Brynica - Oficjalna Strona Wsi


Idź do treści

Menu główne:


2010_10

Archiwum > 2010

31 października 2010 - msza dziękczynna z okazji 82 urodzin ks. Radcy Adama Polechońskiego

Dziś w przededniu 82 urodzin odprawiono mszę dziękczynną ks. Adama Polechońskiego. Jutrzejszy jubilat przewodniczył liturgii w której brało udział czterech księży. Na zakończenie znalazła się chwila, aby parafianie reprezentowani przez różne organizacje wyrazili swą wdzięczność za lata spędzone w Brynicy oraz za dzieło, jakie pozostawił po sobie ks. Radca Adam.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


30 października 2010 - Wszystkich Świętych już po jutrze

Już po jutrze Dzień Wszystkich Swiętych. W tradycji chrześcijańskiej jest to wspomnienie zmarłych. Jest to także okazja do nawiedzenia grobów bliskich, którzy dawno, a czasem chwilę temu nas opuścili. Wizytom na cmentarzach sprzyja przedłużony weekend jak również piękna, słoneczna jesień jaka zapanowala od kilku dni.

Warto też wspomnieć o wysiłkach włożono w przygotowanie grobów i całego cmentarza na ten jeden szczególny dzień w roku. Miały one już początek w zeszłym tygodniu skupiając się wokół cięcia zieleni, jakie wykonali mieszkańcy Brynicy a miały swój finał w indywidualnych porządkach, jakie wykonali bliscy osób spoczywających na brynickiej nekropolii.

Oprócz spotkania z tymi, którzy odeszli, już w niedzielę będzie okazja przeżyć też wspólne spotkanie z kimś, kto jest dla Brynicy jej żywym fragmentem historii. Osobą taką jest bez wątpienia ksiądz Adam Polechoński, obchodzący w poniedziałek swoje 82 urodziny. Połowę z tego spędził w Brynicy jako proboszcz i wielki budowniczy cmentarza nadając mu wygląd jaki znamy aż do dziś. Jutro możemy podziękowac wspołnie za jego posługę podczas niedzielnej sumy dziękczynnej sprawowanej przez księdza Adama.


tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


29 października 2010 - przerwa w dostępie do galerii zdjęć

W związku z pracami serwisowymi i zmianą wersji nieczynna będzi egaleria zdjęć. Przewidywany czas wznowienia pracy galerii to późny wieczor lub sobota rano.


przepraszam za niedogodności - Administrator

28 października 2010 - numer gazety Beczka z początku października

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 236 numer Beczki z początku października. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

26 października 2010 - już za niespełna miesiąc wybory samorządowe

21 listopada br. będziemy mieli w Polsce "święto demokracji", którym są bez wątpienia wybory. Tym razem są one bardzo bliskie mieszkańcom Brynicy, ponieważ wybierają oni bezpośrednich reprezentantów wsi w Radzie Gminy, jak również osobę, która będzie kierowała pracą urzędników i tworzyła wizję przyszłości dla całej gminy Łubniany, czyli wójta. W szranki walki wyborczej w Brynicy stanęli reprezentanci dwóch organizacji społecznych (Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica, Towarzysztwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim) oraz jednej partii politycznej (Platforma Obywatelska).


Kandydatami na radnych w Brynicy są (*):

1. Ciernia Marek - lat 37, wykształcenie wyższe, magister ekonomii - pracownik banku, reprezentuje Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
2. Kotula Piotr - lat 21, wykształcenie średnie, mechanik pojazdów samochodowych, reprezentuje Platformę Obywatelską
3. Krzyścin Jarosław - lat 47, wykształcenie średnie, prywatny przedsiębiorca, reprezentuje Platformę Obywatelską
4. Patrzek Bernard - lat 48, wykształcenie zawodowe, rolnik, radny poprzednich kadencji, reprezentuje Towarzysztwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim
5. Woźnica Rudolf - lat 51, wykształcenie (brak danych), kierowca autobusów, prezes OSP Brynica, reprezentuje Towarzysztwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim


O fotel Wójta Gminy Łubniany ubiegają się trzy osoby (*):

1. Baldy Krystian Andrzej, lat 48, wykształcenie wyższe
- KOMITET WYBORCZY TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE NIEMCÓW NA ŚLĄSKU OPOLSKIM, zamieszkały w Łubnianach, nie należący do partii politycznej

2. Baron Henryk, lat 45, wykształcenie średnie
- KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW NASZA GMINA ŁUBNIANY, zamieszkały w Kolanowicach, nie należący do partii politycznej


3. Patrzek Kornelia, lat 41, wykształcenie zawodowe
- KOMITET WYBORCZY PLATFORMA OBYWATELSKA RP, zamieszkała w Brynicy, członek Platformy Obywatelskiej Rzeczypospolitej Polskiej


* - w porządku alfabetycznym

I
nformacje pochodzą ze strony Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl uzupełnione o źródła własne. W przypadku stwierdzenia błędów w podanych informacjach o kandydatach prosimy o kontakt z administratorem strony w celu zmiany lub uzupełnienia.


tekst - Krzysztof Marsolek

25 października 2010 - Dzień Kundelka w brynickiej szkole oraz akcja "Cała Polska czyta dzieciom"

Nietypowe święto zadomowiło się na dobre w brynickiej szkole. Co roku wygląda inaczej. W bieżącym była mowa o przygotowaniach do zimy, chorobach odzwierzęcych, formalnościach w schronisku dla zwierząt, gdy chcemy zabrać kundelka do domu na zawsze. Konkursy, wiersze, zagadki, rebusy uświadamiały, że zwierzę to nie zabawka.
Podczas "świętowania" uczniowie wzięli udzial w akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W jej ramach i z okazji "Dnia Kundelka" P. Czech czytała fragment książki pt. "O psie, który jeździł koleją" Romana Pisarskiego.

źródło - PSP Brynica


24 października 2010 - numer gazety Beczka z końca września

Dzięki uprzejmości Pana Badury można już pobrać archiwalny 235 numer Beczki z końca września, który dotarł z opóźnieniem. Zawiera on wiele ciekawostek i historycznych zdjęć dotyczących brynickich okolic i sąsiednich miejscowości. Zachęcamy do zakupu aktualnego numeru wszystkich, którzy mają taką możliwość.

24 października 2010 - zbiórka złomu przez brynicką szkołę

Wczoraj uczniowie - zwiadowcy i rodzice uczniów z różnych klas pod wytrawnym dowództwem p. Sagan ruszyli do akcji zbiórki złomu. Dzięki społecznej pracy wielu osób oraz tym, którzy podarowali złom społeczność szkolna wiele zyska. W ubiegłym roku szkolnym pieniądze ze zbiórki przeznaczono na wycieczki dla dzieci.


źródło - PSP Brynica


21 października 2010 - wręczenie nagród w Starych Siołkowicach w zeszłą sobotę

W zeszłą sobotę podczas gali z okazji wręczenia nagród w corocznym konkursie Piękna Wieś Opolska 2010, jaka odbyła się w Starych Siołkowicach; wręczono nagrody nie tylko zwycięskiej miejscowości - gospodarzowi imprezy, ale także innym laureatom pozostałych kategorii. Wśród nich znaleźli się Renata i Konrad Dendera ze swym Gospodarstwem Agroturystycznym Agrorelaks, które otrzymało tytuł Najpiękniejszej Zagrody Opolskiej 2010. Nagroda i nasze ogromne gratulacje są jak najbardziej zasłużone.
Gratulujemy także mieszkańcom Starych Siołkowic z Panią Sołtys Danutą Izydorczyk na czele zdobycia tytułu Najpiękniejszej Wsi Opolskiej 2010, który jest dowodem ogromu pracy jaką włożyli w taki jakże pozytywny wizerunek miejscowości.
Gratulacji tych nie udało się nam - Bryniczanom i laureatom zeszłorocznej nagrody złożyć osobiście, ponieważ nie dotarło do nas zaproszenie na galę, a co za tym idzie nie mogliśmy przygotować także żadnego materiału fotograficznego. Postaramy się to dziś naprawić, ponieważ zdjęcia z gali pojawiły się na stronie Urzędu Marszałkowskiego.


tekst - Krzysztof Marsolek, zdjęcia - www.umwo.opole.pl

20 października 2010 - bryniccy lekkoatleci

Najlepsi lekkoatleci brynickiej szkoły reprezentowali ją w jesiennej rundzie.

źródło - PSP Brynica

20 października 2010 - nowe uczennice w szkole

W tym tygodniu grono uczniów PSP Brynica powiększyło się o dwie nowe uczennice. Pochodzą one z daleka, jednak wszyscy są dla nich serdeczni i życzą powodzenia w nauce. Od dziś można powiedzieć, ze brynicka szkoła podstawowa jest szkołą internacjonalną.


źródło - PSP Brynica

20 października 2010 - poniedziałkowa wyprawa do kina uczniów brynickeij szkoły

Poniedziałkowa wyprawa do kina to tradycyjna przyjemność. Film pełni ważną rolę, ale smaczne dodatki są niezbędne każdemu kinomanowi. Na szczęście niektóre starsze koleżanki pomagają zrobić drobne zakupy młodszym.W autobusie także przyjemnie, tylko nudno, gdy pojazd wlecze się w długaśnym korku.


źródło - PSP Brynica


14 października 2010 - Dzień Nauczyciela

Dziś w brynickiej szkole świętowano Dzień Nauczyciela. Uczniowie przygotowali ciekawe występy, jak również laurki i nagrody dla nauczycieli oraz zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się oprócz nauczycieli pracujących obecnie w szkole także Państwo Badurowie, Pani Janas oraz Pani Pajkert. Oprócz tego zaproszono osoby wspomagające szkołe w różnych obszarach jej dzialalności.
Po krótkim programie artystycznym nauczyciele oraz goście spotkali się przy przysłowiowej kawie i ciastku.


zdjęcia - Krzysztof Marsolek, Marek Ciernia, tekst - Krzysztof Marsolek

12 października 2010 - pasowanie na pierwszaka w brynickiej szkole

Dziś najmłodsi uczniowie brynickiej PSP mieli swój wielki dzień. Uroczyście zostali przyjęci do społeczności szkolnej.źródło - PSP Brynica

9 października 2010 - zaproszenie na koncert

Ave Maryja w muzyce i sztucew parafii pw. świętego Szepana w Brynicy
13-17 października 2010


13 pażdziernika - godz. 18:00 Grabczok kościół filialny p.w. świętego Jana Chrzciciela - NABOŻEŃSTWO FATIMSKIE z udziałem chóru Łubiańskiego Ośrodka Kultury CANTILENE pod kierunkiem Joanny Dudy - Kot


14 października - godz. 17:00 Brynica - kościół parafialny, Maryja w sztuce, malarstwie i rzeźbie - dzieła wielkich mistrzów w prezentacji multimedialnej


17 października - godz. 15:00 Brynica - kościół parafialny Ave Maryja w muzyce - Recital w wykonaniu:


Gabrieli Dworakowskiej - skrzypce, śpiew
oraz Krystiana Czecha - organy


w programie utwory Jana Sebastiana Bacha - Ch. Guhnoda, Franciszka Schuberta, Giulo Cacciniego, Wolfganga Amadeusza Mozartaorganizatorzy

Proboszcz Parafii p.w. świętego Szczepana - Krzysztof Mróz
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica
Rada Sołecka i Parafialna w Grabczoku

Impreza o organizowana przy współpracy Łubniańskiego Ośrodka Kultury


9 października 2010 - prace przy odwodnieniu centrum wsi trwają

Od kilku tygodni w centrum wioski i nieopodal niego trwają prace zwiazane z udrożnieniem systemu odprowadzenia wody, która nadmiernie gromadząc się po każdej ulewie podtapiała okolicę drogi, a szczególnie teren w pobliżu pomnika nieopodal placu Arnstein.
Prace te objęły również okolice kościoła skutecznie zabezpieczając nowy mur od skutków gromadzenia się wody tuż przy nim.
Możemy zauważyć system rynien wzdłuż drogi, który odprowadza wodę do rowów.
Rzeczą oczywistą jest iż nie jest to rozwiązanie idealne o czym mowi wielu mieszkańców Brynicy, jednak ideału nie ma i każde inne też posiadałoby jakąś wadę. Należy jednak pamiętać, iż jest to rozwiązanie skuteczne przy rozsądnym budżecie i jest na pewno lepszym niż pozostawienie stanu poprzedniego. Dodatkowo musimy jako Bryniczanie pamiętać stare przysłowie o darowanym koniu, ponieważ całość jest sfinansowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich .

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek

9 października 2010 - inicjatywy oddolne mieszkańców sa najlepszą drogą do sukcesu

Kolejny raz okazało się, ze inicjatywy oddolne są najskuteczniejsze. Jak pamiętamy od majowej powodzi trwają dyskusje i spotkania związane z melioryzacją wsi. Na razie poza działaniami podjetymi przez Zarząd Dróg Wojewódzkich nie było widac jakiś pozytywnych skutków.
Przełomowym w świetle tego jest inicjatywa kilkunastu właścicieli pól pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich a ulicą Opolską. Wspólnie sfinansowali oni odbudowę systemu rowów na odcinku ponad 2 kilometrów. Głównym pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Bernard Patrzek. Przykład ten pokazuje właściwą drogę do rozwiązania nękających ostatnio Brynicę podtopień po każdej ulewie.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


8 października 2010 - projekt wizualizacji centrum wsi rozpoczęty

Dziś do Brynicy przybył zespół studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Jak pisaliśmy wcześniej było to związane z przygotowaniami do stworzenia wizualizacji zagospodarowania centrum wsi wraz z układem chodnika. Praca ta jest niezbędnym elementem potrzebnym w staraniach o dofinansowanie w przyszłości budowy m.in. chodnika.
Goście oprócz zapoznania się z układem architektonicznym wsi zostali także zaproszeni do odwiedzin w Gospodarstwie Agroturystycznym "AGRORELAKS" oraz odwiedzenia tartaku u Sochora wraz z przyległym stawem.
Wizyta ta jest jedną z wielu jakie nastąpią. W oparciu o zgromadzony materiał zostanie przygotowana przez studentów i wykładowców koncepcja, która będzie podlegała dalszym uzgodnieniom.
Projekt jest darmowy, gdyż stanowi część zeszłorocznej nagrody przyznanej Stowarzyszeniu Odnowy Wsi Brynica za zdobycie przez miejscowość tytułu "Najpiękniejsza Wieś Opolska 2009". Całość zadania jest także nadzorowana przez Urząd Gminy Łubniany reprezentowany przez Krzysztofa Urbanka.

zdjęcia - Krystian Czech, tekst - Krzysztof Marsolek

8 października 2010 - Piękna Brynica- zapowiedź filmu

Mija dokładnie rok, od przyznania Brynicy tytułu Piękna Wieś Opolska 2009. Czy to znaczące w skali województwa wyróżnienie zmieniło życie mieszkańców? Warto przypomnieć, że ta prestiżowa nagroda marszałka w tym konkursie przyznawana jest nie tylko za piękno rozumiane powszechnie w kategorii piękna wizualnego - postrzeganego najczęściej przez przysłowiowego Kowalskiego - jako walor estetyczny, ale jako wyróżnienie wartość tkwiącej w oddziaływaniu społeczno- kulturalnym na dane środowisko - o czym wyraźnie informuje regulamin konkursu, który zainteresowanym - ze względu na kierowane do mnie zapytania - polecam przestudiować.

W tym kierunku idea odnowy ciągle zmierza, proponując kolejne nowe oddolne inicjatywy. Od czerwca do października zrealizowano dwie nowe znaczące w skali województwa imprezy kulturalne, Szlakiem Rud Żelaza oraz Interdyscyplinarne Plenery Brynickie. Zakończono remont ogrodzenia wokół parafialnego kościoła, wraz z chodnikiem, który z jednej strony zabezpiecza nowe, warte ponad 200 tysięcy ogrodzenie, z drugiej początkuje kolejną planowaną w ramach odnowy inwestycję - modernizację centrum miejscowości, tj. odcinka od kościoła do Placu Arnstein i dalej, budynku szkoły podstawowej. W tej sprawie już w najbliższych dniach realizowane będą pierwsze prace, których pierwszym etapem będzie wykonanie wizualizacji centrum miejscowości . We wrześniu w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się spotkanie z udziałem dyrekcji i pracowników Departamentu Rolnictwa oraz przedstawicielami Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, którym powierzono realizację projektu. W spotkaniu ze strony Gminy Łubniany brali udział Krzysztof Urbanek -gminny koordynator Odnowy oraz Krystian Czech, prezes brynickiego Stowarzyszenia Odnowy Wsi. W chwili obecnej w centrum miejscowości trwają prace melioracyjne, które wychodzą naprzeciw planowanym inicjatywom. Na uwagę zasługuje fakt, że po roku przyznania Brynicy wyróżnienia Najpiękniejsza Wieś, kolejny tytuł w tym konkursie, tym razem w kategorii Najpiękniejsza Zagroda przypadł Państwu Renacie i Konradowi Denderom prowadzącym Gospodarstwo Agroturystyczne Agrorelaks. Nagrodę tą Państwo Denderowie odbiorą już 16 października w Starych Siołkowicach - podczas Gali Konkursowej Najpiękniejszej Wsi opolskiej 2010.
Jeśli spojrzeć na podejmowane działania kształtujace wizerunek Brynicy, miniony rok należy do wyjątkowych.

Krystian Czech
Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi Brynica


Ze swojej strony pragnę zapowiedzieć o trwających pracach przy produkcji filmu o Brynicy, którego celem będzie ukazanie walorów kulturowych miejscowości, rozwijającej się w wyjątkowym tempie turystyki konnej, zabytków, życia mieszkańców i wielu innych interesujących dziedzin współtworzących materialno - duchowy statut tej miejscowości i jej mieszkańców.

Łukasz Czech
www.video-wesela.com


Film o Brynicy będzie można obejrzeć w krótce na brynickiej stronie internetowej:
www.brynica.opole.pl. Realizatorem filmu jest wywodzący się z Brynicy Łukasz Czech który prowadzi jeden z najstarszych zakładów filmowych - Studio Filmowe SVK ( www.video-wesela.com ). Film ukaże się na przełomie 2010/2011 roku.

Krzysztof Marsolek
Szef Zespołu promocji
Stowarzyszenie Odnowy Wsi Brynica7 października 2010 - Święto Pieczonego Ziemniaka w Brynickiej PSP

Zgodnie z jesienną tradycją, przy pięknej pogodzie uczniowie spędzili wspólnie trochę czasu na szkolnym boisku. Elementami zabawy były: informacje o pochodzeniu i właściwościach ziemniaka, klasowy konkurs spostrzegawczości, pieczenie kartofelków w żarze ogniska oraz kiełbasek, jabłek, bułek...Nie zabrakło biegania na wyścigi i rozmów , na które zazwyczaj jest zbyt mało czasu.

źródło - PSP Brynica

7 października 2010 - "Ze Śląskiem na Ty" już w sobotę 20 listopada br.

Na stronie Łubniańskiego Ośrodka Działalności Kulturalnej pod adresem http://www.lodzk.opole.pl/zeslaskiem.html można już dziś zarejestrować swą chęć wzięcia w ni mudziału. Zapraszmy wszystkich do odwiedzenia strony, pobrania regulaminu konkursu oraz karty zgłoszeniowej.

źródło - LODzK Łubniany

5 października 2010 - wczorajsza dyskoteka z okazji "Dnia Chłopaka" w Brynickiej Szkole

Szkolne obchody Dnia Chłopaka miały miejsce w szkole we czwartek, 30 września. Dyskoteka ze względu na mszę szkolną została przeniesiona na poniedziałek. Oj, było wesoło...

źródło - PSP Brynica


2 października 2010 - XI Gminny Hubertus już za nami

XI Gminny Hubertus 2010 już za nami. Był on jak zwykle pełen atrakcji. Rozpoczął się już o godzinie 10 rano konkursem dla najmłodszych jeźdźców, a później amatorskimi zawodoami skoków oraz gonitwą lisa dla najmłodszych. Kolejnym elementem programu dnia było wreczenie nagród uczestnikom "Interdyscyplinarnych Plenerów Brynickich 2010", których prace były zaprezentowane na specjalnie przygotowanej wystawie. O godzinie 14 rozpoczęła się najważniejsza cześć dnia, a mianowicie tradycyjn apogoń za lisem. Wzięło w niej udzial 39 zawodników. W rolę lisa wcieliła się Katarzyna Basa na koniu Harley ze stajni Zawada, a w rolę Mastera Agnieszka Luksa (Czech). Kontrmasterem był Jerzy Kurc. Po intensywnej pogoni zdobywcą lisiej kity został Marcin Biały na koniu Jaśmin ze stajni Krzyżowice. Odprawę przed pogonią przyjął oraz wręczył zwycieżcy nagrodę przedstawiciel Urzędu Gminy Łubniany, z-ca Wójta Krystian Baldy.
Kolejnym i bardzo atrakcyjnym elementem programu był pokaz kaskadersji jazdy konnej w wykonaniu grupy "No Name". Wzbudził on niesamowite emocje i aplaus wśród gości imprezy.
Ostatnim elementem programu odbywającym się na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego "Agrorelaks" Renaty i Konrada Denderów był tradycyjny konkurs Skoków o Puchar Wójta Gminy Łubniany. Wzięło w nim udział 8 uczestnikow. Zwyciężcą, co mogło być do przewidzenia była Agnieszka Luksa, zeszłoroczna tryumfatorka i mistrzyni skoków.
Finałem imprezy jest wieczorna zabawa w restauracji Berpol.

tekst i zdjęcia - Krzysztof Marsolek


Zdjęcia z imprezy można oglądać w galerii w pięciu albumach do wyboru poniżej.

_______Poranne gry________|_______Plenery Brynickie_______|________Pogoń za lisem_______|______Grupa "No Name"______|________Potęga Skoku______

Strona główna | O Brynicy | W Brynicy | Stowarzyszenie | Brynica - opis | Organizacje | Biznes | Strona Parafii | Galeria Parafialna | PSP Brynica | LZS Brynica | Strona Gminy | Gmina Łubniany na Facebbook'u | Wieści Opolskie | Strona o gminie | Grupa Lokalna | O historii regionu | Arch. "Beczka" | Echo Gmin Opol. | NTO | BERPOL | HUBERTUS | "Brynicki Domek" | Ciekawe strony | Brynica - film | Archiwum | Napisz do Sołtysa | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego