Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2013_10

Archiwum > 2013

30 października 2013 - Amerykańskie Swięto w brynickiej szkole

Święto Halloween obchodzi się w Ameryce od 1920 roku. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania w dziwaczne stroje i zakładanie masek. Czarownice w towarzystwie czarnych kotów przepowiadały przyszłość.
W Polsce maskarady halloweenowe pojawiły się w latach 90. Dzieci lubią się bać, więc im się podoba zabawa związana z duchami.
W dniu 30 października miało miejsce wręczenie nagród zespołom klasowym, które wykonały gazetkę tematyczną. Oceny dokonała komisja składająca się z przedstawicieli i opiekunaądu Szkolnego. Kryteria oceniania: samodzielność wykonania, atrakcyjność, zgodność z tematem, oryginalność, estetyka. Za każde kryterium przyznawano maksimum 5 punktów.
Wynik konkursu:
I miejsce - klasa IV - 91 punktów,
II- klasa V75 punktów,
IIIklasa III -74 punkty,
IVklasa I-70 punktów,
V- klasa II-66 punktów,
VIklasa VI -65 punktów.

źródło - PSP Brynica25 pażdziernika 2013 - Marszałek Opolszczyzny nagrodził animatorów i twórców kultury

Wśród nagrodzonych dziś przez Marszałka Województwa Opolsskiego - Józefa Sebesty twórców i animatorów kultury znalazł się Bryniczanin - Krystian Czech. Jest on dyrektorem Łubiańskiego Ośrodka Kultury Krystianowi Czechowi, jest też założycielem i liderem zespołu Pieśni Ludowej "Silesia"; pomysłodawcą i organizatorem regionalnego Konkursu Literackiego "Ze Śląskiem na ty" i został już uhonorowanym m.in. tytułem "Ślązaka Roku" w konkursie "Po naszymu czyli po Śląsku".

Źródło : NTO
http://www.nto.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131023/POWIAT01/131029742

25 pażdziernika 2013 - Nasi uczniowie w kinie

W poniedziałek, 14 października uczniowie naszej szkoły wyjechali do kina. Jak stwierdzili: żaden film bez standardowej przekąski nie może być interesujący. Poszły w ruch skrzętnie zbierane pieniążki i można się było cieszyć wielką paką prażonej kukurydzy oraz litrowym napojem z bąbelkami. Teraz tylko wygodnie zasiąść i w skupieniu oglądać - dowód na to, że "marzenia się spełniają" (Kumba tego doświadczył na własnej skórze).

źródło - PSP Brynica

19 pażdziernika 2013 - Zaproszenie na zabawę andrzejkową


19 pażdziernika 2013 - Coroczna zbiórka złomu dla naszej szkoły

W sobotę, 12 października miała miejsce zbiórka złomu w naszej wsi organizowana przez PSP w Brynicy.
Przed szkołą zgromadzili się rodzice uczniów chętni do pracy, a z nimi mali pomocnicy - uczniowie, którzy mieli rozeznanie, gdzie się udać po ofiarowany złom.
Za pomoc przy zbiórce dyrekcja oraz całe grono pedagogiczne dziękują w szczególności rodzicom, którzy brali udział: panu Jerzemu Medelnik, panu Rafałowi Dajewskiemu, panu Krzysztofowi Tront, panu Markowi Schwientek, panu Rajmundowi Wiesner, panu Damianowi Jendryca, panu Konradowi Borowskiemu, panu Markowi Ciernia, panu Edmundowi Ciernia, panu Jarosławowi Krzyścin i panu Mirosławowi Hadryś.
Wielkie podziękowania dla wszystkich mieszkańców Brynicy, którzy jak co roku, chętnie wspierają naszą szkołę swoim złomem.
Dziękujemy!!!

źródło - PSP Brynica

19 pażdziernika 2013 - Archiwalna Gazeta Beczka z końca września 2013 roku

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 285 numer Beczki z końca września 2013 roku. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

19 pażdziernika 2013 - Pasowanie na ucznia w naszej szkole

W piątek, 11 października pierwszaki miały swój wielki dzień . Skończył się okres adaptacji w szkole. Po złożeniu ślubowania - wobec znamienitych gości - wszyscy stali się członkami społeczności szkolnej. Możliwe to było po wykonaniu trudnych zadań, rozwiązaniu zagadek oraz wykazaniu się stosownym zachowaniem.
A potem tylko same przyjemności:
- prezenty od Samorządu Szkolnego oraz starszych koleżanek i kolegów z kl. II i III,
-wspólne świętowanie przy zastawionych stołach.
Bardzo wszystkim smakowały znakomite ciasta upieczone przez p. Brzezowską i p. Borowską oraz podarowane przez państwo Borowskich słodycze dla wszystkich uczniów szkoły. Za wszystkie pyszności serdecznie dziękujemy!!!
Nastrój był uroczysty, a przeżycia pierwszaków radosne.


źródło - PSP Brynica

15 października 2013 - Wczoraj obchodziliśmy Dzień Nauczyciela

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Nauczyciela. W brynickiej podstawówce stał się on okazją do zebrania się nie tylko grona pedagogicznego szkoły, ale także do wielopokoleniowego spotkania nauczycieli obecnie pracujących jak i tych już emerytowanych.
Wśród obecnych znaleźli sie także zaproszeni pracownicy techniczni i administracyjni szkoły oraz goście związani z jej działalnością.
Podczas spotkania Pani Dyrektor Justyna Tront wręczyła wyróżnienia nauczycielom oraz pracownikom.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

9 października 2013 - Pani Urszula Marcinkowska o grzybach w Bibliotece w Brynicy.

Wśród amatorów grzybów pokutuje wciąż wiele groźnych mitów: "Grzyby trujące są gorzkie", "Grzyby trujące sinieją po przekrojeniu", "Wielokrotne obgotowywanie grzybów pozbawia je substancji toksycznych". Co roku w sezonie są one przyczyną zatruć. Biblioteka Publiczna w Brynicy zaprosiła panią Urszulę Marcinkowską mieszkankę Gminy Łubniany, zapaloną miłośniczkę grzybów jak jest naprawdę.
Pani Urszula stopniowo wtajemniczała słuchaczy w świat grzybów. O czym powinniśmy pamiętać wybierają się do lasu? Pani Ula radziłaby żeby najlepiej do lasu wybierać się z kimś kto wie o nich więcej. Lepiej zbierać te okazy które pod kapeluszem mają siatkę (gąbkę) a nie blaszki, bo wśród tych ostatnich jest sporo trujących gatunków. Nie należy wierzyć w przesądy na przykład w takie, że grzyby trujące mają nie przyjemny zapach. Poleganie na przesądach to jeden z głównych powodów ciągle dużej liczbie zatruć. Doświadczona grzybiarka przyniosła ze sobą świeże zebrane grzyby, które pokazywała i omawiała je z osobna ze szczegółami. Przygotowana była również prezentacja przedstawiająca grzyby warte polecenia, grzyby trujące i jak łatwo można grzyby z sobą pomylić oraz jak je odróżnić. Pani Urszula zaznaczyła, że w przypadku muchomora sromotnikowego objawy mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie od jego spożycia, a wtedy mogą zostać już poważnie uszkodzone organy wewnętrzne, jak wątroba czy nerki. Dla osoby zatrutej tym grzybem często nie ma już ratunku. Jest to najbardziej niebezpieczny z grzybów. Bardzo dziękujemy pani Urszuli Marcinkowskiej za przyjęcie zaproszenia i za cenne informacje o grzybach, bo jak należy pamiętać „Grzybiarz, jak saper, myli się tylko raz”.

źródło - Biblioteka w Brynicy9 pażdziernika 2013 - COPA BRYNICA 2013 już w najbliższa niedzielę!


4 października 2013 - Co słychać w brynickiej podstawówce

Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica z udziałem ŁOK Łubniany przygotował niezwyczajne zajęcia dla naszych uczniów. Podzieleni na dwie grupy (młodsza i starsza) udawali się na centralny plac we wsi. Tam czekał sam p. Krystian Czech Dyrektor Łubniańskiego Ośrodk aKultury a zarazem szef brynickiego Stowarzyszenia oraz pani prowadząca w ŁOKu zajęcia plastyczne. Przygotowane były sztalugi i wszystko to, co pozwalało uczniom zamienić się w malarzy. Pogodny dzień, świecące słońce, miły wietrzyk i kolory zbliżającej się jesieni sprzyjały działalności plastycznej. Efekty podziwiano na wystawie poplenerowej.

Nauka zdrowego odżywiania konieczna jest od najmłodszych lat. Wykonanie surówki lub sałatki przez dzieci nie jest prostą sprawą. Ile trzeba się natrudzić, by zachować zasady higieny, obrać owoce, rozdrobnić, przyprawić i jeszcze udekorować! A jak potem smakuje! Taka lekcja pozostanie na długo w pamięci. Niektórzy uczniowie zadeklarowali chęć powtórzenie pracy w domu i poczęstowanie surówką najbliższych.

Zawsze na powitanie jesieni obchodzimy Święto Pieczonego Ziemniaka. W tym roku szkolnym pogoda była przeciwna świętu - ciągle padał deszcz. Aż tu w poniedziałek, 30 września, pięknie zaświeciło słońce. Tylko na to czekały odłożone na półki kartofelki. Koło południa uszczęśliwieni uczniowie wylegli na boisko. Ognisko płonęło, więc wbrew nazwie święta, nad ogniem pojawiły się kiełbaski. Potem oczywiście - ziemniaki. Wszystko smakowało wybornie (nawet spalona nad ogniem bułka). A później czas na spacery, pogaduchy, żarty i rozmaite zabawy.

We środę, (02.10) miłośnicy dobrej zabawy przybyli po południu do szkoły. Kolorowa dekoracja, dobra muzyka (przygotowali ją uczniowie klasy V), słodkości i napoje oraz chęć do zabawy spowodowały, że dyskoteka nadzwyczajnie się udała. Żal było wracać do zacisznego domu.

We wtorek, 01.10. zawitał do szkoły prawdziwy teatr. Dwaj sławni aktorzy (PP. Dariusz Różański oraz Andrzej Skiba) wystąpili z trudnym w odbiorze spektaklem, dotyczącym przemocy w rodzinie. To nie tylko przedstawienie, ukazujące problemy współczesnych rodzin, ale także ukazanie sposobów postępowania i szukania pomocy w tak trudnych chwilach. Sponsorem inscenizacji teatralnej było Regionalne Centrum Pomocy Rodzinie.

źródło: PSP Brynica

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego