tym, że reportaż dotyczył ulicy STAWOWEJ i był kręcony na moście na Stawowej. Ta droga będzie remontowana i nie było sensu sciągać telewizję w to miejsce.
Jak się okazuje głównemu inicjatorowi sprowadzenia telewizji chodziło o ulicę
MŁYŃSKĄ w jej końcowym biegu. Jednak ta nazwa ulicy w reportażu nie padła a mówiono o braku dojazdu do całej miejscowości. W związku z czym powstał ciąg zdarzeń i informacji, które mogły krzywdzić zainteresowanych remontem ulicy i inicjatora wizyty telewizji.
Sprostować też należy to, że ulicę Młyńską można jak najbardzie utwardzić i podejmować inne działania aby była przejezdna bez zagrożenia dla remontu ulicy Stawowej. Za tym trzeba faktycznie chodzić i to nagłaśniać, ale w sposób przemyślany. W świetle wzmożonego ruchu pojazdów budowlanych firm remontujących drogi jest to nawet koniecznością
W tej chwili nikt już nie wie, dlaczego TV poszła tropem Stawowej zamiast Młyńskiej, czego wyjaśnienie i tak nic by nie zmieniło.
Warto by było również stworzyć szerszy front współpracy w ramach wsi w celu wspólnych działań zmierzających do utwardzenia ulicy Młyńskiej a nie podejmowania nieskoordynowanych prób samemu.

Krzysztof Marsolek

9 marca 2010 - prace przy remoncie muru "ruszyły z kopyta"

Dziś kolejny dzień remontu muru przy kościele. Prace "ruszyły z kopyta" co widać na zdjęciach. Przy okazji warto wspomnieć, iż remont jest to w zasadzie budowa nowego muru po rozebraniu starego. Sięga on do fundamentów, które też będa nowe. Jedynym fragmentem pozostawionym są elementy kute, które będą poddane oczyszczeniu, piaskowaniu, cynkowaniu i malowaniu.
W związku z pytaniami, jakie pojawiały się odnośnie chodnika obok muru do zdjęć dołączony jest szkic planowanego jego przebiegu. Wynika to z założeń szerszego planu wpisanego w działalność Stowarzyszenia Odnowy Wsi, jak równiez stanowi jeden z elementów szerszej koncepcji związanej z infrastrukturą wokółkościelną stworzonej przez księdza proboszcza. Poprowadzenie chodnika po którejkolwiek stronie ulicy jest niemożliwe ze względu na brak miejsca.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

9 marca 2010 - numer gazety Beczka z lutego jest już do pobrania

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać kolejny archiwalny 225 numer Beczki z lutego. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

8 marca 2010 - początek prac przy remoncie muru cmentarnego i informacja o zbiórce pieniędzy na niego

Dziś do Brynicy przybyła firma wykonująca remont muru kościelnego. Ustawiła ona swoją tymczasową siedzibę na kościelnym parkingu na przeciw cmentarza. Pracownicy firmy pojawili się już o godzinie 6.00 rano. Jeśli firma zachowuje tak skrupulatnie harmonogram prac to pomimo chwilowgo powrotu zimy z pewnością dotrzyma ona deklarowany termin zakończenia.
Przy tej okazji warto wspomnieć o zbiórce pieniędzy na realizowany remont muru, ponieważ upłynęło juz 7 dni z 124 jakie mamy na zebtranie kwoty około 70 tysięcy złotych.
Dla mieszkańców Brynicy po długiej i burzliwej debacie w gronie Rady Parafialnej wraz z Proboszczem ustalono, że wysokość i forma składki będzie oparta o dochód konkretnej osoby a nie jak to poprzednio bywało stałą kwotę na rodzinę.

Przyjęto, że aby zgromadzić wymagane 70 tys. zł koniecznym jest ustalenie minimalnej kwoty 150 zł/osobę posiadającą dochód oraz 100 zł/emeryta lub rencistę. Przez dochód rozumie się przychody zarówno te oficjalne jak i te mniej rejestrowane. Kwoty minimalne wynikają z liczby parafian i przyjęcie mniejszych wartości nie zapewniłoby możliwości zgromadzenia niezbędnej sumy.

Co za tym idzie konieczne jest aby każdy wywiązał się z tego wspólnego ciężaru jaki na siebie wzięla parafia i jednocześnie każdy, dla kogo to nie będzie ciężarem może wpłacić kwotę większą na wypadek tego, iż mogą pojawić się przypadki osób nie mogących udźwignąć tego ciężaru.
Przy okazji zwracamy się z ponownym apelem do wszystkich chcących i mogących wspomóc ten szczytny cel o wpłacanie dowolnych sum na konto parafii:

ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 BrynicaW kolejnych wiadomościach będziemy informować o postępie prac, jak również o przebiegu zbiórki koniecznych funduszy.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

8 marca 2010 - kolejne sukcesy uczniów brynickiej PSP

Nasi uczniowie kolejny raz pokazali, że brynicka PSP reprezentuje najwyższy poziom i to zarówno wiodąc prym w dziedzinach naukowych jak i w sportowych.


źródło - PSP Brynica

8 marca 2010 - Dzień Kobiet w brynickiej PSP

Kwiaty, życzenia, prezenty oraz wyróżnienia dla najsympatyczniejszych dziewcząt od młodych dżentelmenów.

źródło - PSP Brynica

8 marca 2010 - Dzień KobietZ okazji dzisiejszego święta
wszystkim Paniom,
życzenia zdrowia, pomyślności, błogosławieństw i życiowej radości.

Składa:

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
z prezesem Krystianem Czechem na czele

7 marca 2010 - Walne Zebranie Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica 26 marca 2010 g.19.00 na sali OSP

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica zaprasza wszystkich mieszkańców Brynicy na swoje Walne Zebranie, które odbędzie się 26 marca 2010 roku o godzinie 19.00 na sali OSP. Wszyscy członkowie i pozostali zainteresowani członkowstwem oraz działalnością stowarzyszenia są proszeni o liczne przybycie.Prezes Stowarzyszenia- Krystian Czech5 marca 2010 - ogłoszenie

Wszyscy zainteresowani opłaceniem nakazów płatniczych związanych z podatkiem gruntowym mogą tego dokonać u Pani Sołtys Korneli Patrzek w następujacym czasie:

piątek - 12 marca 2010 r w godzinach od 8.00 do 19.00
poniedziałek- 15 marca 2010 w godzinach 7.00 do 9.00 oraz 17.00 do 19.00


Sołtys Wsi Brynica- Kornelia Patrzek

2 marca 2010 - zaproszenie z Grabczoka

ZAPRASZAMY NA KIERMASZ DO GRABCZOKA!!!


WSZYSTKO DLA TWOJEGO DZIECKA

- Jeśli chcesz okazyjnie kupić ubranka, zabawki, akcesoria dla dzieci

- Jeśli chcesz sprzedać niepotrzebne już ciuszki, zabawki, wózki, foteliki, krzesełka, po swoim dziecku

KONIECZNIE PRZYJDŹ

Miejsce: GRABCZOK- świetlica wiejska, gm. Murów
Czas: 21.03.10 Niedziela godz. 13- 18

Zgłoszenia i informacje dla osób zainteresowanych sprzedażą pod nr tel. 774527708 oraz 781 150 611

sołtys wsi Grabczok - Klaudia Gustaw

2 marca 2010 - Cegiełka na brynickie ogrodzenie wokół kościoła

Dziś zostanie podpisana umowa z firmą, która wygrała przetarg na budowę nowego muru ogrodzeniowego przy kościele. Jak wiemy stary mur groził już rozpadem i katastrofą (co widać na zdjęciach). Jest to ogromna inwestycja w dużej części refundowana dzięki skuteczności ks. proboszcza Krzysztofa Mroza i jego determinacji w pisaniu wniosku oraz załatwianiu wszystkich formalnosci (refundacja załatwiona przez proboszcza to 150 tys złotych). Od dziś firma wykonująca ma 110 dni na realizację inwestycji a Parafia Brynica 124 dni na zgromadzenie ogromnej jak na możliwości mieszkańców kwoty 70 tysięcy złotych. Kwotę 150 tys. parafia dostanie zwrócone z PROW po zakończeniu inwestycji, jednak najpierw trzeba zaciągnąć kredyt i zebrać pozostałą kwotę, gdyż refundacja następuje dopiero po całkowitym rozliczeniu faktur.
W związku z ogromem pieniędzy, jakie są potrzebne zwracamy się do szerszego grona Bryniczan mieszkających poza miejscowością i wszystkich ich potomków oraz każdego, kto chciałby wspomóc brynicka parafię o wpłacenie dowolnej kwoty na jej konto:ING Bank Śląski
86 1050 1504 1000 0022 7539 0769
Parafia Rzymsko-Katolicka
p.w. Św. Szczepana w Brynicy
ul. Powstańców Śląskich 50
46-024 Brynica

Wpłat można dokonywać zarówno w złotówkach, jak i w euro (zostanie ono automatycznie przeliczone przez bank). Jako tytuł wpłaty można podać "Cegiełka dla Brynicy". Z tych małych cegiełek powstanie cały mur a każdy będzie mógł powiedzieć, ze sam go budował.
Wpłat można dokonywac też osobiście u ks. Proboszcza. W najbliższym czasie zostanie zorganizowana zbiórka na terenie parafii poprzez członków Rady Parafialnej, którzy dotrą do wszystkich potencjalnych darczyńców.
Szczegóły związane z inwestycją jak i dokumentację związaną z przetargiem można znaleźć na stronie parafii pod adresem
http://www.parafia.brynica.opole.pl/index.php/przetargi .

Wszystkim Darczyńcom Serdeczne Bóg Zapłać.

1 marca 2010 - I zebranie nowej Rady Parafialnej

Dziś odbyło się I zebranie nowej Rady Parafialnej. Omawiano kwestie związane z zadaniami jakie stoją przed parafią w tym roku, a w szczególności remont muru wokół kościoła. Już jutro zostanie podpisana umowa z wykonawcą, który ma zakończyć prace po 110 dniach, czyli w okolicy połowy czerwca.
Przypomnijmy, że będzie to rozebranie starego muru do tak zwanego "zera" i budowa nowego identycznego. Większość , bo 75% kosztów pokryte będzie z dotacji unijnej, jednak pozostałe około 70 tysięcy musimy zgromadzić sami jako Bryniczanie.

Na zdjęciu od lewej góra: ks. proboszcz Krzysztof Mróz, Adrian Cebulla, Krystian Czech, Małgorzata Kilian, Bernard Matros, Mateusz Patrzek. Piotr Kotulla, Marek Ciernia, Krzysztof Marsolek
od lewej dół: Weronika Krupa, Maria Czok, Gizela Kokot, Katarzyna Kokot, Kornelia Patrzek, Renata Górska, Bernadetta Sówka
Na spotkanie nie mogli dotrzeć jeszcze Maria Patrzek oraz Piotr Patrzek.

1 marca 2010 - brynickie dzieci w bibliotece i nie tylko

Dzieci z Brynicy mogą spędzać czas zarówno czytajac książki, "surfujac" po intenrecie jak i uprawiajac tenis stołowy. Zawdzięczamy to naszej bibliotece z siedziba w budynku OSP i Pani Edycie Paprockiej, bibiotekarce. Jak widać na zdjęciach każdy znalazł coś dla siebie. Przypomnijmy, że biblioteka z sala OSP są dostępne w dni powszednie od godziny 16.00 do 20.00.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego